Справа № 530/173/16-ц
2/530/163/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
31.03.2016 року місто Зіньків
Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого - судді Дем'янченка С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Зіньків Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства В«АгроекологіяВ» , треті особи: реєстраційна служба Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області про розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Зіньківського районного суду Полтавської області з позовом до приватного підприємства В«АгроекологіяВ» , треті особи: реєстраційна служба Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області про розірвання договору оренди землі.
З позову ОСОБА_1 вбачається, що 28 липня 2014 року помер ОСОБА_2 чоловік позивача, після смерті якого ОСОБА_1 прийняла спадщину успадкувавши належне йому майно в тому числі і земельну ділянку площею 4.5899 га. кадастровий № 5321386000:00:026:0032, що розташована на території Ставківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області і на даний час позивач являється власником вищезазначеної земельної ділянки. При житті 16.01.2008 року ОСОБА_2 уклав з приватним підприємством В«АгроекологіяВ» , договір оренди землі строком на 25 років щодо оренди земельної ділянки, яка належала йому на підставі державного акту серії ІV-ПЛ № 039612. Відповідно до п.40 договору оренди земельної ділянки перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. На даний час позивач має намір самостійно обробляти успадковану земельну ділянку у зв'язку з чим 10.12.2015 року направила лист приватному підприємству В«АргоекологіяВ» про розірвання договору оренди землі, відповіді від відповідача не надійшло, але під час розмови з керівництвом підприємства в усній формі йому було відмовлено в розірванні договору оренди землі. За вищезазначених обставин позивач звернулася з позовом до суду в якому просила суд розірвати договір оренди земельної ділянки площею 4.5899 га., кадастровий № 5321386000:00:026:0032, зареєстрований у Зіньківському районному відділі Полтавської філії ДП В«Центру ДЗК при Держкомземі УкраїниВ» про, що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.07.2010 року за № 041055501889 та зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку в належному стані та стягнути судовий збір.
В судове засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник за довіреністю ОСОБА_3 не з'явились надіслали клопотання про розгляд справи у їх відсутність заявлені позовні вимоги підтримали, в позовній заяві. Представник відповідача приватного підприємства В«АгроекологіяВ» в судові засідання 23.02.2016 року, 15.03.2016 року та 31.03.2016 року не з'явились, належним чином повідомлені, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не надав, треті особи представники реєстраційної служби Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області в судове засідання не з'явився належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не надав, представник відділу Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області в судове засідання не з'явився, але від нього надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність представника.
Суд вирішив за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів, з урахуванням норм ст.197 ЦПК України.
Суд, прийнявши до уваги заяви та клопотання осіб які беруть участь у справ, вивчивши та проаналізувавши матеріали цивільної справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до приватного підприємства В«АгроекологіяВ» , треті особи: реєстраційна служба Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області про розірвання договору оренди землі підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Нормами ст.11 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Судом встановлено, що 16.01.2008 року між приватним підприємством В«АгроекологіяВ» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер № 5321386000:00:026:0032,загальною площею 4,5899 га,яка розташована на території Ставківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області строком на двадцять п'ять років, який 19.07.2010 року зареєстрований Зіньківським районним відділом Полтавської регіональної філії ДП В«Центр ДЗК при Держкомземі УкраїниВ» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041055501889 (а.с.6-7). ОСОБА_1 нородилася 06.10.1949 року в селі Арсенськ Зіньківського району Полтавської області ( а.с.4-5), 28.07.2014 року помер її чоловік ОСОБА_2 З свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.07.2015 року ОСОБА_1 вбачається, що вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 і є власником земельної ділянки площею 4,5899 га., кадастровий №5321386000:00:026:0032, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,розташована на території Ставківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області і належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ПЛ № 039612 (а.с.8), що підтверджується витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.07.2015 ( а.с.9).
Згідно ст.18 Закону України «Про оренду землі» та ч.2 ст.125 ЗК України , договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації. Стаття 20 Закону України «Про оренду землі» зазначає, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
З часу прийняття спадщини після cмерті ОСОБА_2 з 14.07.2015 року позивач ОСОБА_4 стала стороною спірного договору оренди землі, а саме орендодавцем. До того ж, відповідно до п.40 договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору. Тобто вказаний пункт договору передбачає диспозитивність, тобто розірвання договору або зміна його умов.
Відповідно до ст.31 Закону України В«Про оренду земліВ» договір оренди землі припиняється у разі смерті фізичної особи - орендаря.
Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 17 Загальної декларації прав людини, передбачено - ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.
Відповідно до змісту ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» , при розгляді справ українські суди повинні застосовувати Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Також, у п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 «Про судове рішення у цивільній справі» зазначено, що «в мотивувальній частині кожного рішення у разі необхідності мають бути посилання на Конвенцію та рішення Європейського суду, які згідно з Законом №3477 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права і підлягають застосуванню в такій справі».
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та Протоколи до неї є складовою національного законодавства України.
Рішення Європейського суду є офіційною формою роз'яснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у зв'язку з цим - джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.
Згідно ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Зміст цього конвенційного положення про захист права власності розкритий у ряді Рішень Європейського Суду з прав людини. Так, у Рішенні Європейського Суду від 29.11.1991 р. у справі В«ОСОБА_5 Девелопментс ЛТДВ» проти ІрландіїВ» та у справі від 20.11.1995 року "Прессе Компанія Навієра СА" проти Бельгії", зазначається, що власники мають право претендувати щонайменше на законне сподівання на можливість користуватися своєю власністю. Зазначені сподівання, тобто те, на що розраховував позивач, відповідачем порушено.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 10.12.2015 року надіслала приватному підприємству В«АгроекологіяВ» заяву про дострокове розірвання договору оренди землі, яку відповідач отримав 17.12.2015 року. За п.39 договору, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, а згідно п.36 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. Відповідно до п.38 договору дія договору припиняється: - шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; - рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищенням, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі підлягають до задоволення.
Що стосується судових витрат то відповідно до статті 88 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним позовним вимогам, документально підтверджених.
На підстав викладено та керуючись ст.18,20,32 Закону України В«Про оренду землі В» ст.125 ЗК України, ст. ст. 3, 10,11, 15,30,57-61, 88, 197, 209, 212-215 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до приватного підприємства В«АгроекологіяВ» , треті особи: реєстраційна служба Зіньківського районного управління юстиції Полтавської області, відділ Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області про розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Договір оренди землі укладений 16.01.2008 року між приватним підприємством В«АгроекологіяВ» та ОСОБА_2 площею 4,5899 га. розташованої на території Ставківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, зареєстрований Зіньківським районним відділом Полтавської регіональної філії ДП В«Центр ДЗКВ» при Держкомземі України 19.07.2010 року за № 041055501889 - розірвати.
ЗобовВ»язати приватне підприємство В«АгроекологіяВ» повернути ОСОБА_1 земельну ділянку площею 4,5899 га. розташовану на території Ставківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області призначену для ведення товарного сільськогосподарського товариства.
Стягти із приватного підприємства В«АгроекологіяВ» , яке знаходиться за адресою: село Михайлики Шишацького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительки села Арсенівка Зіньківського району Полтавської області судовий збір в сумі 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -
Суд | Зіньківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.03.2016 |
Оприлюднено | 13.06.2016 |
Номер документу | 58193414 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні