Ухвала
від 27.10.2015 по справі 911/4443/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

У Х В А Л А

про призначення експертизи

"27" жовтня 2015 р. Справа № 911/4443/15

У справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку», м.Біла Церква

до 1. Білоцерківської міської ради, м.Біла Церква

2. Товариства з обмеженою відповідальністю «Трайдент», м.Біла Церква

про визнання недійсним договору купівлі-продажу в частині та витребування земельної ділянки

Суддя А.Ю.Кошик

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1

Від відповідача 1: не з'явився

Від відповідача 2: ОСОБА_2

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» (далі - позивач) до Білоцерківської міської ради (далі - відповідач 1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Трайдент» (далі - відповідач 1) про визнання недійсним договору купівлі-продажу в частині та витребування земельної ділянки.

Провадження у справі №911/4443/15 порушено відповідно до ухвали суду від 01.10.2015 року та призначено справу до розгляду на 13.10.2015 року.

Відповідач 1, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 13.10.2015 року не з'явився та надіслав відзив на позовну заяву, в якому також просить суд розглядати справу без участі представника.

Представник відповідача 2 у судовому засіданні 13.10.2015 року заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи. Розгляд справи відкладався до 27.10.2015 року.

В судовому засіданні 27.10.2015 року позивач заявив клопотання про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи.

Як вбачається з викладених у позові обставин, позивач 29.12.2009 року придбав у Товариства з обмеженою відповідальністю «Плато» нежитлову будівлю за адресою: Київська обл, м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7А.

У зв'язку з чим, позивач стверджує, що до нього в порядку ст.120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України перейшло право власності на земельну ділянку, на якій розташована придбана будівля.

Однак, 27.06.2012 року між Білоцерківською міською радою та ТОВ «Трайдент» було укладено спірний договір купівлі-продажу земельної ділянки, в тому числі частини, на якій розташована придбана позивачем нерухомість.

Таким чином, позивач в позові просить визнати недійсним договір купівлі-продажу № 613 від 27.06.2012 року в частині передання у власність ТОВ «Тридент» земельної ділянки під придбаною позивачем нерухомістю та просить витребувати відповідну земельну ділянку з чужого незаконного володіння ТОВ «Тридент».

Необхідність призначення у справі судової земельно-технічної експертизи полягає у визначенні розміру земельної ділянки під придбаною позивачем нерухомістю та земельної ділянки, необхідної для обслуговування такої нерухомості.

Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» від 08.10.1998 року №53/5 передбачено можливість проведення земельно-технічної експертизи.

Основними завданнями земельно-технічної експертизи є визначення можливості розподілу земельних ділянок, розробка варіантів їх розподілу (п.6 «будівельно-технічна експертиза» Наказу МЮУ від 8 жовтня 1998 року за № 53/5).

Відповідно до абз.2 п.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» від 23.03.2012 року №4 судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Відповідно до абз.2 п.18-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 року №7 при вирішенні вимог про визначення розміру земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, право власності на які при їх відчуженні перейшло до набувача без визначення в договорі права на земельну ділянку, суд має з'ясовувати, зокрема, чому це питання не було визначено в договорі, можливість укладення між відчужувачем і набувачем додатку до цього договору щодо права набувача на земельну ділянку та чи не свідчить реальна можливість використання всієї земельної ділянки за цільовим призначенням саме про той розмір земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, який існував до їх відчуження.

Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається шляхом проведення за клопотанням сторін експертизи з врахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил тощо.

Як визначено в Розділі 6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, в редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 року № 1950/5, основними завданнями земельно-технічної експертизи є, зокрема, визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок правовстановлювальним документам та технічній документації із землеустрою та землекористування; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування).

Пунктом 6.4. Інструкції передбачено, що для вирішення питань земельно-технічної експертизи експерту необхідно надати правовстановлювальну та технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку. У разі неможливості експертом самостійно виконати топографо-геодезичні роботи результати таких робіт повинні бути надані на дослідження органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта). Для вирішення питань щодо визначення технічної можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками та надання варіантів такого розподілу (порядку користування) експерту, крім зазначених документів, необхідно надати правовстановлювальні документи на об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди тощо), що розташовані на земельній ділянці, дані щодо користування співвласниками об'єктами нерухомого майна або їх частинами, дані щодо часток співвласників, матеріали технічної інвентаризації.

За таких обставин, для всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи суду слід встановити площу земельної ділянки під належною позивачу будівлею та площу земельної ділянки, необхідну для обслуговування такої будівлі, кому і на якому праві належала спірна земельна ділянка в момент придбання позивачем нерухомості та кому належить відповідна земельна ділянка на момент розгляду спору.

Відповідно до ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають про вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Витрати на проведення експертизи суд покладає на особу, яка заявила відповідне клопотання - на позивача.

Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу». Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 3 Господарського процесуального кодексу України суд створює сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють, зокрема, державні спеціалізовані установи. До державних спеціалізованих установ належать науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.

Відповідно до п. 1.6. Наказу Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.11.98 р. за № 705/3145 «Про затвердження Інструкції та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.

Враховуючи, що розглядається і експертиза призначається Господарським судом Київської області, суд вважає за доцільне доручити проведення експертизи експертній установі за місцезнаходженням суду - Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (м. Київ, вул. Смоленська, 6).

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.4 3 , 33, 41, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Призначити у справі №911/4443/15 судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).

2. На вирішення земельно-технічної експертизи поставити наступні питання:

2.1. На якій земельній ділянці розташована придбана Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» за договором купівлі-продажу від 29.2009 року (у ТОВ «Плато») нерухомість - нежитлова будівля за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7, літ. «А»?

2.2. Кому і на якому праві належала відповідна земельна ділянка, на якій розташована придбана Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» за договором купівлі-продажу від 29.12.2009 року (у ТОВ «Плато») нерухомість - нежитлова будівля: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7, літ. «А» на момент укладення відповідного договору-купівлі-продажу 29.12.2009 року?

2.3. Кому і на якому праві належить відповідна земельна ділянка, на якій розташована придбана Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» за договором купівлі-продажу від 29.12.2009 року (у ТОВ «Плато») нерухомість - нежитлова будівля за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7, літ. «А» на момент звернення позивача до суду (30.09.2015 року)?

2.4. Яка площа земельної ділянки під придбаною Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» за договором купівлі-продажу від 29.12.2009 року (у ТОВ «Плато») нерухоміст - нежитловою будівлею за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7, літ. «А» та яка площа земельної ділянки необхідна для обслуговування наведеної нерухомості?

2.5. Яку геометричну форму та межі на місцевості повинна мати земельна ділянка під придбаною Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку» за договором купівлі-продажу від 29.12.2009 року (у ТОВ «Плато») нерухомістю - нежитловою будівлею за адресою: Київська обл., м. Біла Церква, вул. Леся Курбаса, 7, літ. «А» та земельна ділянка, необхідна для обслуговування наведеної нерухомості?

3. Витрати на проведення експертизи та організаційні питання, пов'язані з її проведенням, на даній стадії розгляду справи покласти на позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський парк культури та відпочинку», за клопотанням якого призначається експертиза.

5. Матеріали справи № 911/4443/15, в яких містяться всі наявні у суду копії документів, надіслати для здійснення експертизи до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, 6.

6. Зобов'язати сторони за першою вимогою експертів своєчасно подати необхідні для проведення експертизи матеріали (документи, зразки, пояснення тощо) безпосередньо до експертної установи та забезпечити допуск і належні умови для проведення експертизи. Попередити сторони про майнову відповідальність в порядку ст. 83 ГПК України у вигляді штрафу за ухилення від вчинення дій, обов'язок вчинення яких покладено господарським судом на сторони. Попередити учасників провадження у справі про кримінальну відповідальність згідно ст. 382 КК України за невиконання рішень, ухвал суду, що набрали законної сили.

7. Попередити експертів, що будуть здійснювати експертизу, про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

8. По закінченню експертизи, висновок експерта разом з матеріалами справи № 911/4443/15, а також дані щодо витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, подати господарському суду.

9. Матеріали справи № 911/4443/15 надіслати до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Смоленська, 6.

Суддя А.Ю.Кошик

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.10.2015
Оприлюднено19.11.2015
Номер документу53488677
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/4443/15

Постанова від 05.12.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 03.06.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Майданевич А.Г.

Ухвала від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 01.10.2015

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні