Справа № 680/765/15-ц
№ 2/680/263/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" грудня 2015 р. смт.Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого - судді Яцини О.І.,
при секретарі судового засідання - Стандрійчук М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі територіальної громади Ставчанської сільської ради Новоушицького району до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_2, Новоушицького районного управління юстиції про скасування наказів та рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі територіальної громади Ставчанської сільської ради Новоушицького району до відповідачів зі вказаним уточненим позовом.
Позов мотивує тим, що передача ОСОБА_2 земельної ділянки у власність відбулася з порушенням вимог Земельного кодексу України та Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Так, наказом ГУ Держземагенства у Хмельницькій області № ХМ/6823389000:05:002/00001761 від 05 грудня 2013 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність площею 2 га на території Ставчанської сільської ради Новоушицького району Хмельницької області.
29 січня 2014 року ГУ Держземагенства у Хмельницькій області видано наказ № ХМ/6823389000:05:002/00000278 Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність , яким ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ставчанської сільської ради, Новоушицького району та передано у власність земельну ділянку з кадастровим номером 682338900:05:002:0322.
26 лютого 2014 року реєстраційною службою Новоушицького районного управління юстиції прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на вищезазначену земельну ділянку, індексний номер 11183040.
Згідно з інформацією відділу Держземагенства у Новоушицькому районі земельна ділянка з кадастровим номером 682338900:05:002:0322, яку отримав ОСОБА_2В, для ведення особистого селянського господарства, відносились до земель резервного фонду, нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки не проводилась. Однак вартість 1 га сільськогосподарських угідь (ріллі) станом на 2015 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації на території базового сільськогосподарського підприємства КСП Нива с.Ставчани складає 17974,97 грн., тому вартість земельної ділянки, що передавались вищезазначеному громадянину ОСОБА_1 управлінням Держземагенства у Хмельницькій області для ведення особистого селянського господарства становить 35949,94 гривень.
За інформацією Ставчанської сільської ради Новоушицького району ОСОБА_2 не був членом сільськогосподарських підприємств КСП Нове життя , КСП Нива та КСП ім.Шевченка, що функціонували на території цієї сільської ради, у соціальній сфері села задіяний не був, зареєстрованим не значився та не проживав там.
Окрім того, на території сільської ради проживають та працюють у соціальній сфері 25 чоловік, які у власність земельні ділянки з резервного фонду не отримували, однак мають таке право.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав з підстав наведених у заяві, просив скасувати накази та рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку .
Представник територіальної громади Ставчанської сільської ради Новоушицького району у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав.
Представник ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причини неявки невідомі, подав письмові заперечення в яких посилається на правомірність виділення земельної ділянки ОСОБА_2, оскільки були всі підстави для такого.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що передана його довірителю земельна ділянка відносилася до земель запасу. Даних про віднесення земельної ділянки до земель резервного фону прокурором не надано. Такими даним є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо затвердження площі та місця розташування земель резервного фонду, проект паювання земель (проект організації території земельних часток (паїв)) та картографічні матеріали. Також, відсутні дані про порушення переважного права інших осіб на отримання земельних ділянок із земель резервного фонду за відсутності доказів порушення цього права. Прокурором не надано жодного доказу, що такі особи намагались реалізувати своє переважне право, але в силу того, що земля була надана ОСОБА_2 у власність, реалізувати його не змогли.
Представник Новоушицького районного управління юстиції вважає, що прийняте державним реєстратором рішення про державну реєстрацію зазначеної земельної ділянки є правомірним, оскільки видається на підставі поданих власником документів, а перевірка правомірності їх видання не входить в компетенцію реєстратора.
Заслухавши думки прокурора та пояснення, осіб які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10 вересня 2014 року Державне агентство земельних ресурсів України реорганізовано шляхом перетворення у Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Наказом ГУ Держземагенства у Хмельницькій області № ХМ/6823389000:05:002/00001761 від 05 грудня 2013 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність площею 2 га на території Ставчанської сільської ради.
Наказом ГУ Держземагенства у Хмельницькій області від 29 січня 2014 року № ХМ/6823389000:05:002/00000278, Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність , затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Ставчанської сільської ради Новоушицького району та передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 682338900:05:002:0322.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру прав на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна 40383506, реєстраційною службою Новоушицького районного управління юстиції 25 лютого 2014 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 на цю земельну ділянку, індексний номер 11183040.
Відповідно до частин 1, 9, 10 ст.25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій.
Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.
Пунктом 7 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року №720/95 встановлено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Порядок формування земель резервного фонду в ході передачі земель, що перебували у постійному користуванні господарств, врегульовувався статтею 5 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року.
Відповідно до ч.6 цієї статті площа земель, що передаються у колективну власність, становить різницю між загальною площею земель, що знаходяться у віданні відповідної Ради, і площею земель, які залишаються у державній власності (землі запасу, лісовий фонд, водний фонд, резервний фонд тощо) і у власності громадян.
Сільські і селищні Ради народних депутатів створюють на своїй території резервний фонд земель за погодженням місця розташування з землекористувачем у розмірі до 15 процентів площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів. Резервний фонд земель перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням (ч.ч.13, 15 ст.5 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст.ст.10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 ЦПК. Докази подаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення в справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В порушення вказаних норм ЦПК прокурором не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про віднесення спірної земельної ділянки до земель резервного фонду.
Із досліджених судом оригіналів картографічних матеріалів земель Ставчанської сільської ради за 1991 рік вбачається, що земельний масив урочище Тараща , де знаходиться спірна земельна ділянка, відносився до земель, що перебували в постійному користуванні колективного сільськогосподарського підприємства Нива с.Ставчани та позначена як землі запасу та відповідно до експлікації виділенні зеленим кольором (землі запасу).
Згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ХМ 012 від 14 червня 1995 року колективному сільськогосподарському підприємству Нива с.Ставчани за рішенням Ставчанської сільської ради від 16 квітня 1995 року № 2 передано в колективну власність 701,7 га землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
У зв'язку з цим оновлено планово-картографічні матеріали Ставчанської сільської ради станом на 01 травня 1995 року, за якими цей же земельний масив відповідно до умовних позначень відноситься до земель запасу сільської ради.
Твердження прокурора на те, що у останніх планово-картографічних матеріалах (станом на 1995 рік) землі резервного фонду помилково позначені як землі запасу, за відсутності відповідного рішення Ставчанської сільської ради щодо площі земель сформованого резервного фонду, а також їх місця розташування, не ґрунтується на доказах і є безпідставним.
За змістом ст.5 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року достатнім та допустимим доказом на підтвердження площі земель сформованого резервного фонду, а також їх місця розташування, є відповідне рішення Ставчанської сільської ради з планово-картографічними матеріалами.
Відповідно до інформації відділу Держгеокадастру у Новоушицькому районі № 99-28-991-572/15-15 від 30 листопада 2015 року земельна ділянка з кадастровим номером 682338900:05:002:0322, відноситься до земель запасу Ставчанської сільської ради Новоушицького району.
З огляду на викладене у позові слід відмовити за його недоведеністю.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст.3, 10, 11, 60, 61, 212-215, 218 ЦПК України, ст.5 Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року, ст.25 Земельного кодексу України 25 жовтня 2001 року, суд,
вирішив:
В позові прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі Ставчанської сільської ради до ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Хмельницької області, ОСОБА_2, Реєстраційної служби Новоушицького районного управління юстиції про скасування наказів та рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_3
Суд | Новоушицький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2015 |
Оприлюднено | 16.01.2016 |
Номер документу | 54919884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Яцина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні