Справа № 634/743/15-ц
Провадження № 2/634/275/15
Категорія 22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2015 Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:
головуючого(ої)-судді: НестеренкоО.С.
при секретарі:ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Сахновщина Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» про визначення строку дії договору оренди земельної ділянки та стягнення збитків, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до ТОВ «Аграрний дім ім Горького» про визначення строку дії договору оренди земельної ділянки та стягнення збитків, в обґрунтування якого посилалася на те, що є власником земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,9242 га, кадастровий номер 6324887000:01:000:0100, розташованої на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області.
Вищевказана земельна ділянка знаходиться у оренді ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» згідно договору оренди земельної ділянки № 737 від 06.09.2006 року, зареєстрованого Сахновщинським РВ ХРФ ДП Центр ДЗК, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.08.2008 року №040870200222, укладеного строком на 10 років з ТОВ «Аграрний дім ім. Горького».
Відповідно до п. 11.1 спірного договору оренди земельної ділянки, договір оренди набрав чинності після його державної реєстрації. Незважаючи на те, що державна реєстрація договору здійснена 15.08.2008 року, вказана земельна ділянка була передана відповідачу 06.09.2006 року відповідно до акту прийому-передачі.
У 2006 році розмір орендної плати за користування земельною ділянкою був збільшений ТОВ «Аграрний дім ім Горького» до 2% від нормативної оцінки земельної ділянки, а з вересня 2008 року і по цей час ТОВ «Аграрний дім ім Горького» здійснює виплату орендної плати за користування земельною ділянкою за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виходячи із приписів Указу Президента України « Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)» від 02.09.2008 року № 91.
15.06.2015 року позивач направив на адресу відповідача лист-вимогу про припинення договору оренди землі №737 від 06.09.2006 року, зареєстрованого Сахновщинським РВ ХРФ Центр ДЗК, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис 29.08.2008 року №040870200222, з 06.09.2016 року, здійснення розрахунків після збору врожаю у 2016 році по орендній платі та виконанню зобов»язань, передбачених п.п.5.1 та 6.4.6 договору оренди земельної ділянки по поверненню належної позивачеві земельної ділянки у зв»язку з припиненням орендних відносин з 06.09.2016 року, а також про утримання від посіву його землі восени 2016 року.
Однак, на вказаний лист-вимогу ТОВ «Аграрний дім ім Горького» не надало відповіді.
ОСОБА_2 є учасником господарсько-правових відносин по використанню ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» належної позивачу земельної ділянки, і відповідно до п. п.4.5.1, 4.5 вказаного договору, є всі підстави для зміни розміру орендної плати внаслідок зміни умов господарювання, спричинених інфляційними процесами.
Крім того, у договорі земельної ділянки не визначена ціна сільськогосподарської продукції, якою здійснюється розрахунок між сторонами договору при сплаті орендної плати у натуральній (відробітковій) формі, і орендар встановлює ціну такої продукції (робіт, послуг) у односторонньому порядку без узгодження її вартості зі сторони позивача, як орендодавця, що впливає на кількість отримуваної сільгосппродукції в залежності від розміру її ціни по відношенню до загального грошового виразу орендної плати виходячи зі співвідношення процентної ставки орендної плати до нормативної грошової оцінки землі, що є порушенням прав позивача, як сторони договору.
Згідно наказу ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» від 18.11.2011 року за № 1174-аг, виданого на підставі розпорядження ТОВ «Кернел-Трейд» від 17.11.2011 року встановлено, що нарахування та виплата орендної плати за 2011 рік проводиться у розмірах, що передбачені у договорах оренди та додаткових угодах до них. Орендодавці, які не підписали додаткову угоду, орендна плата нараховується у розмірі, що відповідає рівню 2010 року, а орендодавцям, які підписали додаткову угоду з подовженням терміну дії та зміною розміру орендної плати, видача зерна проводиться у межах нарахованої орендної плати згідно підписаної угоди з врахуванням сум отриманої орендної плати за 2011 рік.
Інші орендодавці земель сільськогосподарського призначення отримують від ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» орендну плату у розмірі 5% від грошової нормативної оцінки землі з 2011 року. При цьому, земельні ділянки цих орендодавців, як і тієї що належить позивачці знаходяться у абсолютно рівнозначних умовах.
Отже, позивач просить стягнути з відповідача упущену вигоду за період часу з 2012 по 2014 роки у розмірі 8764,05 грн.
Фактично моментом укладення договору - є момент підписання спірного договору, а саме 06.09.2006 рік і його строк дії відповідно спливає 06.09.2016 року і з цієї дати вказаний договір оренди земельної ділянки припиняє свою дію.
Враховуючи викладене, позивач просив суд визначити строк дії спірного договору та стягнути з відповідача збитки у вигляді упущеної вигоди.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали свої позовні вимоги, просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивні вимоги є безпідставними та не відповідають приписам чинного законодавства.
Суд, заслухавши думку учасників справи, оцінивши докази, вивчивши матеріали справи приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 6,9242 га, кадастровий номер 6324887000:01:000:0100, розташованої на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, згідно Державного акту право приватної власності на землю серія ІІ-ХР №107351, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 98 від 26.11.2006 року.
06.09.2006 року між ОСОБА_2 та ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований Сахновщинським РВ ХРФ Центр ДЗК, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.08.2008 року №040870200222.
Земельна ділянка була передана в користування ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» згідно акту прийому-передачі земельної ділянки.
Що стосується позовних вимог позивача щодо визначення строку дії договору оренди земельної ділянки, то суд приходить до висновку про відмову у задоволення позовних вимог у цій частині.
Частиною першою ст.15 Цивільного кодексу України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч.1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі" .
За змістом статей 18 , 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі підлягає державній реєстрації, якщо такий договір укладений. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності.
Відповідно до пункту 11.1 спірного договору оренди земельної ділянки договір набуває чинності після державної реєстрації цього договору у встановленому чинним законодавством порядку.
Згідно ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно із ч.1 ст.210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
Разом із тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні спірних договорів, набуваються після відповідної державної реєстрації. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладання договору.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 та ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» дійшли згоди щодо істотних умов договору оренди земельної ділянки, скріпивши 06.09.2006 року договір своїми підписами, що і є моментом укладення договорів.
За таких обставин, договір оренди земельної ділянки припиняє свою дію після закінчення 10-річного строку, який розпочинається з моменту його укладення, а не з моменту державної реєстрації, оскільки державна реєстрація вказує на чинність договорів (набрання юридичної сили) і не може змінювати момент їх укладення.
Згідно ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Тому, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визначення строку дії договору, оскільки договір оренди земельної ділянки припиняє свою дію 07.09.2016 року. Отже, на момент розгляду справи у суді договір є чинним, і в даному випадку позивачем не правильно обраний спосіб захисту порушених прав, оскільки порушення її прав ще не настало.
Суд також роз'яснює, що відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства позивачка не позбавлена можливості у подальшому звернутися з цією позовною вимогою у разі порушення, як на її думку, прав.
Щодо відшкодування позивачці упущеної вигоди по несплаті орендної плати у розмірі 2% від грошової нормативної оцінки землі з 2012 по 2014 роки, яка є різницею між вартістю орендної плати у розмірі 5 % від грошової нормативної оцінки землі, яку ТОВ «Аграрний дім ім. Горького» сплачував іншим орендодавцям, і вартістю орендної плати у розмірі 3 % від грошової нормативної оцінки, яку позивачка отримувала незмінною, внаслідок чого має право на їх відшкодування, то відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Необхідною умовою доведення наявності упущеної вигоди є встановлення, насамперед, самих збитків та причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника й збитками потерпілої сторони. При цьому потрібно довести, що протиправна дія або бездіяльність особи, яка порушила право, є причиною, а збитки, що виникли у потерпілої особи, - слідством такої протиправної поведінки.
Таким чином, у вигляді упущеної вигоди відшкодовуються тільки ті збитки, які б могли бути реально отримані. Пред'явлення вимоги про відшкодування неодержаних доходів (упущеної вигоди) покладає на позивача обов'язок довести, що ці доходи (вигода) не є абстрактними. Позивач повинен довести також, що він міг і повинен був отримати визначені доходи, і тільки неправомірні дії відповідача стали єдиною і достатньою причиною, яка позбавила його можливості отримати прибуток.
Відповідно до ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Положення ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю
встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Отже, укладаючи договір оренди земельної ділянки від 06.09.2006 року сторони досягли згоди, зокрема, і щодо розміру орендної плати. Пред'явлена позивачем вимога про стягнення упущеної вигоди є необґрунтованою, безпідставною, з посиланням на те, що орендарем укладені додаткові угоди з іншими орендодавцями, відповідно до яких орендна плата становить 5 %, а отже, ОСОБА_2 завдано збитків, та тому підлягає застосуванню ст. 22 ЦК України є помилковим. Оскільки, в даному випадку виникають вже інші правовідносини сторін договору оренди земельної ділянки, оскільки підписано додаткові угоди, які змінюють попередній обсяг прав і обов'язків по відношенню один до одного сторін договору оренди земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 11,60, 212-215 ЦПК України, суд,-
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ТОВ «Аграрний дім ім.Горького» про визначення строку дії договору оренди земельної ділянки та стягнення збитків - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом 10 днів, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2015 |
Оприлюднено | 25.12.2015 |
Номер документу | 54484007 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Нестеренко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні