Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"02" червня 2016 р. № 820/2378/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Спірідонова М.О.,
за участі:
секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 1563 від 29.03.1933 року, складеного Сталінським міським ЗАГС (м. Донецьк), виправивши дату державної реєстрації народження ОСОБА_1 с "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", та видати відповідне свідоцтво про народження.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_3 року у місті Сталіно (нині місто Донецьк). Проте, під час складання акту реєстрації цивільного стану про народження позивача у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 було помилково внесено до книги запису актів цивільного стану про народження Сталінського міським ЗАГС запис №1563 від ІНФОРМАЦІЯ_1. Тобто, датою запису було помилково зазначено день, який майже на 3 місяці передував не тільки фактичній реєстрації акту цивільного стану народження, а й самому народженню позивача. З метою виправлення помилково внесених відомостей позивач звернувся до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з письмовою заявою про внесення змін до актового запису. На згадану заяву 25.03.2016 року було надано письмову відповідь, в якій повідомлялося про неможливість внести зміни до актового запису та поновити свідоцтво, оскільки місцем народження заявника є територія, де проводиться антитерористична операція, що унеможливлює витребування з Державного архіву Донецької області спірного актового запису. Викладене зумовило звернення позивача до суду. У судовому засіданні ОСОБА_1 доводи та вимоги позову підтримав, просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог а також просив розглядати справу за відсутності уповноваженого представника.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, взявши до уваги відсутність заперечень відповідача у справі, вивчивши доводи позовних вимог, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Сталіно (нині місто Донецьк). Вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_3, копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2.
Про народження у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дитини - ОСОБА_1 - Сталінським міським ЗАГС до книги записів актів громадського стану було зроблено запис №1563.
Проте, як зазначено позивачем та підтверджено матеріалами справи, при складенні спірного актового запису №1563 про народження позивача було допущено фактичну помилку, шляхом зазначення дати запису ІНФОРМАЦІЯ_1.
З цього приводу суд зазначає, що таке зазначення дати здійснення актового запису не узгоджується з обставинами об'єктивної дійсності, позаяк актовий запис про народження за жодних обставин не може бути здійснений раніше від самого дня народження.
У березні 2016 року, у зв'язку із необхідністю виїхати закордон, позивач звернувся до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з письмовою заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1563 від 29.03.1933 року, складеного Сталінським міським ЗАГС (м. Донецьк), виправивши дату державної реєстрації народження ОСОБА_1 с "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", та видачу відповідного свідоцтва про народження.
Однак, відповідач надіслав на адресу позивача лист, в якому повідомлялося про неможливість внести зміни до актового запису та поновити свідоцтво, оскільки місцем народження заявника є територія, де проводиться антитерористична операція, що унеможливлює витребування з Державного архіву Донецької області спірного актового запису. Оскільки документ, про який йшлося у заяві, є свідоцтвом про народження, містить вказівку про батьків, при поновленні актового запису відомості про народженого можуть бути стверджені паспортними даними та/або даними його шлюбу. В свою чергу відомості про батьків народженого, на думку органу РАЦС, можуть бути стверджені наявними даними актового запису про шлюб його батьків.
Вирішуючи спір по суті, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).
З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоби документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.
Відповідно до положень ч. 1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.1 ст. 22 того ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ч.3, 4 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
Відповідно до ст. 26 вказаного Закону, дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.
Відповідно до положень п. 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, де зазначається, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п.2.1 вказаних вище Правил).
Матеріалами справи також підтверджено, що будь-яких заперечень з боку Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції щодо поданого разом із заявою необхідного пакету документів, матеріали справи не містять.
Відповідно до п. 1.1 вказаних Правил, де зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п.1.7 Правил).
При потребі внесення змін в актовий запис цивільного стану (метричний запис), який зберігається в державній архівній установі, відділ державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції, який прийняв заяву, надсилає матеріали справи разом з висновком до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління юстиції вищого рівня. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних територіальних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі на підставі отриманих матеріалів надсилає відповідне повідомлення до державного обласного (міського) архіву або Центрального державного історичного архіву в місті Києві. Державний архів, який отримав таке повідомлення, у десятиденний строк вносить зміни безпосередньо до актового запису (метричного запису) і після цього готує архівну довідку з внесеними змінами, яку надсилає до того самого відділу державної реєстрації актів цивільного стану. На підставі цієї довідки зазначений відділ державної реєстрації актів цивільного стану повторно видає свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану, на якому проставляє штамп "Повторно". Державній архівній установі надсилається повідомлення для проставлення у книзі державної реєстрації актів цивільного стану (метричній книзі) серії, номера виданого свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану та дати його видачі (п. 2.24 Правил)
У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, або неможливості його направлення органами іноземної держави (стихійне лихо, військові дії тощо), що підтверджується відповідними документами, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави. У разі необхідності внесення змін до актового запису цивільного стану, що зберігається на тимчасово окупованій території України, цей запис попередньо поновлюється у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано відповідну заяву громадянами України, що проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї; у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання громадянина України, яке знаходиться за межами тимчасово окупованої території України (п. 2.28 Правил).
Відповідно до п. 3.9 згаданих правил, 3.9. Для правильного написання відомостей у поновлених актових записах цивільного стану здійснюється необхідна перевірка, під час якої з'ясовуються число, місяць і рік народження заявника, а також ті відомості про його батьків, які істотно впливають на цивільно-правові відносини. На підтвердження достовірності поданих заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України до матеріалів справи додаються повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану. У разі зберігання відповідного актового запису цивільного стану в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті. У разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережених виправлень, дописок чи явних ознак підробки.
Викладене кореспондується з положеннями п. 3 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2014 р. за № 640/25417, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видача витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Тобто, в даному випадку відповідні зміни до актових записів про народження вносити саме Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Суд також зазначає, що позивачем до суду надані копії документів на підтвердження відомостей про нього та його батьків. Зокрема, в матеріалах справи наявні копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , де зазначено про народження ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_1, у графі "батько" вказаний ОСОБА_2, у графі "мати" - ОСОБА_3; копія свідоцтва про шлюб №946, виданого 5 травня 1933 року, між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 та повідомлення про загибель ОСОБА_2.
У суду немає також підстав не брати до уваги твердження позивача про фактичне здійснення спірного актового запису про його народження ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто через 10 днів після народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За таких підстав, враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача - Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції проти задоволення, та обґрунтованість та законність позовних вимог позивача, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п.п.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 12.6.7 Правил).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАС України).
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.
Зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 1563 від 29.03.1933 року, складеного Сталінським міським ЗАГС (м. Донецьк), виправивши дату державної реєстрації народження ОСОБА_1 с "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", та видати відповідне свідоцтво про народження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено 7 червня 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.06.2016 |
Оприлюднено | 09.06.2016 |
Номер документу | 58181869 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Спірідонов М.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні