Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 273/78/16-ц
Провадження № 2/273/136/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повне)
18 квітня 2016 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Васильчук О. В. при секретарі судових засідань ОСОБА_1, з участю представника позивача ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3, представника відповідача сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальнісю "Мирославль-Агро" ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю " БІРІТ імені Шевченка" до ОСОБА_5, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю " МиРославль-Агро" про визнання недійсним договору оренди землі -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом в обгрунтування якого зазначив, що 25.10.2012 року між ТзОВ «Біріт імені Шевченка» та відповідачем ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,0179 га, належної ОСОБА_5 на праві власності згідно державного акту на право власності на земельну ділянку № 129. Договір укладено на 5 років. У грудні 2015 року позивачу стало відомо, що 19.11.2015 року ОСОБА_5 уклав із СТОВ «МиРославль-Агро» новий ( інший ) договір оренди землі щодо тієї ж земельної ділянки. Приватний нотаріус ОСОБА_6 зареєструвала за СТОВ «МиРославль- Агро» у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди щодо земельної ділянки ОСОБА_5, яка на момент реєстрації фактично ще перебувала в оренді у позивача, згідно раніше укладеного правочину ( договору) та зареєстрованого права щодо неї, строк дії яких не закінчився. Позивач вважає, що дані обставини свідчать про порушення відповідачами його прав щодо спірної земельної ділянки, визначені договором оренди землі б/н від 25.10.2012 року. Просить суд визнати недійсним договір оренди землі б/н від 19.11.2015 року, укладений між ОСОБА_5 та СТОВ «МиРославль-Агро» щодо земельної ділянки площею 2,0179 га, кадастровий номер 1820681800:04:000:0076.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав з підстав зазначених у ньому та надав докази на підтвердження сплати податку за користування спірною земельною ділянкою, а саме: відомості про сплату орендної плати відповідачу за 2013-2015 роки та сплату податку на дохід фізичних осіб за оренду паїв 2013-2015 років.
Відповідач ОСОБА_5 в судовому засіданні позов визнав та зазначив, що орендну плату за здану в оренду земельну ділянку отримував, але сам договір не підписував.
Представник СТОВ «МиРославль-Агро» ОСОБА_7 позов не визнав та зазначив, що відповідач ОСОБА_5 договір оренди з позивачем не підписував і не розуміє за яку земельну ділянку він отримував орендну плату.
Приватний нотаріус Новоград-Волинського районного нотаріального округу Житомирської області ОСОБА_6 в судове засідання не явилася, надіслала листа в якому просила слухати справу без її участі
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.3 ЦК України в загальних засад цивільного законодавства є свобода договору, яка означає, що сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору, тощо (ст.ст.6,627 ЦК України).
Статтею 626 ЦК України визначено,що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обовязків.
Згідно вимог 628 ЦК України зміст договору становлять умови(пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обовязковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду,а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК Україи) Відносини щодо найму(оренди) земельної ділянки регулюються законом.
За змістом ст.1 ЗаконуУкраїни«Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Частиною 4 статт 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем, який укладається у письмовій формі.
Істотними умовами договору оренди землі відповідно до ст.15 ЗаконуУкраїни «Про оренду землі» є:
об'єкт оренди (кадастровий номер,місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
умови збереження об'єкта оренди;
умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
існуючі обмеження (обтяження)щодо використання земельної ділянки;
визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
відповідальністьсторін.
Враховуючи наведене, в судовому засіданні встановлено, що відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 878321, яка знаходиться на території Дубрівської сільської ради площею 2,9930 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, належить відповідачу ОСОБА_5, кадастровий номер 1820681800:04:000:0076 (а.с.35).
Судом встановлено, що згідно копії договору оренди від 25.10.2012 року між ОСОБА_5 та ТОВ «Біріт імені Шевченка» укладено договір № 2598 оренди земельної ділянки площею 2,0179 га строком на 5 років., який був зареєстрований у відділі Держкомзему 25.10.2012 року за № 182060004002598. (а.с.7-10)
На виконання цього договору між ТзОВ «Біріт імені Шевченка» та ОСОБА_5 складений та підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 11).
Таким чином між фізичною особою ОСОБА_5 та ТзОВ « БІРІТ імені Шевченка» існували договірні відносини, що випливали із укладеного між ними договору оренди. При цьому підприємство використовувало передано йому земельну ділянку за призначенням, сплачуючи оренду плату, що підтверджується довідкою №184 від 12.04.2016 року, відомостями про сплату орендної плати за 2013-2015 роки, податковими розрахунками сум доходу нарахованого на користь фізичної особи і сум отриманого з них податку (а.с.65-126), а відповідач цю плату одержував і будь-яких претензій не заявляв, що було ним самим підтверджено в судовому засіданні.
Разом з тим, було встановлено, що 19 листопада 2015 року укладений ще один договір оренди цієї ж земельної ділянки між ОСОБА_5 та СТОВ «МиРославль -ОСОБА_2» договір без номера на оренду земельної ділянки площею 2,0179 га , кадастровий номер 1820681800:04:000:0076, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 13). Даний договір є недійсним, оскільки порушує вимоги закону.
Частиною 1 статті 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання його стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою-третьою, пятою та шостою ст.203 ЦК України, а саме в момент вчинення правочину. Тобто, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст.182 ЦК України Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація договору оренди, його зміни та розірвання здійснюється відповідним органом за зверненням осіб з наданням відповідних документів, які є підставою для такої реєстрації (договір, судове рішення).
За змістом статей 6,18,20 Закону України « Про оренду землі» у редакції яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі підлягає державній реєстрації, якщо такий договір укладений. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Враховуючи наведене, суть державної реєстрації полягає в офіційному визнанні і підтвердженні державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок на підставі договору, а підставами виникнення цивільних прав і обовязків є сам договір, укладений між власником земельної ділянки і орендарем, які досягли згоди з усіх умов договору, підписання спірного договору за викладеними у ньому умовами здійснювалося за вільним вибором сторін.
Частиною1 ст.210 ЦК України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
За правилами ч. 3 ст.640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації з моменту державної реєстрації.
Припинення договору оренди відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі» може бути тільки шляхом його розірвання за погодженням сторін.
Згідно зі ст.654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що і договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. У разі припинення або розірвання договору орендиземліорендарзобов'язанийповернутиорендодавцевіземельнуділянкуна умовах визначених договором.
Виходячи з наведеного, договір оренди землі від 19 листопада 2015 року є недійсним, ос- кільки укладений під час дії договору оренди від 25.10.2012 року, який не припинив дію та без врахування пріоритетного права позивача на його продовження чи укладання.
Наданий представником СТОВ «МиРославль-Агро» лист роз’яснення приватного нотаріуса про порядок реєстрації договорів оренди земельних ділянок та відповідь відділу Держгеокадастру у Баранівському районі на запит нотаріуса про можливість реєстрації договору на оренду земельної ділянки кадастровий номер 1820681800:04:000:0238 (а.с.135-136) не може бути прийняте до уваги, оскільки угоди між сторонами ОСОБА_5та ТзОВ «БІРІТ імені Шевченка» на розірвання договору від 25.10.2012 року, не підписано, даний факт визнаний в судовому засіданні відповідачем ОСОБА_8
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 3, 10,11,60, 88, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 182, 203, 210, 215, 640 ЦК України, ст.ст.15,18,20 Закону України « Про оренду землі», суд -
В И Р І Ш И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "БІРІТ імені Шевченка" задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди землі б/н від 19 листопада 2015 року, укладений між ОСОБА_5 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю « МиРославль-Агро», щодо земельної ділянки площею 2,0179 га, кадастровий номер: 1820681800:04:000:0076.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Баранівський районний суд протягом десяти днів з часу отримання копії рішення.
Суддя: ОСОБА_9
Суд | Баранівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2016 |
Оприлюднено | 15.06.2016 |
Номер документу | 58220198 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Баранівський районний суд Житомирської області
Васильчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні