Рішення
від 16.11.2015 по справі 916/2843/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" листопада 2015 р.Справа № 916/2843/15

За позовом: Прокурора Саратського району Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області;

до відповідача: Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» ;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача : Саратської районної державної адміністрації Одеської області

про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння з подальшим її звільненням.

Суддя Щавинська Ю.М .

Представники:

прокурор: Москаленко-Федоркова О.Д. - посвідчення № 035076 від 13.08.2015р.

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 234 від 09.10.2015р.;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи : не з'явився.

У судовому засіданні було оголошено перерву відповідно до ст. 77 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: Господарським судом Одеської області (суддя Мостепаненко Ю.І.) розглядалася справа № 916/2843/15 за позовом прокурора Саратського району Одеської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства в Одеській області до Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Саратської районної державної адміністрації Одеської області про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.

03.08.2015р. до канцелярії суду від прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог (т.1 а.с.34-38), згідно якої останній просить суд витребувати з незаконного володіння Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,65 га нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради за межами населеного пункту, а також зобов'язати відповідача звільнити вищевказану земельну ділянку, поклавши на нього витрати по сплаті судового збору.

У вказаній заяві прокурор вказує на те, що відповідач використовує спірну земельну ділянку на підставі Угоди про добровільне внесення плати за земельну ділянку до місцевого бюджету Саратського району від 14.01.2015р., яка була укладена без будь-яких правових підстав та є нікчемною, зокрема, з огляду на те, що вказану угоду було укладено Саратською районною державною адміністрацією за відсутністю підстав, встановлених частинами 2,3 ст. 134 Земельного кодексу України, а саме без процедури проведення земельних торгів, а також акцентує увагу на відсутності у вказаному правочині кадастрового номеру земельної ділянки, що також є підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону.Крім того, прокурор вказує на те, що спірна ділянка була передана відповідачу на підставі угоди, яка в порушення вимог чинного законодавства, не пройшла державної реєстрації.

У поданій заяві про уточнення позовних вимог прокурор також зазначає, що в результаті неналежного порядку надання Саратською РДА у користування земельної ділянки відповідачу виникла відсутність можливості збільшення надходжень грошових коштів до бюджету.

З огляду на зазначені обставини, прокурор вважає, що спірна земельна ділянка, як наслідок недійсності правочину повинна бути витребувана з чужого незаконного володіння, оскільки користування нею відповідачем є незаконним.

17.08.2015р. до канцелярії суду від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшли письмові пояснення (т.1 а.с.51-57), згідно яких останнє акцентує увагу на тому, що право оренди земельної ділянки відповідно до приписів чинного законодавства виникає після проведення державної реєстрації такого права.

Відтак, вважає, що використання відповідачем спірної земельної ділянки на підставі угоди про добровільне внесення плати за земельну ділянку від 14.01.2015р. не передбачено нормативно-правовими актами, які здійснюють регулювання земельних відносин, а предмет та форма такого роду угод не відповідають чинному законодавству України.

Позивач зазначає, що згідно інформації відділу Держземагентства у Саратському районі Одеської області від 14.07.2015р. відповідач використовує земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 111,37 га, в тому числі:

- земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 65,65 га, із них земельна ділянка площею 32,5982 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва сформована та право власності зареєстровано за державою в особі Головного управління;

- земельна ділянка площею 8,31 га - землі сільськогосподарського призначення колективної власності (землі під залуження) КСП „Путь ІллічаВ» відповідно до державного акту на право колективної власності на землю № 16 від 26.07.1996р.;

- земельна ділянка площею 34,71 га - землі сільськогосподарського призначення колективної власності, а саме не витребувані земельні частки (паї) КСП „Путь ІллічаВ» відповідно до вищевказаного державного акту.

У поданих поясненнях управління зазначає, що земельна ділянка площею 37,41 га, про яку йдеться у позові, відноситься до земель колективної власності, розпорядження якими відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» здійснює Саратська районна державна адміністрація Одеської області.

25.08.2015р. до канцелярії суду від прокурора надійшли письмові пояснення (т.1 а.с.66-71), згідно яких останній на вказує на необхідність заміни позивача по справі Головного управління Держземагентства в Одеській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

У поданих поясненнях прокурор щодо заявленої вимоги про звільнення відповідачем земельної ділянки посилається на норми ч. 2, ч.3 «б» ст.152 ЗК України, з урахуванням чого вважає за необхідне зобов'язати відповідача звільнити вищевказану земельну ділянку, шляхом відновлення її стану, який існував до використання Приватним підприємством „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» .

Крім того, прокурор, посилаючись на лист відділу Держгеокадастру у Саратському районі Одеської області від 21.08.2015р. (т.1а.с.72-73), зазначає про не розроблення технічної документації на земельну ділянку площею 111,37 на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області.

Між тим, прокурор зазначає про те, що відповідно до інформації, наданої відділом Дерземагентства в Саратському районі Одеської області, земельний масив загальною площею 111,37 га, яким користується відповідач, складається із земель сільськогосподарського призначення державної та колективної власності, нормативно-грошова оцінка яких складає 2 362 143,57 грн ., а саме:

- земельна ділянка загальною площею 65,65 га є землями сільськогосподарського призначення державної власності, нормативно-грошова оцінка яких складає 1 378 192,42 грн.;

- земельна ділянка площею 8,31 га є землями сільськогосподарського призначення колективної власності, нормативно-грошова оцінка яких складає 175 392,85грн.;

- земельна ділянка площею 37,41 га є землями сільськогосподарського призначення колективної власності, нормативно-грошова оцінка яких складає 808558,30 грн.

Розпорядженням керівника апарату суду від 01.09.2015р., з огляду на перебування судді Мостепаненко Ю.І. з 10.08.2015р. на лікарняному, призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/2843/15, за результатами якого дану справу розподілено судді господарського суду Одеської області Щавинській Ю.М.

Ухвалою суду від 04.09.2015р. справу № 916/2843/15 суддею Щавинською Ю.М. прийнято до свого провадження із призначенням розгляду в засіданні суду 21.09.2015р.

Ухвалою суду від 21.09.2015р. в порядку ст.25 ГПК України було здійснено процесуальне правонаступництво шляхом заміни позивача - Головного управління Держземагентства в Одеській області на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

Водночас, ухвалою суду від 21.09.2015р., з огляду на нез'явлення в судове засідання представників сторін, від яких не надходили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а також неподання витребуваних ухвалою суду доказів, розгляд справи було відкладено на 12.10.2015р.

09.10.2015р. до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (т.2 а.с.10-12), згідно якого останній вказує на те, що ним на підставі угоди від 14.01.2015р. за цільовим призначенням, без самовільного захоплення, здійснюється використання земельних ділянок, які знаходяться на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області, орієнтовною загальною площею 111,37 га.

У поданому відзиві відповідач акцентує увагу на тому, що оскільки власником та розпорядником спірної землі є Саратська райдержадміністрація в Одеській області, то саме вона має право витребувати своє майно.

На думку відповідача, прокурором з огляду на дійсність вищевказаної угоди було невірно обрано спосіб захисту порушеного права та інтересу щодо правовідносин, які склалися.

Між тим, відповідач у відзиві на позов вказує на те, що спірні земельні ділянки можуть бути витребувані на користь Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області, де вони на даний час обліковуються як землі, які не надані у власність або користування.

ПП „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» , посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини від 24.06.2003р. «Стретч проти Об'єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії», в якому вказаний суд дійшов висновку, що наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила», просив суд у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 12.10.2015р. з огляду на нез'явлення в судове засідання представника відповідача та третьої особи, від яких не надходило клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а також неподання витребуваних ухвалою суду доказів, розгляд справи було відкладено на 02.11.2015р.

У судовому засіданні 02.11.2015р. представником позивача було надано письмові пояснення (т.2 а.с.62-64), згідно яких останній вказує на те, що на даний час наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 25.09.2015р. за № 114 „Про доповнення переліку земельних ділянокВ» , земельні ділянки, розташовані на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області, право власності на які зареєстровано за державою в особі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області площею 32,5982 га (кадастровий номер 5124587200:01:002:0363), площею 23,5561 га (кадастровий номер 5124587200:01:001:0407) включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами.

02.11.2015р. під час розгляду справи по суті прокурор в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Представник позивача наполягав на задоволенні заявлених прокурором позовних вимог.

Ухвалою суду від 02.11.2015р. строк розгляду справи за клопотанням представника відповідача було продовжено на п'ятнадцять днів та, з огляду на неподання витребуваних ухвалою суду доказів, а також у зв'язку із необхідністю додаткового дослідження матеріалів справи, розгляд справи було відкладено на 11.11.2015р.

У засіданні суду 11.11.2015р. прокурор в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.

Представник позивача повністю підтримав позицію прокурора, наполягав на задоволенні позову.

Представники відповідача в свою чергу заперечували проти задоволення позову, просили суд відмовити у задоволенні заявлених позовних вимогах в повному обсязі.

У судовому засіданні 11.11.2015р. було оголошено перерву до 16.11.2015р.

В засідання суду 16.11.2015р. з'явився прокурор та представник позивача, які просили суд задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач - Приватне підприємство „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» у судове засідання не з'явився, хоча про його місце та час був цілком обізнаний та повідомлений, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою від 11.11.2015р. (т.2а.с.73).

Третя особа - Саратська районна державна адміністрація Одеської області у судове засідання не з'явилася, про місце та час розгляду справи повідомлялася належним чином шляхом направлення на її адресу вищевказаних ухвал суду. Одночасно, в матеріалах справи міститься клопотання третьої особи, згідно якої остання просить суд розглянути справу без участі її представника (т. 1 а.с.30-31).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, наданих в ході судового розгляду справи, проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку господарський суд дійшов наступних висновків:

В силу ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

При цьому, згідно ч. 2 ст. 29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів держави.

Встановивши наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Як свідчать матеріали справи, позовні вимоги прокурора обґрунтовано нікчемністю укладеної між Саратською районною державною адміністрацією Одеської області та Приватним підприємством „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» угоди на добровільне внесення плати за земельну ділянку до місцевого бюджету Саратського району від 14.01.2015р. та відсутністю у вищевказаного підприємства прав для використання спірної земельної ділянки.

Позовні вимоги прокурора також направлені і на витребування у відповідача земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,65 га, нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн. з подальшим її звільненням.

Згідно з п. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

В свою чергу, відповідно до п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.01.2015р. між Саратською районною державною адміністрацією Одеської області (Одержувач) та Приватним підприємством „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» (Платник) було укладено угоду на добровільне внесення плати за земельну ділянку до місцевого бюджету Саратського району (т.1 а.с.81), відповідно до п. 1.1 якого Платник добровільно вносить плату за земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 111,37 га із земель сільськогосподарського призначення, в грошовій формі із розрахунку 3,2 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в бюджетний рік згідно розрахунку розміру орендної плати, який додається і є невід'ємною частиною угоди на добровільне внесення плати за земельну ділянку, яка розташована на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області (за межами населеного пункту) .

Згідно п. 1.2, угода набирає чинності після підписання її сторонами, термін дії якої становить 1 рік.

Приписами п.3.3 угоди сторони встановили, що право користування земельною ділянкою припиняється в момент її витребування власниками, після отримання ними державних актів на право власності на земельні ділянки.

Визначаючи правову природу вказаного договору, суд вказує наступне.

Згідно ст. 1 Закону України „про оренду земліВ» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13 вказаного Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Приймаючи до уваги, що угодою від 14.01.2015р. Приватному підприємству „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» було надано оплатне право користування земельною ділянкою, суд доходить висновку про укладення між сторонами договору оренди землі.

Відповідно до статті 235 Цивільного кодексу України, удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.

Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що до вказаного договору підлягають застосуванню правові норми, що регулюють відносини, пов'язані з орендою землі.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

В свою чергу, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, що вбачається зі ст. 125 Земельного кодексу України.

Однак, як встановлено судом, не зважаючи на приписи ст. ст. 124,125 Земельного кодексу України, державна реєстрація права оренди землі на підставі угоди на добровільне внесення плати за земельну ділянку до місцевого бюджету Саратського району від 14.01.2015р., згідно якої відповідачу було передано спірну земельну ділянку, не проводилась.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить до висновку, що у відповідача не виникло право оренди земельної ділянки державної власності загальною площею 65,65 га, нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області за межами населеного пункту, у зв'язку з чим у Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» відсутні законні правові підстави для володіння та користування нею.

Згідно ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Приймаючи до уваги вищевикладене, позовні вимоги заступника прокурора про витребування з незаконного володіння Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,65 га, нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради за межами населеного пункту, є правомірними, такими що відповідають положенням ст. 212 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим задовольняються судом у повному обсязі.

Крім того, приймаючи до уваги, що факт самовільного використання земельної відповідачем підтверджений належним чином, а норми ст. 212 Земельного кодексу України пов'язують витребування земельних ділянок з приведенням їх у придатний для використання стан, суд вважає вимоги прокурора про зобов'язання Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» звільнити земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 65,65 га нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області за межами населеного пункту такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, за приписами ст. 15-1 та ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті, у власність або користування для всіх потреб.

Згідно п. 4.13 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру № 26 від 03.03.2015р., вищевказане управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Одеської області.

Крім того, з наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.02.2015р. (т.1 а.с.64) вбачається, що власником земельної ділянки, до якої входить і спірна, є Головне управління Держземагентства в Одеській області, правонаступником якого є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

З огляду на зазначене, суд вважає, що прокурором вірно визначено в якості позивача вищевказане управління, у зв'язку із чим твердження відповідача щодо визначення прокурором неналежного позивача не приймається судом до уваги.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України у розмірі 1218 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Витребувати з незаконного володіння Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» (68213, Одеська область, Саратський район, с. Фараонівка, вул. Леніна, буд. 42, код ЄДРПОУ 32546553) на користь Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, м. Одеса, Малиновський район, вул. Космонавтів, буд. 32, код ЄДРПОУ 39765871) земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,65 га нормативно-грошовою оцінкою 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради за межами населеного пункту.

3. Зобов'язати Приватне підприємство „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» (68213, Одеська область, Саратський район, с. Фараонівка, вул. Леніна, буд. 42, код ЄДРПОУ 32546553) звільнити самовільно зайняту сільськогосподарського призначення державної власності площею 65,65 га нормативно-грошовою вартістю 1 378 192,42 грн., яка розташована на території Фараонівської сільської ради Саратського району Одеської області за межами населеного пункту.

4. Стягнути з Приватного підприємства „Сільськогосподарська фірма „АГРО КСОДВ» (68213, Одеська область, Саратський район, с. Фараонівка, вул. Леніна, буд. 42, код ЄДРПОУ 32546553) до Державного бюджету України (№ рахунку 31210206783008; отримувач: УК у м. Одесі/Приморський район; код отримувача ЄДРПОУ 38016923; банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області; МФО: 828011; код класифікації: 22030001; код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1218 /одна тисяча двісті вісімнадцять/ грн. 00 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 23 листопада 2015 р.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.11.2015
Оприлюднено01.12.2015
Номер документу53767833
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2843/15

Ухвала від 21.12.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Мишкіна М.А.

Рішення від 16.11.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 02.11.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 12.10.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 21.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 04.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 05.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

Ухвала від 17.07.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мостепаненко Ю.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні