Постанова
від 16.12.2015 по справі 916/1849/15
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2015 р.Справа № 916/1849/15 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Діброви Г.І.

суддів Принцевської Н.М., Ліпчанської Н.В.

при секретарі судового засідання - Саломатовій К.А.

за участю представників сторін:

від Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів - ОСОБА_1, за довіреністю № 502-4157/2 від 19.12.2014 року;

від Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса - не з'явився;

від Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, м. Львів - ОСОБА_2, - за довіреністю № 2 від 05.01.2015 року;

від Львівського міського центру зайнятості, м. Львів - ОСОБА_3, - за довіреністю № 527/09-05 від 30.11.2015 року;

від Приватного підприємства „ОрбудсервісВ» , м. Львів- не з'явився.

Розглянувши апеляційну скаргу Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса

на рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року

по справі № 916/1849/15

за позовом Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів

до Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1) Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, м.Львів

2) Львівського міського центру зайнятості, м. Львів

3) Приватного підприємства „ОрбудсервісВ» , м. Львів

про стягнення 1 154 042 грн. 18 коп.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса в якій просило суд стягнути з Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса на користь Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів 1 154 042 грн. 18 коп. вартості недоврахованої електричної енергії, а також стягнути з відповідача судовий збір.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.05.2015 року у справі №916/1849/15 було залучено до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, м. Львів.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.07.2015 року у справі №916/1849/15 було залучено Львівський міський центр зайнятості, м. Львів та Приватне підприємство „ОрбудсервісВ» , м. Львів у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Рішенням господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року у справі №916/1849/15 (Головуючий судя ОСОБА_4,судді Цісельський О.В.,Железна С.П.) позов задоволено, стягнуто з Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса на користь Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів 1154042 грн. 18 коп. вартості недоврахованої електричної енергії та 23 080 грн. 84 коп. витрат по сплаті судового збору.

Приватне підприємство „БудрембізнесВ» , м. Одесса з рішенням суду не погодилось, тому звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у позовних вимогах у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи.

Апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду колегією Одеського апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Діброви Г.І., суддів Журавльова О.О., Ліпчанської Н.В.

У зв'язку зі звільненням судді-учасника колегії ОСОБА_5, було проведено автоматичну зміну суддів, внаслідок якої для розгляду справи було сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Діброви Г.І., суддів Принцевської Н.М., Ліпчанської Н.В.

До Одеського апеляційного господарського суду 26.11.2015 року від Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить Одеський апеляційний господарський суд на підставі статті 103 Господарського процесуального кодексу України залишити рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року по справі № 916/1849/15 без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Відзив судовою колегією долучено до матеріалів справи.

14.12.2015 року до Одеського апеляційного господарського суду від Публічного акціонерного товариства „ЛьвівобленергоВ» , м. Львів надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів вимкнення будмайданчика Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса з живлячих центрів після складання Акту про порушення від 24.06.2014 року №027162. Надані документи судовою колегією долучено до матеріалів справи в порядку норм ст.101 Господарського процесуального кодексу України, оскільки на момент розгляду справи в суді першої інстанції питання знеструмлення будівельного майданчика на момент складання акту не виникало.

В судовому засіданні, яке проводилось в режимі відеоконференції, присутні учасники процесу підтримали свої доводи та заперечення. Представники Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса та Приватного підприємства „ОрбудсервісВ» , м. Львів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення. Крім того, ухвалою суду апеляційною інстанції було задоволено клопотання скаржника і розгляд справи відкладався на іншу дату.

Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає за необхідне розглянути апеляційну скаргу, оскільки для з'ясування фактичних обставин справи достатньо матеріалів, що знаходяться в справі № 916/1849/15 та наданих учасниками процесу пояснень.

Апеляційний господарський суд, у відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді справи норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи, при цьому суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права України, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду відповідає нормам чинного законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання електроенергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником, Правил користування електричною та тепловою енергією, виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Частиною 2 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" визначені види правопорушень в електроенергетиці.

Відповідно до частини 6 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, між Львівським центром професійно-технічної освіти державної служби зайнятості та Приватним підприємством «Будрембізнес» було укладено Договір про закупівлю робіт від 19.08.2011 року №19/08-01, відповідно до умов якого Приватне підприємство «Будрембізнес» зобов'язалось на свій ризик збудувати і здати у встановлений Договором строк об'єкт будівництва - матеріально-технічну базу Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості по вул. Кн. Ольги, 122 у м. Львові, відповідно до проектно-кошторисної документації та законодавства України, а Львівський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості зобов'язався надати Приватному підприємству «Будрембізнес» будівельний майданчик, передати затверджену проектно-кошторисну та дозвільну документацію, прийняти вказаний вище об'єкт та оплатити вартість робіт у відповідності до цього Договору.

Зокрема, пунктом 2.6 Договору від 19.08.2011 року №19/08-01 передбачено, що Приватне підприємство «Будрембізнес» зобов'язане керуватись встановленими законодавством України документами, в тому числі нормативно-технічними документами (ДБН, СНіП) під час визначення норм витрат матеріальних ресурсів. Приватне підприємство «Будрембізнес» зобов'язано самостійно і за власні кошти організувати отримання послуг (побутових, транспортних та інші), складські та інші приміщення, джерела водо-, електро-, газопостачання тощо.

Приватним підприємством «Будрембізнес» було укладено з Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» договір про виконання робіт / про надання послуг від 19.09.2011 року, відповідно до умов якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» зобов'язалось надавати за плату наступні послуги / виконані роботи: допуск та нагляд за з/роботами по вул. Княгині Ольги, 122 у м. Львові, а Приватне підприємство «Будрембізнес» зобов'язалось оплатити за надані роботи / послуги.

Приватне підприємство «Будрембізнес» звернулось 14.11.2011 року до Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» з заявою №6505/3 на електроустановки споживача, в якій просило підготувати та укласти Договір про надання послуг із створення технічної можливості здійснення передачі електричної енергії та виготовити технічні умови приєднання електроустановок будівельного майданчику. Крім того, відповідачем було надіслано позивачу проект договору на підготовку та видачу технічних умов приєднання від 14.11.2011 року №6505/3 та Акт про надання послуг згідно з Договором від 14.11.2011 року №6505/3, які позивачем підписано не було.

Водночас, між Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» Львівські міські електричні мережі (Постачальник) та Приватним підприємством «Будрембізнес» (Споживач) було укладено договір про тимчасове постачання електричної енергії без засобів обліку без засобів обліку від 14.11.2011 року №139(80431), відповідно до умов якого Постачальник постачає електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами. Договір укладено строком дії на 15 діб (з метою забезпечення електроенергією струмоприймачів будівельного майданчика), який в подальшому продовжено до 15.01.2012 року.

Між Публічним акціонерним товариством «Львівобленерго» та Приватним підприємством «Будрембізнес» було укладено договір про надання послуг із створення технічної можливості здійснення передачі електричної енергії від 28.11.2011 року №131-5010/2, відповідно до умов якого Енергопостачальна організація за рахунок коштів Приватного підприємства «Будрембізнес» зобов'язалась йому надати послуги із створення технічної можливості здійснення передачі до межі балансової належності електроустановок Приватного підприємства «Будрембізнес» відповідної потужності електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням її якості та надійності у відповідності до вимог технічних умов від 28.11.2011 року №131-5010/2.

Відповідно до пункту 3.1.3 Договору Приватне підприємство «Будрембізнес» зобов'язалось забезпечити за власний рахунок виконання вимог технічних умов в повному обсязі, а саме будівельно-монтажних і налагоджувальних робіт.

17.01.2012 року Публічне акціонерне товариство «Львівобленерго» відключило від електромережі Приватне підприємство «Будрембізнес» у зв'язку із закінченням дії договору від 14.11.2011 року №139(80431).

Постійного договору між позивачем та відповідачем на облікове постачання електроенергії укладено не було.

24.06.2014 року на будівельному майданчику по вул. Кн. Ольги, 122 у м. Львові енергопостачальною організацією була проведена перевірка, за результатами якої складений акт про порушення від 24.06.2014 року №027162.

В Акті про порушення від 24.06.2014 року №027162 зазначено, що Приватне підприємство «Будрембізнес» порушило пункти 1.3, 5.1, 7.6, 10.2 Правил користування електричною енергією, самовільно підключивши електроустановки, струмоприймачі або електропроводки до електричної мережі електропостачальника.

У зв'язку з відмовою представника Приватного підприємства «Будрембізнес» підписати Акт про порушення, позивач листами від 26.06.2014 року №30-01816 та від 11.07.2014 року №30-01950 повідомив відповідача про необхідність його прибуття на засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією із зазначенням дати та місця її проведення.

Відповідач на засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією не з'явився. Відповідно до даних протоколу від 25.07.2014 року № 249 на підставі Акту про порушення від 24.06.2014 року №027162 на засіданні комісії було прийнято рішення про проведення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за 12 місяців по 24.06.2014 року по силі струму, визначеній, виходячи із найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів). Відповідно до даних розрахунку обсягу та вартості електричної енергії по акту про порушення від 24.06.2014 року №027162 Приватному підприємству "Будрембізнес" визначено об'єм та вартість недоврахованої електроенергії за період з 25.06.2013 року по 24.06.2014 року на рівні 923613 кВТ/год вартістю 1154042 грн. 18 коп.

Дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, судова колегія дійшла висновку, що:

Статтею 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

За змістом частини 1, 2 статті 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції зацікавлена сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Підстави та порядок застосування вказаної санкції зазначені в Правилах користування електричною енергією затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 в редакції, що діяла на момент проведення перевірки.

Пунктом 7.6 Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.

На момент проведення перевірки, будівельний майданчик не було передано у відповідності до Договору про закупівлю робіт від 19.08.2011 року №19/08-01. При цьому, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами у розумінні статей 33, 34, 36 Господарського процесуального кодексу України того, що самовільне підключення було здійснено третіми особами, які у відповідності до умов Договору про закупівлю робіт від 19.08.2011 року №19/08-01 могли бути залучені до проведення підрядних робіт.

Рішенням господарського суду Львівської області від 03.02.2015 року у справі №914/47/15 встановлено, що Львівський центр професійно-технічної освіти як замовник підрядних робіт не може нести відповідальність за порушення Приватним підприємством «Будрембізнес», м. Одеса Правил користування електричною енергією.

Таким чином, враховуючи підтвердження наявними у справі доказами факту здійснення самовільного підключення електроенергії на об'єкті, що був переданий за договором відповідачу для проведення робіт та недоведення відповідачем відсутності його вини, суд погоджується з висновком господарського суду Одеської області про те, що відповідач повинен нести відповідальність за дане порушення у повному обсязі.

Згідно статті 27 зазначеного Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Пунктом 1.3 Правил №28 передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2 Правил №28 споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Аналогічна норма міститься в абзаці 2 пункту 5.1 Правил.

З огляду на те, що на момент складання Акту про порушення у відповідача не було укладено договору на облікове постачання електроенергії, то місцевий господарський суд правомірно дійшов висновку про те, що сума недоврахованої електричної енергії у розмірі 1 154 042 грн. 18 коп. має бути стягнута з відповідача на користь позивача.

Доводи апеляційної скарги не прийняті судовою колегією до уваги, оскільки не підтверджені матеріалами справи та не впливають на правомірність прийнятого господарським судом рішення.

Виходячи з вищевикладеного, відповідно до статті 4 7 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте судовою колегією місцевого господарського суду за результатами дослідження усіх обставин справи. Тому судова колегія Одеського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року у справі №916/1849/15 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору по апеляційній скарзі покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства „БудрембізнесВ» , м. Одеса на рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року у справі № 916/1849/15 залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 30.09.2015 року у справі № 916/1849/15 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, направляється сторонам по справі в триденний строк та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Одеський апеляційний господарський суд у двадцятиденний строк.

Головуючий Г.І. Діброва

Судді Н.М.Принцевська

ОСОБА_6

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення16.12.2015
Оприлюднено23.12.2015
Номер документу54384336
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1849/15

Постанова від 16.12.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 07.12.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 30.11.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 18.11.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 23.10.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 23.10.2015

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Рішення від 30.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 24.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 15.09.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 31.08.2015

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні