Постанова
від 30.05.2016 по справі 918/65/16
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"30" травня 2016 р. Справа № 918/65/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючий суддя Грязнов В.В.

суддя Мельник О.В. ,

суддя Розізнана І.В.

секретар судового засідання Петрук О.В.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1 (довіреність №92 від 30.12.2015р.);

відповідача- Данилюк В.П. (директор),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Позивача-Публічного акціонер-ного товариства «Рівнеобленерго» на рішення господарського суду Рівненської області від 18.04. 2016р. у справі №918/65/16

за позовом Публічного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» м.Рівне

до Обслуговуючого кооперативу «Товариство приватних забудовників

«Світло» с.Обарів Рівненського району Рівненської області

про врегулювання розбіжностей по договору про приєднання, яке не є стандартним,-

Представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.22, 28 Господарсь-кого процесуального кодексу України. Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процессу заявлено не було. Заяви про відвід суддів не надходило.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 18.04.2016 року у справі №918/65/16 (суддя Андрійчук О.В.) відмовлено у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Рів-необленерго» (надалі в тексті - Рівнеобленерго) до Обслуговуючого кооперативу «Товариство при-ватних забудовників «Світло» (надалі в тексті - Кооператив) про врегулювання розбіжностей за до-говором про приєднання, яке не є стандартним.(арк.справи 79-82)

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що між звернен-ням Відповідача із пропозицією укласти договір та наданням Позивачем проекту договору минуло понад 4 місяці, а між наданням Позивачем проекту договору та його поверненням Відповідачем із протоколом розбіжностей минуло майже 10 місяців, тобто укладення договору про приєднання не можна вважати таким, що відбувалося у порядку, визначеному ст.181 ГК України. А одержання Позивачем від Відповідача договору з протоколом розбіжностей не може вважатися узгодженням розбіжностей у порядку, визначеному ст.181 ГК України, оскільки це є новою пропозицією, а від-так Позивач, маючи заперечення щодо окремих умов договору, повинен був скласти протокол роз-біжностей, застереживши це у договорі і у двадцятиденний строк надіслати Відповідачу два при-мірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором, а Відповідач, у свою чергу, отри-мавши протокол розбіжностей щодо умов договору, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, передати у двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульо-ваними.(арк.справи 81).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Рівнеобленерго подало скаргу до Рівненського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівнен-ської області від 18.04.2016р. та прийняти нове рішення про задоволення позову, покласти судові витрати на Відповідача.(арк.справи 88-94).

Апелянт зазначає, що оскаржуване рішення прийняте із порушенням норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин справи, що призвело до невірних висновків. Вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми статтей 179, 181, 184 Господарського кодексу Украї-ни. Зазначає про можливість укладення договору про приєднання, яке не є стандартним лише у формі типового договору, передбаченого додатком 1 до Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регу-лювання у сфері енергетики від 17.01.2013р. №32 (надалі в тексті - Правила). При цьому запропо-новані Відповідачем умови договору не є конкретизацією, а фактично створюють нові правовід-носини, які відступають від типової форми договору. Крім того, суд помилково визначив надіслан-ня договору з протоколом розбіжностей як нову пропозицію Відповідача, оскільки таке надіслання свідчить на намір останнього укласти договір про приєднання та продовження перемовин. Зазна-чає, що Товариство як монополіст у сфері електропостачання не має права відмовити у приєднанні до електричних мереж.(арк.справи 89-93).

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду у даній справі від 13.05.2016р. прийнято апеляційну скаргу Позивача до провадження, справу призначено до слухання на 23.05. 2016р.(арк.справи 86).

У судовому засіданні 23.05.2016р. оголошувалася перерва до 30.05.2016р.(арк.справи 101, 102).

Представник Позивача в судових засіданнях 23 та 20 травня 2016р. підтримав доводи апеля-ційної скарги в повному обсязі, надав пояснення в обґрунтування своєї правової позиції. Предс-тавник Відповідача заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги та надав свої пояснення. Зазначив, що сторони не досягли домовленостей лише щодо точки приєднання електричних ме-реж, а також на підтвердження вказаного подав копію заяви про мирову угоду адресовану Това-риству.(арк.справи 104).

Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Рівненський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Рівнеобленерго» є суб'єктом природної монополії з передачі електричної енергії міс-цевими (локальними) електричними мережами згідно з постановою НКРЕ №730 від 28.04.2011р., яке здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензій НКРЕ №194759, №194759 від 16.05.2013р.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.12.2014р. Обслуговуючий кооператив «Товариство приватних забудовників «Світло» звернувся до Рівнеобленерго із заявою про приєднання електро-установок певної потужності, у якій просив здійснити комплекс заходів з приєднання та підклю-чення електроустановок до електричних мереж масиву житлової забудови (50 ділянок) з метою при-єднання - нове будівництво. Кількість фаз - 3, напруга приєднання - 10 кВ. Режим роботи електро-установок - цілодобово.(арк.справи 12).

Матеріалами справи стверджується, що Рівнеобленерго-виконавець послуг 20.03.2015р. на-дало Кооперативу-замовнику для підписання 2 примірники проекту договору №620-14-ЦО-Рвс від 24.12.2014р. про приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж, який відповідає типо-вій формі, затвердженої Додатком №1 до Правил та Технічні умови приєднання, яке не є стандарт-ним, до електричних мереж. Замовник повернув 14.01.2016р. підписаний керівником Кооперативу 12.01.2016р. Договір із застереженням про розбіжності, Додатком №1 (надалі в тексті - Договір) та протоколом розбіжностей.(арк.справи 13-15).

За п.1.1 укладеного сторонами Договору - до електричних мереж виконавця послуг або ін-шого власника мереж приєднується житловий масив (50 ділянок) місце розташування об'єкта за-мовника с.Обарів, Рівненського району. Місце забезпечення потужності об'єкта Замовника вста-новлюється на оп.№43 ПЛ-10 кВ Л-ТП-199-ТП-107.(п.1.2 Договору).

Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється на від-галуженні в житлові будинки (п.1.3). Тип приєднання об'єкта замовника - нестандартне.(п.1.4). За-мовлено до приєднання потужність у точці приєднання 250,0 кВт.(п.1.5). Категорія надійності елек-тропостачання ІІІ.(п.1.6).

Ступінь напруги в точці приєднання визначається напругою на межі балансової належності і буде становити 0,38 кВ, 2 клас (п.1.7 Договору).

За умовами п.п.2.1, 2.2 Договору, виконавець послуг забезпечує приєднання електроустано-вок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експ-луатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпе-чення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і про-ектної документації та здійснює підключення об'єкта замовника до електричних мереж на умовах цього Договору. Замовник оплачує Виконавцю послуг вартість приєднання.

До обов'язків виконавця послуг віднесено:

3.1.1 Забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта замовника (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта Замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) у строки, зазначені в Договорі, після вико-нання Замовником зобов'язань, визначених пунктом 3.2 цього розділу.

3.1.2 Підключити електроустановки замовника до електричних мереж протягом 10 днів піс-ля введення в експлуатацію об'єкта замовника в порядку, встановленому законодавством у сфері містобудування, та після виконання таких етапів:

а) оплати замовником вартості приєднання;

б) введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта за-мовника;

в) надання документів, що підтверджують готовність до експлуатації електроустановки об' -єкта замовника;

г) проведення огляду електроустановок замовника інспекцією Держенергонагляду в Рівнен-ській області щодо відповідності технічним умовам, нормам, правилам, стандартам, а також підт-вердження їх готовності до роботи;

д) узгодження із замовником акта розмежування балансової належності електроустановок та експлуатаційної відповідальності сторін.

Замовник зобов'язаний:

3.2.1 Розробити на підставі технічних умов від 21.12.2014р. №620-14-ЦО-Рвс, які є додат-ком до цього Договору, проектну документацію та погодити її з виконавцем послуг.

3.2.2 Оплатити на умовах цього Договору вартість наданих виконавцем послуг з приєднан-ня електроустановок замовника в точці приєднання.

3.2.3 Передати виконавцю послуг проектну документацію на зовнішнє електропостачання у 4-х примірниках для виконання ним зобов'язань за Договором

3.2.4 На дату


ввести в експлуатацію власний об'єкт та електроустановки зовніш-нього забезпечення від точки приєднання до об'єкта.

Відповідно до п.3.3 Договору виконавець послуг має право:

3.3.1 Прийняти рішення щодо надання послуги з приєднання або самостійно, або із залу-ченням підрядних організацій.

3.3.2 У разі порушення Замовником порядку розрахунків за цим Договором призупинити ви-конання зобов'язань за цим Договором до належного виконання замовником відповідних умов До-говору та/або ініціювати перегляд сторонами істотних умов цього Договору.

3.4 Замовник має право контролювати здійснення виконавцем послуг зобов'язань щодо бу-дівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця за без-печення потужності до точки приєднання, у тому числі шляхом письмових запитів до виконавця послуг про хід виконання приєднання.

3.5 Після введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання ви-конавець послуг набуває право власності на збудовані електричні мережі зовнішнього електропос-тачання.

3.6 Підключення електроустановки замовника до електричних мереж електропередавальної організації здійснюється на підставі заяви протягом 5 днів, якщо підключення не потребує припи-нення електропостачання інших споживачів, або 10 днів, якщо підключення потребує припинення електропостачання інших споживачів, після введення в експлуатацію об'єкта Замовника в поряд-ку, встановленому законодавством у сфері містобудування.

За умовами п.4.1 Договору, для приєднання, яке не є стандартним, плата за приєднання ос-таточно узгоджується після погодження електропередавальною організацією проектної документа-ції. Уточнене значення оформляється додатковою угодою до цього Договору, у тому числі вартість проектної документації на зовнішнє електрозабезпечення при приєднанні, яке не є стандартним, яка передана замовником виконавцю послуг за актом приймання-передавання в рахунок плати за приєднання.

Фактом виконання зобов'язання виконавця послуг з приєднання об'єкта замовника (будів-ництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпе-чення потужності до точки приєднання) сторони вважатимуть факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання.(п.8.1 Договору).

Згідно п.8.2 Договору, невід'ємними додатками до Договору є Технічні умови приєднання від 21.12.2014р. №620-14-ЦО-Рвс (надалі в тексті - Технічні умови). Технічними умовами передба-чено величину максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження з урахуванням існу-ючої дозволеної (приєднаної) потужності 20.0 кВт.(п.3 Технічних умов). Джерелом електропоста-чання є п/ст.-330/110/35/10 кВ «Рівне». Точкою забезпечення потужності є оп.№43 ПЛ-10 кВ Л-ТП-199-ТП-107, точка приєднання на відгалуженні у житлові будинки.(п.п. 4, 5, 6 Технічних умов).

Прогнозовані межі балансової належності і експлуатаційної відповідальності встановлюють-ся в точці приєднання електроустановки.(п.8 Технічних умов).

Вимоги до електричних мереж основного живлення відсутні. Для приєднання житлових бу-динків отримати окремі технічні умови та улаштування відгалуження та розділу обліку.(п.1.1 Тех-нічних умов).

Як встановлено апеляційним судом, Договір №620-14-ЦО-Рвс від 24.12.2014р. про приєднан-ня, яке не є стандартним і Додаток №1 Відповідач підписав з протоколом розбіжностей (вх.№ 186 від 14.01.2016р.), в якому п.п.1.1, 1.3, 1.7 та п.3.5 ним викладені в такій редакції:

«п.1.1 слова «житловий масив (50 ділянок)» замінити на «проектні мережа 10 кВ та транс-форматорна підстанція електропостачання масиву житлової забудови (50 ділянок);

п.1.3 точку приєднання проектної мережі 10 кВ та трансформаторної підстанції визначити як точку забезпечення потужності;

у п.1.7 замінити ступінь напруги на напругу 10 кВ;

п.3.5 після введення в експлуатацію проектної мережі 10 кВ та трансформаторної підстанції електропостачання масиву житлової забудови (50 ділянок) Виконавець має право набуття їх у влас-ність в порядку встановленому чинним законодавством.».(арк.справи 15).

Крім того, матеріали справи містять:

- пропозицію Рівнеобленерго про врегулювання розбіжностей та укладення Договору відпо-відно до типової форми, яка вбачається з листа вих.№25/592 від 29.01.2016р.(арк.справи 16, 17).

- протокол узгодження розбіжностей по Договору №620-14-ЦО-Рвс від 24.12.2014р. про при-єднання, яке не є стандартним, зі спірними умовами, викладеними відповідно до типового догово-ру, підписаний головою правління та скріплений відтиском печатки ПАТ «Рівнеобленерго».(арк. справи 18).

Перевіривши дотримання місцевим судом вимог чинного законодавства при ухваленні ос-каржуваного рішення, апеляційний суд вважає, що скарга Позивача обґрунтована та підлягає задо-воленню, з огляду на наступне:

Предметом даного спору є врегулювання розбіжностей до Договору.

Відповідно до ст.ст. 626, 638 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є укла-деним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Зазначені норми кореспондуються з приписами ст.180 Господарського кодексу України.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обо-роту, вимог розумності та справедливості.(ст.627 ЦК України). Зміст договору згідно ч.1 ст.628 ЦК України становлять (пункти), визначенні на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов' -язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Особливості укладення типових договорів встановлено статтею 184 ГК України. Так, укла-дення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення до-говору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору. Аналогічні положення містить ст.630 ЦК України.

Переглядаючи рішення у даній справі, колегія суддів приймає до уваги, що сторони погоди-ли умови Договору, окрім спірних пунктів 1.1, 1.3, 1.7 та 3.5.

Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В позовній заяві і апеляційній скарзі Рівнеобленерго зазначає, що ні Правилами приєднан-ня електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013р. №32 (надалі в тексті - Правила приєднання), ні Законом України «Про електроенергетику» не передбачено можливості укладення договору про приєднання на умовах запропонованих Кооперативом.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про електроенергетику», регулювання відносин в елек-троенергетиці має особливості, визначені цим Законом. Ці особливості викликані об'єктивними умовами функціонування галузі постійним і безперервним збалансуванням виробництва і споживан-ня електричної енергії, для забезпечення якого встановлюється єдине централізоване диспетчерсь-ке (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України.

Частиною 1 ст.25 зазначеного Закону передбачено, що споживачі електричної енергії мають право на: приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєд-нання електроустановок до електричних мереж.

Електропередавальна організація, яка здійснює передачу електричної енергії місцевими (ло-кальними) електричними мережами, згідно ч.5 ст.24 Закону, не має права відмовити замовнику, який має намір приєднати електроустановки до цих мереж, у наданні послуг з приєднання, а відпо-відно до п.1.3 Правил приєднання, послуга з приєднання надається на підставі договору про приєд-нання, що укладається за типовою формою .(додаток 1).

Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропереда-вальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання елек-троустановки певної потужності (додаток 2) та пред'являє паспортний документ.

Матеріалами справи стверджується, що Кооператив звернувся із заявою про приєднання електроустановки певної потужності, яку подано у відповідності з додатком 2 Правил приєднання. У заяві про приєднання електроустановки певної потужності Кооператив просив Рівнеобленерго напругу приєднання визначити як 10 кВ та здійснити комплекс заходів з приєднання та підклю-чення електроустановок до електричних мереж.

Згідно абзацу 6 п.1.2 Правил приєднання, зміна технічних параметрів це - збільшення вели-чини дозволеної до використання потужності електроустановки внаслідок реконструкції чи техніч-ного переоснащення об'єкта, підвищення рівня надійності електрозабезпечення електроустановки, зміна точки приєднання, зміна схеми живлення електроустановок замовника з однофазної на три-фазну.

Пунктом 3.1 Правил приєднання встановлено, що приєднання, яке не є стандартним, перед-бачає подання замовником до електропередавальної організації заяви про приєднання електроуста-новки певної потужності відповідно до додатка 2 до цих Правил та необхідних документів (п.3.1.1 Правил приєднання);

Безоплатну підготовку та видачу електропередавальною організацією проекту договору про приєднання відповідно до додатка 1 до цих Правил та підписаних технічних умов, які є невід'єм-ною частиною договору про приєднання (не пізніше 15 робочих днів від дня подання заяви замов-ника про приєднання електроустановки та 30 робочих днів у разі необхідності їх узгодження з вла-сником магістральних/міждержавних електричних мереж);

Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок складаються за типовою формою відповідно до додатка 5 до цих Правил (Пункт 3.1.2 Правил при-єднання);

За умовами п.3.1.3 Правил приєднання - наступною дією сторін є підписання договору про приєднання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Правил приєднання Позивач, як електропе-редавальна організація надав Відповідачеві, як замовнику послуг з приєднання примірники проек-ту договору про приєднання до електричних мереж (нестандартне приєднання) №620-14-ЦО-Рвс від 24.12.2014 року та Додатку №1-Технічні умови приєднання, яке не є стандартним, до елект-ричних мереж електроустановок, за яким до електричних мереж приєднується житловий масив (50 ділянок) місце розташування об'єкта замовника с.Обарів Рівненського району.

З Договору вбачається, що Рівнеобленерго визначило точку приєднання (межу балансової належності об'єкта Замовника) - на відгалуженні у житлові будинки з потужністю у точці приєднан-ня 250.0 кВт та ступенем напруги у точці приєднання 0.38 кВ, 2 клас.(п.п.1.3, 1.4, 1.7 Договору).

Як визначено в п.1.2 Правил приєднання - договір про приєднання до електричних мереж це письмова домовленість сторін, що є документом встановленої форми, який визначає зміст та ре-гулює правовідносини між сторонами щодо приєднання електроустановок замовника до електрич-них мереж власника електромереж.

В той же час, приєднання електроустановки це - надання електропередавальною організа-цією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце при-єднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропере-давальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дот-риманням показників її якості та надійності (абзац 12 п.1.2 Правил приєднання).

Абзацом 7 п.1.2 Правил приєднання встановлено, що приєднання місце забезпечення (точка забезпечення) потужності (замовленої до приєднання) це - місце (точка) в існуючих електричних мережах електропередавальної організації, від якого електропередавальна організація забезпечує розвиток електричних мереж з метою приєднання електроустановки замовника відповідної потуж-ності або приєднання генеруючих потужностей.

У абзаці 8 п.1.2 Правил приєднання, визначено, що місцем приєднання (точка приєднання) електроустановки це - існуюча або запроектована межа балансової належності електроустановок споживача або замовника.

При цьому, відповідно до п.1.6 Правил приєднання, приєднання електроустановок замовни-ка на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється від-повідно до умов цих Правил після виконання електропередавальною організацією, яка здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудо-ві, згідно з планами забудови відповідної території.

Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може вико-нувати суб'єкт, уповноважений згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльно-сті».

Після здійснення електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, всі електрич-ні мережі залишаються у власності електропередавальної організації , на території здійснення ліцен-зованої діяльності якої розташована територія комплексної забудови.

Точки приєднання на території, що підлягає комплексній забудові, встановлюються на ме-жах земельних ділянок та/або на електроустановках об'єктів замовників , які є складовими части-нами території, що підлягає комплексній забудові. Електрифікація території, що підлягає комплек-сній забудові, здійснюється за рахунок складової тарифу на передачу електричної енергії або, за згодою суб'єкта, який виконує функції замовника електрифікації, за рахунок поворотної фінансової допомоги.

Точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання. Точка приєднання має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою за-мовника , на території цієї земельної ділянки.(п.1.7 Правил приєднання).

Відповідно до п.1.7.1 Правил приєднання, для визначення типу приєднання (стандартне при-єднання або приєднання, яке не є стандартним) за точку забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (кабельна лінія, повітряна лінія або трансформаторна підстанція) електропередавальної організації ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.

У відповідності до абзацу 16 п.1.2 Правил приєднання, технічні умови на приєднання до мереж (об'єктів) електроенергетики це - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об' -єкта замовника електричною енергією, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо електропостачання, та є невід'ємним додатком до договору про приєднання.

Крім того, відповідно до 2.1 Державних будівельних норм України В.2.5-23:2010. «Проекту-вання електрообладнання об'єктів цивільного призначення», у споруджуваних, а також у тих бу-динках та спорудах, що підлягають реконструкції і капітальному ремонту, живлення електроприй-мачів належить здійснювати від мережі 380/220 В із системою заземлення TN-S або TN-C-S. А від-повідно до п.2.3.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 21.06.2001р. №272 «Про затвердження «Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних устано-вок», електропостачання електроприймачів повинно виконуватися від мережі з глухозаземленою нейтраллю 380/220 В, що відповідає 0.38 кВ з системою заземлення TN-S або TN-C-S.

Проаналізувавши вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що запропонований По-зивачем договір про приєднання, яке не є стандартним відповідає типовій формі такого договору (додаток 1 до Правил приєднання).

Відповідно до ч.4 ст.179 ГК України, сторони не можуть відступати від змісту типового до-говору, затвердженого Кабінетом міністрів України, але мають право конкретизувати його умови, тобто вносити уточнення, які не змінюють змісту договору.

За наслідками вирішення данного спору, колегія суддів вважає, що Позивачем як суб'єктом природної монополії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережа-ми дотримано всіх умов укладення Договору про приєднання, яке не є стандартним, до електрич-них мереж, натомість Відповідач, подавши протокол розбіжностей фактично відступив від умов типового договору, що суперечить вимогам чинного законодавства, тому позов обґрунтований і підлягає задоволенню, спірні пункти Договору слід визначити в редакції ПАТ «Рівнеобленерго», а саме:

« 1.1. За цим Договором до електричних мереж Виконавця послуг або іншого власника ме-реж приєднується житловий масив (50 ділянок) місце розташування об'єкта замовника с.Обарів, Рівненського району.

п.1.3. Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта Замовника) встановлюється на відгалуженні в житлові будинки(Проекту договору).

п.1.7. Ступінь напруги в точці приєднання визначається напругою на межі балансової нале-жності і буде становити 0,38 кВ, 2 клас.

п.3.5. Після введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання ви-конавець послуг набуває право власності на збудовані електричні мережі зовнішнього електропос-тачання.».

З мотивів, викладених вище та з огляду на встановлені апеляційним судом обставини, а са-ме - факт підписання обома сторонами договору про приєднання і Додатку №1, який не оспорюєть-ся, - колегія суддів вважає безпідставними і необґрунтованими висновки суду першої інстанції, що Договір не є укладеним, а одержання Позивачем підписаного Договору і Додатку №1 з протоколом розбіжностей - є новою пропозицією Відповідача згідно ч.ч. 5, 7 ст.181 ГК України.

Колегія суддів звертає увагу, що правило розгляду пропозицій протягом 20-ти днів, встано-влене ч.ч. 5, 7 ст.181 ГК України є обов'язковим при вирішенні спору судом і цих вимог дотрима-лось Рівнеобленерго, звернувшись до господарського суду на 19-й день після отримання протоколу розбіжностей. Проте, розгляд Відповідачем пропозиції протягом 10 місяців не є визначальним, ос-кільки до моменту підписання Договору і подання протоколу розбіжностей - послуги Позивачем не надавались, а суть пропозиції не змінилась.

Частиною 3 статті 645 ЦК України передбачено, що за згодою особи, яка зробила пропози-цію, договір може вважатись укладеним незалежно від того, що відповідь про прийняття пропози-ції укласти договір було відправлено та (або) одержано із запізненням, що помилково не було вра-ховано судом першої інстанції.

При цьому, жодна із сторін не зазначала про нову пропозицію укласти Договір. Матеріали справи не містять доказів відкликання Відповідачем заяви про приєднання до електричних мереж від 09.12.2014р., а тому протокол розбіжностей не може вважатися новою пропозицією.

Отже, з вищевикладених мотивів колегія суддів зазначає, що Позивач належним чином до-вів можливість укладення Договору про приєднання за формою типового договору, що не було вра-ховано місцевим судом, а тому рішення господарського суду Рівненської області від 18.04.2016р. у справі №918/65/16 належить скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. Зазна-чене зумовлює задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім пе-реконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на встановлені Рівненським апеляційним господарським судом обставини в сукуп-ності, доводи Скаржника зазначені в апеляційній скарзі, визнаються апеляційним судом такими, що зумовлюють скасування оскаржуваного рішення з підстав п.п. 1, 3 ч.1 ст.104 ГПК України, через не-повне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків обстави-нам справи, що призвело до прийняття неправильного судового рішення.

Як наслідок, у зв'язку із задоволенням позову, відповідно до ст.49 ГПК України, підлягають розподілу і судові витрати у даній справі. Тому Відповідача на користь Позивача належить стягнути 1 378 грн. витрат зі сплати судового збору та 1 515 грн. 80 коп. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається виключно за клопотанням особи, яка його спла-тила за ухвалою суду, зокрема, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановле-но законом.

Керуючись, ст.ст. 33, 34, 43, 49, 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального ко-дексу України, Рівненський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1 . Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» на рішення гос-подарського суду Рівненської області від 18.04.2016р. у справі №918/65/16 задоволити.

2 . Рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задоволити .

3 . Врегулювати розбіжності, що виникли при укладенні договору про приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж ПАТ «Рівнеобленерго» №620-14-ЦО-Рвс від 24.12.2014р. між Публічним акціонерним товариством «Рівнеобленерго» та Обслуговуючим кооперативом «Това-риство приватних забудовників «Світло», виклавши спірні пункти у такій редакції:

« 1.1. За цим Договором до електричних мереж виконавця послуг або іншого власника мереж приєднується житловий масив (50 ділянок) місце розташування об'єкта замовника с.Обарів, Рів-ненського району.

п.1.3. Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта Замовника) встановлюється на відгалуженні в житлові будинки.

п.1.7. Ступінь напруги в точці приєднання визначається напругою на межі балансової належ-ності і буде становити 0,38 кВ, 2 клас.

п.3.5. Після введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання ви-конавець послуг набуває право власності на збудовані електричні мережі зовнішнього електропос-тачання.» .

4 . Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Товариство приватних забудовників «Світло» на користь ПАТ «Рівнеобленерго» 1 378 грн. витрат зі сплати судового збору та 1 515 грн. 80 коп. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

5 . Надати місцевому господарському суду доручення про видачу наказів.

6. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 Господарського процесуального кодексу України.

7. Справу №918/65/16 повернути до господарського суду Рівненської області.

Головуючий суддя Грязнов В.В.

Суддя Мельник О.В.

Суддя Розізнана І.В.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення30.05.2016
Оприлюднено07.06.2016
Номер документу58072742
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/65/16

Судовий наказ від 07.06.2016

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Андрійчук О.В.

Ухвала від 14.06.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Ухвала від 31.05.2017

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Постанова від 11.08.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Швець В.О.

Ухвала від 01.08.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Швець В.О.

Ухвала від 01.07.2016

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Андрійчук О.В.

Судовий наказ від 07.06.2016

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Андрійчук О.В.

Постанова від 30.05.2016

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Грязнов В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні