ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2186/15
10 грудня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Бучацькому районі Тернопільської області до селянського (фермерського) господарства В«ДармограйВ» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Бучацькому районі Тернопільської області (далі - УПФУ в Бучацькому районі, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до селянського (фермерського) господарства В«ДармограйВ» (далі - СФГ В«ДармограйВ» , відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 5189 грн. 01 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до частини другої розділу ХV В«Прикінцеві положенняВ» Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» , пункту 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зобов'язаний щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, заборгованість відповідача за травень-липень 2015 року склала 5189 грн. 01 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Представник позивача у судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання від 10.12.2015 року про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, при цьому повістка про виклик до суду, яка надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а. с. 58-60), не була вручена адресату з незалежних від суду причин (а. с. 53), а тому в розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід вважати, що судовий виклик вручений належним чином, сторона повідомлена про дату час та місце судового розгляду.
Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Згідно з частиною шостою статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач СФГ В«ДармограйВ» з 08.09.1997 року зареєстрований як юридична особа, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 10.12.2015 року (а. с. 58-60). Відповідач взятий на облік в УПФУ в Бучацькому районі та відповідно до пункту 2 розділу ХV В«Прикінцеві положенняВ» Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
УПФУ в Бучацькому районі проведено та направлено СФГ В«ДармограйВ» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів В«бВ» - В«зВ» статті 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» , з травня 2015 року по липень 2015 року, згідно з якими відповідач зобов'язаний сплачувати щомісяця по 1729 грн. 67 коп., як відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 (а. с. 6-8).
СФГ В«ДармограйВ» оскаржувало правомірність дій УПФУ в Бучацькому районі щодо виставлення СФГ В«ДармограйВ» розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за травень-липень 2015 року. Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.09.2015 року, яка набрала законної сили 12.10.2015 року, у справі № 819/2390/15 за позовом СФГ В«ДармограйВ» до УПФУ в Бучацькому районі про визнання незаконними дій УПФУ в Бучацькому районі щодо зобов'язання підприємства відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за травень-липень 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Таким чином, станом на 10.12.2015 року є судове рішення, яке набрало законної сили, щодо правомірності визначення УПФУ в Бучацькому районі та направлення СФГ В«ДармограйВ» розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, з травня 2015 року по липень 2015 року, загальна сума по яких заявлена до стягнення в даній адміністративній справі.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відтак, враховуючи положення частини першої статті 72 КАС України, обставини, встановлені постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.09.2015 року у справі № 819/2390/15 щодо правомірності визначення до відшкодування СФГ В«ДармограйВ» фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за травень-липень 2015 року не підлягають доказуванню.
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з травня 2015 року по липень 2015 року СФГ В«ДармограйВ» не відшкодовані, в зв'язку з чим виникла заборгованість по цих платежах на загальну суму 5189 грн. 01 коп. та підтверджується розрахунком суми позову (а. с. 5).
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Пунктами В«бВ» - В«зВ» частини першої статті 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» від 05.11.1991 року № 1788-XII (з наступними змінами та доповненнями) визначено підстави та категорії працівників, які мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV В«Прикінцеві положенняВ» Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України В«Про пенсійне забезпеченняВ» . При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» питання про відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених, зокрема, відповідно до пунктів В«бВ» - В«зВ» частини першої статті 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» , було врегульовано Законом України В«Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, відповідно до положень якого відповідач входить до переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 цього ж Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів В«бВ» - В«зВ» статті 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» .
З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України В«Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформиВ» від 28.12.2014 № 71-VIII, яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок. Тобто, платники, які раніше перебували на обліку, як платники фіксованого сільськогосподарського податку (як у спірному випадку), з 01.01.2015 року зобов'язані відшкодовувати Пенсійному фонду суми понесених витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам цих підприємств.
Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі 100 відсотків.
Згідно з пунктами 6.4, 6.7 даної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У спірному випадку за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень-липень 2015 року в сумі 5189 грн. 01 коп. Позивачем доведено обов'язок СФГ В«ДармограйВ» проводити відшкодування таких фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому сума заборгованості підлягає до стягнення.
Також суд зауважує, що судовим рішенням підтверджено правомірність дій органів Пенсійного фонду, які стали підставою для направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а отже суми вказані в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими та підлягають до сплати.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 11, 71, 72, 86, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства В«ДармограйВ» (48450, Тернопільська область, Бучацький район, село Стінка, код ЄДРПОУ 24634577) на користь управління Пенсійного фонду України в Бучацький районі Тернопільської області (48400, Тернопільська область, місто Бучач, вулиця Генерала Шухевича, будинок 1, код ЄДРПОУ 21156427) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 5189 (п'ять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 01 (одна) копійка.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2015 |
Оприлюднено | 15.12.2015 |
Номер документу | 54224027 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні