Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1664/15-ц
Провадження № 2/376/843/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" грудня 2015 р. Сквирський районний суд Київської області
у складі: головуючого судді - Ярошенко С.М.,
при секретарі - Шумак Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Шапіївка" до ОСОБА_1, треті особи: Реєстраційна служба Сквирського РУЮ, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Пай" про визнання оспорюваного договору оренди землі недійсним і застосування наслідків його недійсності,
встановив:
У серпні 2015 року позивач звернувся до суду зі вказаним вище позовом, посилаючись на те, що 01.03.2011 року між ТОВ "Агрофірма "Шапіївка" та ОСОБА_1 був укладений договір оренди належної йому, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №508352 від 05.03.2007 року, земельної ділянки, розташованої на території Шапіївської сільської ради Сквирського району Київської області, площею 2,8405 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки - 3224088600:03:009:0011 . Вказаний договір зареєстрований управлінням Держкомзему Сквирського району Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2011 року за №322400004000507. Строк дії договору складає 10 років.
Позивач у повному обсязі виконує взяті на себе зобов'язання за договором оренди земельної ділянки.
Між тим, 23 травня 2015 року ОСОБА_1 направив на адресу позивача проект угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 01.03.2011 року і до отримання відповіді, 25 травня 2015 року уклав інший договір оренди землі б/н належної йому земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Пай".
З урахуванням наведеного і поданої до початку розгляду судом справи по суті письмової заяви про зміну предмету позову та зменшення позовних вимог, позивач просив визнати недійсним спірний договір оренди, скасувати державну реєстрацію речового права оренди, стягнути з відповідача судові витрати.
Представники позивача в судове засідання не з'явилися, звернулися до суду з заявою, в якій просять ухвалити рішення в їхній відсутності, позов підтримують.
Відповідач, треті особи в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи. Представник третьої особи, Реєстраційної служби Сквирського районного управління юстиції, звернулася до суду із заявою про розгляд справи у відсутності представника, рішення покладає на розсуд суду.
Згідно ч.2 ст.197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши письмові докази, надані сторонами, третіми особами в обґрунтування та заперечення позовних вимог, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що 01.03.2011 року між ТОВ "Агрофірма "Шапіївка" та ОСОБА_1 був укладений договір оренди належної йому, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №508352 від 05.03.2007 року, земельної ділянки, розташованої на території Шапіївської сільської ради Сквирського району Київської області, площею 2,8405 га, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки - 3224088600:03:009:0011 . Вказаний договір зареєстрований управлінням Держкомзему Сквирського району Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.05.2011 року за №322400004000507. Строк дії договору складає 10 років (а.с.4).
Позивач у повному обсязі виконує взяті на себе зобов'язання за договором оренди земельної ділянки.
Між тим, 23 травня 2015 року ОСОБА_1 направив на адресу позивача проект угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 01.03.2011 року і до отримання відповіді, 25 травня 2015 року уклав інший договір оренди землі б/н належної йому земельної ділянки з Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Пай" (а.с.7-9).
Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 р. Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними , відповідно до статей 215 і 216 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
За змістом ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно ч.1 ст.203 ЦК України , зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч.1, 3 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом ст.3 Закону України Про оренду землі об'єктом оренди може бути земельна ділянка, що перебуває у власності громадянина, юридичної особи, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст.25 Закону України Про оренду землі орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; отримувати продукцію і доходи.
Згідно ст.27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Відповідно до ст.31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч.1, 3 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється в тому числі шляхом визнання угоди недійсною.
Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно ч.3 ст.10 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до ст.ст. 57-60 ЦПК України.
Разом з тим установлено, що належна ОСОБА_1 земельна ділянка площею 2,8405 га, яка перебувала у строковому платному користуванні ТОВ "Агрофірма "Шапіївка" на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.03.2011 року, який не був визнаний недійсним, не був розірваний, не був припиненим, не могла бути передана ОСОБА_1 у строкове платне користування на підставі договору оренди іншому орендодавцю - ТОВ Агро-Пай , а отже договір оренди землі, укладений 25.05.2015 року між відповідачем і ТОВ Агро-Пай , суперечить, зокрема, вимогам ст.3 Закону України Про оренду землі і підлягає визнанню недійсним з підстав передбачених ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, а державна реєстрація речового права оренди, яке виникло на підставі зазначеного договору оренди землі підлягає скасуванню.
Згідно ч.1 ст.79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, суд вважає стягнути з відповідача на користь позивача 487,20 грн. судових витрат.
Керуючись ст.10,60,79,88,131,212-215,218 ЦПК України,
ст. 15, 203,215,626,638,792 ЦК України,
ст. 1,3,25,27,31 Закону України Про оренду землі , ст. 152 ЗК України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди землі б/н, укладений 25.05.2015 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Пай , код ЄДРПОУ 3970523, зареєстрований 25.06.2015 року у Реєстраційній службі Сквирського районного управління юстиції Київської області.
Скасувати державну реєстрацію речового права оренди, яке виникло на підставі договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агро-Пай від 25.05.2015 року щодо земельної ділянки площею 2,8405 га, кадастровий номер земельної ділянки - 3224088600:03:009:0011.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Шапіївка" 487,20 грн. судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
:Суддя:ОСОБА_2
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2015 |
Оприлюднено | 11.01.2016 |
Номер документу | 54792827 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Ярошенко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні