Справа № 386/1248/15-ц
Провадження № 2/386/11/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 січня 2016 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого судді Бутенко О. Ф.
секретаря судового засідання - Ю.Ю. Фенюшиної
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Голованівськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви на прийняття спадщини
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернулася до суду з зазначеною заявою і вказала , що 27.09.2013 року помер син позивача ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина , яка складається з земельної ділянки площею 3,5668 га , кадастровий номер 3521484800:02:000:0248, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Люшнюватської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області
Зазначену спадщину прийняла відповідач ОСОБА_2 , дружина спадкодавця , яка проживала з ним на момент його смерті . Спадкову справу було відкрито приватним нотаріусом Голованівського районного нотаріального округу Кіровоградської області .
Позивач , будучи спадкоємцем першої черги за законом , протягом шестимісячного строку до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини не подала, оскільки на день смерті спадкодавця потребувала постійного стороннього догляду у зв язку з хворобою , що підтверджується довідкою Голованівської ЦРЛ , тому вважає , що пропустила строк подання заяви в нотаріальну контору з поважної причини .
Просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті сина ОСОБА_3 , який помер 27.09.2013 року в смт. Голованівськ Голованівського району Кіровоградської області .
В судове засідання позивач та представник позивача не з явився , представник позивача ОСОБА_4 надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність ,при вирішення позову покладається на розсуд суду . Просить позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з явилася ,надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Враховуючи, що сторони до суду не з явились , суд відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України вважає за доцільне ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів без участі сторін та без фіксації процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд , дослідивши матеріали справи , заяви сторін, дійшов до висновку , що позов підлягає задоволенню .
Судом встановлено , що 27.09.2013 року помер син позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина , яка складається з земельної ділянки площею 3,5668 га , кадастровий номер 3521484800:02:000:0248, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Люшнюватської сільської ради Голованівського району Кіровоградської області.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 , крім дружини померлого ОСОБА_2 , є його донька ОСОБА_5 та мати ОСОБА_1 .
Оглянувши в судовому засіданні спадкову справу № 103/2013 на майно померлого 27.09.2013 року ОСОБА_3 встановлено , що з заявою про прийняття спадщини 21.11.2013 року до нотаріальної контори звернулась лише дружина померлого ОСОБА_2 , в якій зазначила , що інших спадкоємців - малолітніх , неповнолітніх , недієздатних , непрацездатних дітей та батьків немає.
Донька померлого ОСОБА_5М . відмовилася від прийняття спадщини , тому спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина - відповідач ОСОБА_2 , 19.07.2014 року їй було видано свідоцтво про право на спадщину на зазначену земельну ділянку № 292 площею 3,5668 га .
Позивач не може в нотаріальній конторі оформити свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 . так як своєчасно не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а нотаріусу про наявність ще одного спадкоємця відомо не було .
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування суд , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до вимог ст. 58 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, тобто при визначенні поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути довідки медичних установ про стан здоров'я та проходження курсу лікування, довідки про перебування особи у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що містять відомості щодо обставин, які перешкоджали зверненню спадкоємця до нотаріальної контори в строки ,встановлені ст. 1270 ЦК України .
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України ). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Суд вважає , що ОСОБА_1 строк звернення в нотаріальну контору пропустила з поважної причини. В нотаріальну контору позивач вчасно не звернулася так як з 27.09.2013 року потребувала і на даний час потребує стороннього догляду в зв язку з хворобою- значним порушенням функцій ходи , згинальною контрактурою колінних суглобів, викликаних коксартозом культових суглобів та остеоартрозом колінних суглобів , не могла самостійно звернутися до нотаріуса , тому їй необхідно визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини .
Викладене підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_3 , а/с- 6, копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3, а/с- 7, копією інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно , а/с- 8 -9 , довідкою Голованівської ЦРЛ № 01-22/671 від 17.09.2015 року , а/с- 30 , копією договору про соціальне обслуговування одинокого громадянина з 3 групою рухової активності відділенням соціальної допомоги вдома від 01.10.2014 року , а/с- 31-32, копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі , а/с- 51, копією заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2, а/с- 66, копією заяви про відмову від прийняття спадщини ОСОБА_6, а/с- 67, копією заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_2, а/с- 68,копією витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку , а/с-69-72, копією свідоцтва про право на спадщину за законом , а/-с-73, не викликає сумніву, є достовірним.
Враховуючи те, що позивач хворіла , суд вважає причину пропуску нею строку звернення до нотаріальної контори поважною, їй доцільно визначити додатковий строк для прийняття спадщини на 6 (шість) місяців.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 10 , 14, 57, 60, 197, 209,213,215, 218 ЦПК України, ст.ст. 1241, 1258,1261, 1268, 1269, 1270, 1272 ,1273,1275 ЦК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви на прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер 27.09.2013 року в смт. Голованівськ Кіровоградської області , актовий запис про смерть №78, у 6 (шість) місяців.
Судові витрати по справі покласти на позивача .
Перебіг строку починається з моменту вступу рішення в законну силу.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Кіровоградської області через Голованівський районний суд протягом 10 ( десяти ) днів з дня проголошення рішення .
Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом 10(десяти) днів з дня отримання копії цього рішення .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано .
У разі подання апеляційної скарги рішення суду , якщо його не скасовано , набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом .
Суддя: Бутенко О. Ф.
Суд | Голованівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2016 |
Оприлюднено | 14.01.2016 |
Номер документу | 54866556 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голованівський районний суд Кіровоградської області
Бутенко О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні