ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2016 р. Справа № 923/275/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
до Публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія"", Херсонська область
про стягнення заборгованості в сумі 38900 грн. та визнання протиправними дій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, керівник, виписка з ЄДР від 05.02.2015 року;
від відповідача - ОСОБА_2, представник, дов. від 25.04.2016 року.
Сутність спору: Позивач (Первинна профспілкова організація працівників ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія", м. Нова Каховка, код ЄДРПОУ 24751159) звернувся з позовом в якому просить господарський суд стягнути з відповідача (Публічне акціонерне товариство "Дім марочних коньяків "Таврія", м. Нова Каховка, код ЄДРПОУ 00413475) 38900 грн. боргу по профспілкових внесках у розмірі 1 % від нарахованої заробітної плати за період з 01.08.2015 р. по 31.12.2015 р.
Позивачем також заявлено вимогу про визнання протиправними дій відповідача щодо припинення відрахувань членських внесків в розмірі 1 % від заробітної плати працівників - членів профспілки ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія" з 01.08.2015 р. по 31.12.2015 р.
Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на порушення відповідачем ст. 6.2 розд. VI колективного договору між роботодавцем та трудовим колективом ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія", яким передбачено обов'язок щомісячного перерахування на рахунок первинної профспілкової організації коштів на культурно-масову фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірі 1 % фонду оплати праці підприємства; ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" відповідно до якої за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно зобов'язаний утримувати та перераховувати на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників в розмірі 1 % від нарахованої заробітної плати відповідно до укладеного колективного договору.
Відповідач позов не визнає зважаючи на його безпідставність. В наданому письмовому відзиві та усних поясненнях звертає увагу на те, що чинне законодавство та колективний договір встановлюють, що підставою для виникнення у роботодавця обов'язку утримувати із заробітної плати та перераховувати на рахунок профспілки членські внески своїх працівників є письмові заяви таких працівників, які є членами відповідної профспілки. Поряд з цим ПАТ "ДМК "Таврія" не отримувало заяв від своїх працівників щодо утримування з їх заробітної плати та перерахування на рахунок первинної профспілкової організації працівників ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія", членських профспілкових внесків.
Таким чином відповідальність за несплату членських внесків має нести не роботодавець, а відповідні члени профспілки та уповноважена особа первинної профспілкової організації, яка не ознайомила таких членів профспілки з порядком сплати внесків та подання заяви роботодавцю про їх утримання.
Відповідач не вважає себе боржником у цивільно - правових відносинах щодо яких виник спір, отже, на його думку, не є належним відповідачем.
Звертає також увагу на ту обставину, що ПАТ "ДМК "Таврія" не володіє інформацією щодо кількості своїх працівників, які є членами первинної профсоюзної організації ПАТ "ДМК "Таврія", поряд з цим позивач не надав відповідачу відомостей щодо кількості працюючих осіб, які є членами профспілки, отже заявлена сума заборгованості по профсоюзних внесках не підтверджена належними доказами.
Зазначає, що кількість працюючих у товаристві як і заробітна плата окремих працівників протягом 2015 р. змінювались, отже наданий позивачем розрахунок заявленої до стягнення суми не є конкретизованим та точним.
Відповідач не утримував із заробітної плати своїх працівників грошові кошти на сплату членських профспілкових внесків починаючи з серпня 2015 р., отже, на його думку відповідачами по цій справі мають бути фізичні особи-працівники.
Звертає також увагу на те, що у серпні 2015 р. від 59 працівників товариства надійшли заяви про припинення утримання з їх заробітної плати членських профспілкових внесків з 01.08.2015 р.
Наголошує на тому, що йому не відомо про існування укладеної між сторонами 18.03.2005 р. безстрокової угоди, яка встановлює обов'язок роботодавця щомісячно утримувати із заробітної плати членів профспілкової організації 1 % членських внесків та перерахування їх на рахунок первинної профспілкової організації.
Позивач, з поданими запереченнями не погоджується, вважає їх надуманими та не обґрунтованими належними доказами.
Посилається на неотримання первинною профспілковою організацією заяв працівників про припинення утримання з їх заробітної плати членських профспілкових внесків, а також на дію колдоговору та угоди, які передбачають утримання відповідачем із заробітної плати працівників страхових внесків та перерахування їх первинній профспілковій організації.
Звертає увагу на те, що у випадку незгоди із заявленою до стягнення сумою, розрахунок якої проведено від нарахованої з 01.08.2015 р. по 01.01.2016 р. заробітної плати, відповідач, враховуючи положення ст. 33 ГПК України, мав можливість надати свій контррозрахунок підлягаючої до сплати суми профспілкових внесків, що ним фактично не здійснено.
З посиланням на ч. 1 ст. 79 ГПК України, відповідач звернувся з клопотанням, в якому просить суд зупинити провадження у справі, що розглядається, до вирішення іншої пов'язаної з нею справи № 923/506/16, яка порушена Господарським судом Херсонської області 08.05.2016 р. між тими ж сторонами, предметом якої є визнання недійсним колективного договору, укладеного між роботодавцем та трудовим колективом ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія" на 2014-2015 р.
Обґрунтовуючи подану заяву, відповідач посилається на те, що предметом позовних вимог по справі № 923/275/16 є стягнення членських внесків, обов'язок утримання і перерахування яких роботодавцем первинній профспілковій організації передбачений умовами колективного договору, дійсність якого оспорюється в межах провадження, порушеного Господарським судом Херсонської області у справі № 923/506/16, що підтверджується відповідною судовою ухвалою.
Відповідач вважає, що встановлення обставин у справі № 923/506/16 вплине на оцінку доказів у конкретній справі, що розглядається, оскільки заявлені по ній позовні вимоги є похідними та залежать від вирішення іншої пов'язаної справи і можуть вплинути на результати розгляду даної справи.
Позивач проти заявленого клопотання заперечує, вважає його направленим на затягування вирішення спору по справі, що розглядається, не вбачає об'єктивної неможливості розгляду справи № 923/275/16 до вирішення справи № 923/506/16.
Надавши оцінку доводам сторін, суд залишає заявлене клопотання без задоволення, врахувавши наступне.
Частина 1 статті 79 ГПК України встановлює обов'язок господарського суду зупинити провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Пов'язаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, тобто мають преюдиціальне значення. Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.
У конкретному випадку підстави для зупинення справи № 923/275/16 за викладених відповідачем обставин відсутні.
До того ж, відповідач у випадку визнання оспорюваного договору недійсним не позбавлений можливості подати заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, враховуючи обставину недійсності правочину.
Розгляд справи відбувався з перервою, яка оголошувалася до 02 червня 2016 р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
Позивач, будучи первинною профспілковою організацією працівників ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія", зареєстрована як юридична особа та діє на підставі Статуту Професійної спілки працівників агропромислового комплексу України.
Згідно з підпунктом 4.9.19 Статуту на первинну профспілкову організацію покладено обов'язок організовувати та контролювати сплату членських внесків кожним членом Профспілки, перерахування у встановленому порядку роботодавцями членських внесків на рахунок виборних організацій профспілки та раціональне їх використання.
Працівники ПАТ "Дім марочних коньяків "Таврія" є членами профспілкової організації.
Відповідно до ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників в розмірі 1 % від нарахованої заробітної плати відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди в терміни, визначені цим договором. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.
18 березня 2005 р. між адміністрацією ВАТ "АПФ "Таврія" (правонаступник ПАТ "ДМК "Таврія") та його профспілковим комітетом була укладена безстрокова угода про порядок прийому членських профспілкових внесків через бухгалтерію підприємства.
Відповідно до зазначеної угоди адміністрація ВАТ "АПФ "Таврія" зобов'язалася щомісячно виконувати послуги по відрахуванню з заробітної плати членів профспілки одного відсотку в рахунок членських профспілкових внесків та перерахування їх на рахунок первинної профспілкової організації.
Крім того, 03 квітня 2014 р. між роботодавцем в особі директора ОСОБА_3 уповноваженого власником з однієї сторони, та трудовим колективом ПАТ "Дім марочних коньяків "Тарія" в особі уповноваженого представляти його інтереси голови профспілкового комітету первинної профспілкової організації працівників ПАТ "ДМК "Таврія" ОСОБА_4 на конференції трудового колективу був укладений та підписаний колективний договір на 2014 р., дію якого рішенням спільного засідання профспілкового комітету та адміністрації ПАТ "ДМК "Таврія", оформленим протоколом № 10 від 21.07.2015 р., продовжено на 2015 р.
У пунктах 6.1 та абз. 2 пункту 6.2 колективного договору його сторони досягли домовленості щодо того, що роботодавець визнає профспілковий комітет повноважним представником інтересів працівників, на яких поширюється дія договору, і погоджує з ним накази та інші локальні нормативно-правові акти з питань, що є предметом даного договору. Роботодавець забезпечує гарантії прав профспілок, встановлені розділом 4 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", у тому числі й за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, обов'язок щомісячно і безоплатно утримувати із заробітної плати та перераховувати на рахунок первинної профспілкової організації членські профспілкові внески без права затримки такого перерахування.
До 01 серпня 2015 р. роботодавець виконував передбачений умовами договору обов'язок щодо утримання із заробітної плати та перерахування профспілковій організації членських внесків.
Починаючи з 01 серпня 2015 р. припинив такі утримання та перерахування, що стало наслідком утворення заборгованості по профспілкових внесках за період з 01.08.2015 р. по 31.12.2015 р. у розмірі 38900 грн.
Розрахунок профспілкових внесків здійснено з нарахованої та фактично виплаченої заробітної плати членам профспілки (звіт про виконання профспілкового бюджету за 2015 р., таблиця 7, а. с. 92-94).
Згідно листа від 08.08.2015 р. № 1897 відповідач довів до відома позивача про неможливість здійснення з розрахункового рахунку ПАТ "ДМК "Таврія" відрахувань членських профспілкових внесків і запропонував з 01.08.2015 р. здійснювати внесення членських внесків особисто працівниками - членами профспілки.
Відмова роботодавця від виконання умов колективного договору щодо утримання та перерахування профсоюзних внесків стала підставою для звернення з позовом, вирішення якого є предметом даного розгляду.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, господарський суд визнав позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню - в частині стягнення 38900 грн. боргу по неперерахованих членських профспілкових внесках за період з 01.08.2015 р. по 31.12.2015 р. включно, з урахуванням наступного.
Відповідно до ч. 1, п/1 ч. 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Як встановлено в процесі дослідження доказів, між сторонами укладений колективний договір від 03.04.2014 р., дія якого в передбаченому законом порядку була продовжена на 2015 р., відповідач у п. 6.2 цього договору, зміст якого повністю кореспондує з правовою нормою ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, зобов'язався щомісячно і безоплатно утримувати із заробітної плати та перераховувати на рахунок профспілкової організації членські профспілкові внески.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства (ст. 526 ЦК України).
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Припинивши з 01.08.2015 р. утримання із заробітної плати та перерахування на розрахунковий рахунок профспілкової організації членських профсоюзних внесків, відповідач в односторонньому порядку відмовився від зобов'язання за укладеним колективним договором, що чинним законодавством не передбачено.
Розрахунок страхових внесків позивачем здійснено від фактично нарахованої за 2015 р. відповідачем заробітної плати працівникам - членам профсоюзної організації, яка складала 45495, 2 тис. грн., нарахованих з неї профсоюзних членських внесків - 454,9 тис. грн., за мінусом 416 тис. грн. - утриманих та перерахованих профспілковій організації членських профсоюзних внесків (454,9 - 416 = 38,9). На вимогу суду представником позивача для огляду були надані та оглянуті оригінали заяв працівників відповідача - членів профспілкової організації про утримання з їх заробітної плати для подальшого зарахування на рахунок первинної профспілкової організації утриманих членських профсоюзних внесків, що відображено в протоколі судового засідання.
Що стосується вимоги про визнання дій щодо припинення відрахувань членських внесків протиправною, то у конкретному випадку вона не відповідає встановленому для даного предмета позову способу захисту порушеного права, оскільки для його захисту цілком достатнім є відшкодування збитків у вигляді неперерахованої суми профсоюзних внесків.
Доводи відповідача до уваги не приймаються, оскільки є надуманими, безпідставними, такими, що спростовуються поданими доказами та встановленими фактичними обставинами справи.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Жодна з наведених відповідачем обставин в обґрунтування підстав поданих заперечень не підтверджена належними та допустимими доказами у розумінні приписів ст. ст. 32, 34, 36 ГПК України.
Суд враховує ту обставину, що до 01.08.2015 р. відповідач не оспорював своїх договірних обов'язків щодо утримання та перерахування страхових внесків саме на підставі поданих заяв працівників - членів профсоюзної організації.
Заяви про неутримання профсоюзних внесків із заробітної плати у зв'язку з бажанням їх самостійної сплати в кількості 59 шт. подані на ім'я директора ПАТ "ДМК "Таврія" 01 серпня 2015 р., на ім'я первинної профсоюзної організації не надходили, до їх відома не доводились.
На неодноразові звернення позивача до роботодавця з листами № 52 від 20.07.2015 р., № 56 від 27.07.2015 р., 18.08.2015 р., 07.09.2015 р. з пропозицією щодо пояснення причин неперерахування коштів, відповідач в наданій відповіді (лист від 08.08.15 № 1897) послався на неможливість здійснення таких перерахувань з його р. рахунку та рекомендував здійснювати внесення цих коштів особисто працівниками - членами профспілки.
При цьому, зазначений лист не містив жодної інформації щодо подачі 01.08.2015 р. 59 заяв про відмову від встановленого порядку утримання та перерахування профспілкових внесків, що ставить під сумнів їх масову подачу саме 01.08.2015 р.
Витрати по оплаті судового збору в розмірі 1378 грн. пропорційно задоволеним вимогам покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія", 74905, Херсонська область, м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, буд. 299, ідентифікаційний код 00413475, р. рахунки не відомі на користь Первинної профспілкової організації працівників публічного акціонерного товариства "Дім марочних коньяків "Таврія", 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, просп. Дніпровський, буд. 299, ідентифікаційний код 24751159, р. рахунки не відомі 38900 (тридцять вісім тисяч дев'ятсот) грн. основного боргу та 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. витрат по оплаті судового збору.
2. В задоволенні решти позову відмовити.
Повне рішення складено 07.06.2016 року
Суддя Н.О. Задорожна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2016 |
Оприлюднено | 10.06.2016 |
Номер документу | 58157253 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні