Рішення
від 18.11.2015 по справі 646/10076/15-ц
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 646/10076/15-ц

№ производства 2/646/1868/2015

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.11.2015 року м. Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова Харківської області у складі:

головуючий суддя Єжов В.А.

при секретарі Величко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань місцевого суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства „ОСОБА_2 і К» про відшкодування шкоди, спричиненої злочином,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ПП „ОСОБА_2 і К» про відшкодування шкоди, спричиненої злочином, мотивуючи тим, що працював у підприємстві без офіційного працевлаштування у період часу з вересня по листопад 2012 року, що призвело до втрати ним трудового стажу, порушення права на відпустку, відсутності соціальних гарантій, а також можливості правильного та об'єктивного нарахування пенсії у зв'язку з ненадходженням відповідних страхових внесків до пенсійного фонду України, за вказаний період праці директор ПП ОСОБА_2 і К ОСОБА_2 не розрахувався з позивачем за виконану роботу, заборгованість по заробітній платі склала 5000 грн. Невиплата цих коштів призвела також і до немайнових втрат та спричинення моральної шкоди, що полягає у моральних переживаннях під час проведення досудового та судового розслідування, намаганні повернути належні кошти.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав уточнені позовні вимоги, в обґрунтування яких послався на обставини і факти, викладені у позовній заяві, та просив стягнути на відшкодування матеріальної шкоди 5000 грн. і компенсацію моральної шкоди 5000 грн.

Відповідач повторно за викликом суду не з'явився, не використавши наданого законом права на участь у судовому засіданні, від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, тому суд, враховуючи згоду позивача, відповідно до правил частини 4 статті 169 ЦПК України та частини 1 статті 224 ЦПК України вважає необхідним провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів, з дотриманням вимог, встановлених законом, з ухваленням заочного рішення.

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України) встановив наступне.

Вироком по кримінальній справі №646/12066/14-к Червонозаводського районного суду м. Харкова від 10 липня 2015 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, та призначено йому покарання у вигляді 1 року позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських повноважень на будь яких підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності строком на 1 рік, із застосуванням правил ст.ст. 75, 76 КК України з іспитовим строком 1 рік.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 10 липня 2015 року ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 172 КК України.

Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 13 жовтня 2015 року вирок залишено без змін.

Згідно з ч. 4 ст. 61 ЦПК України, вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Судом встановлено, що вина ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України знайшла своє підтвердження і була повністю доведена в ході проведення судового слідства під час розгляду кримінальної справи.

Згідно ч.1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, провина відповідача у заподіянні позивачу шкоди у вигляді невиплати заробітної плати в розмірі 5000 грн. - визначена судовим рішенням і вважається доведеною.

За правилами ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, моральна шкода відшкодовується незалежно від вини, особи яка її завдала, коли шкода завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'ю або смертю особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.

Обґрунтовуючи вимоги про стягнення компенсації моральної шкоди, позивач в судовому засіданні зазначив, що в результаті протиправних дій відповідача, він був позбавлений можливості використовувати зазначену грошову суму на власні потреби відповідно до намічених планів. Дії відповідача спричинили переживання їм негативних емоцій, напругу нервової системи, порушили звичайний перебіг його життя. Тривала невиплата належних йому коштів потягла за собою погіршення відносин з членами його сім'ї.

Частиною 3 статті 23 ЦК України передбачено що, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995р. № 4 Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди , розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Моральна шкода, як наголошується в частині 4 статті 23 ЦК України, відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.

Факт заподіяння моральної шкоди позивачу саме діями відповідача в судовому засіданні встановлений. При визначенні розміру відшкодування суд враховує вимоги розумності і справедливості, що тяжких наслідків від злочину не сталося.

З огляду на наведене, з урахуванням конкретних обставин по справі, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення з відповідача ОСОБА_2 відшкодування спричиненої злочином моральної шкоди у сумі 5000 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем при зверненні до суду за захистом порушеного права судові витрати не понесені.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 10, 33, 60, 62, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 218, 224 ЦПК України, ст.ст. 1166, 1167 ЦК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, спричиненої злочином, задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства „ОСОБА_2 і К» (код ЄДРПОУ 33291072, м. Харків, провулок Плетньовський, 9-а) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, відшкодування спричиненої злочином матеріальної шкоди у розмірі 5000 грн. та компенсацію моральної шкоди в розмірі 5000 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Іншими особами рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Червонозаводський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: В.А. Єжов

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення18.11.2015
Оприлюднено05.01.2016
Номер документу54669903
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —646/10076/15-ц

Рішення від 08.06.2017

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Єжов В. А.

Рішення від 08.06.2017

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Єжов В. А.

Рішення від 18.11.2015

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Єжов В. А.

Ухвала від 14.08.2015

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Єжов В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні