Справа № 481/1971/15-ц
Провадж.№ 2/481/19/2016
Р І Ш Е Н Н Я
іменем У К Р А Ї Н И
11.04.2016 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді - Уманської О.В.,
за участю секретаря - Кузьміної Н.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новобузького районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зобов'язання повернути земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В:
29 грудня 2015 року позивач ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до відповідача ОСОБА_3 в якому просила зобов'язати останнього повернути їй земельну ділянку із кадастровим номером 4824580400:01:000:0330. Свої вимоги позивач обґрунтовувала тим, що на праві приватної власності їй належить нерухоме майно ділянка (земельний пай ) із числа земель сільськогосподарського призначення площею 8,28 га за адресою: Баратівська сільська рада Новобузького району Миколаївської області, кадастровий номер 4824580400:01:000:0330, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що посвідчується Свідоцтвом про право власності від 02.07.2014 р. № 23721127. У вересні місяці 2007 року відповідач ОСОБА_3 передав позивачу ОСОБА_2 12500 грн., в свою чергу року ОСОБА_2 передала ОСОБА_3, підписані нею, розписку про отримання даної суми коштів, одностороннє зобов'язання про переоформлення земельного паю на ОСОБА_4, після зняття мораторію на продаж землі, два примірники договору оренди на земельної ділянки від 20.09.2007 р., два примірники Акта приймання-передачі земельної на ділянки, а також оригінал вищезгаданого державного акта на право приватної власності на землю . Договір оренди землі від 20.09.2007 р. був зареєстрований Новобузьким округом реєстрації Миколаївської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 27.11.2007 р за N 040702003034. Договір оренди землі від 20.09.2007 р. позивач вважає удаваним так як його вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, а саме договору купівлі - продажу даної земельної ділянки.
ОСОБА_2 передала земельну ділянку ОСОБА_3, а останній прийняв ділянку та сплатив за неї ОСОБА_2 12500 грн., що підтверджується Актом приймання - передачі земельної ділянки та розпискою ОСОБА_2 відповідно. Отже сторони виконали свої зобов'язання за договором купівлі-продаж. Поряд з цим, вчинений насправді ОСОБА_2 і ОСОБА_3 правочин, не відповідає ст. 657 Цивільного кодексу України, за якою договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню, оскільки правочин не посвідчено нотаріально.
В силу п. 15 розділу Х «перехідні положення» Земельного кодексу України, в редакції, що була року чинною на момент підписання та укладення правочину, до 1 січня 2008 року не допускалась купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності громади та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земeльнy ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб. За наявності такої заборони (мораторію) ОСОБА_2 і ОСОБА_3В не могли посвідчити правочин нотаріально, оскільки нотаріуси відмовлялися вчиняти нотаріальні дії в такому випадку. Відповідно до ч. 1 ст. 220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Нікчемний правочин є недійсним з моменту його вчинення (ч. 1 ст. 236 Цивільного кодексу України) приписами ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Отже, правочин, який насправді вчинили сторони по справі, є нікчемним і недійсним з моменту його вчинення. Тому у ОСОБА_3 виникне зобов'язання повернути ОСОБА_5 земельну ділянку за відповідним рішенням суду. В разі повернення земельної ділянки, у позивача з'явиться можливість продати її за ціною, вищою від тієї ціни за якою вона продала земельну ділянку ОСОБА_3 Так нинішня нормативна грошова оцінка земельної ділянки майже в 2 рази перевищує ціну, яку сплатив ОСОБА_3 (24810,14: 12500=1,99). В такий спосіб буде захищено інтереси позивача. А тому позивач ОСОБА_2 просить суд зобов'язати відповідача ОСОБА_3 повернути їй земельну ділянку із числа земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 8,28 га з кадастровим № 4824580400:01:000:0330.
Позивач в судове засідання не з'явилась, однак направила до суду заяву в якій просила розглядати справу без її участі, свої позовні вимоги підтримала просила їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити посилаючись на мотиви викладені у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлявся належним чином, в тому числі шляхом направлення SMS повідомлення, яке ним отримано 22.03.2016 року о 10:42:37.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно із вимогами ч. 1статті 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доведенню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення по справі і щодо яких у сторін і інших осіб, які беруть у справі, виникає спір.
Відповідно до вимог статті 214 ЦПК під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Як встановлено в судовому засіданні позивачу ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельні ділянка для ведення сільськогосподарського виробництва розміром 8,28 га розташована в межах Баратівської сільської ради Новобузького району Миколаївської області ( а.с.5-7).
Згідно договору оренди земельної ділянки від 20.09.2007 року, зареєстрованого 27.11.2007 року в Державному реєстрі земель за № 040702603034, між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем ОСОБА_3 було досягнуто угоди щодо оренди вищезазначеної земельної ділянки, строком на 49 років, яку згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки від « без дати», було передана в користування відповідача ОСОБА_3В.( а.с.08-10).
Позивач зазначає, що даний договір є удаваним, оскільки насправді між сторонами було досягнуто угоди щодо купівлі-продажу земельної ділянки на підтвердження чого відповідач сплатив позивачу 12500,00 грн та прийняв земельну ділянку, що підтверджується Актом приймання-передачі земельної ділянки та розпискою позивача ОСОБА_2
Як власник землі ОСОБА_2 безсумнівно має право на свій власний розсуд володіти, користуватися нею та вільно розпоряджатися. Згідно ст.41 Конституції України, право власності є непорушним, ніхто не може бути обмежений у цьому праві чи протиправно позбавлений його.
Однак власник порушеного права може скористатися не любим, а цілком конкретним способом захисту свого права.
У випадку розглядуваного судом спору позивач помилково обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, передбачений ст.ст.15,16 ЦК України. Так, ним поставлене перед судом питання про повернення земельної ділянки із володіння, ОСОБА_3 та за наслідками дослідження всіх обставин у справі безпідставного незаконного володіння суд в діях відповідача не угледів.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Стаття 629 ЦК України зазначає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Договір набирає чинності з моменту його укладення (ч. 2 ст. 631 ЦК України).
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (ч. 1 ст. 210 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України передбачено, що договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту державної реєстрації.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
П. 1.ч. 1 ст. 31 ЗУ «Про оренду землі» зазначає, що договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Згідно з вимогами ст. 204, ч. 1 ст. 215 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Зважаючи на те, що договір зареєстрований у встановленому законом порядку, він є укладеним з моменту його державної реєстрації, а отже - оспорюваним й витребування спірної земельної ділянки без визнання цього договору оренди недійсним не грунтується на вимогах, встановлених ст. ст. 210, 640 ЦК України, ст. 125 ЗК України і ст. 18 Закону України «Про оренду землі».
Така правова позиція, зокрема, викладена Верховним Судом України у постанові від 18 вересня 2013 року (у справі 6-99цс/13). прийнятій за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених 355 ЦПК України.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати позивача, відповідно до ст.88 ЦПК України, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 60, 88, 209, 212, 213 - 215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2, в інтересах якої діє ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зобов'язання повернути земельну ділянку залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області через Новобузький районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. У разі, якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя :
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2016 |
Оприлюднено | 21.06.2016 |
Номер документу | 58331330 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Уманська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні