ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2016 року Справа № 911/3539/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Мележик Н.І. - головуючого (доповідача),
Кочерової Н.О.,
Дунаєвської Н.Г.,
розглянувши у відкритому
судовому засіданні
касаційну скаргу Обухівського міжшкільного навчально -
виробничого комбінату
на рішення господарського суду Київської області
від 27.10.2015 року
та постанову Київського апеляційного господарського суду
від 02.02.2016 року
у справі № 911/3539/15
господарського суду господарського суду Київської області
за позовом Публічного акціонерного товариства
"Київобленерго"
до Обухівського міжшкільного навчально -
виробничого комбінату
про стягнення 57 612,76 грн.
за участю представників:
позивача - не 'явились
відповідача - Шимоненка І.М.
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Київобленерго" звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Обухівського міжшкільного навчально - виробничого комбінату про стягнення 57 612,76 грн. збитків у вигляді вартості недоврахованої електричної енергії шляхом самовільного підключення струмоприймачів до мереж позивача та отримання доступу до несанкціонованого її споживання.
Рішенням господарського суду Київської області від 27.10.2015 року (суддя Подоляк Ю.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року (судді: Сітайло Л.Г., Баранець О.М., Пашкіна С.А.), позов задоволено повністю; стягнуто з відповідача на користь позивача 57 612,76 грн. збитків та 1 827 грн. витрат по сплаті судового збору.
В касаційній скарзі Обухівський міжшкільний навчально - виробничий комбінат просить скасувати рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права внаслідок безпідставності застосування оперативно-господарської санкції.
Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку її обставин і повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.02.2007 року між позивачем (постачальник) та відповідачем (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії від № 804, згідно якого постачальник продає споживачу електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок з приєднаною потужністю 33 кВт, а останній оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії.
За наслідками проведення представниками Обухівського РП ПАТ "Київобленерго" перевірки Правил користування електричною енергією відповідачем за адресою: Київська область, Обухівський район, м.Обухів, мікрорайон Петровський, вул. 40-річчя Перемоги, б/н, виявлено порушення цих Правил, зокрема, самовільне підключення приладу НІК 230ІАП2 №0654494 до електричних мереж позивача без договору на постачання електричної енергії з метою безоблікового споживання електроенергії, про що складено акт про порушення від 17.01.2015 № К 029514, в якому зазначено про відсутність пломб постачальника. Також в цьому акті зазначено про відсутність засобу обліку електричної енергії, який встановлений на об'єкті відповідача - приладу НІК 230ІАП2 № 0654494 в укладеному між сторонами договорі.
Рішенням комісії по розгляду акта про порушення Правил користування електроенергією, оформленим протоколом від 28.01.2015 № 0091, постановлено провести відповідачу нарахування збитків заподіяних позивачу, згідно з п. 2.1.5 Методики з визначенням для розрахунку величини розрахункового добового споживання по ввідному автомату 16А за період 365 днів по тарифах, що діяли протягом періоду порушення з 18.01.2014 по 17.01.2015.
Предметом спору у даній справі є рішення енергопостачальника про застосування оперативно-господарської санкції, оформленої актом і протоколом комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, шляхом стягнення з відповідача вартості не облікованої електроенергії у заявленому розмірі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, вірно вказав про правомірність застосування енергопостачальником до спірних правовідносин Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил її користування, оскільки позивачем доведено факт підключення відповідача до електричної мережі поза розрахунковими приладами обліку електроустановок, струмоприймачів, або електропроводки, що є порушенням цих Правил. При цьому судами зауважено на тому, що договір № 804 від 02.02.2007 року не містить інформації про прилад обліку електричної енергії НІК230ІАП2 №0654494, який розташований на об'єкті відповідача, в той час як підключення об'єкту (приладу) може бути здійснено лише після укладання договору про постачання електричної енергії.
Статтею 235 Господарського кодексу України визначено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Пунктом 6.40. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996 року, передбачено, що у разі виявлення представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, вказаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562.
Вказана Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно п. 2.1. вказаної Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. №562, застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, встановленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією та в разі виявлення таких порушень Правил як, зокрема, підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку (підпункт 7 вказаного пункту Методики).
Порядок складання актів про порушення визначені в пп. 6.41., 6.42., 6.43. зазначених Правил, якими передбачено, що на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії та представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці. Кошти за недовраховану електричну енергію перераховуються споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або поточний рахунок постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом. Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Пунктом 10.2. цих же Правил встановлено, що споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів законодавства України тощо.
Зважаючи на встановлення місцевим й апеляційним господарськими судами факту порушення відповідачем Правил користування електричною енергією, що не спростований останнім, висновок судів про притягнення його до відповідальності у вигляді застосування оперативно-господарської санкції, оформленої актом та протоколом комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією шляхом стягнення з відповідача вартості не облікованої електроенергії у розмірі 57 612,76 грн. є правильним.
При цьому, суди попередніх інстанцій також перевірили розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, спожитої відповідачем внаслідок вказаного порушення, визнали його правильним і виконаним згідно вимог названої Методики, а тому колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для стягнення заявленого розміру вартості недоврахованої електричної енергії.
Відтак, під час розгляду справи фактичні її обставини встановлені господарськими судами на підставі всебічного, повного й об'єктивного дослідження поданих сторонами доказів, висновки судів першої й апеляційної інстанцій відповідають цим обставинам, їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Доводи касаційної скарги щодо відсутності обов'язку відповідача оплатити позивачу заявлений розмір грошових коштів, оскільки підключення об'єкта до електричних мереж відбулось не самовільно, а працівниками ПАТ "Київобленерго", які нібито і опломбували електричний лічильник не приймаються судовою колегією до уваги внаслідок не надання відповідачем належних доказів на спростування позовних вимог.
За таких обставин, прийняте рішення суду першої та постанова апеляційної інстанцій відповідають матеріалам справи та вимогам закону, а тому судові акти слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 111 5 - 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Обухівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року у справі № 911/3539/15 залишити без змін.
Головуючий суддяН.І. Мележик СуддіН.О. Кочерова Н.Г. Дунаєвська
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2016 |
Оприлюднено | 09.08.2016 |
Номер документу | 59514986 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Мележик Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні