АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 552/3753/15-ц Номер провадження 22-ц/786/3509/15Головуючий у 1-й інстанції Турченко Т.В. Доповідач ап. інст. Чічіль В. А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2015 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого судді: Чічіля В.А.,
Суддів: Кузнєцової О.Ю., Хіль Л.М.,
За участю секретаря: Колодюк О.П.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Київського районного суду м. Полтави від 03.07.2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техремсервіс» до ОСОБА_2, приватного підприємства "Россінвест" про стягнення боргу.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, -
в с т а н о в и л а :
В липні 2015 року позивач ТОВ «Техремсервіс» звернувся до місцевого суду з позовом до ОСОБА_2, ПП «Россінвест» про солідарне стягнення з ОСОБА_2 та ПП «Россінвест» на користь ТОВ «Техремсервіс» грошових коштів у сумі 24253 грн. 31 коп.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Полтави від 03 липня 2015 року відмовлено у відкритті провадження за матеріалами вищезазначеної позовної заяви, у зв`язку із тим, що вказаний позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Із вказаною ухвалою не погодилась ОСОБА_2, яка в апеляційній скарзі просить ухвалу судді скасувати та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження. В апеляційній скарзі посилається на те, що ухвала прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, так як судом першої інстанції не враховано, що ТОВ «Техремсервіс» заявлені солідарні вимоги до двох відповідачів, один з яких є фізичною особою (поручитель), та ці вимоги є взаємопов`язаними між собою, а також, є однорідними і окремий їх розгляд неможливий.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши учасників процесу, які з`явились у судове засідання, вважає, що скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно з п.4 ч.1 ст.311 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою судді Київського районного суду м. Полтави від 03 липня 2015 року відмовлено у відкритті провадження за позовною заявою ТОВ «Техремсервіс» до ОСОБА_2 та ПП «Россінвест» про стягнення боргу (а.с. 25).
Відмовляючи у відкритті провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суд першої інстанції вказав, що позовна заява ТОВ «Техремсервіс» до ОСОБА_2, ПП «Россінвест» про стягнення боргу підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Проте з таким висновком місцевого суду погодитися не можна, виходячи з наступного.
Цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), законів України від 23 червня 2005 року № 2709-ІV «Про міжнародне приватне право», від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та положень інших законів, нормативно-правових актів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Право на звернення до суду за судовим захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів є одним із найважливіших конституційних прав громадян та юридичних осіб (ст. 55, 124 Конституції України).
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК). Відповідно до ст.ст. 1,3 ЦПК України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в порядку, встановленому цим Кодексом, та справедливий, неупереджений і своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ. Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов.
Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.
Відповідно до норми ст. 32 ЦПК України, позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами до кількох відповідачів. Участь у справі кількох позивачів і (або) відповідачів (процесуальна співучасть) допускається, якщо предметом спору є спільні права чи обов`язки кількох позивачів або відповідачів; права і обов`язки кількох позивачів чи відповідачів виникли з однієї підстави; предметом спору є однорідні права і обов`язки.
Згідно із роз`ясненням Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що міститься в п. 3 постанови «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01 березня 2013 року № 3, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у справі є, як правило, фізична особа). Оскільки згідно зі ст. 16 ЦПК України не допускається об`єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого виду судочинства.
Разом із тим, суд також має враховувати, що в порядку цивільного судочинства підлягають розгляду справи у разі, якщо однією зі сторін є фізична особа, а вимоги взаємопов`язані між собою і окремий їх розгляд неможливий.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем ТОВ «Техремсервіс» окремих позовних вимог до різних позивачів заявлено не було. Заявлена була однорідна позовна вимога про солідарне стягнення боргу з фізичної та юридичної особи. Так, зі змісту прохальної частини позову вбачається, що ТОВ «Техремсервіс» заявлено вимогу про солідарне стягнення з ПП «Россінвест» (боржник) та ОСОБА_2 (поручитель) грошової суми, а до матеріалів справи долучено копію договору поруки від 16.03.2012 року, укладеного між ТОВ «Алюр-2010» (правонаступник ТОВ «Техремсервіс») та ОСОБА_2
Відповідно до норми ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Згідно з п. 1.2 договору поруки у випадку порушення боржником свого обов`язку перед кредитором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до норми ст. 107 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.
Позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої ст.114 цього Кодексу (ч. 14 ст. 110 ЦПК України).
Віддповідно до ч. 1 ст. 113 ЦПК України позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях, пред`являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.
Згідно з п. 2 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» судам роз`яснено, що оскільки у спорах, що виникають із кредитних правовідносин, сторонами є як юридичні, так і фізичні особи та з урахуванням вимог ст.ст. 15-16, ч. 2 ст. 118 ЦПК України при визначенні судової юрисдикції суди мають виходити з того, що такі справи підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства у разі, якщо однією зі сторін є фізична особа, а вимоги взаємопов`язані між собою і окремий їх розгляд неможливий. Зокрема, це можуть бути позови банку (іншої фінансової установи) до фізичної особи - позичальника і до юридичної особи - поручителя чи навпаки, які виникли з одних і тих самих правовідносин - отримання кредиту.
Договір поруки має додатковий (акцесорний) до основного зобов`язання - кредитний договір - характер і укладається саме для забезпечення виконання останнього, а поручитель згідно з ч. 1 ст. 554 ЦК України відповідає перед кредитором, за загальним правилом, солідарно із позичальником, якщо договором поруки не встановлено його додаткову (субсидіарну) відповідальність. Неможливість окремого розгляду цих договорів може бути пов`язана, зокрема, із визначенням суми заборгованості, способу виконання зобов`язання та іншими умовами договорів.
Колегія суддів вважає, що суддя суду першої інстанції, постановляючи ухвалу, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, на вказані вимоги законодавства уваги не звернув, не врахував, що позивач ТОВ «Техремсервіс» заявив про солідарні вимоги до двох відповідачів, один з яких є фізичною особою (поручитель), та ці вимоги є взаємопов`язаними між собою, є однорідними і окремий їх розгляд є неможливим, чим порушив норми процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що вказані в апеляційній скарзі доводи є обґрунтованими, а тому апеляційна скарга підлягає задовленню.
Керуючись ст. 15, ч. 2 ст. 32, ст.ст. 118, 307, п.4 ч.1 ст. 311, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Ухвалу судді Київського районного суду м. Полтави від 03.07.2015 року - скасувати.
Матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Техремсервіс» до ОСОБА_2, приватного підприємства "Россінвест" про стягнення боргу - повернути до суду першої інстанції для вирішення питання відкриття провадження у справі.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Головуючий: (підпис) В.А. Чічіль
Судді: (підписи) О.Ю. Кузнєцова
Л.М. Хіль
З оригіналом згідно: В.А. Чічіль
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2015 |
Оприлюднено | 10.11.2015 |
Номер документу | 53209805 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Чічіль В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні