Справа № 362/4665/14-к
Провадження № 1-кп/362/173/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2016 року м. Васильків
Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника обвинуваченого ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши в підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань №12014110000000131 від 05.05.2014 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Мала Солтанівка, Васильківського району, Київської області, українця, громадянина України, маючого вищу освіту, не є інвалідом, не є депутатом, працюючого директором МПП «Фенікс», одруженого, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорії, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239-2 КК України, а саме: як незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах, що спричинило тяжкі наслідки,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до обвинувального акту від 29.09.2014 року, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239-2 КК України, що 10 грудня 2009 року МПП «Фенікс» в особі директора ОСОБА_4 , на підставі робочого проекту «Реконструкції руслової водойми на р. Стугна в с. Мала Солтанівка, Васильківського району, Київської області» та договору оренди земельної ділянки, яка розташована в адміністративно-територіальних межах Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, отримано дозвіл від Управління водного господарства у місті Києва та Київської області на проведення робіт на землях водного фонду.
Даний дозвіл надає право директору МПП «Фенікс» ОСОБА_4 на здійснення днопоглиблювальних робіт на руслі р. Стугна та русловій водоймі в об`ємі 211,5 тис.м3.
Однак, не маючи спеціального дозволу на видобування корисних копалин на землях водного фонду, а саме видобуток піщано-гравійної суміш8і (піску), порушуючи ст. 47, 51 Водного кодексу України, а саме, не маючи договору оренди на об`єкти водного фонду, директор МПП «Фенікс» ОСОБА_4 у період часу з 14 грудня 2009 року по 22 травня 2014 року, перебуваючи в адміністративних межах Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області, діючи незаконно з метою заволодіння землями водного фонду, переслідуючи корисливий мотив та мету незаконно збагачення за рахунок земель водного фонду, використовуючи земснаряд «Н 9911 к» реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснив видобуток піску з руслової водойми річка Стугна в адміністративних межах Малосолтанівської сільської ради Васильківського району Київської області в об`ємі 9152 м. куб, в результаті вчинення протиправних дій останній спричинив матеріальної шкоди державі на загальну грошову сумі 1763553,79 грн.
Під час судового розгляду 23 грудня 2015 року прокурором змінено пред`явлене обвинувачення ОСОБА_4 з метою його уточнення та долучено до матеріалів кримінального провадження обвинувальний акт, складений та затверджений 22 грудня 2015 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239-2 КК України, який за своїм змістом не відрізняється від обвинувального акту від 29.09.2014 року за винятком того, що в останньому зазначено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення, а не підозрюється.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні просив призначити дане кримінальне провадження до судового розгляду, оскільки обвинувальний акт відповідає вимогам КПК України.
Представник потерпілого Малосолтанівської сільської ради звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд даного кримінального провадження у його відсутності.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_4 . Горбан в підготовчому судовому засіданні заявив клопотання, що дане кримінальне провадження не може бути призначене до судового розгляду, оскільки обвинувальний акт не відповідає вимогам п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України, а також в діях його підзахисного ОСОБА_4 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_4 в підготовчому судовому засіданні підтримав клопотання свого захисника.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 3 КПК України, передбачено, що обвинуваченням є твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого Законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку, встановленому цим Кодексом.
Процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування, відповідно до положень ч. 4 ст. 110 КПК України, є обвинувальний акт, який повинен відповідати вимогам, передбаченим у статті 291 цього Кодексу.
Європейський суд з прав людини (далі Суд) у справі «Абрамян проти Росії» від 09 жовтня 2008 року, зазначив, що у тексті підпункту а» п. 3 ст. 6 Конвенції вказано на необхідність приділяти особливу увагу роз`ясненню «обвинувачення» особі, стосовно якої порушено кримінальну справу. Деталі вчинення злочину можуть відігравати вирішальну роль під час розгляду кримінальної справи, оскільки саме з моменту доведення їх до відома підозрюваного він вважається офіційно письмово повідомленим про фактичні та юридичні підстави пред`явленого йому обвинувачення (див. рішення від 19 грудня 1989 р. у справі «Камасінскі проти Австрії», №9783/82, п. 79). Крім того, Суд нагадує, що положення підпункту «а» п. 3 ст. 6 Конвенції необхідно аналізувати у світлі більш загальної норми про право на справедливий судовий розгляд, гарантоване п. 1 цієї статті. У кримінальній справі надання повної, детальної інформації щодо пред`явленого особі обвинувачення та, відповідно, про правову кваліфікацію, яку суд може дати відповідним фактам, є важливою передумовою забезпечення справедливого судового розгляду (див.: рішення від 25 березня 1999 р. у справі «Пелісьє та Сассі проти Франції» №25444/94, п. 52; рішення від 25 липня 2000 р. у справі «Матточіа проти Італії», №23969/94, п. 58; рішення від 20 квітня 2006 р. у справі «І.Н. та інші проти Австрії», №42780/98, п. 34).
Обвинувальний акт стосовно ОСОБА_4 не містить формулювання обвинувачення ОСОБА_4 відповідно до положень процесуального закону, в ньому міститься лише виклад фактичних обставин кримінального провадження, які прокурор вважає встановленими. Крім цього, обвинувальний акт від 29.09.2014 року стосовно ОСОБА_4 містить лише відомості щодо його підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239-2 КК України.
В обвинувальному акті не зазначено, які саме нормативи-правові акти та у якій редакції були чинними на момент вчинення конкретного злочину та які саме правила, вимоги чи заборони, що в них сформулюванні були порушено, з урахуванням вимог законодавства щодо дії нормативно-правових актів у часі. Обвинувальний акт стосовно ОСОБА_4 містить лише посилання на недотримання останнім вимог ст.ст. 47-51 Водного кодексу України під час видобутку піску з руслової водойми, без розкриття їх змісту та без зазначення інших нормативно-правових актів у редакції, чинній на момент вчинення ОСОБА_4 інкримінуємого йому злочину, порушення яких, на переконання органу досудового розслідування, допустив ОСОБА_4 та до змісту яких відсилає диспозиція ст. 239-2 КК України, що безпосередньо впливає на визначення об`єктивної сторони цього складу злочину, що не узгоджується за змістом з подальшим обвинуваченням ОСОБА_4 .
Обвинувачення ОСОБА_4 містить посилання на видобування корисних копалин без спеціального дозволу, що за певних обставин є ознакою кримінального правопорушення у сфері порушення встановлених правил використання надр.
Зазначені недоліки та протиріччя у формуванні обвинувачення ОСОБА_4 в даному обвинувальному акті свідчать про порушення права обвинуваченого на захист від конкретного обвинувачення. Даний обвинувальний акт є неконкретизованим та не чітким, що порушує право обвинуваченого ОСОБА_4 знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його обвинувачують та право на захист від конкретного визначеного обвинувачення.
Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає, що обвинувальний акт не відповідає п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України.
Інших клопотань учасниками даного кримінального провадження не було заявлено.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 291, п. 3 ч. 3 ст. 314, 371-372 КПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Повернути обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань №12014110000000131 від 05.05.2014 року відносно ОСОБА_4 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 239-2 КК України прокурору Київської області, для усунення зазначених недоліків.
Запобіжний захід ОСОБА_4 у виді застави залишити без змін.
Апеляція на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом семи діб з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2016 |
Оприлюднено | 13.03.2023 |
Номер документу | 57901406 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Бабіш А. А.
Кримінальне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Воробйова В. М.
Кримінальне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Воробйова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні