Рішення
від 08.06.2016 по справі 538/390/15-ц
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №538/390/15-ц

Провадження по справі №2/538/5/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2016 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Крекотень С.А.

при секретарі - Криворучко В.І.

з участю:

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача Фермерського

господарства «Крокус» - Апостол О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лохвиця, Полтавської області справу за позовом ОСОБА_5 до Фермерського господарства «Крокус» про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Фермерського господарства «Крокус», в якому просила визнати недійним договір оренди земліплощею 3.840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Їсківецької сільської ради Лохвицького району, Полтавської області, б.н, укладений у 2102 році між нею та ФГ «Крокус»; зобов'язати Фермерське господарства «Крокус» повернути ОСОБА_5 належну їй земельну ділянку площею 3.840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Їсківецької сільської ради Лохвицького району, Полтавської області; стягнути зФермерського господарства «Крокус» на користь ОСОБА_5 понесені нею судові витрати по справі.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та в обґрунтування своїх вимог посилалися на те, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 3.840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Їсківецької сільської ради Лохвицького району, Полтавської області. У 2012 році між позивачкою та відповідачем укладався договір оренди вказаної земельної ділянки строком на три роки. Другий екземпляр договору відповідач позивачці не надавав. Копію договору відповідач надав позивачці лише в у 2015 році, після вимоги повернути земельну ділянку у зв'язку з закінченням строку дії договору. В наданій копії договору строк дії договору зазначено 10 років, підпис орендодавця у договорі не належить позивачці. В договорі не зазначені усі істотні умови договору, а саме: не зазначена дата укладення договору, не зазначено місце розташування земельної ділянки, відсутнє позначення місця її розташування, відсутні дані про земельні масиви та поля, на яких вона розташована та дані про встановлення меж земельних ділянок відповідно до затвердженого проекту їх відведення у порядку землеустрою; у розділі « орендна плата» незрозуміло визначено розмір орендної плати, оскільки зазначено 4% і сума 3075,50 грн., не визначена форма та порядок оплати орендної плати, не зазначено порядок індексації орендної плати; у договорі не зазначено і не приєднано до договору документів щодо наявності чи відсутності обмежень ( обтяжень) використання земельної ділянки; до договору не долучено проект землеустрою даноЇ земельної ділянки, строк дії договору визначено без врахування періоду ротації основної сівозміни згідно проекту землеустрою; до договору не долучено план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень, обтяжень у її використанні, акт приймання -передачі об'єкта оренди після державної реєстрації договору. Представники позивача вважають, що зміст та дії відповідача вказують на недосягнення домовленостей з усіх істотних умов договору оренди землі, відповідач в односторонньому порядку збільшив термін дії договору. З цих підстав представники позивача просили суд визнати недійсним вищевказаний договір оренди земельної ділянки.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав суду пояснив, що з позивачкою по справі було досягнуто домовленості з усіх істотних умов договору оренди землі, акт передачі земельної ділянки підписувався в день укладення договору. Договір, вірогідно, підписувала дочка позивачки ОСОБА_2, яка й отримувала орендну плату, договір підписувався не в його присутності, дійсність підпису він не перевіряв, доручення для підтвердження повноважень у ОСОБА_2 він не вимагав. В договорі не зазначені умови договору оренди землі на які посилаються представники позивачів, але він заповнений на типовому бланку договору оренди землі і тому відповідач вважає, що він укладений згідно вимог законодавства. Відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову.

Згідно копії Типового договору оренди землі 10 березня 2012 року між позивачем ОСОБА_5 та ФГ «Крокус» , укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,840 га, нормативна грошова оцінка якої складала 76847,52 грн.

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку сері серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 3.840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Їсківецької сільської ради Лохвицького району, Полтавської області.

Того ж дня, тобто 10 березня 2012 року року, згідно акту прийому-передачі об'єкт оренди - земельну ділянку за вказаним договором передано ФГ «Крокус».

Відповідно до п. 20 даного Договору передача земельної ділянки здійснюється у 5-денний строк після державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.

Згідно п. 43 Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Договір зареєстрований у Відділі Держкомзему у Лохвицькому районі 9.10.2012 року.

Згідно вимог ст. 215 ЦК України та ст.18 Закону України «Про оренду землі», згідно яких договір набирає чинності і є дійсним лише після його державної реєстрації .

Відповідно до частини першої ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Відсутність у договорі оренди землі хоча б однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою згідно частини другої ст. 15 названого Закону для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним.

Як вбачається з матеріалів справи, в оспорюваному договорі оренди землі не зазначено всіх істотних умов, передбачених ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», зокрема, не конкретизовано строк дії договору, оскільки не вказано дату початку дії договору та дату його закінчення), не вказані умови збереження стану об'єкта оренди, відсутнє позначення місця її розташування, відсутні дані про земельні масиви та поля, на яких вона розташована та дані про встановлення меж земельних ділянок відповідно до затвердженого проекту їх відведення у порядку землеустрою; у розділі « орендна плата» незрозуміло визначено розмір орендної плати, оскільки зазначено 4% і сума 3075,50 грн., індексації, форм платежу, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; у договорі не зазначено і не приєднано до договору документів щодо наявності чи відсутності обмежень ( обтяжень) використання земельної ділянки; до договору не долучено проект землеустрою даної земельної ділянки, строк дії договору визначено без врахування періоду ротації основної сівозміни згідно проекту землеустрою; до договору не долучено план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень, обтяжень у її використанні, акт приймання -передачі об'єкта оренди після державної реєстрації договору, у договорі не зазначено визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Окрім того, відповідно до ст.17 зазначеного Закону передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом прийому-передачі.

Таким чином, передача земельної ділянки Орендарю була здійснена Орендодавцем до державної реєстрації спірного договору, що є порушенням як умов договору, так і вимог ст. 17 Закону України "Про оренду землі" та є підставою відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» для визнання вказаного договору недійсним.

При цьому твердження відповідача щодо зазначення в Договорі умов збереження стану об'єкта оренди - не відповідає дійсності і передбачає обов'язки Орендаря, які містять загальні положення щодо ефективного використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення та умов договору і не є умовами збереження стану об'єкта оренди в світлі вимог Закону України «Про охорону земель» .

За таких обставин, відсутність у Договорі істотних умов договору оренди землі, визначених ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» - є правовою підставою для задоволення позову та визнання, відповідно до ч. 2 ст. 15 вказаного Закону, оспорюваного позивачем Договору оренди земельної ділянки - недійсним.

Згідно ст.88 ч.1 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Позивачем понесені судові витрати пов'язані із сплатою судового збору в сумі 243,60 грн. Отже понесенні судові витрати необхідно стягнути з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст.ст.10, 12, 88, 212, 215 ЦПК України, ст.ст.203, 205, 215,216 ЦК України,ст.ст.15, 17 Закону України « Про оренду землі», суд -

р і ш и в :

Позов задоволити повністю.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №б-н від 10 березня 2012року, укладений між ОСОБА_5 та Фермерським господарством «Крокус» площею 3,840 га, що знаходиться на території Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області, який зареєстровано у Відділі Держкомзему у Лохвицькому районі 9.10.2012 року за № 532260004002963.

Зобов'язати Фермерське господарства «Крокус» повернути ОСОБА_5 належну їй земельну ділянку площею 3.840 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Їсківецької сільської ради Лохвицького району.

Стягнути з Фермерського господарства «Крокус» код ЄДПОУ 24823999 на користь ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, і.п.н. НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 - 243,60 (двісті сорок три грн. 60 коп.) сплаченого нею судового збору.

На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: С.А. Крекотень

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.06.2016
Оприлюднено14.06.2016
Номер документу58194051
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —538/390/15-ц

Ухвала від 25.11.2016

Цивільне

Верховний Суд України

Романюк Я.М.

Ухвала від 26.09.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Кадєтова Олена Веніамінівна

Ухвала від 31.08.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Кадєтова Олена Веніамінівна

Рішення від 14.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карнаух П. М.

Ухвала від 07.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карнаух П. М.

Ухвала від 02.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карнаух П. М.

Рішення від 08.06.2016

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Крекотень С. А.

Ухвала від 23.03.2015

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Савинський Г. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні