ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.12.15р. Справа № 904/9241/15
За позовом Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на боці позивача - Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним в редакції позивача
Суддя Петренко І.В.
Секретар судового заcідання Пономарьов Є.О.
Представники:
від позивача: представник ОСОБА_2 - довіреність № 7/29-1119 від 30.12.14р.;
від відповідача: представник ОСОБА_3. - довіреність № б/н від 13.02.15р;
від третьої особи: представник ОСОБА_4 - довіреність № 3200 від 18.12.15р.
СУТЬ СПОРУ:
Криворізька міська рада, м.Дніпропетровськ (далі по тексту - позивач) звернулася до господарського суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область (далі по тексту - відповідач) про визнання договору оренди земельної ділянки по вул.Бикова, 2а у м.Кривому Розі укладеним в наступній редакції:
Договір
оренди земельної ділянки
м. Кривий Ріг „__»
Криворізька міська рада (50101 м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1) в особі депутата міської ради ОСОБА_6 , який діє на підставі рішення міської ради VIІ сесії VI скликання № 292 від 30.03.2011 р., іменована в подальшому "Орендодавець» з одного боку, та
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Іванівна
(прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи, юридична адреса орендаря)
Паспорт АН№ 912512, виданий Саксаганським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 15.11.2010р., Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
(якщо фізична особа, то паспортні дані, ідентифікаційний код)
іменована в подальшому "Орендар" , з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене (далі Договір):
Предмет Договору
1. "Орендодавець" на підставі рішень міської ради від 25.05.2012 №1158 та від 28.11.2012 №1530, 30.01.2013р. №1758, 29.01.2014 №2473, 25.03.2015р. №3538 надає, а "Орендар" приймає в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення
для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчику -навісу,
(цільове призначення та мета використання)
яка знаходиться на вул. Бикова, 2а в Саксаганському районі м. Кривого Рогу
(місцезнаходження)
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка площею 0,0300 га.
3. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна:
нежитлова споруда згідно з договором купівлі-продажу від 04.05.2001р., завіреного в КП КБТІ від 06.06.2001 №2730,
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об'єктів)
а також інші об'єкти інфраструктури
(перелік, характеристика і стан
лінійних споруд, інших об'єктів інфраструктури тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям, меліоративних систем
4. Кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:06:151:0021 .
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть
перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні.
Строк дії договору
6.Договір укладено на 2 роки . Після закінчення строку Договору "Орендар" , у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на укладання договору оренди землі на новий строк. "Орендар" зобов'язаний повідомити "Орендодавця" про намір поновити договір оренди земельної ділянки за два місяця (але не пізніше ніж за місяць) до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди. Поновлення Договору здійснюється на підставі ухваленого "Орендодавцем" відповідного рішення.
Орендна плата
7. Річна орендна плата з 1 січня 2015 року вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, з урахуванням рішення міської ради від 26.06.2013р. № 2088 «Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу» зі змінами та відповідно до розрахунку наданого до договору оренди земельної ділянки
Річна орендна плата з 1 січня 2016року вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря відповідно до Податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документації (або довідки) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та відповідного рішення міської ради «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста ОСОБА_7» .
Плата вноситься "Орендарем» на рахунок Управління казначейської служби України у м. Кривому Розі Дніпропетровської області №332 148 157 00024 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38032510.
8. Зміна банківських реквізитів отримувача не є зміною умов договору оренди, тому може здійснюватись "Орендодавцем" в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до договору. Про зміни цих реквізитів "Орендодавець" повідомляє "Орендаря" у місячний термін через місцеві засоби масової інформації.
9. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України.
10. Розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. «Орендар» самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.
11. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов Договору чи продовження його дії.
12. Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору у разі:
- затвердження базової вартості 1 кв.м земель міста та зміни даної базової вартості;
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря" , що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.
13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня, яка нараховується на суму боргу по орендній платі за земельну ділянку (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу по орендній і на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день такого погашення.
14. "Орендар" самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби міста податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка рекреаційного призначення передається в оренду
для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчику-навісу ,
(цільове призначення та мета використання)
16. Умови збереження стану об'єкта оренди: "Орендар" зобов'язаний забезпечити збереження стану земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства.
16.1. Використовувати земельну ділянку:
- в межах земельного відведення (не порушуючи межі та розміри земельної ділянки);
- без зміни цільового призначення.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
17. Земельна ділянка вважається переданою "Орендареві " з моменту державної реєстрації права оренди. Передача оформлюється шляхом підписання акту приймання-передачі земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору оренди.
Умови повернення земельної ділянки
18. Після припинення дії договору "Орендар" повертає "Орендодавцеві " ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. "Орендодавець" у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
19. Повернення земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі (повернення).
20. "Орендар " зобов'язаний до підписання акту приймання-передачі (повернення) привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки.
21. Неповернення земельної ділянки не звільняє "Орендаря" від сплати орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за фактичне користування земельною ділянкою вноситься у розмірах, визначених розділом "Орендна плата" цього Договору. Нарахування орендної плати припиняється з дати оформлення акта приймання-передачі (повернення) земельної ділянки.
22. Здійснені "Орендарем " без згоди "Орендодавця " витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені "Орендарем" за письмовою згодою з "Орендодавцем" землі, не підлягають відшкодуванню.
24. "Орендар" має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання "Орендодавцем" зобов'язань, передбачених цим договором. Розмір збитків "Орендаря» визначається на підставі документально підтверджених даних. Відшкодування таких збитків здійснюється за рішенням суду.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
25. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження):
26. Земельна ділянка, що передається в оренду, не знаходиться під забороною (арештом), в заставі і не перебуває, не обмежена правами третіх осіб, судових спорів не ведеться.
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
28. Забороняється змінювати цільове використання земельної ділянки без проекту землеустрою.
29. Обмеження щодо використання земельної ділянки діють протягом терміну дії договору.
Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, передано у заставу.
Інші права та обов'язки сторін
30. Права "Орендодавця".
а) "Орендодавець " має право:
- в односторонньому порядку збільшити розмір орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розміру земельного податку.
- здійснювати обстеження земельної ділянки з метою контролю за умовами її використання.
б) "Орендодавець " має право вимагати від "Орендаря ":
- дострокового припинення дії Договору у разі порушення "Орендарем " умов цього Договору на підставах і в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема у разі порушення умов використання земельної ділянки, Земельного кодексу України, інших нормативних актів;
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно із Договором;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та забезпечення і збереження родючості ґрунтів, додержання держаних актів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови;
- дотримання режиму використання водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно - захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- погоджувати будівництво будівель та споруд на земельній ділянці;
- своєчасного внесення у повному обсязі орендної плати.
31. "Орендодавець" зобов'язаний:
- передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору;
- не вчиняти дій, які перешкоджали б "Орендареві" користуватися орендованою земельною ділянкою.
32. Права "Орендаря ":
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього Договору;
- за письмовою згодою "Орендодавця" зводити в установленому законодавством,
порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші споруди та закладати багаторічні насадження;
- отримувати продукцію і доходи;
- за письмовою згодою "Орендодавця" передавати земельну ділянку або її частину без зміни цільового призначення в користування іншій особі (суборенда). Умови договору суборенди земельної ділянки (її частини) повинні бути визначені в межах Договору і не суперечити йому. Строк дії Договору суборенди не може перевищувати строку дії Договору. У разі припинення або розірвання Договору чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Право суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації;
- після закінчення строку, на який було укладено Договір, "Орендар" при належному виконанні обов'язків відповідно до умов Договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього Договору;
- ставити питання про припинення права користування земельною ділянкою та дострокового розірвання Договору.
33. Обов'язки "Орендаря ".
"Орендар" зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим Договором;
- використовувати земельну ділянку за обумовленим цільовим призначенням;
- уточнювати у "Орендодавця" платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати перед внесенням чергового платежу;
- виконувати та не порушувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або Договором;
- дотримуватися режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію Договору та витягу про реєстрацію права оренди, яке поширюється на зазначену земельну ділянку до управлінні земельних ресурсів виконкому міської ради та до державної податкової служби відповідно до чинного законодавства;
- після введення об'єкта в експлуатацію протягом місяця зі дня отримання документів, що засвідчують відповідність збудованого (реконструйованого) об'єкта проекційній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, одержати в управлінні земельних ресурсів виконкому міської ради розрахунок розміру орендної плати за землю та надати до відповідної Криворізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області уточнене податкове зобов'язання щодо орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати за землю виконується з дати видачі документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
- протягом місяця після отримання документа, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (сертифікат відповідності), одержати в управлінні Держземагентства у Криворізькому районі Дніпропетровської області новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Перерахунок орендної плати за землю виконується з дати видачі зареєстрованого свідоцтва про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
- утримувати в належному стані орендовану земельну ділянку та здійснювати благоустрій за власні кошти;
- забезпечувати збереження, догляд і збільшення наявних зелених насаджень та об'єктів благоустрою протягом усього строку користування земельною ділянкою. У разі неможливості збереження зелених насаджень оформити їх знесення у відповідності до вимог чинного законодавства України;
- забезпечувати виконання вимог ст.48 Закону України "Про охорону земель", Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1789 та від 01.08.2006 №1045;
- додержуватись правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
- по закінченні терміну оренди, припиненні чи розірванні договору оренди звільнити земельну ділянку, привести її в належний стан та повернути "Орендодавцю" з оформленням акту приймання - передачі (повернення) земельної ділянки;
- забезпечити, у разі необхідності, доступ до земельної ділянки, будинку і споруд, та інженерних комунікацій спеціалістів експлуатаційних служб та представників органів державного управління і місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю для здійснення контролю за використанням земельної ділянки;
- виконувати обов'язки, передбачені Законом України "Про оренду землі" та іншими правовими актами;
- у строки, встановлені законодавством України, надавати до органів державної податкової служби розрахунок податкових зобов'язань по орендній платі за землю;
- у разі несплати узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків "Орендар" зобов'язаний сплатити штраф згідно зі ст. 126 Податкового кодексу України;
- у відповідності до ст. 164 Земельного кодексу України здійснювати за рахунок власних коштів раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами від інших процесів руйнування;
- відповідно до Закону України "Про карантин рослин" проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці;
- проводити за рахунок власних коштів заходи, направлені на збереження якості землі;
- не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
- у встановленому законодавством порядку відшкодувати "Орендодавцеві" збитки у повному обсязі в разі недбалого ставлення, дії чи бездіяльності "Орендаря", що призвело до її виснаження, деградації або погіршення якості земельної ділянки, зокрема і внаслідок технічного забруднення;
- забезпечувати знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведені робіт, пов'язаних із порушенням земель;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди надати «Орендодавцю» копію реєстраційного документа.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
34. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе "Орендар" протягом дії цього Договору.
Страхування об'єкта оренди
35. Згідно з цим Договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії всього Договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
36. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім умов, вказаних в розділі "Орендна плата" цього договору). У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
37. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання «Орендарем» земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- смерті фізичної особи "Орендаря ", засудження його до позбавлення волі, обмеження його дієздатності за рішенням суду.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством України.
38. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
39. Розірвання Договору в односторонньому порядку не допускається.
40. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
41. У разі дострокового розірвання цього Договору з ініціативи "Орендаря" "Орендар» відшкодовує "Орендодавцю" суму орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання Договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
42. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього Договору.
43. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
"Орендар" несе відповідальність відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення правил щодо боротьби з бур'янами на земельній ділянці прилеглої до неї території.
Усі спори, що пов'язані із виконанням умов Договору, вирішуються в судовому порядку (при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього договору).
Форс-мажорні обставини
44. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків по Договору, якщо це невиконання відбулося за обставин, які виникли після укладення Договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторони не змогли ні передбачити, ні попередити вжитими заходами (повінь, пожежа, землетрус, осідання ґрунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), які призвели до неможливості виконання Договору.
Прикінцеві положення
45. Цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди, яке поширюється на зазначену земельну ділянку.
Договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у "Орендодавця" Криворізької міської ради
другий - у „Орендаря» Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5
третій - у Відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області
Невід'ємними частинами договору є:
- рішення міської ради від 25.05.2012 №1158 та від 28.11.2012 №1530, 30.01.2013р. №1758, 29.01.2014 №2473, 25.03.2015р. №3538
- акт приймання-передачі земельної ділянки.
Реквізити сторін :
„Орендодавець» „Орендар»
Криворізька міська рада Фізична особа-підприємець
ОСОБА_5
НОМЕР_2, виданий
Саксаганським РВ Криворізького
МУ УМВС України у
Дніпропетровській
області 15.11.2010р.
Юридична адреса Юридична адреса
50101, Дніпропетровська обл., 50007, Дніпропетровська обл.,
м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1 м. Кривий Ріг, вул.. Слєпньова, б.22
Ідентифікаційний код 33874388 Ідентифікаційний номер НОМЕР_1
Підписи сторін
„Орендодавець» „Орендар»
О.А. ОСОБА_8 ОСОБА_5
М.П. М.П.
(за наявності печатки)
Погоджено:
Перший заступник
міського голови ОСОБА_9
Начальник управління
Земельних ресурсів ОСОБА_10
Судові витрати по справі позивач просив суд стягнути з відповідача.
Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що на підставі рішень міської ради від 19.08.2009 № 3416 та від 29.01.2014 № 2473 відповідачеві було надано в строкове платне користування земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 0,0300 га для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на вул. Бикова, 2а у Саксаганському районі м. Кривого Рогу, кадастровий номер ділянки 1211000000:06:151:0021, яка знаходиться на території парку відпочинку ім. Артема. На підставі зазначених рішень, міською радою було виготовлено та надіслано відповідачу для підписання проект договору оренди вищенаведеної земельної ділянки, проте, відповідач зазначений проект не підписав, склав протокол розбіжностей, який направив на адресу міської ради листом від 09.09.2015 року. Позивач вважає, що в силу існування прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності, наявні підстави для врегулювання даного переддоговірного спору в судовому порядку.
За результатами розгляду позовної заяви за вих. №369 від 19.10.2015р. ухвалою суду від 23.10.2015р. порушено провадження по справі та призначено слухання на 12.11.2015р.
Відповідач проти позову заперечує, вважає, що позов заявлено без урахування вимог технічної документації із землеустрою та висновків до неї відносно категорії земельної ділянки. Зазначає, що для даної справи преюдиційне значення мають обставини встановлені рішенням господарського суду Дніпропетровської області по справі №904/2120/14, яке оскаржувалися в апеляційному та касаційному порядку та набрали законної сили та рішення господарського суду Дніпропетровської області по справі №904/7477/14.
Суд розгляд справи відкладав з 12.11.2015р. на 08.12.2015р.;
Ухвалою від 08.12.2015р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на боці позивача залучено Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1); розгляд справи відкладено на 21.12.2015р.
В судовому засіданні, яке відбулося 21.12.2015р. господарський суд оголошував перерву на 21.12.2015р.
Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Позивач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується відомостями про явку представника відображеними в протоколі судового засідання від 08.12.2015р. та явкою представника в судове засідання.
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується відомостями про явку представника відображеними в протоколі судового засідання від 08.12.2015р. та явкою представника в судове засідання.
Третя особа про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується реєстром поштових відправлень суду та явкою представника в судове засідання.
21.12.2015р. повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні в повному обсязі.
Повноважний представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує, просить суд відмовити в його задоволенні. Звернувся до суду з клопотанням про продовження строку розгляду справи на 15 (п'ятнадцять) календарних днів.
Повноважний представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримує та просить суд його задовольнити.
Господарський суд не вбачає потреби у продовженні строку вирішення спору, у звязку з чим в задоволенні клопотання відповідача про продовження строку вирішення спору відмовляє.
Враховуючи вимоги статті 69 Господарського процесуального кодексу України щодо строків розгляду справи у судовому засіданні, яке відбулося 21.12.2015р. в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Клопотання про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявлялось.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача та третьої особи, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частини 3 статті 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як вбачається рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 12.06.2012р. у справі №21/5005/3257/2012 за позовом Криворізької міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки, залишеним без змін постановою від 04.10.2012р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду та постановою від 28.03.2013р. Вищого господарського суду України, було встановлено, що 19.08.2009р. Криворізькою міською радою (далі - позивач) прийнято рішення № 3416 „Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вул. Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування".
Відповідно до п.1 цього рішення, затверджено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 (далі по тексту - відповідач) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення існуючого кафе з літнім майданчиком на вул. Парковій, 13а та будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на вул. Бикова,2 у Саксаганському районі.
Матеріалами справи №21/5005/3257/2012 встановлено, що відповідач, для врегулювання вищезазначених суперечностей звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про зобов'язання Криворізької міської ради розглянути з прийняттям рішення на черговій сесії Криворізької міської ради заяву суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 09.02.10р. про внесення змін до рішення Криворізької міської ради від 19.08.09р. №3416 "Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування".
Пунктом 2 Рішення Криворізької міської ради від 25.05.12р. № 1158, на виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області у справі №3/5005/1241/2012, ураховуючи положення Закону України „Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах» вирішено: вважати безпідставними вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 щодо внесення змін до рішення міської ради від 19.08.2009р. № 3416 „Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування» стосовно категорії земель.
Як було зазначено вище, рішенням Криворізької міської ради від 19.08.2009р. № 3416 було затверджено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 (далі - відповідач) Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення існуючого кафе з літнім майданчиком на вул. Парковій, 13а та будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на вул. Бикова,2 у Саксаганському районі (далі - Проект землеустрою).
В подальшому позивачу було спрямовано відповідачем заяву від 17.12.2013р. (вх. №3600/17), в якій останній просив вжити всіх необхідних заходів по приведенню рішення Криворізької міської ради №3416 „Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування" у відповідність до рішень господарських судів у справі №21/5005/3257/2012, з врахуванням Постанови Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 „Про судове рішення» .
Відповідно до рішення Криворізької міської ради (ХLІІ сесія VІ скликання) від 29.01.2014р. №2473 „Про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_5І.» за результатами розгляду звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 від 17.12.2013р. щодо приведення положень рішення Криворізької міської ради від 19.08.2009р. №3416 „Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування" до вимог рішень господарського суду Дніпропетровської області, Дніпропетровського апеляційного господарського суду, Вищого господарського суду України у справі №21/5005/3257/2012 вирішено, в тому числі:
1. Вважати безпідставними та необґрунтованими вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 щодо внесення змін до рішення міської ради від 19.08.2009 №3416 „Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2 в оренду та постійне користування", викладені в зверненні.
2. Направити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 проекти договорів оренди земельних ділянок для розгляду та підписання, відповідно до чинного законодавства України, та залишити категорію земельних ділянок без змін, а саме: землі рекреаційного призначення.
Як убачається з матеріалів справи (а.с.14), супровідним листом від 02.09.2015 року №7/18-729 позивач направив на адресу відповідача для підписання проект договору оренди земельної ділянки площею 0,0300 га на вул. Бикова, 2 у двох примірниках на 13 аркушах та протокол узгодження розбіжностей до договору оренди земельної ділянки по вул. Бикова, 2 на 5 арк. в 3 прим.
Після ознайомлення з проектом договору відповідач не погодився з запропонованою позивачем редакцією проекту Договору, відповідач склав протокол розбіжностей щодо п. п. 1, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 15, 24, 31, 33, та прикінцевих положень та надіслав на адресу позивача проект договору оренди земельної ділянки по вул.Бикова, 2а та протокол узгодження розбіжностей до договору оренди земельної ділянки.
Позивач отримав лист від відповідача 15.09.2015р. за вх.№2742, що підтверджується штампом позивача на відповідному супровідному листі.
Як зазначає Криворізька міська рада в своєму позові, протокол розбіжностей до спірного договору вона отримала 11.09.2015р., про що свідчить відмітка на відповідному супровідному листі.
Відповідно до вимог частин 5, 7 статті 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом 20 днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду.
Після отримання протоколу розбіжностей, позивач заходів щодо врегулювання розбіжностей з відповідачем не вживав (доказів не надано).
Позивач зазначає, що відсутність врегулювання розбіжностей щодо договірних відносин між Криворізькою міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 обумовлює необхідність вирішення даного спору в судовому порядку.
Згідно з частиною другою статті 4 3 та статтею 33 Господарського кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою витребувати в порядку підготовки справи до розгляду необхідні для цього письмові і речові докази, інші матеріали.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово (стаття 32 цього Кодексу).
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами процесуального законодавства, рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Дослідивши матеріали справи, оригінали документів наданих позивачем та відповідачем на вимогу суду в судове засідання та заслухавши повноважних представників позивача, відповідача та третьої особи в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід визнати необґрунтованими, документально недоведеними, такими, що суперечать чинному законодавству України, а отже є такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Позивач просить визнати договір оренди земельної ділянки по вул.Бикова, 2а у м.Кривий Ріг укладеним у його редакції (що викладена в прохальній частині позовної заяви).
Позивач подав до суду лише копію листа від 02.09.2015р., яким було направлено відповідачу договір оренди в редакції позивача (а.с. 14). Однак самого тексту договору, який було направлено відповідачу для розгляду та на який останнім був складений протокол розбіжностей, позивач до позовної заяви не долучив, що унеможливлює перевірку відповідності редакції тексту договору, що було направлено відповідачу, редакції тексту договору, викладеного в позовній заяві, а відповідно і дотримання порядку, передбаченого статті 181 Господарського кодексу України.
Окрім того, суд звертає увагу на невідповідність вимогам закону запропонованої в позовній заяві редакції договору.
Так, зокрема, пункт 1 (предмет договору) передбачає передачу в оренду земельної ділянки рекреаційного призначення для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчику-навісу.
В силу приписів ст.ст. 50, 51 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Аналіз положень зазначених норм земельного законодавства, дає підстави для висновку, що використання земель рекреаційного призначення можливо виключно для цілей визначених статтею 51 Земельного кодексу України, а отже, передбачена проектом договору передача земельної ділянки рекреаційного призначення для будівництва молодіжного кафе, яке не являється об'єктом рекреації, суперечить вимогам чинного законодавства.
У відповідності до вимог пункту 3 статті 52 Земельного кодексу України встановлена законодавчо визначена заборона у використанні земель рекреаційного призначення для цілей не пов'язаних з рекреацією.
Передбачена проектом договору передача спірної земельної ділянки рекреаційного призначення для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу перешкоджатиме використанню такої земельної ділянки за її призначенням.
Так, технічна документації із землеустрою земельних ділянок по вул. Парковій, 13а та по вул. Бикова, 2а були затверджені рішенням Криворізької міської ради від 18.08.2009 року №3416 "Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на вулицях Парковій, 13а і Бикова, 2а в оренду та постійне користування", Криворізька міська рада звернулася до господарського суду з відповідними аналогічними за змістом позовними заявами про визнання договорів оренди земельної ділянки укладеними в редакції позивача, предметом яких була передача земельних ділянок рекреаційного призначення для цілей не пов'язаних з рекреацією (справи №904/2112/14 (спір по земельній ділянці по вул. Парковій, 13а) та №904/2120/14 (спір по земельній ділянці по вул. Бикова, 2а).
Зі змісту судового рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.05.2014р. у справі № 904/2120/14 вбачається встановлений судами факт відсутності зміни у встановленому порядку цільового призначення спірної земельної ділянки.
Крім цього, в судових рішеннях у справах №904/2120/14, №904/2112/14 та №904/7477/14, (які залишені без змін судами апеляційної та касаційної інстанції, та є такими, що набрали чинності) вже надано юридичну оцінку тому, що використання землі під розміщення кафе не дозволяється законом для земель рекреаційного призначення .
Постановою Вищого господарського суду України від 18.09.2014 року у справі №904/2120/14 визнано законними та обґрунтованими рішення місцевого господарського суду та апеляційного господарського суду про відмову у задоволенні позовних вимог Криворізької міської ради, у зв'язку з допущеними Криворізькою міською радою порушеннями при зверненні з іншою редакцією проекту договору оренди земельної ділянки, ніж та, що була предметом розгляду відповідачем до звернення позивача до суду. Аналогічні обставини мають місце і під час розгляду справи №904/2112/14.
Під час розгляду справи №904/2120/14 Вищий господарський суд України дійшов до висновку про незаконність передачі земельної ділянки рекреаційного призначення для цілей не пов'язаних з рекреацією з підстав законодавчо визначеної заборони на будь-яку діяльність на землях рекреації та включення позивачем до предмету договору передачу земельної ділянки рекреаційного призначення .
Отже, факт відсутності належної і своєчасної зміни цільового призначення спірної земельної ділянки не підлягає доведенню і визнається самим позивачем у справі, що розглядається, на підставі частини третьої статті 35 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи те, що земельні ділянки по вул.Парковій, 13 та по вул.Бикова, 2а надавалися фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 в користування на підставі одного рішення Криворізької міської ради від 19.08.2009р. №3416, висновки, зроблені судами різних інстанцій у справах № 904/2112/14 та №904/2120/14 щодо правового порядку передачі у використання цих земельних ділянок, є обов'язковими для даних правовідносин і їх недотримання при новому зверненні до суду Криворізької міської ради з аналогічним за змістом позовом, засвідчує незаконність вимог позивача, їх необґрунтованість, а разом з цим і відсутність підстав для задоволення позову.
До уваги. Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються апеляційним судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Пленум Вищого господарського суду України у п. 9 постанови від 17.05.2011 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України", роз'яснив, що у вирішенні питань щодо прийняття додаткових доказів суд апеляційної інстанції повинен повно і всебічно з'ясовувати причини їх неподання з урахуванням конкретних обставин справи і об'єктивно оцінити поважність цих причин. При цьому обґрунтування неможливості подання доказів суду першої інстанції згідно із зазначеною нормою Господарського процесуального кодексу України покладається саме на заявника (скаржника), а апеляційний господарський суд лише перевіряє та оцінює їх поважність і не зобов'язаний самостійно з'ясовувати відповідні причини. У разі прийняття додаткових доказів у постанові апеляційної інстанції мають зазначатися підстави такого прийняття.
Аналогічна правова позиція підтримана постановами Вищого господарського суду України від 24.12.2014р. по справі № 904/9428/13, від 23.11.2015р. по справі №904/2640/15, недотримання якої стало підставою скасування постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Керуючись ст.ст. 50, 51 Земельного кодексу України, ст. 181 Господарський кодекс України, ст.ст. 1, 2, 12, 21, 32, 33, 34, 36, 44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимоги відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено
21.12.2015 року
Суддя ОСОБА_11
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2015 |
Оприлюднено | 30.12.2015 |
Номер документу | 54538514 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Джихур Олена Василівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Ігор Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні