ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2015 р.Справа № 916/3302/13 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Філінюка І.Г.,
суддів : Богатиря К.В., Пироговського В.Т.
секретар судового засідання Мельник Ю.М.
за участю:
від ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» - ОСОБА_2, довіреність б-н від 25.05.2015;
від ПАТ «БГ Банк» - ОСОБА_3, довіреність № 2 від 02.03.2015
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 об'єднання «Соломон»
на рішення господарського суду Одеської області від 12.08.2015
у справі № 916/3302/13
за позовом Публічного акціонерного товариства «БГ Банк»
до відповідача ОСОБА_1 об'єднання «Соломон»
про стягнення 102 795,04 грн.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Банк Перший», найменування якого в подальшому ухвалою суду від 11.06.2015 змінено на Публічне акціонерне товариство «БГ Банк», звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» про стягнення 59946,49грн. заборгованості по орендній платі, комунальним витратам, а також нарахованих на цю заборгованість 3% річних, пені індексу інфляції. Позивач також просив стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.
Рішенням господарського суду Одеської області від 12.08.2015 (суддя Щавинська Ю.М.) з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 22.06.2015, стягнуто з ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» на користь Публічного акціонерного товариства «БГ Банк» заборгованість з орендної плати у сумі 47 330, 83 грн., заборгованість по комунальним послугам у сумі 10445,70 грн., пеню у сумі 3128,63 грн., 3% річних у сумі 2 709,16 грн., інфляційні нарахування у розмірі 21 435 грн. 09 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1700, 99 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 12.08.2015 по справі № 916/3302/13 і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Зокрема, особа яка подала апеляційну скаргу зазначає, що орендоване приміщення не могло використовуватися у зв'язку із залиттям, яке відбулося 13.05.2013 в результаті пошкодження каналізаційної труби системи загального користування, не з вини відповідача та всупереч його волі. Ухвалюючи рішення суд першої інстанції помилково застосував положення п. 12.6.2 договору оренди приміщення від 15.04.2013 «недоцільність подальшого користування орендарем приміщення або за наявності інших суттєвих підстав» замість іншого пункту 12.4.4. - «дія цього договору припиняється у разі загибелі (знищення) Об'єкта оренди, його пошкодження, яке унеможливлює його подальше використання за призначенням».
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Філінюк І.Г., судді - Аленін О.Ю, ОСОБА_4 ) від 03.09.2015 апеляційну скаргу ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» прийнято до провадження та призначено до розгляду на 22.09.2015 об 11:30.
У зв'язку з перебуванням судді Аленіна О.Ю. у відпустці, відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 18.09.2015 останнього замінено суддею Пироговським В.Т.
22.09.2015 ухвалою Одеського апеляційного господарського суду розгляд апеляційної скарги відкладено на 21.10.2015 о 10:00.
20.10.2015 до Одеського апеляційного господарського суду від ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» надійшли доповнення до апеляційної скарги.
21.10.2015 від ПАТ «БГ Банк» до Одеського апеляційного господарського суду надійшли пояснення по справі.
У судовому засіданні 21.10.2015 по справі № 916/3302/13 за правилами ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 17.11.2013 об 11:30.
17.11.2015 в судове засідання з'явились представник Публічного акціонерного товариства «БГ Банк» та ОСОБА_1 об'єднання «Соломон».
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» апеляційну скаргу підтримав.
Представник Публічного акціонерного товариства «БГ Банк» надав пояснення та вважає, що оскаржуване рішення винесено на підставі повного з'ясування обставин, які мають значення для справи, без порушень застосування норм матеріального та процесуального права, а вимоги, викладені в апеляційний скарзі є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 15.04.2013 між ПАТ «Банк Перший» (Орендодавець) та ОСОБА_1 об'єднанням «Соломон» (Орендар) укладено договір оренди приміщення згідно п. 1.1 якого, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежиле приміщення загальною площею 257 кв. м., що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 19-б, прим. 263. План приміщення детально зображено на плані, який міститься в додатку № 1 до даного договору, що є його невід'ємною частиною.
Умовами п. 2.1 договору, сторони встановили цільове призначення предмета оренди - розміщення офісу ОСОБА_1 об'єднання.
Згідно п. 4.1 договору, строк оренди приміщення за даним договором встановлюється до 14.04.2016 включно. Обчислення строку оренди починається з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі приміщення та закінчується датою, визначеною сторонами в акті приймання-передачі приміщення (з оренди). При достроковому розірванні (припиненні) цього договору, закінчення строку оренди вказаний у цьому пункті договору строк оренди відповідно зменшується.
Відповідно до п. 5.1 договору, розмір орендної плати за 1 кв. м. приміщення на момент підписання даного договору, якщо інше не передбачене договором, складає 85,00 грн., в тому числі ПДВ. Всього розмір місячної орендної плати за всю займану площу складає 18 04,17 грн., крім цього ПДВ 3 640,83 грн., всього 21 845,00 грн.
Плата за перший місяць оренди сплачується Орендарем згідно виставленого Орендодавцем рахунку до кінця поточного місяця, а плата за останній місяць оренди сплачується Орендарем не пізніше 5 банківських днів після підписання сторонам акту приймання-передачі (п.5.2 договору).
Згідно 5.4 договору, сторони домовились про те, що витрати по сплаті комунальних послуг: водопостачання,водовідведення, електропостачання, опалення, послуг з утримання будівлі і прибудинкової території та інших спожитих Орендарем комунальних послуг сплачуються Орендарем самостійно шляхом укладання відповідних договорів. Після підписання цих договорів Орендодавець не несе відповідальності у випадку ненадання вищевказаних комунальних послуг із вини організацій, постачальників цих послуг, у випадку, якщо це не пов'язано із неналежним виконанням зобов'язань Орендодавця.
До дати укладення цих договорів Орендар компенсує Орендодавцю витрати по сплаті комунальних послуг: водопостачання, водовідведення, електропостачання, опалення, послуг з утримання будівлі і прибудинкової території та інших спожитих Орендарем комунальних послуг на підставі виставлених Орендодавцем рахунків. Компенсація витрат по сплаті комунальних послуг: водопостачання, водовідведення, електропостачання, опалення, послуг з утримання Будівлі і прибудинкової території та комунальних послуг здійснюється на рахунок Орендодавця не пізніше 20 числа поточного місяця, якщо інше не передбачено договором.
Умовами п. 5.5 договору сторони узгодили, що Орендар зобов'язується перераховувати орендну плату за поточний місяць, встановлену у п п. 5.1 та 5.4. договору, у безготівковій формі в національній валюті - гривні на поточний рахунок Орендодавця, вказаний в виставлених рахунках, якщо Орендодавець окремо у письмовій формі не повідомить Орендарю інший рахунок для здійснення розрахунків за договором, щомісячно, не пізніше 20 числа поточного місяця, якщо інше не передбачено договором на підставі цього договору. При цьому Сторони домовилися після здійснення оплати оформлювати щомісяця Акт наданих послуг.
Відповідно до п. 5.6 договору, у випадку, якщо сторони не дійдуть згоди щодо нового розміру орендної плати та/чи достатньої обґрунтованості підстав її перегляду, сторони залучають незалежного експерта, чий висновок є вирішальним для сторін.
Згідно п.5.7 договору, Орендодавець до 5-го числа місяця, наступного за звітним надає Орендарю підписаний акт наданих послуг у двох екземплярах. Орендар зобов'язаний протягом 3-х календарних днів з дня надання акту розглянути його та передати належним чином оформлений примірник зазначеного акту Орендодавцю або у той же термін надіслати Орендодавцю свої зауваження.
Пунктами 10.2 та 10.3 договору сторони узгодили, що за несвоєчасне внесення орендної плати Орендодавець має право стягнути з Орендаря пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня від несвоєчасно внесеної суми, за кожен день прострочення виконання зобов'язання.
У разі прострочення грошових зобов'язань, передбачених цим Договором, Орендар на вимогу Орендодавця, крім пені зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення та 3 (три) проценти річних від простроченої суми.
Відповідно до п. 12.4.4. Договору дія цього договору припиняється у разі загибелі (знищення) Об'єкта оренди, його пошкодження, яке унеможливлює його подальше використання за призначенням._
Згідно п. 12.6.2 та п. 12.7, цей договір може бути розірвано на вимогу Орендаря у випадку недоцільності подальшого користування Орендарем приміщення або за наявності інших суттєвих підстав.
У випадках, передбачених пп.12.6.2 даного договору, Орендар надсилає Орендодавцю повідомлення про розірвання цього договору за 60 календарних днів до дати фактичного розірвання.
За наявності підстав, визначених у п. 12.6.2 даного Договору, цей договір вважається розірваним з моменту отримання однією стороною відповідного письмового повідомлення від іншої сторони, якщо інше не передбачене цим договором.
Як вбачається з позовної заяви, на виконання умов договору позивачем було надано відповідачу послуги з оренди та комунальних послуг, однак останній не сплатив орендну плату за період з 1.07.2013 по 5.09.2013 у сумі 47330,83 грн. та комунальні послуги з червня по 5.09.2013 у сумі 10445,70 грн.
Відповідач обґрунтовує невиконання зобов'язань за договором оренди, неможливістю використання орендного майна за цільовим призначенням з не залежних від нього причин, оскільки 13.05.2015 в орендованому приміщенні сталося пошкодження каналізаційної труби системи загального користування та залиття приміщення фекальними водами.
Адвокатське об'єднання «Соломон» повідомило листом від 13.05.2013 начальника ОСББ про факт залиття приміщення №54, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Средньофонтанська, 19-б з проханням здійснити огляд приміщення та скласти Акт залиття.
14.05.2013 відповідач повідомив листом ПАТ «Банк Перший» про те, що в належному банку приміщенні за адресою м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-б, яке тимчасово займає Адвокатське об'єднання «Соломон» на підставі договору оренди від 15.04.2013, виявлено факт затоплення.
03.07.2013 між ОСОБА_1 об'єднанням «Соломон» (Замовник) та Комунальним підприємством «Центр екологічних проблем та ініціатив» (Виконавець) укладено договір № 0703/2013, згідно якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання проведення роботи в галузі технічних випробувань та аналізу Код 74.30.1 згідно Державного класифікатора продукції та послуг «ДК 016-97» та підготувати протокол проведених замірів.
Відповідно до договору від 03.07.2013 Комунальне підприємство «Центр екологічних проблем та ініціатив» зробило дослідження повітря офісного приміщення та зазначив. що вміст формальдегіду та сірководню в дослідженому повітрі перевищує санітарно - гігієнічні норми.
Відповідно до приписів статті 759 ЦК України договором оренди є договір, за умовами якого одна сторона, орендодавець, передає іншій стороні, орендарю, за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Дана норма кореспондується із статтею 283 ГК України, якою визначено, що за договором оренди одна сторона, орендодавець, передає другій стороні орендареві за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності та передбачено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно приписів пунктів 1, 5 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Підстави звільнення наймача від орендної плати встановлено частиною шостою статті 762 ЦК України, яка передбачає, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути ним використано через обставини, за які він не відповідає.
Отже, за наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 762 ЦК України (неможливість використання орендованого майна через обставини, за які орендар не відповідає), орендар звільняється від сплати орендної плати.
Крім цього, пунктом 12.4.4. Договору передбачено, що дія цього договору припиняється у разі загибелі (знищення) Об'єкта оренди, його пошкодження, яке унеможливлює його подальше використання за призначенням.
05.07.2013 ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» направив на адресу позивача заяву про розірвання договору з викладенням причин, а саме - антисанітарного стану приміщення з посиланням саме на п. 12.4.4. Договору та лист с проханням підписати акти приймання - передачі орендованого майна, що підтверджується поштовою накладною №003801 від 05.07.2013 (т. 2 а.с. 99) та листом позивача від 25.07.2013.
Відповідач 06.07.2013 звільнив орендоване приміщення, і ця обставина сторонами не заперечується.
Отже, суд першої інстанції, дійшов передчасного висновку щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати та компенсації комунальних витрат за весь час до дати підписання акту приймання-передачі, тобто за час у який відповідач не мав можливості використовувати орендоване майна за цільовим призначенням через обставини, за які орендар не відповідає, та без врахування п. 12.4.4. Договору оренди та ч. 6 ст. 762 ЦК України.
Окрім того, судом першої інстанції не враховано, що тягар утримання майна, а також ризик випадкового знищення та випадкового пошкодження майна (статті 322 та 323 ЦК України ) покладається на його власника, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
З огляду на те, що несвоєчасне повернення об'єкта оренди позивачу сталося не з вини відповідача, а відповідач звільнив орендоване приміщення 06.07.2013, з причин залиття орендованого приміщення через пошкодження каналізаційної труби системи загального користування, колегія апеляційної інстанції приходить до висновку, що у відповідача існує заборгованість з орендних платежів саме з 01.07.2013 по 06.07.2013 (дату фактичного звільнення приміщення), що з усних пояснень відповідачем у судовому засіданні не заперечувалось, у розмірі - 4228,06 грн., з розрахунку місячної орендної плати (21845 грн /31 день)*6 днів.
А також, заборгованість по комунальним послугам за період червень 2013 р. - в сумі 4313,74 грн., та 6-ти днів липня 2013р. в сумі 657,21 (з розрахунку комунальних платежів за липень 3395,57/ 31 днів * 6 днів), загалом за комунальні послуги: 4 970,95 грн.
Загальна сума заборгованості з орендних платежів та вартості комунальних послуг складає 9198,71 грн.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами частини першої статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст. 343 Господарського кодексу України вказано на те, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно із ч.6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Оскільки, строк сплати орендних платежів сторони встановили щомісячно, до 20-го числа поточного місяця (п. 5.5договору), право вимоги боргу виникло у Банку з 21.07.2013, та пеня повинна бути нарахована за шість місяців (до 21.01.2014).
Розрахунок суми пені
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 4228.06 21.07.2013 - 12.08.2013 23 7.0000 % 0.038 %* 37.30 4228.06 13.08.2013 - 21.01.2014 162 6.5000 % 0.036 %* 243.95
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства, загальна сума пені за несвоєчасну сплату орендних платежів договором в сумі 4228,06грн. , яка підлягає стягненню за період з 21.07.2013 по 21.01.2014 - складає 281.25 грн.
Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України та п. 10.3 договору, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції, а також три проценти річних від простроченої суми.
Розрахунок суми боргу з урахуванням індексу інфляції
Період заборгованостіСума боргу (грн.)Сукупний індекс інфляції за період№Інфляційне збільшення суми боргуІСума боргу з врахуванням індексу інфляціїі 21.07.2013 - 01.04.2015 9198.71 1.508 4672.91 13871.62
Розрахунок процентів
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір процентів річнихЗагальна сума процентів 9198.71 21.07.2013 - 01.04.2015 620 3 % 468.76
Оскільки, змінився період прострочення зобов'язання відповідача за договором оренди, загальна сума 3 % річних, що підлягає стягненню, від загальної суми боргу з орендних платежів та вартості комунальних послуг в сумі 9198.71 грн., за період з 21.07.2013 по 01.04.2015 становить 468,76 грн., та збитки від інфляції за зазначений період складають 4672,91 грн.
За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції, надав невірну правову оцінку наявним у справі доказам, у зв'язку з чим апеляційна скарга ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» підлягає частковому задоволенню, а рішення господарського суду Одеської області від 12.08.2015 у справі №916/3302/13 - зміні, з ухваленням п.2 резолютивної частини рішення в наступній редакції: стягнути з ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» на користь Публічного акціонерного товариства «БГ Банк» заборгованість з орендної плати у сумі 4 228,06 грн.; заборгованість по комунальним послугам у сумі 4970,95 грн., пеню у сумі 281,25 грн.; 3% річних у сумі 468,76 грн., збитків від інфляції в сумі 4672,91 грн.
Керуючись ст.ст. 99,
101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» - задовольнити частково.
Рішення господарського суду Одеської області від 12.08.2015 у справі № 916/3302/13 - змінити, виклавши п.2 резолютивної частини рішення в наступній редакції:
- Стягнути з ОСОБА_1 об'єднання «Соломон» на користь Публічного акціонерного товариства «БГ Банк» заборгованість з орендної плати у сумі 4 228,06 грн.; заборгованість по комунальним послугам у сумі 4970,95 грн.; пеню у сумі 281,25 грн.; 3%-х відсотків річних у сумі 468,76 грн., збитків від інфляції в сумі 4672,91 грн.
В іншій частині рішення господарського суду Одеської області від 12.08.2015 по справі №916/3302/13 - залишити без змін.
Доручити господарському суду Одеської області видати наказ з зазначенням необхідних реквізитів.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови підписано 20.11.2015.
Головуючий суддя І.Г. Філінюк
Суддя К.В. Богатир
Суддя В.Т. Пироговський
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2015 |
Оприлюднено | 27.11.2015 |
Номер документу | 53686873 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Філінюк І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні