Рішення
від 14.12.2015 по справі 711/1794/15-ц
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/1794/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2015 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді: Шиповича В.В.

при секретарі: Євтушенко М.В.

за участі позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

представників третіх осіб ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8,

ОСОБА_9

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_10, ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Черкаська міська рада, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гоголя 429», -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у березні 2015 року звернулася до суду з позовом до ОСОБА_10 та ОСОБА_3 про встановлення порядку користування земельною ділянкою за адресою м. Черкаси вул. Гоголя, 439, вказавши, що вона із відповідачами є співвласниками житлового будинку за вказаною адресою. При цьому згідно правовстановлювальних документів за ОСОБА_1 та ОСОБА_10 визначено за кожним по 8/25 часток у праві власності на домоволодіння, а за ОСОБА_3 9/25 часток. Однак їй та відповідачам не вдається дійти згоди у визначенні порядку користування земельною ділянкою за вказаною адресою, а тому вона вимушена для вирішення цього питання звернутися до суду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги та вважали, що порядок користування спільною земельною ділянкою необхідно встановити за варіантами №2, №3 чи №4 поділу земельної ділянки визначених висновком №14/15/буд судової земельно-технічної експертизи від 05.08.2015 року складеним в бюро судових експертиз ТОВ «Контакт-Сервіс».

Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_4 позовні вимоги визнали частково, та вважали, що порядок користування спільною земельною ділянкою необхідно встановити за варіантом №2 поділу земельної ділянки визначеним висновком №14/15/буд судової земельно-технічної експертизи від 05.08.2015 року складеним в бюро судових експертиз ТОВ «Контакт-Сервіс». При цьому ОСОБА_3 посилався на те, що бажає мати вихід на вул. Гоголя через земельну ділянку ОСОБА_10, оскільки такий порядок склався між співвласниками, існує тривалий час та є зручним для нього, як пенсіонера та інваліда 3 групи. Також просив врахувати, що варіанти №3 та №4 поділу земельної ділянки передбачають його вихід до будинку №429 по вул. Гоголя що є ускладненим, оскільки мешканці багатоквартирного будинку створили ОСББ «Гоголя 429», можуть огородити свою прибудинкову територію та заперечувати проти його проходу. Крім того вважав, що визначення варіантів №3 чи №4 не дозволить йому користуватися послугами спеціальних служб - Швидкої медичної допомоги, Газової служби та інших.

Представник відповідача ОСОБА_10, - ОСОБА_5 позовні вимоги визнала частково та вважала, що порядок користування спільною земельною ділянкою необхідно встановити за варіантами №3 чи №4 поділу земельної ділянки визначеним висновком №14/15/буд судової земельно-технічної експертизи від 05.08.2015 року складеним в бюро судових експертиз ТОВ «Контакт-Сервіс». При цьому просила врахувати, що обрання варіанта №2 поділу земельної ділянки, який передбачає прохід ОСОБА_3 до своєї частини будинку через земельну ділянку ОСОБА_10 призведе до постійних конфліктів між співвласниками, а також не дозволить ОСОБА_10 повноцінно користуватися своєю земельною ділянкою, зокрема будувати на ній господарські будівлі та споруди, в той час як і ОСОБА_1 і ОСОБА_3 мають у своєму володінні по декілька таких господарських будівель. Крім того обрання варіанту №2 поділу земельної ділянки поставить співвласників у нерівне становище, оскільки за такого варіанту ОСОБА_10 та ОСОБА_1 будуть мати по одному виходу із двору, а ОСОБА_3 два таких виходи. Заперечувала, що між ОСОБА_10 та ОСОБА_3 вже склався порядок користування земельною ділянкою, який передбачає вихід останнього на вулицю через земельну ділянку ОСОБА_10. З цього приводу пояснила, що її довіритель не домовлявся із ОСОБА_3 про такий порядок землекористування, а крім того ОСОБА_10 фактично не проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, та не може контролювати те, яким чином ОСОБА_3 користується спільною земельною ділянкою.

Представники третьої особи - Черкаської міської ради просили вирішити спір між ОСОБА_1, ОСОБА_10 та ОСОБА_3 на розсуд суду. Не заперечували проти жодного із запропонованих експертом варіантів поділу земельної ділянки по вул. Гоголя, 439. Додатково пояснили, що спірна земельна ділянка наразі не приватизована, та належить до земель комунальної власності, як і прибудинкова територія багатоквартирного житлового будинку №439 по вул. Гоголя м. Черкаси.

Представник третьої особи - ОСББ «Гоголя 439» просив суд обрати варіант №2 поділу земельної ділянки, посилаючись на те, що мешканці будинку №439 по вул. Гоголя не бажають щоб через їх прибудинкову територію проходили сторонні особи, оскільки часто біля будинку збираються невідомі особи, які розпивають спиртні напої, порушують тишу та спокій. Наразі ОСББ вирішується питання про можливість приватизувати прибудинкову територію, та у випадку прийняття позитивного рішення Черкаською міською радою, буде розглянуто питання про встановлення огорожі прибудинкової території. Також припускав, що співвласники домоволодіння №439 по вул. Гоголя могли захопити частину прибудинкової території ОСББ «Гоголя, 429».

Суд вислухавши пояснення сторін та їх представників, пояснення представників третіх осіб, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

ОСОБА_1, ОСОБА_10 та ОСОБА_3 є співвласниками житлового будинку №439 по вул. Гоголя у м. Черкаси, а саме ОСОБА_1 на підставі Договору купівлі-продажу від 16.08.1988 року належить 8/25 часток у праві власності на вказаний будинок (а.с. 8-9), ОСОБА_10 на підставі Договору дарування від 23.03.2007 року належить 8/25 часток у праві власності на вказаний будинок (а.с. 32), а ОСОБА_3 на підставі Договору дарування від 02.10.2004 року належить 9/25 часток у праві власності на вказаний будинок (а.с. 33). Право власності ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_3 на житловий будинок зареєстровано у встановленому порядку.

Спір щодо порядку користування житловим будинком та господарськими спорудами між співвласниками відсутній.

На час вирішення справи ОСОБА_1, ОСОБА_10 та ОСОБА_3 не оформлено право власності на земельну ділянку за адресою м. Черкаси вул. Гоголя, 439, а тому вона належить до земель комунальної власності.

Згідно технічного паспорту виготовленого станом на 23.02.2015 року інженером з інвентаризації нерухомого майна, - на спірній земельній ділянці розташований житловий будинок з прибудовами та тамбуром, літня кухня, гараж з погрібом, дві вбиральні, сарай, вигрібна яма, водоколонка, огорожа та троє воріт (а.с. 13-15).

Під час розгляду справи за клопотання позивача ОСОБА_1 судом було призначено судову земельно-технічну експертизу та згідно висновку експертизи №14/15/буд від 05.08.2015 року (а.с. 41-59) проведеної експертами бюро судових експертиз ТОВ «Контакт-Сервіс» встановлено, що фактична площа земельної ділянки по вул. Гоголя, 439 м. Черкаси становить 0,0722 га. Враховуючи конфігурацію ділянки, розміщення на ній будівель та розміри часток ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_3 у праві власності на будинок, експертом визначено п'ять можливих варіантів поділу земельної ділянки. При цьому варіанти №1 та №2 передбачають наявність двох земельних ділянок спільного користування, - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 площею 0,0015 га для можливості догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту, а також ОСОБА_10 та ОСОБА_3 площею 0,0023 га для можливості проходу до житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також догляду за будівлями і інженерними комунікаціями і здійснення їх поточного ремонту. Варіанти №3, №4, №5 передбачають наявність однієї земельної ділянки спільного користування, - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 площею 0,0015 га, а також земельного сервітуту площею 0,0001 га на користь ОСОБА_3 за рахунок земельної ділянки ОСОБА_10 для можливості догляду за інженерними комунікаціями (газопроводом) і здійснення їх поточного ремонту.

Відповідно до ст. 88 Земельного кодексу України володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.

Суд вважає, що вказані положення ст. 88 ЗК України можуть за аналогією закону бути застосовані до визначення порядку користування земельною ділянкою між співвласниками житлового будинку.

Згідно ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Вирішуючи питання про визначення порядку користування спірною земельною ділянкою суд, відповідно до п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», - враховує, зокрема можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, можливість проходу з вулиці на подвір'я та вважає, що у спільному користуванні співвласників необхідно залишити лише ті ділянки, роздільне користування якими встановити неможливо.

Оскільки на час вирішення справи існують три виходи із земельної ділянки №439 по вул. Гоголя м. Черкаси, які всі обладнані воротами суд не вбачає підстав для залишення у спільному користуванні ОСОБА_10 та ОСОБА_3 спільної земельної ділянки площею 0,0023 га для проходу останнього до житлового будинку (варіанти №1 та №2 згідно висновку експерта).

В результаті огляду у судовому засіданні інвентаризаційної справи №902 на будинок №439 по вул. Гоголя у м. Черкаси наданої КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» встановлено, що до 1996 року існувало два виходи зі спірної земельної ділянки позначених у технічному паспорті під №1 та №2, у зв'язку з чим дійсно у схемах БТІ 1954 та 1959 років було передбачено прохід загального користування, який наближений до варіантів №1 та №2 запропонованих у висновку експерта. Однак 10.08.1996 року батько відповідача ОСОБА_3, - ОСОБА_11 за договором дарування отримав у власність 9/25 часток у праві власності на будинок. Після чого у період з 10.08.1996 року по 18.07.2002 року ОСОБА_11 збудував на земельній ділянці гараж з погрібом позначені в технічному паспорта під літерами «Е», «К» та ворота з хвірткою позначені в технічному паспорті під №8 і таким чином організував третій вхід/вихід з території домоволодіння №439 по вул. Гоголя чим змінив існуючий до цього порядок користування земельною ділянкою.

Рішенням від 13.08.2004 року у цивільній справі №2-2602/2004 за позовом ОСОБА_11, - Придніпровський районний суд м. Черкаси узаконив будівництво ОСОБА_11 гаражу літ. «Е» та визнав за останнім право власності на вказану будівлю.

Таким чином на час набуття права власності ОСОБА_3 на 9/25 часток будинку (договір дарування від 02.10.2004 року) та ОСОБА_10 на 8/25 часток будинку (договір дарування від 23.03.2007 року) існувало три входи/виходи із земельної ділянки через ворота позначені в технічному паспорті під №1, №2, №8.

Згідно ст. 120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Розглядаючи доводи ОСОБА_3 про те, що він після отримання від батька в дар 9/25 часток будинку безперешкодно використовував вихід через ворота позначені на технічному паспорті під №2, суд вважає, що необхідно відрізняти порядок користування земельною ділянкою, який склався в результаті добровільного волевиявлення користувачів такої ділянки, від порядку користування, який фактично склався із часом в силу певних обставин. ОСОБА_3 вільно користувався земельною ділянкою для виходу через ворота №2 не тому, що між ним та ОСОБА_10 мала місце угода чи домовленість з цього приводу, а тому що ОСОБА_10 фактично не проживав у своїй частині житлового будинку №439 по вул. Гоголя м. Черкаси.

Крім того заслуговують на увагу доводи представника відповідача ОСОБА_10, про те, що він єдиний із трьох співвласників, який взагалі не має у своєму володінні господарських будівель та споруд, в той час, як у володінні ОСОБА_3 перебуває літня кухня з навісом і гараж з погрібом. ОСОБА_10 бажає побудувати господарські споруди, зокрема гараж, якими б він міг користуватися, однак у випадку залишення у спільному користуванні його та ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0023 га для проходу останнього до житлового будинку, ОСОБА_10 буде обмежений у такому будівництві.

Також обрання варіантів №1 чи №2 поділу земельної ділянки призведе до того, що ОСОБА_10 та ОСОБА_1 будуть мати по одному входу/виходу із земельної ділянки, а ОСОБА_3 два таких входи/виходи.

Посилання ОСОБА_3 на те, що ОСББ «Гоголя, 429» може обмежити йому вхід/вихід із спірної земельної ділянки через ворота позначені в технічному паспорті під №8 не можуть бути прийняті судом з наступних підстав.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 90), - ОСББ «Гоголя 429» зареєстроване, як юридична особа 17.12.2010 року. В той же час суду не надано доказів про те, що у період з 17.12.2010 року по теперішній час між ОСББ «Гоголя 429» та ОСОБА_3 виникали будь-які спори з приводу користування останнім воротами позначеними у технічному паспорті під №8. При цьому ОСОБА_3 не заперечував, що неодноразово використовував ворота під №8 для в'їзду на автомобілі на територію домоволодіння №439 по вул. Гоголя м. Черкаси. Доводи представника ОСББ про те, що на прибудинковій території будинку №429 по вул. Гоголя збираються невідомі особи які розпивають спиртні напої і порушують тишу можуть бути підставою для звернення до правоохоронних органів, а не для визначення порядку користування спірною земельною ділянкою. А крім того суду не надано доказів, що ОСОБА_3 має будь-яке відношення до порушень громадського порядку на прибудинковій території ОСББ «Гоголя, 429». Прибудинкова територія ОСББ «Гоголя, 429» на час вирішення справи не приватизована та не огороджена, що свідчить про відсутність як фактичних так і юридичних перешкод для користування ОСОБА_3 воротами позначеними у технічному паспорті під №8 для входу/виходу на земельну ділянку по вул. Гоголя, 439 м. Черкаси. З варіантів №3, №4, №5 поділу земельної ділянки запропонованих експертом суд вважає доцільним обрати варіант №4, який передбачає залишення у користуванні ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0224 га позначеної зеленим кольором на схематичному зображенні; залишення у користуванні ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0252 га (0,0244 га та 0,0008 га) позначеної голубим кольором на схематичному зображенні; залишення у користуванні ОСОБА_10 земельної ділянки площею 0,0231 га позначеної червоним кольором на схематичному зображенні; у спільному користуванні ОСОБА_1О.(0,0007 га) та ОСОБА_3 (0,0008 га) залишається земельна ділянка площею 0,0015 га для можливості догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту позначена рожевим кольором на схематичному зображенні; а також встановлюється земельний сервітут на користь ОСОБА_3 за рахунок земельної ділянки ОСОБА_10 площею 0,0001 га для можливості догляду за інженерними комунікаціями (газопроводом) і здійснення їх поточного ремонту: код 07.03 - право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій, позначений штрихованою заливкою жовтого кольору на схематичному зображенні. Для реалізації визначеного порядку користування земельною ділянкою необхідно передати вбиральню позначену в технічному паспорті під літ. «З» ОСОБА_3 у користування ОСОБА_1, стягнувши із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 1042 гривні, як вартість вказаної вбиральні.

Суд вважає, що варіант №4 поділу земельної ділянки запропонований експертом є таким, що найбільш враховує законні права та інтереси всіх співвласників, розмір часток сторін у власності на будинок, розташування наявних будівель та споруд, і можливість будівництва нових, а також мінімізує ризики виникнення конфліктів між ОСОБА_3 та ОСОБА_10, вірогідність яких, на думку суду, буде значно більшою, у випадку залишення в спільному користуванні вказаних осіб земельної ділянки площею 0,0023 га згідно варіантів №1 та №2 запропонованих експертом. Крім того варіант №4 поділу земельної ділянки запропонований експертом не вимагає демонтажу вже існуючих споруд, зокрема металевих сходів на горище літньої кухні ОСОБА_3, як це передбачають варіанти №1, №2, №3 та №5. При цьому ОСОБА_3 не заперечував передати у користування ОСОБА_1 будівлю вбиральні позначену у технічному паспорті під літ. «З», а ОСОБА_1 погодилась сплатити ОСОБА_3 компенсацію за вказану будівлю в сумі 1042 гривні визначену експертом.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме суд не визначає запропоновані нею варіанти №2 та №3 поділу земельної ділянки, то судові витрати понесені позивачем у розглядуваній справі повинні бути розділені між ОСОБА_1, ОСОБА_10 та ОСОБА_3 порівну, тобто по 1/3 частині кожному. ОСОБА_1 оплачено витрати на проведення судової земельно-технічної експертизи в сумі 5000 гривень, що підтверджується квитанцією від 06.05.2015 року, а також при зверненні до суду сплачено судовий збір 244 гривні (а.с. 1), в той час як встановлений законом у 2015 році (до 01.09.2015 року) судовий збір за вимоги немайнового характеру було передбачено на рівні 243,6 гривень.

Таким чином з ОСОБА_10 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору у сумі по 81,2 гривень з кожного, та витрати на проведення судової експертизи в сумі по 1666,66 гривень з кожного.

На підставі ст. ст. 88, 120 Земельного кодексу України, ст. ст. 356, 358, 381 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 10-11, 60-61, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Встановити порядок користування земельною ділянкою загальною площею 0,0722 га за адресою місто Черкаси вулиця Гоголя, 439, який відповідає варіанту №4 поділу земельної ділянки визначеному висновком №14/15/буд судової земельно-технічної експертизи від 05.08.2015 року складеним в бюро судових експертиз ТОВ «Контакт-Сервіс», згідно з яким:

-у користуванні ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка площею 0,0224 га позначена зеленим кольором на схематичному зображенні, яке є обов'язковим додатком до рішення суду;

-у користуванні ОСОБА_3 перебуває земельна ділянка площею 0,0252 га (0,0244 га та 0,0008 га) позначена голубим кольором на схематичному зображенні, яке є обов'язковим додатком до рішення суду;

-у користуванні ОСОБА_10 перебуває земельна ділянка площею 0,0231 га позначена червоним кольором на схематичному зображенні, яке є обов'язковим додатком до рішення суду;

-у спільному користуванні ОСОБА_1 (0,0007 га) та ОСОБА_3 (0,0008 га) перебуває земельна ділянка площею 0,0015 га для можливості догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту позначена рожевим кольором на схематичному зображенні, яке є обов'язковим додатком до рішення суду;

-земельний сервітут на користь ОСОБА_3 за рахунок земельної ділянки ОСОБА_10 становить 0,0001 га для можливості догляду за інженерними комунікаціями (газопроводом) і здійснення їх поточного ремонту: код 07.03 - право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій, позначений штрихованою заливкою жовтого кольору на схематичному зображенні, яке є обов'язковим додатком до рішення суду.

Для реалізації визначеного порядку користування земельною ділянкою за адресою м. Черкаси вул. Гоголя, 439 передати вбиральню позначену в технічному паспорті під літ. «З» ОСОБА_3 у користування ОСОБА_1, стягнувши із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 1042 (одна тисяча сорок дві) гривні, як вартість вказаної вбиральні.

Стягнути з ОСОБА_10 та ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору у сумі по 81 (вісімдесят одна) гривня 20 копійок з кожного, та витрати на проведення судової експертизи в сумі по 1666 (одна тисяча шістсот шістдесят шість) гривень 66 копійок з кожного.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подачі в десяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Головуючий: ОСОБА_12

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення14.12.2015
Оприлюднено22.12.2015
Номер документу54364182
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —711/1794/15-ц

Ухвала від 05.01.2016

Цивільне

Апеляційний суд Черкаської області

Подорога В. М.

Рішення від 14.12.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Шипович В. В.

Ухвала від 21.09.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Шипович В. В.

Ухвала від 08.09.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Шипович В. В.

Ухвала від 12.08.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Шипович В. В.

Ухвала від 17.04.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 17.04.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

Ухвала від 18.03.2015

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Михальченко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні