Рішення
від 24.12.2015 по справі 476/55/15-ц
ЄЛАНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 476/55/15-ц

Провадження № 2/476/38/2015

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.12.2015 року Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Раєвич Т.М.

за участю секретаря Руденко А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Єланець Єланецького району Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Єланецької районної ради Миколаївської області про стягнення заборгованості з невиплаченої індексації на заробітну плату та суму недонарахованих відпускних

ВСТАНОВИВ:

23.01.2015 року позивачка звернулася з позовом до Єланецької районної ради Миколаївської області про стягнення заборгованості з невиплаченої індексації на заробітну плату та суму недорахованих відпускних.

У своєму позові посилається на те, що 01 червня 1992 року вона була прийнята на посаду секретаря - друкарки районної Ради народних депутатів згідно розпорядження Голови районної Ради ОСОБА_2 від 27.05.1992 року №2 ( витяг з трудової книжки), де і працює до цього часу.

До листопада 2013 року попередній бухгалтер ОСОБА_3 нараховувала та виплачувала їй індексацію на заробітну плату. Але 26 листопада 2013 року в Єланецькій районній раді змінився головний бухгалтер, ним стала ОСОБА_4, яка починаючи з грудня 2013 року, в порушення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених Постановою Кабінета Міністрів України від 17.07.2003 року не проводила індексацію її заробітної плати.

Після звернення до головного бухгалтера з даного питання, остання надала їй письмову відповідь про те, що вона не має права на фіксовану індексацію заробітної плати, вказавши на обгрунтування цього.

Вважаючи дії головного бухгалтера по невиплаті їй іфксованої індексації заробітної плати незаконними, вона звернулася до Територіальної державної інспекції з питань праці у Миколаївській області з проханням надати роз'яснення по висновку ОСОБА_4 Територіальна Державна інспекція з питань праці у Миколаївській області повідомила їй про те, що вона має право на фіксовану індексацію. Для вирішення спору їй було рекомендовано звернутися до суду. Постільки, головним бухгалтером роз'яснення до уваги взяті не були та за відповідний період фіксована індексація заробітної плати їй не була виплачена, вона звернулася до суду з позовом та просить суд стягнути з Єланецької районної ради заборгованість з фіксованої індексації на заробітну плату в сумі 6561 (шість тисяч п'ятсот шістдесят одна) грн. 06 коп . Крім того вважає, що взв'язку з ненарахуванням фіксованої індексації заробітної плати їй було занижено і виплату відпускних в сумі 129 грн.84 коп., які теж просила стягнути на її користь з відповідача.

В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала по підставам, викладенним в позовній заяві.

Представники відповідача -Єланецької районної ради Миколаївської області позовні вимоги не визнали в повному об'ємі, вважають, що позивачка за вказаний період права на нарахування фіксованої індексації на заробітну плату не мала, виплата її за попередній період була проведена помилково, без законних для цього підстав. В задоволенні позовних вимог просили суд відмовити.

Допитана в судовому засіданні в якості спеціаліста ОСОБА_5, провідний державний фінансовий інспектор Новоодеської міжрайонної державної фінансової інспекції Миколаївської області, суду пояснила, що нарахування індексації працюючим проводиться щомісячно. Індексується не вся заробітна плата працівника, а лише та її частина, яка не перевищує мінімальну заробітну плату , встановлену постановами Кабінету Міністрів України. Решта заробітної плати не індексується. Нарахування індексації почалося з 2003 року.

Так, відповідно до ч.3 п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру , а саме: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі , яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати,передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати,що мають постійний характер.

Тобто, до розрахунку індексації включається заробітна плата і всі виплати (доплати, надбавки), які відповідно до наказів керівника, призначені працівнику і мають постійний характер, тобто виплачуються щомісячно протягом року або іншого тривалого періоду.

Що ж стосується ОСОБА_6, то до її постійних виплат відносяться : оклад, надбавка за вислугу років та надбавка за високі досягнення у праці.

Також вона зазначила, що надбавки за високі досягнення у праці є постійною виплатою позивачці лише у 2008 році, в послідуючі роки така надбавка призначалась періодично, окремими наказами за окремі місяці, тому вважається не постійною,а разовою виплатою і на розмір індексації не впливає.

На момент визначення фіксованої суми індексації , передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526 " Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення", ОСОБА_6 фактично не мала права на нарахування індексації і фіксована сума індексації дорівнює нулю.

Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_7 , суду пояснила, що по листопад 2013 року вона працювала на посаді бухгалтера Єланецької районної ради. Індексацію на заробітну плату ОСОБА_1 вона нараховувала згідно положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженої Постановою Кабінета Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 . Нараховуючи позивачці індексацію, вона консультувалася з головним бухгалтером районного фінансового управління. Вона вважає, що помилки при нарахуванні фіксованої індексації заробітної плати вона не допустила, а тому і в 2014 році позивачка позивачка мала право на виплату їй фіксованої індексації заробітної плати.

Вислухавши позивачку, представників відповідачів, вислухавши свідків, дослідивши матеріали справи, висновок судово-економічної експертизи №42 від08.12.2015 року, суд приходить до слідуючого.

У судовому засіданні встановлено і це підтверджено матеріалами справи, що позивачка ОСОБА_6 з 01 червня 1992 року до моменту звернення з позовною заявою до суду працювала на посаді друкарки І категорії у Єланецькій районній раді, що підтверджується записами у трудовій книжці серії БТ-І №1642999. За вказаний період позивачці нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, що підтверджується наданими до суду картками особового рахунку держслужбовця.

Відповідно до статті 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України Про оплату праці заробітною платою є винагорода у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до ст. 33 Закону України Про оплату праці в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України Про індексацію грошових доходів населення (в редакції від 01січня 2003 року) .

Відповідно до ст.1 Закону України Про індексацію грошових доходів населення індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів й послуг. Індекс споживчих цін є показником, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання, а порогом індексації є виличина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно ст.3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (норма статті 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення ).

До структури заробітної плати, визначеної у статті 2 Закону України Про оплату праці , входять: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством (ч. 2 ст. 2 Закону України Про оплату праці ).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати , затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 .

Положеннями ст. 4 Закону України Про індексацію грошових доходів населення передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону . Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно з п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 06.03. 2003 року.

Відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення розмірів заробітної плати, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

Із матеріалів справи слідує, що сума індексації на яку претендує позивачка виникла внаслідок нарахування індексації за період з 2008 року. Даний факт визначено на підставі карток особового рахунку позивачки. Проведенним дослідженням карток встановлено, що за період з лютого 2008 року по червень 2012 року базовим місяцем для нарахуваннря індексації був лютий місяць 2008 року.

21.06.2012 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення". Вказаним документом були внесенні зміни у Порядок проведення індексації грошових доходів населення від 17.07.2003 року №1078.

Раніше, при підвищенні заробітної плати, якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, не перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, індексація продовжувала проводитися у загальному порядку. У тому разі, якщо сума, на яку збільшувалася заробітна плата, перевищувала суму індексації, яка мала нараховуватися у місяці підвищення, місяць підвищення ставав базовим.. Основний її принцип полягатиме у тому, що місяць, в якому відбулося підвищення постійних складових доходу завжди стає базовим для розрахунку можливої нової індексації, а працівникові нараховується фіксована індексація. Фіксована індексація нараховується, якщо індексація є більшою за суму підвищення доходу, та визначається з розрахунку зарплати за всі робочі дні на повну ставку, чи частину ставки. Якщо сума підвищення доходу більша, ніж сума фіксованої індексації, то її нарахування припиняється.

Таким чином, згідно наданих документів лютий місяць 2008 року як базовий місяць початку обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексу заробітної плати ОСОБА_8 за період з лютого 2008 року по червень 2012 року позивачкою визначено вірно. З липня 2012 року базовий місяць для нарахування індексації постійно змінювався в залежності від підвищеної заробітної плати та нарахованої індексації. З липня 2012 року базовий місяць для нарахування індексації постійно змінювався в залежності від підвищеної заробітної плати та нарахованої індексації. Такими місяцями були:

- у 2012 році: липень, жовтень, грудень- сума фіксованої індексації становить 542 грн.;

- у 2013 році: січень, грудень - сума фіксованої індексації становить 542 грн..

Позивачкою до суду надано розрахунок заборгованності по виплаті фіксованої індексації заробітної плати за період з грудня 2013 року по грудень 2014 року, згідно якого сума невиплаченої фіксованої індексації становить 6561.06 грн..

По даній справі судом була призначена судово-економічна експертиза. Згідно висновка № 42 від 08.12.2015 року методологія виконаних позивачем ОСОБА_1 розрахунків за період з грудня 2013 року по грудень 2014 року документально підтверджується та їй не доплочено за відповідний період суму фіксованої індексації у розмірі- 6561.06 грн..

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованності по фіксованій індексації за період з грудня 2013 року по грудень 2014 року підлягають задоволенню. Суд також вважає, що в результатві не нарахування та не виплати за даний період фіксованої індексації позивачці не виплачено в повному розмірі за даний період відпускні, сума яких згідно наданого розрахунку становить 129.84 грн.. А всього на користь позивачки підлягає стягненю з відповідача 6690.90 грн..

Відповідно до ст. 88 ЦПК України судовий збір на користь держави підлягає стягненню з відповідача.

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Єланецької районної ради Миколаївської області про стягнення заборгованості з невиплаченої індексації на заробітну плату та суму недонарахованих відпускних задовольнити повністю.

Стягнути з Єланецької районної ради Миколаївської області заборгованість з невиплаченої індексації на заробітну плату у розмірі 6561 (шість тисяч п'ятсот шістдесят одна) грн. 06 коп. та суму недонарахованих відпускних у розмірі 129 (сто двадцять дев'ять) грн. 84 коп., що в загальній сумі становить 6690 ( шість тисяч шістсот дев'яносто ) грн. 90 коп

Стягнути з Єланецької районної ради Миколаївської області ( код ЄДРПОУ 24788910, КОАТУУ : НОМЕР_1), яка знаходиться за адресою : смт Єланець вул. Горького,15А Єланецького району Миколаївської області на користь держави судовий збір у розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Єланецький районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя: Т.М. Раєвич

СудЄланецький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення24.12.2015
Оприлюднено06.01.2016
Номер документу54760458
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —476/55/15-ц

Рішення від 24.12.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Рішення від 24.12.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 17.12.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 23.04.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 10.04.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 25.02.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

Ухвала від 28.01.2015

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Раєвич Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні