ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.11.2015 Справа № 905/2606/15
про: стягнення заборгованості за договором кредиту в розмірі 38.972,32 грн.
за участю представників
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 24 від 05.01.2015р., ОСОБА_2 - довіреність № 361 від 23.10.2015р.
від відповідача: не з'явились
суддя Величко Н.В.
СУТЬ СПОРУ:
В провадженні господарського суду Донецької області перебуває позовна заява Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про стягнення з Асоціації власників житлових будинків «Сузір'я» заборгованості за кредитним договором № 2 від 09.11.2012р. в розмірі 38.972,32 грн., з яких: 29.838,26 грн. - тіло кредиту та 9.134,06 грн. - проценти за користування кредитом.
Позов мотивований порушенням відповідачем строків повернення кредиту та процентів за користування кредитом.
Нормативно вимоги обґрунтовані приписами ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526, 530, 549, 550, 629 Цивільного кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012р. № 599.
На підтвердження позовних вимог надано суду: кредитний договір № 2 від 09.11.2012р. з додатками, додатковий договір № 1 від 01.02.2013р. до кредитного договору № 2 від 09.11.2012р. з додатком, реєстр документів по рахунку на суму 400.561,00 грн., претензію № 214 від 13.07.2015р. на суму 20.473,77 грн., відомість нарахування та погашення процентів на 01.07.2015р., статутні документи підприємства, платіжне доручення № 03352316 від 15.11.2012р., виписку ПАТ АБ «Укргазбанк» по особовому рахунку за 15.08.2014р., виписку ПАТ «Кредобанк» по особовому рахунку за грудень 2012р. - червень 2014р., розрахунок розміру заборгованості, картку позичальника по обліку повернення кредиту.
Відповідач в жодне судове засідання не з'явився, письмового відзиву по суті спору та інших документів не надав.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Асоціація власників житлових будинків «Сузір'я», ідентифікаційний код - 33333342, в процесі припинення не перебуває, місцезнаходженням юридичної особи є: 86156, Донецька область, місто Макіївка, Гірницький район, мікрорайон Мирний, будинок 4.
Згідно відомостей з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в мережі Інтернет про неможливість здійснення поштових відправлень до певних населених пунктів чи місцевостей, УДППЗ «Укрпошта» не здійснюється пересилання пошти у Донецькій області до/з міст обласного значення, у тому числі міста Макіївка.
Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 N 01-06/1290/14 «Про Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» учасник судового процесу, який знаходиться на території проведення АТО, вважатиметься належним чином повідомленим про час і місце засідання господарського суду якщо інформація про час і місце судового засідання розміщено на сторінці відповідного суду (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет ( www.court.gov.ua/sudy/ ).
Враховуючи, що інформація про час і місце судового засідання розміщено на сторінці господарського суду Донецької області (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет ( www.court.gov.ua/sudy/ ), тому відповідач вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до приписів статті 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Оскільки відповідач не представив суду письмового відзиву по суті спору та документів, на яких такий відзив ґрунтується, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд виходить з наступного:
Відповідно до Положення про Донецьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», Донецьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (позивач) є підрозділом Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та є юридичною особою, що діє відповідно до цього Положення.
Засновником регіонального управління Фонду є Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
Регіональне управління Фонду створено з метою практичного виконання державних, регіональних і місцевих програм будівництва та придбання житла, зокрема для молоді, об'єктів соціально-культурного призначення, а також для надання соціальної допомоги сім'ям та громадянам для вирішення житлових проблем, виконання програм забезпечення населення житлом та інших програм, виконання яких покладено на Фонд або регіональне управління Фонду.
Регіональне управління Фонду може від свого імені бути позивачем та відповідачем в загальних та спеціалізованих судах всіх інстанцій та третейських судах, набувати майнових та особистих немайнових прав і виконувати обов'язки, пов'язані з його діяльністю, вчиняти правочини відповідно до законодавства та цього Положення.
У розділі 2 Положення визначено завдання та основні напрямки діяльності регіонального управління Фонду, серед яких є кредитування, в тому числі пільгове, та фінансування витрат на будівництво (реконструкцію) і придбання житла для молоді та інших верств населення, надання, за рахунок бюджетних коштів, часткової компенсації процентів за кредитами, субсидій (державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла) сім'ям, одиноким громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла, а також надання кредитів юридичним особам на проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів житлово-комунального господарства.
Донецьке регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» є юридичною особою, зареєстровано у встановленому порядку у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з ідентифікаційним кодом - 25686820, і станом на момент розгляду справи з цього Реєстру не виключено.
Відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» асоціація власників жилих будинків (далі - асоціація) - юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об'єднань.
Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Об'єднання може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб безпосередньо або шляхом укладення договорів з фізичними чи юридичними особами.
Об'єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку.
Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання.
Об'єднання відповідає за своїми зобов'язаннями коштами і майном об'єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.
Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Отже, Асоціація власників житлових будинків «Сузір'я» (відповідач) є юридичною особою, зареєстровано у встановленому порядку у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з ідентифікаційним кодом - 33333342, і станом на момент розгляду справи з цього Реєстру не виключено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року N 599 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для пільгового кредитування юридичних осіб, у тому числі об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, для проведення реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів житлово-комунального господарства.
Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Пільгове кредитування юридичних осіб, в тому числі ОСББ, для проведення реконструкції, капітальних та поточних ремонтів об'єктів житлово-комунального господарства».
Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінрегіон. Одержувачем бюджетних коштів є Державна спеціалізована фінансова установа «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (далі - Фонд) та регіональні управління, іпотечний центр Фонду (далі - регіональні управління Фонду).
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що пільговий кредит надається юридичним особам для реалізації проектів у сфері житлово-комунального господарства (далі - проект) за такими напрямами: реконструкція, поточний та капітальний ремонт житлових будинків (утеплення огороджувальних конструкцій, модернізація внутрішньобудинкових мереж та систем, улаштування індивідуальних теплових пунктів, ремонт ліфтів, забезпечення освітлення місць загального користування тощо); реконструкція, поточний та капітальний ремонт об'єктів житлово-комунального господарства.
Після затвердження та подання регіональному управлінню Фонду позичальником проектно-кошторисної документації регіональне управління Фонду в межах наявних кредитних ресурсів приймає у місячний строк рішення про надання пільгового кредиту, яке підлягає погодженню Фондом (п.10 Порядку).
Регіональне управління Фонду укладає з позичальником кредитний договір, у якому зазначаються умови надання та повернення пільгового кредиту, нарахування і сплати відсотків за користування таким кредитом, вид та розмір його забезпечення, штрафні санкції за порушення умов договору, а також графік фінансування, складений на основі графіка виконання робіт (п.11 Порядку).
Пунктом 12 Порядку встановлено, що пільговий кредит надається строком до 10 років з можливістю дострокового погашення зобов'язань. Розмір плати позичальника за користування пільговим кредитом становить 3 відсотки річних.
Погашення пільгового кредиту здійснюється позичальником щомісяця через один рік з дати зарахування коштів пільгового кредиту на рахунок позичальника. Нарахування та сплата відсотків за користування пільговим кредитом здійснюється щомісяця через три місяці з дати зарахування коштів пільгового кредиту на рахунок позичальника (п.13 Порядку).
Пунктом 14 Порядку встановлено, що позичальник відкриває в органах Казначейства рахунок за балансовим рахунком 3712 (рахунки інших клієнтів Казначейства) для зарахування коштів пільгового кредиту.
Фінансування за договором про виконання передбачених проектом робіт здійснюється згідно з графіком фінансування за платіжним дорученням регіонального управління Фонду шляхом перерахування коштів з рахунку позичальника. Перерахування коштів здійснюється за умови документального підтвердження обсягу виконаних робіт, придбання передбачених проектом приладів та обладнання відповідно до попередньо перерахованих коштів. Перерахування бюджетних коштів здійснюється відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого в установленому порядку.
Кошти, що сплачуються в рахунок погашення пільгового кредиту, наданого з державного бюджету, крім відсотків за користування ним і нарахованих штрафів, пені, зараховуються до надходжень загального фонду державного бюджету в установленому порядку (п.16 Порядку).
Судом з'ясовано і матеріалами справи підтверджується, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року N 599 між позивачем як кредитором та відповідачем як позичальником укладено кредитний договір № 2 від 09.11.2012р., предметом якого є видача грошових коштів на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, у сумі 400.561,00 грн. (чотириста тисяч п'ятсот шістдесят одна гривня) з кінцевим терміном погашення до 9 листопада 2019 року.
Процентна ставка за цим договором встановлена на рівні 3 процентів річних. Тип ставки - фіксована (п.1.1.2.1 договору).
Кредит надається позичальнику для відновлення диспетчеризації 36 ліфтів та заміни частини трубопроводів систем централізованого опалення та постачання холодної води (п.1.2 договору)
Видача кредиту для реалізації проекту проводиться шляхом перерахування кредитором відповідної суми кредиту з рахунку кредитора № 35234026000766, відкритого у територіальному органі Державної казначейської служби України, код ЄДРПОУ 25686820, МФО 834016 на особистий рахунок позичальника № 37125004004460, відкритий у територіальному органі Державної казначейської служби України, код ЄДРПОУ 33333342, МФО 834016 (п.2.1 договору). Датою (днем) надання кредиту вважається дата зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника в сумі кредиту (п.2.2 договору)
Погашення кредиту здійснюється шляхом перерахування позичальником грошових коштів у сумі кредиту або його частини відповідно до графіку, зазначеного п. 1.1 цього договору, з поточного рахунку позичальника № 26004173644 відкритий в ПАТ АБ «Укргазбанк», код ЄДРПОУ 33333342, МФО 320478 та зарахування відповідної суми грошових коштів на рахунок кредитора № 2600902963227, відкритий у ПАТ «Кредобанк», код ЄДРПОУ 25686820, МФО 325365 із подальшим спрямуванням цих грошових коштів протягом 3-х банківських днів до загального фонду державного бюджету, відкритого у територіальному органі Державної казначейської служби України (п.2.3 договору в редакції додаткового договору № 1 від 01.02.2013р.)
Згідно пункту 2.3.1 договору, погашення кредиту здійснюється позичальником щомісяця через один рік з дати зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника. За письмовою заявою позичальника погашення кредиту може розпочатись з місяця, наступного за місяцем, у якому був наданий кредит.
Моментом (днем) повернення кредиту або його частини вважається день зарахування на рахунок кредитора, зазначений у пункті 2.3 цього договору, відповідної суми грошових коштів (п.2.3.2 договору). Якщо останній день строку погашення заборгованості за кредитом припадає на вихідний чи неробочий день, то погашення заборгованості за кредитом здійснюється в наступний після нього робочий день (п.2.3.3 договору)
Згідно пункту 2.4 договору, нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється щомісяця через три місяці з дати зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника. За письмовою заявою позичальника погашення процентів може розпочатись з місяця, наступного за місяцем, в якому був наданий кредит.
Нарахування процентів за користування кредитом здійснюється на фактичний залишок заборгованості за кредитом.
Сплата процентів здійснюється шляхом перерахування позичальником грошових коштів в сумі нарахованих процентів відповідно до графіку, зазначеного у п.1.1. цього договору, з поточного рахунку позичальника № 26004173644, який відкритий в ПАТ АБ «Укргазбанк», код ЄДРПОУ 33333342, МФО 320478, та зарахування відповідної суми грошових коштів на рахунок кредитора № 2600902963227, відкритий у ПАТ «Кредобанк», код 25686820, МФО 325365 (п.2.5 договору в редакції додаткового договору № 1 від 01.02.2013р.)
Моментом (днем) сплати нарахованих процентів або їх частини вважається день зарахування на рахунок кредитора, зазначений у пункті 2.5 цього договору, нарахованих процентів у відповідній сумі грошових коштів (п.2.5.1 договору). Нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється за фактичну кількість днів користування кредитом в період «факт/факт», де «факт» - це фактична кількість днів, за яку здійснюється нарахування процентів / фактична кількість днів у році. При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день погашення кредиту (п.2.6 договору). Якщо останній день строку погашення процентів за кредитом припадає на вихідний чи неробочий день, то погашення процентів за кредитом здійснюється в наступний після нього робочий день (п.2.7 договору).
У пункті 2.9 договору сторони визначили, що термін сплати позичальником процентів за користування кредитом та кредиту - не пізніше 25 числа кожного місяця.
Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання своїх зобов'язань за цим договором у разі настання та дії обставин, що знаходяться поза межами контролю сторін, та які сторони не могли передбачити або запобігти. До таких обставин за цим договором належать: військові дії, незалежно від факту оголошення війни, повстання, стихійні лиха тощо (п.5.1 договору). У разі настання обставин, визначених п.5.1 цього договору, строк виконання зобов'язань відсувається на строк дії таких обставин, але не більше як на один місяць (п.5.3 договору). Якщо обставини, визначені п.5.1 цього договору, будуть діяти протягом більше як одного місяця, позичальник зобов'язаний протягом п'яти робочих днів від закінчення терміну визначеного п.5.3 цього договору, погасити кредит, сплатити проценти за фактичний час використання кредиту, комісії та нараховані штрафні санкції в розмірі, передбаченому цим договором (п.5.4 договору).
Цей договір набирає чинності з дати його укладання та діє до остаточного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань (п.7.4 договору).
Договір № 2 від 09.11.2012р. разом з додатками та додатковим договором № 1 від 01.02.2013р. підписані обома сторонами без зауважень та розбіжностей і скріплений печатками підприємств.
За своєю правовою природою договір № 2 від 09.11.2012р. є кредитним договором.
Згідно з частинами 1, 2 статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 «Позика» глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 «Кредит» і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 1048 даного Кодексу передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до ст.ст. 11 , 629 ЦК України договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України ).
Статтею 530 ЦК України встановлено якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 598 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Судом встановлено, що позивач перерахував 15.11.2012р. відповідачу грошові кошти в сумі 400.561,00 грн. (чотириста тисяч п'ятсот шістдесят одна гривня), що підтверджується наявними у справі платіжним дорученням № 03352316 від 15.11.2012р. та реєстром ГУ ДКСУ у Донецькій області документів по рахунку 35234026000766. Отже, позивач свої зобов'язання за кредитним договором виконав у повному обсязі.
Згідно умов пунктів 2.3.1, 2.9 кредитного договору та Графіка погашення кредиту та сплати процентів за користування ним, що є додатком № 1 до кредитного договору, відповідач мав перераховувати позивачу не пізніше 25 числа кожного місяця частину тіла кредиту у сумі 5.563,35 грн., починаючи з листопада 2013 року, та проценти за користування кредитом за ставкою 3 % річних на фактичний залишок заборгованості за кредитом, починаючи з лютого 2013 року.
Відповідно до наявного у справі витягу ПАТ «Кредобанк» про рух коштів по рахунку № 2600902963227, відповідач перерахував позивачу протягом 15.02.2013р. - 13.06.2014р. заборгованість за кредитом у загальному розмірі 96.063,06 грн., у тому числі 14.977,43 грн. - процентів за користування кредитом за період січень 2013 - травень 2014рр., згідно виписки ПАТ АБ «Укргазбанк» відповідач перерахував позивачу 15.08.2014р. заборгованість за кредитом у розмірі 5.543,37 грн., у тому числі 774,89 грн. - процентів за користування кредитом за червень 2014р.
За поясненнями позивача, відповідач починаючи з листопада 2014 року припинив здійснювати розрахунки за кредитним договором, внаслідок чого станом на 01.10.2015 р. за ним рахується заборгованість по тілу кредиту у розмірі 29.838,26 грн. та 9.134,06 грн. - по процентам за користування кредитом, що стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
В матеріалах справи відсутнє і відповідачем не надано документального підтвердження виконання своїх грошових зобов'язань у спірний період у порядку, строки і розміри, встановлені умовами кредитного договору № 2 від 09.11.2012р.
Судом встановлено і матеріалами справи підтверджується наявність заборгованості відповідача перед позивачем по тілу кредиту у розмірі 29.838,26 грн., що виникла за період квітень-вересень 2015 рр., та по процентам за користування кредитом у розмірі 9.134,06 грн., що виникла за період жовтень 2014р. - вересень 2015р.
На момент розгляду спору в матеріалах справи відсутні докази погашення відповідачем цієї заборгованості повністю чи частково.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили (ч.1 ст. 617 ЦК України).
Згідно ч. 2 ст. 218 ГК України, у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Відповідно Указу Президента України № 405/2014 від 14.04.14р. «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13.04.14р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» антитерористичну операцію розпочато з 14.04.14р.
15.10.14р. набрав чинності Закон України від 02.09.14р. № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон), яким визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що проводять діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у цій зоні або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до ст. 1 Закону, період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.14р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.14р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Згідно ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідно ч. 1 ст. 11 вказаного Закону, він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.
За частиною другою цієї ж статті, дія Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Згідно пункту 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.11.14р. № 2, за змістом статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» єдиним належним доказом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, тоді як інші документи не можуть вважатися доказами наявності таких обставин.
З огляду на наведене господарський суд дійшов висновку, що лише сертифікат Торгово-промислової палати України є єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, а оскільки відповідачем вказаного сертифікату надано не було, відтак, на думку суду, позовні вимоги підлягають задоволенню за відсутністю підстави для звільнення відповідача від відповідальності за невиконання зобов'язань по оплаті за кредитним договором № 2 від 09.11.2012р.
Враховуючи порушення відповідачем норм матеріального права, що регулюють договірні зобов'язання, умов договору в частині повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування кредитом, суд дійшов висновку про покладення на відповідача обов'язку по їх сплаті.
Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Суд оцінює докази, надані сторонами, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, як це встановлено правилами статті 43 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи встановлені судом обставини та норми чинного законодавства, відсутність документального підтвердження відсутності заборгованості відповідача у пред'явленому до стягнення розмірі, позовні вимоги Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 38, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» про стягнення з Асоціації власників житлових будинків «Сузір'я» заборгованості за кредитним договором № 2 від 09.11.2012р. в розмірі 38.972,32 грн., з яких: 29.838,26 грн. - тіло кредиту та 9.134,06 грн. - проценти за користування кредитом, задовольнити.
Стягнути з Асоціації власників житлових будинків «Сузір'я» (ЄДРПОУ 33333342, адреса: 86156, Донецька область, м. Макіївка, мікрорайон Мирний, буд. 4) на користь Донецького регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (ЄДРПОУ 25686820, адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Шевченка, 11) заборгованість за кредитним договором № 2 від 09.11.2012р. в розмірі 38.972,32 грн., з яких: 29.838,26 грн. - тіло кредиту та 9.134,06 грн. - проценти за користування кредитом, крім того, судовий збір - 1218,00 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили через десять днів з дня його підписання та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 26.11.2015р.
Суддя Н.В. Величко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2015 |
Оприлюднено | 01.12.2015 |
Номер документу | 53805168 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Н.В. Величко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні