ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" грудня 2015 р.Справа № 924/848/15
за позовом ОСОБА_1 Полміри Мірабовича, с. Кривовілька Теофіпольського району Хмельницької області
про визнання недійсним рішення
Головуючий суддя Смаровоз М.В.
Суддя Гладюк Ю.В.
Суддя Олійник Ю.П.
Представники сторін:
позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю від 21.04.2015 р.
відповідача: ОСОБА_3 - за договором від 09.06.2015 р.
У судовому засіданні 01.12.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Позивач, з урахуванням прийнятої судом заяви від 11.11.2015р., якою змінено предмет позову, просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформлене протоколом № 2 від 04.12.2014р., щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , повернення ОСОБА_1 Полмірі Мірабовичу його частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження статуту у новій редакції.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач відзначив, зокрема, що відповідно до статуту, затвердженого зборами учасників ТОВ „ТоваришВ» 18.12.2012р., ОСОБА_1 Полміра Мірабович є учасником ТОВ „ТоваришВ» . В листопаді 2014р. ОСОБА_1 Полміра Мірабович звернувся до директора ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_4 з метою ініціювання питання про визначення розміру та порядку отримання дивідендів за підсумками роботи товариства, які багато років підряд не виплачувалися. Під час спілкування ОСОБА_1 та ОСОБА_4, ОСОБА_4 повідомив про те, що реалізувати право на отримання частини прибутку від діяльності товариства, зокрема за 2014 рік, не має можливості, оскільки ТОВ „ТоваришВ» ще не розрахувалося з орендодавцями землі. 28.11.2014р. представник ОСОБА_1 ОСОБА_5 звернувся до директора ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_4 з офіційним запитом з метою надання можливості ознайомитися з установчими документами, які містять фінансову, бухгалтерську, податкову звітність ТОВ „ТоваришВ» , його річні баланси за кожний рік діяльності. Відповідно до листа ТОВ „ТоваришВ» від 04.12.2014р. товариство не має можливості надати ОСОБА_1 зазначені вище документи для ознайомлення, оскільки ОСОБА_1 не є учасником товариства. З метою перевірки правдивості даної інформації ОСОБА_1 звернувся до Реєстраційної служби Теофіпольського районного управління юстиції з метою отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до вказаного вище витягу серії АВ № 842917 від 12.12.2014р. засновниками ТОВ „ТоваришВ» є ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а директором товариства - ОСОБА_4 05.01.2015р. внаслідок фальсифікації документів та незаконного виключення ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ „ТоваришВ» , позивач звернувся з заявою про вчинення злочину до Теофіпольського районного відділу УМВС України у Хмельницькій області.
Як вважає позивач, рішення загальних зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» про примусове виключення зі складу учасників товариства і повернення ОСОБА_1 частки у статутному капіталі товариства є незаконним та протиправним.
Зокрема, щодо неправомірного набуття ОСОБА_1 прав учасника товариства позивач зазначив, що відповідно до установчого договору та статуту, затвердженого протоколом зборів учасників № 1 від 01.03.1998р. та зареєстрованого Теофіпольською районною державною адміністрацією 12.03.1998р., засновниками (учасниками) ТОВ „ТоваришВ» були ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10. Даний факт визнається і сторонами не оспорюється. Також, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.12.2012р. станом на 17.12.2012р. ОСОБА_8 є у переліку засновників (учасників) ТОВ „ТоваришВ» . 18.12.2012р., згідно заяви, посвідченої приватним нотаріусом Теофіпольського районного нотаріального округу ОСОБА_11, ОСОБА_8 на безоплатній основі відступив ОСОБА_1 належну йому частку у статутному фонді ТОВ „ТоваришВ» , що становить 9844грн. і складає 35 % статутного фонду товариства. 18.12.2012р., відповідно до протоколу № 1 зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» , нотаріально посвідчена заява ОСОБА_8 від 18.12.2012р. про відступлення частки у статутному фонді товариства було розглянута, внаслідок чого ОСОБА_8 було виведено зі складу учасників товариства, і прийнято ОСОБА_1 Також, на цьому ж засіданні зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» було прийнято і затверджено статут товариства у новій редакції. Як вказує позивач, зазначені вище факти підтверджуються листом Реєстраційної служби Теофіпольського районного управління юстиції № 02.02-03/3 від 06.01.2015р., відповідно до змісту якого 08.04.2013р. на підставі протоколу № 1 від 18.12.2012р. зборів засновників ТОВ „ТоваришВ» та поданих заяв про вихід із складу засновників, свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зі складу товариства виведено попередніх засновників та прийнято нових. Зокрема, виведено ОСОБА_8 та прийнято ОСОБА_1 Таким чином, станом на 08.04.2013р. ОСОБА_1 правомірно, в порядку, визначеному чинним законодавством, набув статусу засновника (учасника) товариства, підтвердженням цього є запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та реєстрація статуту у новій редакції від 08.04.2013р. на підставі протоколу зборів засновників ТОВ „ТоваришВ» № 1 від 18.12.2012р.
Щодо неявки на скликання загальних зборів учасників товариства позивач вказав на те, що відсутність позивача на загальних зборах не може свідчити про невиконання або неналежне виконання ним обов'язків учасників товариства, оскільки в силу закону участь учасника у загальних зборах є його правом, а не обов'язком. Крім того, питання, що вимагають одностайності у прийнятті рішення, не визначені статутом товариства, зазначив позивач. Тому, як вважає позивач, враховуючи посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 ухилявся від участі в загальних зборах учасників товариства та виходячи з розміру його частки у статутному капіталі товариства, його відсутність не впливала на кворум, правомочність зборів та не перешкоджала їх проведенню, а, відтак, жодним чином не перешкоджала нормальному здійсненню господарської діяльності товариства та досягненню ним статутних цілей. Разом з тим, позивач звертає увагу на те, що з моменту отримання статусу учасника ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_1 жодного разу не був належним чином повідомлений про час та місце проведення загальних зборів, внаслідок чого був позбавлений можливості реалізувати свої права на участь у зборах.
Також, як зазначив позивач, рішення загальних зборів, статут товариства в новій редакції або зміни до статуту товариства можуть бути підписані лише тими учасниками або уповноваженими особами, які підтримали відповідне рішення загальних зборів учасників товариства, а чинне законодавство України не містить жодних вимог щодо підписання рішень товариства, статуту товариства в новій редакції чи змін до статуту всіма учасниками товариства. Тому, як зазначив позивач, у контексті вищенаведених правових норм вбачається, що відмова засновника (учасника) від підписання статуту товариства в новій редакції чи змін до статуту, рішення (протоколу) загальних зборів не може слугувати підставою для виключення його з учасників товариства.
Крім того, позивачем заперечуються факти подання ОСОБА_1 неправдивої інформації про нецільове використання грошових коштів товариства його директором та шантаж учасників ТОВ „ТоваришВ» . Як зазначив позивач, вказані обставини, які стали підставою виключення ОСОБА_1 зі складу учасників товариства, не відповідають дійсності та не можуть слугувати причиною його примусового виключення.
Відзначено, що право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів. Позивач зазначив, що отримання дивідендів є одним з основних прав учасника товариства і ініціювання визначення строків, порядку їх розподілу та виплати не може бути підставою для примусового виключення зі складу учасників товариства чи написання заяви про добровільний вихід з ТОВ „ТоваришВ» .
Також, як зазначив позивач, рішення загальних зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» щодо повернення ОСОБА_1 у зв'язку з виключенням його зі складу учасників товариства лише його частки у статутному капіталі товариства у розмірі 9844 грн. є незаконним і порушує право власності останнього, оскільки, як випливає зі змісту положень законодавства, при виході учасника з товариства, останньому виплачується вартість частини майна товариства пропорційна його частці у статутному капіталі та частина прибутку, одержаного у відповідному році до виходу.
Позивач вказав, що у рішенні про виключення учасника товариства повинно бути обґрунтовано причини такого виключення і, як наслідок, відповідач повинен надати суду відповідні докази, які підтверджують систематичне невиконання ОСОБА_1 обов'язків, передбачених статутом.
Однак, в протоколі загальних зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» № 1 від 04.12.2014р. не тільки перераховані необгрунтовані підстави, які не можуть бути причиною виключення з числа учасників товариства, але й взагалі не зазначено факти невиконання ОСОБА_1 статутних обов'язків, як саме його поведінка ускладнює діяльність товариства та у чому саме полягає систематичність порушень з його сторони.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечує, відзначаючи, зокрема, що відповідно до п. 5.4. статуту ТОВ „ТоваришВ» (в редакції 2013р.) учасники товариства зобов'язані: додержуватися вимог статуту товариства, виконувати рішення загальних зборів учасників та інших органів управління товариства; виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, порядку та засобами, передбаченими статутом, рішенням загальних зборів учасників; своєчасно (протягом десяти днів) повідомляти товариство про зміни своєї адреси, реквізитів документу, що посвідчує особу; не допускати дій, які шкодять виконанню товариством статутних цілей; виконувати інші обов'язки, якщо це передбачено чинним законодавством України. Як вказує відповідач, з часу виведення зі складу учасників товариства ОСОБА_8 та прийняття позивача до складу товариства, ОСОБА_1 жодного разу не цікавився та не брав участі в досягненні цілей, які передбачені Статутом, зокрема розділом 3 „Мета та предмет діяльності товаристваВ» . На протязі 2013-2014 років, позивач перешкоджав досягненню цілей товариством, поведінка позивача суттєво ускладнювала діяльність товариства, не приймав участі в роботі товариства, в проведені загальних зборів товариства, не цікавився роботою товариства, зазначив відповідач.
Зокрема, як вказав відповідач, 01.04.2013р., на підставі рішення, яке оформлене протоколом зборів засновників ТОВ „ТоваришВ» від 18.12.2012р. про прийняття до складу товариства ОСОБА_1, внесено зміни до статуту ТОВ „ТоваришВ» . Як стверджує відповідач, позивач з невідомих для учасників ТОВ „ТоваришВ» причин для підписання статуту в новій його редакції не з'явився. Цей факт підтверджується підписами лише двох його учасників ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_12 та ОСОБА_7, справжність підписів яких засвідчено приватним нотаріусом Теофіпольського нотаріального округу Хмельницької області ОСОБА_11 Про неявку ОСОБА_1 для підписання статуту учасниками товариства було складено відповідний акт. 13.01.2014р. було проведено загальні збори учасників ТОВ „ТоваришВ» щодо підсумків операційного року та розподілу прибутку. Позивач був присутнім на зборах, приймав участь в обговоренні питань, які були винесені на порядок денний. За результатами проведених зборів, позивач відмовився від підписання рішення зборів засновників (учасників) товариства, яке було оформлено протоколом №1 від 13.01.2014р., зазначив відповідач. На підставі рішення зборів засновників ТОВ „ТоваришВ» від 13.05.2013р. вирішено створити виконавчий орган - виконавчий директор товариства та укласти з директором ОСОБА_4 контракт. Однак, позивач не з'явився на загальні збори учасників товариства, на яких вирішувалось питання про створення виконавчого органу та підписання з ним контракту, про що було складено відповідний акт. У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не був присутній при проведенні загальних зборів, 08.05.2013р. було укладено контракт з директором ТОВ „ТоваришВ» .
Тому, зважаючи на те, що ОСОБА_1 на протязі всього часу з моменту прийняття його до складу товариства не виконував покладені на нього обв'язки, перешкоджав досягненню цілей товариства, було прийнято рішення про проведення позачергових зборів.
Посилаючись на пункт 7.7. Статуту ТОВ „ТоваришВ» , відповідач зазначив, що про проведення зборів учасники повідомляються з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного не менш як за 30 днів до скликання шляхом телефонограми або письмового повідомлення. Частиною 5 ст. 61 Закону України „Про господарські товаристваВ» зазначено, що про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. 01.09.2014р. на адресу позивача надіслано повідомлення про проведення позачергових зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» , які мали відбутись 04.12.2014р. у приміщенні складу о 12 год. с. Кривовілька та зазначено порядок денний. 04.11.2014р. на адресу позивача було надіслано повідомлення-нагадування про проведення 04.12.2014р. позачергових зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» . Відповідачем відзначено, що статутом ТОВ „ТоваришВ» (п.7.3.) встановлено, що до виключної компетенції зборів учасників, по яких необхідно кваліфікована більшість голосів учасників товариства, входить вирішення питання про виключення учасника з товариства. Частка статутного капіталу позивача згідно з статутом становить 9844 грн., що складає 35% статутного капіталу. Відповідно частка статутного капіталу ОСОБА_12 - 33%, ОСОБА_7 - 32%.
Враховуючи вищенаведене, положення чинного законодавства, постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорівВ» , відповідач вважає, що ТОВ „ТоваришВ» без порушень чинного законодавства та в межах чинного законодавства, відповідно до вимог статуту ТОВ „ТоваришВ» прийнято рішення про виключення позивача зі складу учасників товариства та повернення йому частки у статутному капіталі у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту ТОВ „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшенням статутного капіталу товариства, затвердженням статуту у новій редакції.
Зважаючи на викладене, відповідач просить суд відмовити у позові.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.
Як вбачається зі змісту п.1.1. статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» (в редакції, чинній станом на час прийняття оспорюваного рішення), товариство створене фізичними особами з метою одержання прибутку.
Розділом 5 визначено, що учасниками товариства є: ОСОБА_1 Полміра Мірабович, частка статутного капіталу якої становить 9844 грн., що складає 35% статутного капіталу; ОСОБА_12, частка статутного капіталу якої становить 9281 грн., що складає 33% статутного капіталу; ОСОБА_7, частка статутного капіталу якого становить 9000 грн., що складає 32% статутного капіталу.
У пункті 5.3. статуту вказано, що учасники товариства мають право, зокрема: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному цим статутом, за винятком випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; переуступити свою частку у статутному капіталі товариства вашим учасникам або третім особам, у порядку визначеному статутом товариства; особисто або через свого представника брати участь і голосувати на загальних зборах учасників, призначати або відкликати (заміняти) свого представника відповідно до вимог діючого законодавства; одержувати інформацію про діяльність товариства.
Відповідно до п. 5.4. статуту учасники товариства зобов'язані: додержуватися вимог статуту товариства, виконувати рішення загальних зборів учасників та інших органів управління товариства; виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, порядку та засобами, передбаченими статутом, рішенням загальних зборів учасників; своєчасно (протягом десяти днів) повідомляти товариство про зміни своєї адреси, реквізитів документу, що посвідчує особу; не допускати дій, які шкодять виконанню товариством статутних цілей; виконувати інші обов'язки, якщо це передбачено чинним законодавством України.
У п.6.1. статуту вказано, що для забезпечення діяльності товариства за рахунок внесків учасників утворюється статутний капітал товариства. Розмір статутного капіталу складає 28125 грн.
Розділом 7 статуту визначені органи управління товариства, а саме: вищий орган товариства - загальні збори учасників; виконавчий директор товариства.
Також, в пункті 7.2. статуту зазначено, що вищим органом товариства є збори учасників. Збори учасників правомочні приймати рішення з будь-яких питань діяльності товариства.
До виключної компетенції зборів учасників, по яких необхідна кваліфікаційна більшість голосів учасників товариства, входить вирішення питання про виключення учасника з товариства. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 60 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства (пункт 7.2. статуту).
Пунктами 7.6., 7.7. Статуту передбачено, що кожний учасник має у зборах кількість голосів, пропорційну його частці у статутному капіталі. Збори є повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш яке 60% голосів, а з питань що вимагають одностайності - усі учасники. Про проведення Зборів учасники сповіщаються з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного не менш як за 30 днів до скликання шляхом телефонограми або письмового повідомлення.
Пункт 3.2 статуту ТОВ „ТоваришВ» (в редакції, чинній станом на час подання нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_8 від 18.12.2012р. про відступлення на користь ОСОБА_1 частки у статутному фонді ТОВ „ТоваришВ» ) передбачає, що будь-який учасник товариства має право за згодою решти учасників передати свою частку або долю частки кільком учасникам цього ж товариства, третім особам.
01.04.2013р. учасниками ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_7 та ОСОБА_12 складено та підписано акт про відмову від підписання статуту ТОВ „ТоваришВ» в новій редакції, в якому зазначено, що 01.04.2013р. о 11 год. 10 хв. учасники звернулися до приватного нотаріуса ОСОБА_11 з метою підписання статуту в новій редакції. ОСОБА_1 не з'явився та в телефонній розмові з ОСОБА_12 повідомив про те, що не з'явиться для підписання статуту в новій редакції.
13.01.2014р. учасниками ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_7, ОСОБА_12, ОСОБА_4 та ОСОБА_13 складено та підписано акт про відмову від підписання протоколу, в якому зазначено, що 13.01.2013р. о 16 год. 30 хв. ОСОБА_1 відмовився підписати протокол № 1 від 13.01.2014р. засновників ТОВ „ТоваришВ» щодо підсумків операційного року та розподілу прибутку.
13.05.2013р. учасниками ТОВ „ТоваришВ» ОСОБА_7, ОСОБА_12, ОСОБА_4 та ОСОБА_13 складено та підписано акт про нез'явлення на збори, в якому зазначено, що 13.05.2013р. о 14 год. 30 хв. ОСОБА_1 не з'явився на чергові збори учасників товариства, які були призначені на 13.05.2013р. на 14 год. 10 хв. в приміщенні складу с. Кривовілька.
04.12.2014р. було прийнято рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформлене протоколом № 2 від 04.12.2014р., щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , повернення ОСОБА_1 Полмірі Мірабовичу його частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження статуту у новій редакції.
Згідно з протоколом загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» № 2 від 04.12.2014р., підставами примусового виключення зі складу учасників товариства ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зазначено те, що позивач неправомірно набув прав учасника товариства, не виконував обов'язків, які покладені на нього статутом товариства та законодавчими актами, зокрема: не являвся на скликання зборів; шантажував директора та учасників товариства; подавав неправдиву інформацію про нецільове використання грошових коштів товариства директором; вимагав повернути грошову компенсацію (дивіденди) у великих розмірах, при цьому, не написавши заяви про вихід з товариства; систематично відмовлявся підписувати документи, які необхідні для нормальної діяльності товариства; майже 1,5 роки створював перешкоди у досягненні цілей, передбачених статутом товариства.
В матеріалах справи також наявні копії: протоколу № 1 від 18.12.2012р. (щодо прийняття ОСОБА_1 до складу засновників (учасників) товариства ТОВ „ТоваришВ» ), нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_8 від 18.12.2012р. про відступлення на користь ОСОБА_1 частки у статутному фонді ТОВ „ТоваришВ» , статуту ТОВ „ТоваришВ» (затвердженого протоколом від 01.03.1998р.), витягів з журналу вихідної кореспонденції відповідача за 2013р., 2014р., 2015р., запиту № 372 від 28.11.2014р., заяви ОСОБА_1 про вчинення злочину, листа № 79 від 06.01.2015р., висновку від 06.01.2015р., протоколу реєстрації учасників ТОВ „ТоваришВ» № 3 від 04.12.2014р., витягу з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 842917 від 12.12.2014р., листа реєстраційної служби Теофіпольського районного управління юстиції № 02.01-03/3 від 06.01.2015р., повідомлень від 01.09.2014р., 04.11.2014р., реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 08.12.2014р., реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 27.08.2015р. тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке.
Як встановлено судом, позивач просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформлене протоколом № 2 від 04.12.2014р., щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , повернення ОСОБА_1 Полмірі Мірабовичу його частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження статуту у новій редакції.
Судом відзначається, що відповідно до ст. 10 Закону України „Про господарські товаристваВ» учасники товариства мають право: а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому порядку з товариства; г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.
Разом з тим, згідно зі ст. 11 вищезазначеного закону, учасники товариства зобов'язані: а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами; в) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства; г) нести інші обов'язки, якщо це передбачено цим Законом, іншим законодавством України та установчими документами.
Водночас, статтею 64 Закону України „Про господарські товаристваВ» передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере. Виключення учасника з товариства призводить до наслідків, передбачених статтями 54 і 55 цього Закону.
Згідно з пунктами 17, 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорівВ» підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Судом відзначається, що оспорюваним рішенням порушено права та законні інтереси позивача, оскільки прийняття рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформленого протоколом № 2 від 04.12.2014р. (зокрема, щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» ) передувало неправомірному позбавленню позивача майнових та немайнових прав, що пов'язуються з перебуванням у складі учасників товариства з обмеженою відповідальністю.
Крім того, відповідно до п. 3.10. рекомендацій Президії Вищого господарського суду України № 04-5/14 від 28.12.2007р. „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносинВ» статтею 128 ЦК України, статтями 64, 72 Закону України "Про господарські товариства" передбачено можливість виключення учасника повного товариства, учасників товариств з обмеженою відповідальністю, які систематично не виконують чи неналежним чином виконують свої обов'язки або перешкоджають досягненню цілей товариства.
У рішенні про виключення учасника з господарського товариства повинно бути обґрунтовано причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов'язків стали підставою виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення учасника з товариства може бути підставою визнання такого рішення недійсним за позовом даного учасника.
Судом з'ясовано, що згідно з протоколом загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» № 2 від 04.12.2014р., підставами примусового виключення зі складу учасників товариства ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зазначено те, що позивач неправомірно набув прав учасника товариства, не виконував обов'язків, які покладені на нього статутом товариства та законодавчими актами, зокрема: не являвся на скликання зборів; шантажував директора та учасників товариства; подавав неправдиву інформацію про нецільове використання грошових коштів товариства директором; вимагав повернути грошову компенсацію (дивіденди) у великих розмірах, при цьому, не написавши заяви про вихід з товариства; систематично відмовлявся підписувати документи, які необхідні для нормальної діяльності товариства; майже 1,5 роки створював перешкоди у досягненні цілей, передбачених статутом товариства.
Незважаючи на те, чи було належним чином повідомлено позивача про проведення загальних зборів учасників товариства 04.12.2014р., виходячи зі змісту протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» № 2 від 04.12.2014р., судом констатується, що у ньому не наведено конкретних фактів невиконання позивачем статутних обов'язків чи інших обставин, що могли би слугувати підставою для виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича з товариства.
Зокрема, судом відзначається, що відсутність позивача на загальних зборах не може свідчити про невиконання або неналежне виконання ним обов'язків учасників товариства, оскільки в силу закону (ст. 10 Закону України „Про господарські товаристваВ» ) участь учасника в управлінні справами товариства (в тому числі у загальних зборах) є його правом, а не обов'язком.
Крім того, всупереч ст.33 Господарського процесуального кодексу України відповідачем не доведено його твердження про те, що позивач перешкоджав досягненню цілей товариства, а поведінка позивача суттєво ускладнювала діяльність товариства. Не підтверджено жодними доказами і факти подання ОСОБА_1 неправдивої інформації про нецільове використання грошових коштів товариства його директором та шантаж учасників ТОВ „ТоваришВ» .
Також судом відзначається, що чинне законодавство України не містить жодних вимог щодо підписання рішень товариства, статуту товариства в новій редакції чи змін до статуту всіма учасниками товариства. Зокрема, посилання відповідача на те, що на підставі рішення, яке оформлене протоколом зборів засновників ТОВ „ТоваришВ» від 18.12.2012р., внесено зміни до статуту ТОВ „ТоваришВ» , однак позивач для підписання статуту в новій його редакції не з'явився, судом не приймається до уваги, враховуючи відсутність такого обов'язку у позивача, а також беручи до уваги, що непідписання позивачем статуту не стало перешкодою для державної реєстрації вищевказаних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» .
Окрім того, виходячи зі змісту ст. 10 Закону України „Про господарські товаристваВ» , п.5.3.2. статуту ТОВ „ТоваришВ» , суд вважає обгрунтованим твердження позивача про те, що отримання дивідендів є одним з основних прав учасника товариства і ініціювання визначення строків, порядку їх розподілу та виплати не може бути підставою для примусового виключення зі складу учасників товариства чи написання заяви про добровільний вихід з ТОВ „ТоваришВ» .
Також судом зветртається увага на те, що рішення загальних зборів учасників ТОВ „ТоваришВ» щодо повернення ОСОБА_1 у зв'язку з виключенням його зі складу учасників товариства тільки його частки у статутному капіталі товариства у розмірі 9844 грн. є незаконним і порушує право власності останнього, оскільки при виході учасника з товариства, останньому виплачується не лише вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі, а й частина прибутку, одержаного у відповідному році до виходу. При цьому судом враховано, що відповідно до ст. 54 Закону України „Про господарські товаристваВ» при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу.
З приводу посилання відповідача в оспорюваному рішенні на неправомірність набуття позивачем прав учасника товариства судом відзначається, що відповідно до ст. 53 Закону України „Про господарські товаристваВ» учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Водночас, пункт 3.2 статуту ТОВ „ТоваришВ» (в редакції, чинній станом на час подання нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_8 від 18.12.2012р. про відступлення частки у статутному фонді товариства) передбачає, що будь-який учасник товариства має право за згодою решти учасників передати свою частку або долю частки кільком учасникам цього ж товариства, третім особам.
Таким чином, враховуючи зміст вищенаведених положень та нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_8 від 18.12.2012р. про відступлення на користь ОСОБА_1 частки у статутному фонді ТОВ „ТоваришВ» , а також наявність чинного рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформленого протоколом № 1 від 18.12.2012р. (щодо прийняття ОСОБА_1 до складу засновників (учасників) товариства ТОВ „ТоваришВ» ), суд вважає необгрунтованим посилання відповідача в оспорюваному рішенні на неправомірність набуття позивачем прав учасника товариства як на підставу для примусового виключення зі складу учасників товариства.
Вищенаведеним спростовуються доводи товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» щодо безпідставності позовних вимог. Оскільки, за наведених обставин, рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформлене протоколом № 2 від 04.12.2014р. (щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , повернення ОСОБА_1 Полмірі Мірабовичу його частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження статуту у новій редакції) суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права та законні інтереси позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити.
Судові витрати у вигляді 1218 грн. відшкодування судового збору згідно зі ст. 49 ГПК України підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , оформлене протоколом № 2 від 04.12.2014р., щодо примусового виключення ОСОБА_1 Полміри Мірабовича зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , повернення ОСОБА_1 Полмірі Мірабовичу його частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» у розмірі 9844 грн. та внесення відповідних змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю „ТоваришВ» , пов'язаних зі зміною складу учасників товариства, зменшення статутного капіталу товариства, затвердження статуту у новій редакції.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Товариш" (с. Кривовілька Теофіпольського району Хмельницької області, ідентифікаційний код 23653905) на користь ОСОБА_1 Полміри Мірабовича (с. Кривовілька Теофіпольського району Хмельницької області, вул. 70-річчя Жовтня, 36, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1218 грн. відшкодування судового збору.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 07.12.2015р.
Головуючий суддя М.В. Смаровоз
Суддя Ю.В. Гладюк
Суддя Ю.П. Олійник
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2015 |
Оприлюднено | 14.12.2015 |
Номер документу | 54123686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні