ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 16 тел. 235-23-25
УХВАЛА
про призначення експертизи
"30" листопада 2015 р. Справа № 911/2948/15
Господарський суд Київської області у складі колегії: головуючого судді - Яреми В.А., суддів - Саванчук С.О., Горбасенко П.В. , розглянувши клопотання ОСОБА_1 про призначення комплексної криміналістичної судової експертизи у справі
за позовом ОСОБА_1
до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Санрайз-Н.С.И.В»
про визнання недійсними договору та протоколу загальних зборів
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність б/н від 30.12.2014)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність б/н від 15.06.2015)
встановив :
У провадженні господарського суду Київської області перебуває справа №911/2948/15 за позовом ОСОБА_1 (далі- Безкоровайний П.В./позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю В«Санрайз-Н.С.И.В» (далі-ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» /відповідач) про визнання недійсними договору купівлі-продажу (відступлення) частки в статутному капіталі ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014, за яким ОСОБА_1 продав ОСОБА_4 частку в статуному капіталі товариства розміром 50%, вартістю 2500 грн, а також визнання протоколу загальних зборів ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014, згідно якого ОСОБА_1 продав ОСОБА_4 частку в статуному капіталі товариства розміром 50%, вартістю 2500 грн.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає про укладення спірного договору поза його волею, а також складення протоколу загальних зборів ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014 з порушенням вимог закону.
У судовому засіданні 27.11.2015 судом оголошено перерву до 30.11.2015.
30.11.2015 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшло клопотання про призначення у справі №911/2948/15 комплексної криміналістичної судової експертизи, з огляду на необхідність встановлення дійсності підписання позивачем спірного протоколу загальних зборів, а також часу виконання підписів та нанесення відтиску печатки на означеному протоколі.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Відповідно до положень постанови пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики призначення судової експертизиВ» № 4 від 23.03.2012 судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Відповідно до п. п. 1.2.1., 1.2.11. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 (далі - Інструкція) та п. п. 1.1., 3.1., 3.3.5. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, однією з основних видів (підвидів) експертизи, зокрема, є криміналістична: почеркознавча; лінгвістична експертиза мовлення; технічна експертиза документів.
Згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи.
Комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання). До проведення таких експертиз у разі потреби залучаються як експерти експертних установ, так і фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.
Основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (буквених та цифрових) і підпису. Цією експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукопису під впливом будь-яких (природних, штучних) збиваючих факторів; у незвичних умовах або в незвичайному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням почерку іншої особи; визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо).
Технічна експертиза документів поділяється на експертизу реквізитів документів, експертизу друкарських форм та експертизу матеріалів документів.
Основними завданнями експертизи друкарських форм є, зокрема, установлення способу нанесення відтисків печаток, штампів, факсиміле; ідентифікація печаток, штампів, факсиміле тощо за їх відтисками; відповідність часу нанесення відтисків печаток, штампів даті виготовлення документа.
З огляду вищезазначеного, оскільки для повного та всебічного вирішення спору у даній справі суду необхідно встановити фактичні дані, що входять до предмета доказування у даній справі, щодо дійсності підписання позивачем спірного протоколу загальних зборів, а також часу виконання підписів та нанесення відтиску печатки на означеному протоколі, у той час як для встановлення означених даних необхідні спеціальні знання, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача та призначення у справі №911/2948/15 комплексної криміналістичної судової експертизи, а саме почеркознавчої експертизи та експертизи друкарських форм.
У судовому засіданні 30.11.2015 представник відповідача заперечив проти призначення комплексної криміналістичної судової експертизи у справі №911/2948/15.
Згідно із ч. 2 ст. 41 ГПК України учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
Питання, які ставляться перед експертом при проведенні експертизи у справі №911/2948/15, обговорено учасниками судового процесу в судовому засіданні 30.11.2015.
Відповідно до абзацу 3 пункту 23 постанови пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики призначення судової експертизиВ» №4 від 23.03.2012 витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи.
З огляду вищезазначеного, витрати, пов'язані з проведенням судової будівльно-технічної експертизи у справі №911/2948/15 суд покладає на позивача - ОСОБА_1.
Приписами ст. 7 Закону України В«Про судову експертизуВ» передбачено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ.
Пунктом 1.6. Інструкції передбачено, що експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
Так, відповідно до Переліку регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України (додаток 1 до Інструкції) Київська область є зоною регіонального обслуговування Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Враховуючи вищевикладене, проведення судової будівельно-технічної експертизи у справі №911/2948/15 суд доручає Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).
До того ж, приписами Інструкції та постанови пленуму Вищого господарського суду України В«Про деякі питання практики призначення судової експертизиВ» №4 від 23.03.2012 передбачено, що експертиза проводиться після подання органом (особою), який (яка) її призначив(ла) (залучив(ла) експерта), матеріалів, оформлених згідно з вимогами процесуального законодавства та цієї Інструкції. До експертної установи (експерту) надаються: документ про призначення експертизи (залучення експерта), об'єкти, зразки для порівняльного дослідження та, за клопотанням експерта, - матеріали справи (протоколи оглядів з додатками, протоколи вилучення речових доказів тощо).
Визначення обсягу необхідних та достатніх для експертного дослідження матеріалів і перевірка (огляд) матеріалів, які підлягають направленню на експертизу, з точки зору їх повноти та придатності для проведення експертизи, здійснюється господарським судом, за необхідності - за участю представників сторін у справі.
У разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо) він з огляду на положення частини четвертої статті 31 ГПК України вправі просити господарський суд про їх надання.
Керуючись ст. ст. 41, 86 ГПК України, Законом України В«Про судову експертизуВ» , п. п. 1.2.1., 1.2.11. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, п. п. 1.1., 3.1., 3.3.5. Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, суд
ухвалив:
1. Призначити у справі №911/2948/15 комплексну криміналістичну (почеркознавчу експертизу та експертизу друкарських форм) судову експертизу.
2. Проведення комплексної криміналістичної судової експертизи у справі №911/2948/15 доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
3. Винести на вирішення комплексної криміналістичної судової експертизи у справі №911/2948/15 наступні питання:
- чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у протоколі загальних зборів ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014, яким оформлено рішення ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» про продаж ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 частки у статутному капіталі ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» , тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?
- чи нанесений відтиск печатки (штампа) на протоколі загальних зборів ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014, яким оформлено рішення ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» про продаж ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 частки у статутному капіталі ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» , у той час, яким датований документ?
- у який період часу були виконані підписи у протоколі загальних зборів ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» від 27.05.2014, яким оформлено рішення ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» про продаж ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 частки у статутному капіталі ТОВ В«Санрайз-Н.С.И.В» ?
4. Для здійснення судової експертизи надати Київському науково-дослідному інституту судових експертиз матеріали справи №911/2948/15.
5. Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача - ОСОБА_1.
6. Попередити сторін про майнову відповідальність, передбачену п. 5 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, за невиконання вимог ухвали господарського суду.
7. Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
Головуючий суддя В.А. Ярема
Судді С.О. Саванчук
ОСОБА_6
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2015 |
Оприлюднено | 09.12.2015 |
Номер документу | 54002548 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ярема В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні