ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2015 р.Справа № 916/3278/15
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань ОСОБА_1
За участю представників сторін:
Прокурор: Москаленко-Федорова О.Д. /посвідчення/;
Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю від 25.08.2015р. № 29/1820
Від відповідача: не з`явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом виконуючого обов'язки заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю „Білгород-Дністровська механізована колона „26» про внесення змін до договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Виконуючий обов'язки заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Білгород-Дністровська механізована колона „26» (далі по тексту ТОВ „Білгород-Дністровська механізована колона „26» ) про внесення змін до договору оренди землі від 27.12.2005р., укладеного між Білгород-Дністровською міською радою та закритим акціореним товариством „Білгород-Дністровська механізована колона „26» на земельну ділянку площею 1,8811 га за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, 14-а для розміщення виробничої бази мехколони та будівельно-монтажної ділянки строком на 10 років, зареєстрований у Білгород-Дністровському міському відділі Одеської регіональної філії ДП „ЦДЗК» , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №04.06.506.00005 від 12.01.2006р., шляхом викладення п.3.2. договору в наступній редакції: „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 658 370,52 грн. (два мільйони шістсот п'ятдесят вісім тисяч триста сімдесят грн. 52 коп.); п.3.3. договору в наступній редакції: „Орендна плата за рік складає 79 751,12 грн. (сімдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят одна грн. 12 коп.); пункт 3.10. виключити.
Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю приведення у відповідність до чинного законодавства умов спірного договору з питань, які стосуються визначення розміру внесення орендної плати, яка є регульованою ціною, у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та мінімально визначеної законом ставки даного платежу.
Відповідач не скористався наданим законом правом на участь свого представника у судовому процесі, незважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, будь-яких доводів та заперечень суду не надав, у зв'язку з чим, справа розглядається за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення прокурора та представника позивача, суд встановив наступне.
27.12.2005р. між Білгород-Дністровською міською радою (Орендодавець) та закритим акціонерним товариством „Білгород-Дністровська механізована колона „26» , яке було реорганізовано у ТОВ "Білгород-Дністровська механізована колона „26", (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, який 12.01.2006р. було зареєстровано у Білгород-Дністровському міському відділі Одеської регіональної філії ДП „ЦДЗК» , про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №04.06.506.00005, у відповідності до п.п. 1.1., 1.2.,2.1., 2.3. якого Орендодавець на підставі рішення Білгород-Дністровської міської ради від 29.09.2005р. № 954-IV надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, площею 1,8811 га, яка знаходиться за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, 14-а для розміщення виробничої бази мехколони та будівельно-монтажної ділянки строком на 10 років,
Згідно з розділом 3 договору оренди від 27.12.2005р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, площею 1,1925 га становить 294 786,00 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14-а, площею 0,6886 га становить 170 221,92 грн., загальна сума якої складає 46 500,80 грн.
При цьому, згідно з умовами п.п. 3.7., 3.8. договору оренди від 27.12.2005р. розмір орендної плати переглядається Орендодавцем щорічно, а також у випадках зміни умов господарювання, передбачених договором, підвищення цін, тарифів тощо у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розмірів ставки земельного податку, в інших випадках, передбачених законодавством України.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 473-V „Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» для вказаної категорії земель встановлений коефіцієнт 3. Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого відділом Держземагентства у м. Білгород-Дністровському Одеської області від 18.05.2015р. №10-1529-0.1-805/2-15, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, площею 1,1925 га та земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14-а, площею 0,6886 га складає 2 658 370,52 грн., у зв'язку з чим, орендна плата була розрахована відповідачу у розмірі 79 751,12 грн. на рік.
У зв'язку із відмовою відповідача від досудового врегулювання спору з приводу внесення змін до договору оренди від 27.12.2005р. з питань визначення розміру орендної плати, Білгород-Дністровська міська рада була змушена звернутись до органів прокуратури з приводу звернення до суду із даним позовом, згідно якого, в свою чергу, прокурор просить суд внести зміни до вищезазначеного договору шляхом викладення пунктів договору, що стосуються орендної плати, в наступних редакціях: п.3.2. договору „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 658 370,52 грн. (два мільйони шістсот п'ятдесят вісім тисяч триста сімдесят грн. 52 коп.); п.3.3. договору „Орендна плата за рік складає 79 751,12 грн. (сімдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят одна грн. 12 коп.); пункт 3.10. виключити.
Вирішуючи питання про наявність підстав для внесення змін до спірного договору оренди землі, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України „Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року161-XIV (з наступними змінами та доповненнями) орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У відповідності до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час укладення спірного договору оренди землі) однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
При цьому, згідно зі ст. 5 Закону України „Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року N 1378-IV (з наступними змінами та доповненнями) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин. При цьому, ч. 1 ст. 23 Закону України „Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Підсумовуючи вищевикладені положення чинного законодавства, господарський суд доходить висновку, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною відповідного договору оренди, визначення якої перебуває у прямій залежності від розміру нормативної грошової оцінки орендованої ділянки та визначених законом мінімальних ставок даного платежу.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та мінімально граничного розміру орендної плати за землю є підставою для перегляду розміру цього орендного платежу.
Як було зазначено вище по тексту, рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 473-V „Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» для вказаної категорії земель встановлений коефіцієнт 3. Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого відділом Держземагентства у м. Білгород-Дністровському Одеської області від 18.05.2015р. №10-1529-0.1-805/2-15, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, площею 1,1925 га та земельної ділянки розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14-а, площею 0,6886 га складає 2 658 370,52 грн., у зв'язку з чим, орендна плата була розрахована відповідачу у розмірі 79 751,12 грн. на рік.
В той же час, на момент укладення спірного договору оренди, нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, площею 1,1925 га складала 294 786,00 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14-а, площею 0,6886 га складала 170 221,92 грн., що є значно меншим ніж нова нормативна грошова оцінка цієї ділянки.
В свою чергу, на підставі рішення Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 473-V „Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» та рішення Білгород-Дністровської міської ради від 27.12.2013р. за № 731-VІ „Про внесення змін до рішення Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 473-V „Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» , для розміщення виробничої бази мехколони та будівельно-монтажної ділянки застосовується коефіцієнт використання 3%.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з умовами п.п. 3.7., 3.8. договору оренди від 27.12.2005р. розмір орендної плати переглядається Орендодавцем щорічно, а також у випадках зміни умов господарювання, передбачених договором, підвищення цін, тарифів тощо у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розмірів ставки земельного податку, в інших випадках, передбачених законодавством України.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Приймаючи до уваги, що сторонами в договорі оренди від 27.12.2005р. передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а також враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами вищезазначеного договору, суд доходить висновку, що з моменту ухвалення вищезазначених рішень у галузі земельних відносин у Білгород-Дністровської міської ради виникло передбачене законом право вимагати внесення змін до укладеного із відповідачем договору оренди з питань корегування розміру орендної плати.
При цьому, перевіривши правомірність вимог прокурора з питань викладення п.п. 3.2., 3.3. договору оренди від 27.12.2005р. у запропонованих позивачем редакціях, господарський суд визнає правомірним запропонований до зміни зміст цих умов договору з питань внесення орендної плати та доходить висновку про наявність правових підстав для внесення змін до вищезазначеного договору шляхом викладення пунктів договору, що стосуються орендної плати, в наступних редакціях: п.3.2. договору: „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 658 370,52 грн. (два мільйони шістсот п'ятдесят вісім тисяч триста сімдесят грн. 52 коп.); п.3.3. договору: „Орендна плата за рік складає 79 751,12 грн. (сімдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят одна грн. 12 коп.); пункт 3.10. виключити.
Викладене свідчить про обґрунтованість заявлених позовних вимог та про наявність підстав для їх задоволення.
Правова позиція, застосована судом під час розгляду даної справи, знайшла своє відображення в обов'язкових до застосування постановах Верховного Суду України від 23.05.2011р. по справі № 7/105-10 (30/234-09), від 20.08.2013р. по справі № 5009/3430/12, від 03.12.2013р. по справі № 5009/3430/12, ухвалених з мотивів неоднакового застосування норм матеріального права, а також у п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (з наступними змінами та доповненнями).
Підсумовуючи вищезазначене, відповідно до ст.ст. 93, 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 15, 21, 30 Закону України „Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року161-XIV (з наступними змінами та доповненнями), ст. 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 5, 23 Закону України „Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року N 1378-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст. 144 Конституції України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування» , ст. 632, 651 ЦК України, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі, у зв'язку з чим, до договору оренди від 27.12.2005р. слід внести зміни шляхом викладенням пунктів договору, що стосуються орендної плати, в наступних редакціях: п.3.2. договору: „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 658 370,52 грн. (два мільйони шістсот п'ятдесят вісім тисяч триста сімдесят грн. 52 коп.); п.3.3. договору: „Орендна плата за рік складає 79 751,12 грн. (сімдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят одна грн. 12 коп.); пункт 3.10. виключити.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 93, 96 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 15, 21, 30 Закону України „Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року 161-XIV (з наступними змінами та доповненнями), ст. 288 Податкового кодексу України, ст.ст. 5, 23 Закону України „Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року N 1378-IV (з наступними змінами та доповненнями), ст. 144 Конституції України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування» , ст. 632, 651 ЦК України, ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 27.12.2005р., укладеного між Білгород-Дністровською міською радою та закритим акціонерним товариством „Білгород-Дністровська механізована колона № 26» та зареєстрованого у Білгород-Дністровському міському відділі Одеської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру про Державному комітеті України по земельних ресурсах» , про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 12.01.2006р. за № 04.06.506.00005, із викладенням пунктів договору, що стосуються орендної плати, в наступних редакціях:
- п. 3.2 „Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 658 370,52 грн. /два мільйони шістсот п'ятдесят вісім тисяч триста сімдесят гривень п'ятдесят дві копійки.»
- п. 3.3 „Орендна плата за рік складає 79 751,12 грн. /сімдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят одну гривню дванадцять/» ;
- п. 3.10 виключити.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Білгород-Дністровська механізована колона № 26» /67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, пров. Молодіжний, 14, код ЄДРПОУ 32806605/ до державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - Управління державної казначейської служби у м. Одеса, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997, через Білгород-Дністровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області судовий збір в сумі 1 218 грн. 00 коп. /одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп./. Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 21.12.2015р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2015 |
Оприлюднено | 31.12.2015 |
Номер документу | 54578666 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні