Рішення
від 27.10.2015 по справі 911/3539/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Симона Петлюри, 16 тел. 235-24-26 РІШЕННЯ

Іменем України

"27" жовтня 2015 р. Справа № 911/3539/15

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго», м. Вишневе до Обухівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату, м. Обухів про стягнення 57612,76 грн. за участю представників:

позивача:ОСОБА_1 - дов. від 18.03.2015 № 49, ОСОБА_2 - дов. від 01.12.2014 № 317 відповідача:ОСОБА_3 - дов. від 29.09.2015 № 91 суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (надалі - позивач, постачальник електричної енергії) до Обухівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату (надалі - відповідач, споживач) про стягнення 57612,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що внаслідок необлікованого споживання відповідачем електричної енергії енергопостачальній організації заподіяні збитки в розмірі 57612,76 грн.

Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Присутній в судовому засіданні представник відповідач проти позовних вимог заперечив з підстав викладених в запереченнях до позовної заяви, які зводяться до того, що підключення гаража відповідача до електричних мереж позивача відбулось не самовільно, оскільки інженером ПАТ «Київобленерго» виготовлені технічні умови по підключенню гаража до електричної мережі та в подальшому працівники позивача підключили гараж до електричної мережі. Після підключення гаража відповідач звертався до позивача про укладення договору, та оскільки договір укладений не був, відповідач направив позивачу листа з вимогою відключити гараж від електричних мереж позивача. За вказаних обставин, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

Між сторонами у справі був укладений договір про постачання електричної енергії від 22.02.2007 № 804 (далі - договір), відповідно до умов якого позивач - постачальник продає електричну енергію відповідачу - споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 33 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору (п. 1.1 договору).

Представниками позивача було виявлено порушення відповідачем п. 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, яке полягало в самовільному підключенні до електричних мереж позивача без договору на постачання електричної енергії з метою безоблікового споживання електроенергії, про що представниками постачальника електричної енергії було складено акт про порушення від 17.01.2015 № К 029514 (далі - акт), який підписаний в двосторонньому порядку повноваженими представниками постачальника електричної енергії та споживача - відповідача, завірена копія якого залучена до матеріалів справи.

Засіб обліку електричної енергії, який було установлено на об'єкті відповідача не зазначено в діючому договорі.

Відповідно до абз. 2 п. 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 споживання електричної енергії без договору не допускається.

Рішенням комісії по розгляду акту про порушення Правил користування електроенергією, яке оформлене протоколом від 17.01.2015 № 0090 (далі - рішення комісії), постановлено провести відповідачу нарахування збитків заподіяних позивачу згідно з п. 2.1.5 Методики з визначенням для розрахунку величини розрахункового добового споживання по ввідному автомату 16А за період 365 днів по тарифах, що діяли протягом періоду порушення з 18.01.2014 по 17.01.2015.

За розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних електропостачальнику здійсненим позивачем з врахуванням положень Методики сума завданих відповідачем збитків складає за актом від 17.01.2015 № К 029514 в сумі 57612,76 грн.

Проте, відповідач не відшкодував збитків за недовраховану електричну енергію завданих внаслідок самовільного підключення до електромереж позивача, в зв'язку з чим невідшкодованими залишилися збитки в сумі 57612,76 грн.

Оскільки відповідач заподіяні позивачу збитків в добровільному порядку не відшкодував, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» яка кореспондується з ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України та п. 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Пунктом 2 частини другої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку є правопорушеннями в електроенергетиці.

Як вбачається зі ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - Правила) ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Споживач електричної енергії відповідно до п. 1.2 це юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.

Згідно п. 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.

Згідно п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. (ч. 4 п. 6.42 Правил).

Відповідно до ч. 5 п. 6.42 Правил споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (абз. 2 п. 6.43 Правил).

Згідно абз. 4 п. 6.43 Правил сума збитків перераховується споживачем на поточний рахунок постачальника електричної енергії або електропередавальної організації.

Суд вважає за необхідне зазначити, що вимоги Правил розповсюджуються також на юридичних та фізичних осіб (крім населення), які використовують електричну енергію без укладання договору на електропостачання. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.05.2011 у справі №15/147/10 (№ 3-38гс11).

Згідно пункту 1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), ця Методика встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією.

Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (абз. 1 п. 1.2 Методики).

Згідно пп. 5 п. 2.1 Методики остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією, та в разі виявлення таких порушень Правил як, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією, розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої Правилами процедури (п. 2.2. Методики).

Пунктом 2.6 Методики визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення розраховується за встановленою формулою.

Позивачем згідно Правил та Методики здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних електропостачальнику, внаслідок самовільного підключення електроустановок відповідача до електричних мереж позивача, відповідно до якого, розмір недоврахованої електричної енергії за період з 18.01.2014 по 17.01.2015 (365 днів) становить 41610,00 кВтг та складає 57612,76 грн.

Недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Судом встановлено, що рішення комісії, яке оформлене протоколом від 17.01.2015 № 0090, вручено відповідачу та ним не оскаржувалось.

Проте, відповідач в порушення зазначених вимог правил не виконав свій обов'язок щодо відшкодування понесених позивачем збитків за недовраховану електричну енергію завданих внаслідок самовільного підключення до електромереж позивача, в зв'язку з чим невідшкодованими залишилися збитки в сумі 57612,76 грн. Доказів відшкодування зазначеної суми збитків відповідач суду не надав.

Заперечення відповідача проти позову з тих підстав, що підключення гаража до електричних мереж позивача відбулось не самовільно, оскільки інженером ПАТ «Київобленерго» виготовлені технічні умови по підключенню гаража до електричної мережі та в подальшому працівники позивача підключили гараж до електричної мережі, не приймаються судом до уваги та відхиляються з огляду на те, що відповідач не зазначає та не надає доказів того, що саме працівники позивача здійснили підключення засобу обліку електричної енергії, установленого на об'єкті відповідача.

Факт самовільного підключення відповідачем до електричних мереж позивача без договору на постачання електричної енергії підтверджено матеріалами справи. Доказів протилежного відповідач суду не надав.

Заперечення проти позову з підстав, що відповідач після підключення гаража прибував до позивача для укладення договору на постачання електричної енергії, також не приймаються судом до уваги, оскільки по-перше укладати договір на постачання електричної енергії необхідно було до підключення гаража, а не після такого підключення. По-друге відповідач не був позбавлений права в письмовому порядку звернутись до позивача з пропозицією про укладення договору в порядку передбаченому Господарським та Цивільним кодексами України.

Посилання на те, що відповідач направляв позивачу листа з вимогою відключити гараж від електричних мереж позивача, також не приймаються судом до уваги, оскільки це не звільняються відповідача від обов'язку відшкодувати понесені позивачем збитки за недовраховану електричну енергію, які завдані внаслідок самовільного підключення до електромереж позивача.

З огляду на викладене, вимога позивача про відшкодування завданих збитків в сумі 57612,76 грн. є доведеною, обґрунтованою, відповідачем не спростованою, а відтак підлягає задоволенню.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 4 3 , 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Обухівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату (08701, Київська обл., м. Обухів, вул. Поліни Осипенко, 26, ідентифікаційний код 22203123) на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 2-Б, ідентифікаційний код 23243188) 57612 (п'ятдесят сім тисяч шістсот дванадцять) грн. 76 коп. збитків, 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Ю.В. Подоляк

Дата підписання рішення 11.11.2015.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.10.2015
Оприлюднено19.11.2015
Номер документу53442394
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/3539/15

Постанова від 03.08.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Мележик Н.І.

Ухвала від 26.07.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Мележик Н.І.

Ухвала від 21.12.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сітайло Л.Г.

Ухвала від 01.12.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сітайло Л.Г.

Рішення від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Ухвала від 17.08.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні