Рішення
від 12.11.2015 по справі 908/4984/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 2/107/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2015 Справа № 908/4984/15

Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» (юридична адреса: 49094,м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50; адреса для листування: 49027, м. Дніпропетровськ, а/с 1800)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю В«КОМПАНІЯ В«КОРДІСВ» (69035, м.Запоріжжя, вул. Лермонтова/Перемоги, буд. 23/67, прим. 4)

про стягнення 250 333 грн. 06 коп.

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 2390-К-О від 15.07.2014 р.);

від відповідача - ОСОБА_2 (директор, виписка з ЄДР);

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Запорізької області звернулося Публічне акціонерне товариство комерційний банк В«ПриватбанкВ» з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю В«КОМПАНІЯ В«КОРДІСВ» про стягнення за договором банківського обслуговування б/н від 01.03.2011р. заборгованості у розмірі 250 333,06 грн., з яких: заборгованість за кредитом - 115 556,16 грн., заборгованість за процентами - 67 063,44 грн., пеня - 54 122,40 грн., заборгованість з комісії за користування кредитом - 13 591,06 грн.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 526, 527, 530, 610 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України.

Ухвалою господарського суду від 08.09.2015 р. прийнято позов до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/107/15 та призначено розгляд справи на 02.10.2015р.

В судовому засіданні 02.10.2015р. були присутні представники обох сторін, за їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.

Відповідач не надав відзиву на позов. Представник відповідача в судовому засіданні 02.10.2015 р. заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки відповідач не підготовлений до судового засідання.

Представник позивача в судовому засіданні 02.10.2015 р. подав суду клопотання про продовження строку розгляду спору на 15 днів з метою повного та всебічного розгляду справи.

Враховуючи заявлені клопотання, суд ухвалою від 02.10.2105 р. продовжив строк вирішення спору на 15 днів до 23.11.2015 р. та відклав розгляд справи на 12.11.2015р.

В судовому засіданні 12.11.2015 р. були присутні представники обох сторін, за їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.

Представник позивача в судовому засіданні 12.11.2015 р. підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні 12.11.2015 р. пояснила, що відповідач так і не отримав позовну заяву, тому не надав відзиву на позов. Факт отримання кредитних коштів представник відповідача не заперечує, вказує, що за кредитом відповідач не розрахувався через недостатність грошових коштів.

Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні докази відправлення відповідачу позову з додатками. Крім того, відповідач був обізнаний про час та місце розгляду даної справи, представник відповідача був присутній в попередньому судовому засіданні та був ознайомлений зі змістом позовних вимог до нього, однак не скористався належним чином своїми процесуальними правами, не ознайомився з матеріалами справи.

Статтею 75 ГПК України передбачено, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті в даному судовому засіданні.

В судовому засіданні 12.11.2015 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

01.03.2011 р. Товариством з обмеженою відповідальністю «Кордіс» в особі директора ОСОБА_2 було підписано заяву про відкриття поточного рахунку зі зразками підписів та відбитку печатки, відповідно до якої банк за наявності вільних грошових ресурсів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнту за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнту на свій розсуд або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта. Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір процентної ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифів банку (далі - Умови та Тарифи), розміщених в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом з даною анкетою (заявою) складають договір банківського обслуговування.

Вказані умови та тарифи були затверджені наказом банку від 28.01.2011 р. № СП-2011-85.

Згідно з п. 3.18.1.3 Умов (у редакції на момент укладення договору) кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, оплати відсотків та винагороди.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори.

За змістом прав та обов'язків, по яких сторонами досягнута домовленість, правовідносини сторін врегульовані кредитним договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Частинами 1, 2 статті 639 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

У ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У заяві від 01.03.2011р. відповідач приєднався до Умов та правил надання банківських послуг і Тарифів, зобов'язався виконувати їх умови та погодився, що відносини між банком та клієнтом можуть вирішуватися як шляхом підписання окремих договорів або додаткових угод до даного договору, так і шляхом обміну інформацією/погодження за банківським обслуговуванням з клієнтом через веб-сайт банку (www.privatbank.ua, https://client-bank.privatbank.ua або інший Інтернет - SMS-ресурс, зазначений банком).

Пунктами 3.18.1, 3.18.1.1 Умов (у редакції на момент укладення договору) визначено вид кредиту - «кредитний ліміт на поточний рахунок» корпоративного клієнту. Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - «кредит») надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в межах кредитного ліміту (далі - «ліміт»).

Відповідно до п. 3.18.1.5 Умов кредитний ліміт в розумінні даного розділу Умов та правил надання банківських послуг являє собою суму грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку.

Згідно з п. 3.18.1.17 Умов при перерахуванні клієнтом з поточного рахунку коштів за рахунок кредитного ліміту на будь-які рахунки або пластикові картки, утримувачами яких є сам власник поточного рахунку або будь-які пов'язані з ним фізичні особи (за виключенням зарахувань заробітної плати), з суми кожного з проведених в рахунок кредитного ліміту перерахувань стягується комісійна винагорода в розмірі 3% від суми перерахувань.

Також згідно з п. 3.18.4.4 Умов клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту у відповідності до п. п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, яке існує на кінець банківського дня за попередній місяць, в прядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг. Клієнт доручає банку списувати винагороду зі своїх рахунків.

Пунктами 3.18.4.1, 3.18.4.1.1 та 3.18.4.1.2 Умов встановлено, що за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку процентів:

- за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну із дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості;

- при необнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, клієнт сплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню.

Пунктом 3.18.4.9 Умов передбачено, що розрахунок процентів за користування кредитом здійснюється щоденно, починаючи з дати виникнення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок процентів здійснюється до повного погашення заборгованості за кредитом. День повернення кредиту у часовий інтервал нарахування процентів не включається. Нарахування процентів здійснюється в дату уплати.

У п. 3.18.4.10 Умов також закріплено, що зобов'язання виконуються в наступній послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості перш за все направляються для відшкодування витрат/збитків банку згідно п. п. 3.18.2.2.16, 3.18.2.3.15, далі для погашення неустойки згідно розділу 5 даного розділу «Умов та правил надання банківських послуг», далі простроченої винагороди, далі - винагороди, далі - прострочених процентів, далі - процентів, далі - простроченого кредиту, далі - кредиту.

Остаточне погашення заборгованості виконується не пізніше дати, вказаної у п.3.18.1.8. При несплаті винагороди, процентів у відповідні їм дати уплати, вони вважаються простроченими.

Згідно з п. 3.18.4.1.3 Умов, у випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом в розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

Відповідно до п. 3.18.4.1.4 Умов під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

Згідно з п. 3.18.6.1 Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом в банк заяви на приєднання до «Умов та правил надання банківських послуг» (або в формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів та відтиску печатки» або в формі авторизації кредитної угоди в системах клієнтбанк/ Інтернет клієнтбанк, або в формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах вказаних у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань сторонами.

На виконання договору банк встановив кредитний ліміт на відкритий відповідачу поточний рахунок №26006060317484 в розмірі 50000,00 грн. з 01.03.2011р., 62500,00 грн. - з 04.02.2013 р., 65000,00 грн. - 13.03.2013 р., 67000,00 грн. - з 16.04.2013 р., 69000,00 грн. - з 12.02.2014 р., 68927,20 грн. - 02.03.2014 р., 119000,00 грн. - з 03.06.2014 р., що підтверджується довідкою ПАТ КБ «Приватбанк» від 20.08.2015 р. вих. №08.7.0.0.0/150820090103. Про розмір кредитного ліміту банк повідомляв клієнта шляхом направлення повідомлень через Приват24, що підтверджується виписками з Приват24 по клієнту ТОВ «Компанія «Кордіс» за 01.03.2011 р., 04.02.2013 р., 13.03.2013 р., 16.04.2013 р., 12.02.2014 р., 01.03.2014 р., 02.03.2014 р., 03.06.2014 р.

Як вбачається з виписок банку по рахунку клієнта, за період дії договору клієнтом використовувались кредитні кошти в межах кредитного ліміту.

Розрахунок заборгованості та виписки по рахунку клієнта свідчать, що 03.06.2014 р. кредитне сальдо по рахунку було відсутнє у зв'язку з повним погашенням тіла кредиту клієнтом, а з 04.06.2014 р. утворилось нове кредитне сальдо в розмірі 24020,00 грн., яке в подальшому збільшувалось. У зв'язку з непогашенням кредиту банк 01.10.2014 р. відніс на прострочення кредит у сумі 115 556,16 грн. Також за період з 27.06.2014 р. по 01.07.2014 р. банком нараховані проценти за користування кредитом за ставкою 24%річних в сумі 394,92 грн., а за період з 02.07.2014 р. по 01.10.2014 р. - за ставкою 36% річних у сумі 10800,42 грн. За період з 02.10.2014 р. по 10.08.2015 р. на суму кредиту 115 556,16 грн., віднесену на прострочення, банком нараховано проценти за підвищеною ставкою 56% річних в розмірі 56263,01 грн. Таким чином, всього банком нараховано процентів в загальному розмірі 67458,35 грн. За цей період клієнтом оплачені проценти 01.07.2014 р. в сумі 394,91 грн. Залишок несплачених процентів в сумі 67063,44 грн. банк просить стягнути з клієнта в даному позові. Також банком нарахована комісійна винагорода за використання кредитного ліміту в період з липня 2014 року по липень 2015 року в загальній сумі 13591,06 грн., яка клієнтом не сплачена, тому пред'явлена банком до стягнення в даному позові. За прострочення сплати кредиту, процентів та комісії банк розрахував пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 05.08.2014 р. по 10.08.2015 р. в загальній сумі 54122,40 грн., яку банк просить стягнути в даному позові.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічні приписи містить стаття 193 Господарського кодексу України.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що розрахунок позовних вимог виконаний банком з порушенням умов договору банківського обслуговування, які діяли на момент його укладання (затверджені наказом банку від 28.01.2011 р. № СП-2011-85).

Так, наказом банку від 04.06.2014 р. № 6783882 прийнято рішення про збільшення відсоткової ставки за користування кредитним лімітом на розрахунковому рахунку з 01.07.2014 р. у зв'язку з різкою зміною вартості ресурсів на міжбанківському ринку. З 01.07.2014 р. діють Умови та надання банківських послуг в новій редакції, згідно з п.3.2.1.1.11 якої, у разі, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20го (включно) числа поточного місяця, то обнуління повинно проводитися по кінцю дня в будь-який з днів по 25-е число поточного місяця. У разі, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 21-го до кінцевого числа поточного місяця, то обнуління повинно проводитися по кінцю дня в будь-якій з днів по 25-е число наступного місяця. Якщо дебетове сальдо не обнулити згідно умов, описаних вище, то з 26 числа на залишок заборгованості починають нараховуватися відсотки за користування кредитом за ставкою 36% річних. Згідно з п.3.2.1.4.1.3 нових Умов при порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.

У п. 3.18.2.3.1 Умов в первісній редакції сторони погодили, що збільшена процентна ставка починає діяти після того, як банк повідомить клієнта про настання подій, закріплених в даному пункті, а клієнт не погасить існуючу заборгованість в порядку та строки, передбаченими «Умовами та правилами надання банківських послуг». Банк повідомляє клієнта про настання подій, закріплених даним пунктом, на свій вибір або в письмовій формі, або шляхом встановлених засобів електронного зв'язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, смс-повідомлення тощо).

Про зміну процентної ставки банк повідомив клієнта 05.06.2014 р. через електронну систему «Приват24», що підтверджується випискою з «Приват24» по клієнту ТОВ «Компанія «Кордіс» за 05.06.2014р.

Отже, нові умови банківського обслуговування можуть застосовуватися до клієнта не раніше дати введення їх в дію, тобто з 01.07.2014 р.

З розрахунку позовних вимог вбачається, що позивач здійснив розрахунок заборгованості за кредитом, процентами та пенею за весь період дії договору, виходячи з нових умов, незважаючи на те, що нові умови введені в дію лише 01.07.2014 р. і не поширюються на правовідносини сторін, які виникли раніше.

Суд зазначає, що відповідно до строків обнуління кредитного сальдо, які встановлені у пунктах 3.18.4.1, 3.18.4.1.1 та 3.18.4.1.2 первісних Умов, до яких приєднався відповідач, кредитне сальдо, яке утворилось 04.06.2014 р., мало бути обнулене до 25-го числа місяця, наступного за тим, в якому утворилось кредитне сальдо, тобто до 25.07.2014 р. Тому відсотки за користування кредитом можуть нараховуватись банком не раніше, ніж з 26.07.2014 р. Нові умови, які введені в дію з 01.07.2014р., поширюють свою дію лише на правовідносини, які виникли після введення їх в дію, тому вони не можуть встановлювати порядок та строки повернення кредиту, який взятий раніше на інших умовах, які діяли на той момент. У нових умовах відсутні положення про те, що вони мають зворотню дію в часі. Отже, нарахування банком відсотків за користування кредитом, починаючи з 27.06.2014 р. з посиланням на строки користування кредиту, які передбачені новими умовами, є неправомірним.

Оскільки кредит не був обнулений у цей строк, то відповідно до п. 3.2.1.4.1.3 нових Умов, через 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними.

Отже, кредит став простроченим з 26.10.2014 р., а не з 01.10.2014 р., як вказує позивач. Передчасне віднесення кредиту на прострочення призвело до збільшення періоду нарахування та суми пені за тілом кредиту, а також до передчасного нарахування банком процентів на прострочену суму кредиту.

Так, оскільки клієнт мав право безпроцентного користування кредитом до 25.07.2014р., а з 01.07.2014 р. вже почали діяти нові Умови та Тарифи банку, то з згідно з п.3.2.1.1.11 та п. 3.2.1.4.1.3 цих умов, починаючи з 26.07.2014р. впродовж 90 днів нараховуються проценти за користування кредитом за ставкою 36% річних, з розрахунку 360 днів у році.

За розрахунком суду за період з 26.07.2014 р. по 25.10.2014 р. проценти за користування кредитом за ставкою 36% річних складають 10 313,21 грн.

Відповідно до п. 3.2.1.4.1.3 нових Умов з кредит не погашений протягом 90 днів, з 91-го дня, тобто з 26.10.2014 р. вважається простроченим і на нього нараховуються проценти за підвищеною ставкою 56% річних, з розрахунку 360 днів у році.

За розрахунком суду за період з 26.10.2014 р. по 10.08.2015 р. (289 днів) проценти за користування простроченим кредитом в розмірі 115 556,16 грн. за ставкою 56% річних складають 51 948,91 грн.

Загалом нараховані проценти складають 10 313,21 грн. + 51 948,91 грн. = 62 262,12 грн.

За спірний період клієнтом оплачені проценти 01.07.2014 р. в сумі 394,91 грн. Залишок несплачених процентів складає 61 867,21 грн. В цій сумі вимоги про стягнення процентів визнані судом обґрунтованими. Проценти в сумі 5 196,23 грн. пред'явлені до стягнення безпідставно.

Крім того, згідно з п. 3.2.1.4.4 нових Умов банком пред'явлена до стягнення комісійна винагорода за використання кредитного ліміту в період з липня 2014 року по липень 2015 року в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, яке існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в загальній сумі 13 591,06 грн. За цей період комісія відповідачем не сплачувалась. Суд перевірив розрахунок комісії та визнав, що комісія в сумі 13 591,06 грн. розрахована вірно.

В порушення умов договору відповідач не сплачував у встановлені Умовами строки кредит, проценти за користування кредитом та комісійну винагороду, внаслідок чого утворилась заборгованість за кредитом в розмірі 115 556,16 грн., процентами за користування кредитом в розмірі 61 867,21 грн. та комісії за користування кредитом в розмірі 13 591,06 грн.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідач не надав доказів сплати заборгованості або обґрунтованих заперечень проти позову.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в розмірі в розмірі 115 556,16 грн., процентами за користування кредитом в розмірі 61 867,21 грн. та комісії за користування кредитом в розмірі 13 591,06 грн. підлягають задоволенню. У стягненні процентів у сумі 5 196,23 грн. суд відмовляє.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно з ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України від 22.11.1996 р. N 543/96-ВР В«Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язаньВ» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 3.2.1.5.1 Умов в новій редакції передбачено, що при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4., 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 клієнт виплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

У п. 3.2.1.5.4 Умов у новій редакції сторони погодили, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачений п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом трьох років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.

Згідно доданого до позову розрахунку заборгованості, за прострочення сплати кредиту, процентів та комісії банк розрахував пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 05.08.2014 р. по 10.08.2015 р. в загальній сумі 54122,40 грн., яку банк просить стягнути в даному позові.

Даний розрахунок пені є невірним з огляду на те, що судом встановлена інша дата віднесення кредиту на прострочення та здійснений перерахунок процентів за користування кредитом. Також розрахунок пені здійснений позивачем виходячи з 360 днів у році, у той час як облікова ставка НБУ є нормативно встановленою річною ставкою і залежить він фактичної кількості днів у році, за який проводиться розрахунок. Допущені помилки призвели до завищення суми пені.

Як встановлено судом, кредит у сумі 115 556,16 грн. став простроченим 26.10.2014 р., отже пеню на прострочене тіло кредиту слід нараховувати за період з 26.10.2014 р. по 10.08.2015 р. (289 днів) в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, розрахованої з фактичної кількості днів у році (365 днів), що складає 42 562,22 грн.

Пеня на суму процентів, нарахованих за ставкою 36% річних в загальній сумі 10313,21 грн., які згідно з п. 3.2.1.4.1.3 нових Умов, стали простроченими з 26.10.2014 р., нарахована судом в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 26.10.2014 р. по 10.08.2015 р. (289 днів), виходячи з фактичної кількості днів у році (365 днів), в сумі 3798,65 грн.

Пеня на суму прострочених відсотків, нарахованих за ставкою 56% річних, розрахована судом в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, виходячи з фактичної кількості днів у році (365 днів) за кожен день періоду прострочення наростаючим підсумком, починаючи з 26.10.2014 р. (оскільки проценти на прострочену заборгованість повинні нараховуватися за кожен день з 26.10.2014р. і мали бути сплачені в день нарахування) і по 10.08.2015 р. в сумі 11 222,49 грн.

Пеня на суму простроченої комісії розрахована судом в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за період з 02.07.2014 р. по 10.08.2015 р., виходячи з фактичної кількості днів у році (365 днів), в сумі 3534,88 грн.

Отже, загальна сума пені, нарахованої на суму заборгованості по тілу кредиту, відсотків та комісії, складає: 42 562,22 грн. + 3798,65 грн. + 11 222,49 грн. + 3534,88 грн. = 61 118,24 грн.

В рахунок погашення пені клієнтом сплачено в період з 03.07.2014 р. по 28.01.2015 р. суму 11 505,43 грн. Звідси залишок несплаченої пені складає 49 612,81 грн., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача. У стягненні пені в сумі 4509,59 грн. суд відмовляє.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати за розгляд позовної заяви покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

Так, згідно з пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції на момент подання позову) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру підлягає сплаті судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати, що визначається за приписами ч. 1 ст. 4 даного Закону станом на 1 січня календарного року, в якому подається заява. Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України» установлено з 1 січня 2015 року мінімальну заробітну плату в місячному розмірі 1218,00 грн.

Отже, за розгляд позовних вимог про стягнення 250 333,06 грн. підлягав сплаті судовий збір в сумі 3755,00 грн. Пропорційно до задоволених позовних вимог з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі: 240 627,24 грн. (задоволено) / 250 333,06 грн. (заявлено) х 3755,00 грн. = 3609,41 грн.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю В«КОМПАНІЯ В«КОРДІСВ» (69035, м.Запоріжжя, вул. Лермонтова/Перемоги, буд. 23/67, прим. 4, код ЄДРПОУ 36247382) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк В«ПриватбанкВ» (вул. Набережна Перемоги, буд. 50, м. Дніпропетровськ, 49094, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом в сумі 115 556,16 грн . (сто п'ятнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят шість грн. 16 коп.), заборгованість з процентів в сумі 61 867,21 грн. (шістдесят одна тисяча вісімсот шістдесят сім грн. 21 коп.), заборгованість з комісії - 13 591,06 грн. (тринадцять тисяч п'ятсот дев'яносто одна грн. 06 коп.), пеню в сумі 49 612,81 грн. (сорок дев'ять тисяч шістсот дванадцять грн. 81 коп.) та витрати зі сплати судового збору в сумі 3609,41 грн. (три тисячі шістсот дев'ять грн. 41 коп.).

Видати наказ.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Суддя Т.В.Мойсеєнко

Рішення оформлено та підписано 20.11.2015р.

і набирає законної сили після закінчення

десятиденного строку з дня його підписання.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.11.2015
Оприлюднено27.11.2015
Номер документу53685082
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/4984/15

Судовий наказ від 14.09.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Ухвала від 20.08.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Ухвала від 13.08.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Боєва О.С.

Ухвала від 30.07.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 19.06.2018

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мірошниченко М.В.

Ухвала від 11.12.2015

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Дучал Н.М.

Рішення від 12.11.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мойсеєнко Т.В.

Ухвала від 02.10.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мойсеєнко Т.В.

Ухвала від 08.09.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Мойсеєнко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні