Рішення
від 29.03.2007 по справі 3/73-751
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

3/73-751

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2007 р.Справа № 3/73-751

Господарський суд Тернопільської області

у складі                

Розглянув справу

за позовом:                    Заліщицької міської ради, м. Заліщики  вул. Ст.. Бандери, 40 Тернопільської області

до відповідача:  Заліщицького відкритого акціонерного товариства „Агропромтехніка” ,  м. Заліщики  вул. Ст. Бандери, 116 Тернопільської області .

за участю представників сторін  від:

позивача:          Долинчук  Р.С. –представник по довіреності

відповідача:  Мушинський Й.К. - представник по довіреності

Суть справи:    До господарського суду Тернопільської області  поступила  позовна заява Заліщицької міської ради, м. Заліщики  вул. Ст. Бандери, 40 Тернопільської області до Заліщицького відкритого акціонерного товариства „Агропромтехніка” ,  м. Заліщики  вул. Ст. Бандери, 116 Тернопільської області , в якій позивач просить розірвати  договір  оренди землі  від 16 квітня 2004 року , укладений між сторонами .

          Відповідач своїм конституційний  правом на захист   скористався , явку  свого представника   в судове засідання  забезпечив. Надав суду свій  письмовий відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що договір  оренди землі  від 16 квітня 2004 року , укладений між сторонами  у відповідності чинного законодавства України, Заліщицьким відкритим акціонерним товариством „Агропромтехніка” ,  м. Заліщики  вул. Ст. Бандери, 116 Тернопільської області не порушується умов договору, а тому підстав для задоволення позовних вимог позивача не має.

          В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз”яснено їх права  передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.

          Розглянувши матеріали справи, додатково представлені документи, вислухавши доводи представника позивача та заперечення представника відповідача, суд встановив наступне:

       16 квітня 2004 року  між Заліщицькою  міською Радою,  надалі орендодавець, та Заліщицьким  відкритим акціонерним товариство „Агропромтехніка” , надалі орендар, було укладено договір оренди землі, який зареєстрований  у Заліщицькому районному відділі Тернопільської  регіональної філії ДП „Центр ДЗК”,  про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27 квітня 2004 року за №040464700009.

      В даному договорі сторони передбачили  наступне:

      Предмет договору .

      Орендодавець на підставі рішення Заліщицької міської ради  від 30 грудня 2003 року №807 надає , а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки  для обслуговування приміщень  цілісного майнового комплексу ,які знаходиться по  вул. Ст. Бандери ,116 в м. Заліщики та по вул. Богуна 5-б в м. Заліщики.

      Об'єкт оренди.

       В оренду передаються земельні ділянки  загальною площею 7,0878 га, в тому числі три окремо  розділені земельні ділянки  з площами 6,8875 га. , 0,0900 га. та 0,0415 га. по вул. Ст. Бандери,116 в м. Заліщики  та земельна ділянка площею 0,0688 га. по вул. Богуна 5-б в м. Заліщики.

      На земельних ділянках знаходиться  об'єкти нерухомого майна, які належать  орендарю на праві власності , що складаються  з будівель  та споруд виробничого  і адміністративно –побутового призначення , а також інші об'єкти  інфраструктури , що складаються з під'їзних  доріг з твердим покриттям та будівель і споруд , а також з тротуарів та майданчиків  з твердим покриттям.

    На земельних ділянках відсутні  будь - які будівлі , споруди та інші об'єкти нерухомого майна, що належать на праві власності  орендодавцеві.

    Нормативна грошова оцінка  трьох  земельних ділянок , що знаходиться по вул. Ст.Бандери ,116 в м. Заліщики , становить 825527 грн. 60 коп.  та 10114 грн.74 коп. земельної ділянки , що знаходиться по вул. Богуна, 5-б в м. Заліщики.

    Земельна ділянка, яка передається в оренду , має такі  недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню , зокрема  з північно - східної частини земельної ділянки площею 6,8875 га. розташованої по вул. Ст. Бандери 116 відмічається поступове просідання ґрунту з утворенням обривів.

    

Строк дії договору.

Договір укладено на 25 років, що діє до 16 квітня 2029 року .Після закінчення строку договору оренди , орендар має  переважне право поновлення його на новий строк .У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

      Орендна плата.

      Орендна плата вноситься  орендарем у грошовій формі в наступних розмірах:

-708 грн. 78 коп. в місяць на протязі перших 18 календарних місяців з дня реєстрації цього договору. В подальшому  орендна плата становитиме , 1712 грн. 89 коп. в місяць на протязі останнього терміну дії цього договору. За взаємною згодою  орендодавця  та орендаря в окремих випадках орендна плата може вноситись в натуральній формі або наданням послуг.

      Обчислення розміру  орендної плати за землю здійснюється з урахуванням  коефіцієнту  індексації  грошової оцінки земель встановленого законом.

      Орендна плата вноситься щомісячно ,не пізніше 15 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на рахунок місцевого бюджету №33218812800161, в управлінні  державного казначейства в Тернопільській області , МФО 838012 , код ЗКПО 23588792 .У випадку зміни  розрахункового рахунку для сплати орендної плати , орендодавець зобов'язаний  завчасно до встановленої дати  її сплати повідомити орендаря про такі зміни.

      Передачі продукції та надання послуг в рахунок орендної плати  оформляється відповідними актами.

      Розмір орендної плати  переглядається сторонами один раз у 5 років , у разі :

-          зміни умов господарювання, передбачених договором,

-          зміни розмірів земельного податку,

-          погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря , що підтверджено документами,

-          в інших випадках ,передбачених законом.

      У разі невнесення орендної плати  у строки , визначені цим договором, справляється пеня  з розрахунку 120% річних облікової  ставки національного банку України , діючої на день виникнення боргу або на день його погашення, в залежності яка з  цих ставок є більшою , за кожен день прострочення у його сплаті.

Умови використання земельної ділянки.

      Земельні ділянки передаються в оренду для обслуговування нежитлових приміщень цілісного майнового комплексу  орендаря.

      Цільове призначення  земельних ділянок –землі промисловості, а за своїм функціональним призначенням  відносяться  до земель підприємств іншої промисловості .

      Збереження стану об'єктів  оренди  здійснюється шляхом  раціональної організації їх територій , захисту земельних ділянок від забруднення відходами виробництва, радіоактивними речовинами.

Умови  і строки передачі земельної ділянки в оренду.

      Передача земельних ділянок в оренду здійснюється відповідно до розробленої та затвердженої у встановленому порядку технічної земельно –кадастрової документації , перший (оригінальний) примірник якої знаходиться в Заліщицькому районному  відділі земельних ресурсів.

      Передача земельних ділянок в оренду здійснюється  двохсторонньою комісією в складі по три представника  від кожної сторони.

      Передача земельних ділянок орендарю здійснюється на протязі 5 днів після державної реєстрації цього договору  за актом її приймання –передачі.

Умови повернення земельної ділянки.

      Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельної ділянки у стані, не гіршому  порівняно з тим, у якому  він одержав їх в оренду.

Орендодавець у разі погіршення  корисних властивостей  орендованої земельної ділянки , пов'язаних  із зміною її стану ,має право  на відшкодування збитків у розмірі визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди  про розмір відшкодування  збитків ,спір  вирішується в судовому порядку.

      Здійснення орендарем без  згоди орендодавця  витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки , які неможливо  відокремити  без заподіяння шкоди  цій ділянці, не підлягають  відшкодуванню.

      Поліпшення стану земельної ділянки , проведені  орендарем за письмовою згодою  з орендодавцем землі , підлягають відшкодуванню. Умови .обсяги і строки відшкодування  орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки  визначаються окремою угодою сторін.

      Орендар має право на відшкодування збитків , заподіяних внаслідок невиконання орендодавцем  зобов'язань ,передбачених цим договором.

      Збитками вважаються:

-          фактичні втрати , яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням  умов договору орендодавцем , а також  витрати , які орендар здійснив або повинен здійснити  для відновлення  свого порушеного права.

-          доходи, які  орендар міг би  реально  отримати в разі  належного  виконання орендодавцем умов договору.

      Розмір фактичних витрат  орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження щодо використання земельної ділянки.

      На орендовані земельні ділянки  встановлено наступні обмеження:

-          земельна ділянка повинна використовуватись з врахуванням  охоронних  зон інженерних  мереж,

-          передача в суборенду земельних ділянок може здійснюватися  лише за згодою орендодавця,

-          зміна цільового призначення  земельних ділянок ,або їх частин проводиться лише з оформленням документації у встановленому порядку,

-          при використанні  земельних ділянок або їх частин необхідно дотримуватись природоохоронних вимог та вимог земельного законодавства .

Орендодавець гарантує, що на час передачі земельних ділянок в оренду ,ці ділянки в судовому спорі  та під забороною не перебувають, а також прав третіх осіб у вставленому порядку не заявлено.

      Передача в оренду земельних ділянок не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін.

     Права орендаря:

     Орендар земельної ділянки має право:

-          самостійно господарювати на землі  з дотриманням умов договору оренди землі.

-          за письмовою згодою орендодавця зводити  у встановленому законодавством  порядку жилі, виробничі, культурно - побутові  та інші будівлі  і споруди та закладати багаторічні  насадження.

-          отримувати продукцію і доходи.

-          здійснювати в установленому  законодавством порядку , за письмовою згодою орендодавця  будівництво водогосподарських споруд та меліоративних  систем.

      Обов'язки орендаря:

      Орендар земельної ділянки зобов'язаний:

-          приступати до використання земельної ділянки в строки , встановлені договором оренди землі ,зареєстрованим у встановленому законом порядку.

-          виконувати встановлені  щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому законом  або договором оренди землі.

-          дотримуватися  режиму використання земель природно –заповідного та іншого природоохоронного  призначення, оздоровчого , рекреаційного  та історико –культурного призначення.

-          у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору  відповідному органу  державної податкової служби.

      Права орендодавця

      Орендодавець має право вимагати від орендаря:

-          використання  земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

-          дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів ,норм і правил ,у тому числі  місцевих правил  забудови населених пунктів.

-          дотримання режиму водоохоронних  зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно –захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються

-          своєчасного внесення орендної плати

      Обов'язки  орендодавця:

      Орендодавець зобов'язаний :

-          передати  в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди.

-          при передачі земельної ділянки  в оренду забезпечувати  відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб  щодо орендованої земельної ділянки.

-          не вчиняти дій, які б перешкоджали  орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

-          відшкодувати орендарю капітальні витрати , пов'язані  з поліпшенням стану об'єкту оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця.

-          попередити орендаря про особливі  властивості  та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання  можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого об'єкта оренди.

Ризик випадкового знищення або пошкодження  об'єкта оренди чи його частини.

      Ризик випадкового знищення  або пошкодження  об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

Страхування об'єкта оренди.

      Згідно з цим договором об'єкт оренди  не підлягає страхуванню на весь період цього договору.

Зміна умов договору  і припинення його дії.

      Зміна умов договору здійснюється  у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення  згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується  у судовому порядку.

      Дія договору припиняється у разі:

-          закінчення строку ,на який  його було укладено.

-          придбання орендарем  земельної ділянки у власність.

-          викупу земельної ділянки для суспільних потреб  або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів  суспільної необхідності  в порядку ,встановленому  законом.

-          ліквідації юридичної особи –орендаря.

      Дія договору припиняється  шляхом його розірвання  за:

-          взаємною згодою.

-          рішенням суду на вимогу  однієї із сторін у наслідок невиконання  другою стороною  обов'язків,  передбачених договором , та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки , яке істотно перешкоджає її використанню , а також з інших підстав , визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається .

      Перехід права власності  на орендовану  земельну ділянку  до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря  не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання  договору.

За невиконання або неналежне виконання договору  сторони несуть  відповідальність  відповідно до закону  та цього договору.

Сторона , яка порушила  зобов'язання , звільняється  від відповідальності , якщо вона доведе, що це порушення  сталося не з її вини.

Сторони звільняються від відповідальності  за часткове або повне  невиконання обов'язків за договором , якщо це невиконання пов'язано з обставинами, які виникли  після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру ,які сторона не змогла ні передбачити , ні попередити вжитими заходами (повінь, пожежа, землетрус, осідання ґрунту  та інші явища  природи ,а також війна або військові дії), що призвело до неможливості  виконання даного договору . Доказом  форс мажорних обставин є відповідна довідка, видана уповноваженими на те органами.

Прикінцеві положення.

Цей договір  набирає чинності  після підписання сторонами  та його державної реєстрації.

Цей договір укладено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій – в органі, який провів  його державну реєстрацію.

Невід'ємними  частинами договору є:

-          план - схема земельної ділянки

-          кадастровий план земельної ділянки

-          акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

-          акт приймання –передачі об'єкта оренди

-          ухвала Заліщицької міської ради №807 від 30.12.2003 року

-          розрахунок орендної плати

  В судовому засіданні встановлено, що  відповідач  на день слухання справи допустив заборгованість по сплаті орендної плати за землю в сумі 11285 грн.18 коп.

       На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.

    

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. Перехід  права  власності   на  орендовану  земельну  ділянку  до   іншої  особи,   а  також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

    Своєчасна сплата орендної плати  є обов'язком  землекористувача ,оскільки  відповідно до ст.206 Земельного кодексу України  використання  землі в Україні  є платним і плата справляється  відповідно до Закону України „Про оренду землі” і передбачена ст.96 ( в) ЗК України.

     Із цього випливає, що відповідач неналежно виконує пункти 9-11 договору оренди від 16 квітня 2004 року ,чим грубо порушує ст.96 ч.1 пункт „В” та ст.206  Земельного кодексу України та статті 24 і 25 Закону України „Про оренду землі” із змінами і доповненнями, що являється підставою для дострокового припинення договору оренди шляхом  його розірвання.

      Оцінивши представлені документальні  докази, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що позовні вимоги позивача  щодо дострокового розірвання   договору оренди  землі від  16 квітня 2004 року  між Заліщицькою  міською Радою  як орендодавцем, та Заліщицьким  відкритим акціонерним товариство „Агропромтехніка” як  орендарем ,який зареєстрований  у Заліщицькому районному відділі Тернопільської  регіональної філії ДП „Центр ДЗК”  про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27 квітня 2004 року за №040464700009,  документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Судові витрати , в порядку ст. 49 ГПК України  покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, ст. ст. 96, 206 Земельного кодексу України, Законом України „Про оренду землі”, суд

                                                   

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати  договір  оренди землі від 16 квітня 2004 року укладений  між Заліщицькою міською Радою , як орендодавцем та Заліщицьким  відкритим акціонерним товариство „Агропромтехніка” , як  орендарем , який зареєстрований  у Заліщицькому районному відділі Тернопільської  регіональної філії ДП „Центр ДЗК” , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27 квітня 2004 року за №040464700009.

3.Стягнути з Заліщицького  відкритого акціонерного товариства „Агропромтехніка” (код ЄДРПОУ 04541804) , м. Заліщики  вул. Степана Бандери, 116 Тернопільської області  в користь Заліщицької міської Ради ( код ЄДРПОУ 04058396) , м. Заліщики  вул. Степана Бандери , 40 Тернопільської області - 85 грн. в повернення витрат по оплаті державного мита,118 грн. в повернення витрат по оплаті інформаційно - технічних послуг. Видати наказ.

4.На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання,  05 квітня 2007 року, через  місцевий господарський суд Тернопільської області .

5.Рішення направити сторонам по справі.

 

Суддя                                                                                          

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення29.03.2007
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу578253
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —3/73-751

Постанова від 27.11.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Продаєвич Л.В.

Ухвала від 08.10.2007

Господарське

Вищий господарський суд України

Продаєвич Л.В.

Ухвала від 18.06.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Р.І.

Рішення від 29.03.2007

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Турецький І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні