Постанова
від 15.06.2016 по справі 903/744/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року Справа № 903/744/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Коваленка В.М.- головуючого(доповідач у справі), Короткевича О.Є. Погребняка В.Я., розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" на постанову та ухвалу від 17.03.2016 Рівненського апеляційного господарського суду від 17.02.2016 господарського суду Волинської області (щодо визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна) у справі№ 903/744/14 господарського суду Волинської області за заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волинська нафтогазова компанія" Товариства з обмеженою відповідальністю "Аветра" пробанкрутство ліквідаторарбітражний керуючий Григор'єв Валерій Васильович

в судовому засіданні взяли участь представники:

ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" - Луцик М.Б., довір.,

ТОВ "Волинська нафтогазова компанія" - Мартіросян А.Г., довір.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Волинської області від 19.08.2014 у справі № 903/744/14 прийнято до розгляду заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Волинська нафтогазова компанія" (далі - ТОВ "Волинська нафтогазова компанія") про порушення справи про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Аветра" (далі - ТОВ "Аветра", Боржник) в порядку норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції після набрання чинності з 19.01.2013 внесених змін, далі - Закон про банкрутство).

Ухвалою господарського суду Волинської області від 26.08.2014 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "Аветра", введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна Боржника призначено арбітражного керуючого Григор'єва В.В., справу призначено до розгляду в судовому засіданні тощо.

Постановою господарського суду Волинської області від 04.11.2014 ТОВ "Аветра" визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру, а ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Григор'єва В.В.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 26.01.2016 (суддя - Гарбар І.О.) в задоволенні скарги про визнання дій ліквідатора ТОВ "Аветра" арбітражного керуючого Григор'єва В.В., щодо проведеного розподілу коштів, отриманих від реалізації майна ТОВ "Аветра" на другому повторному аукціоні, що проводився 17.08.2015 Першою українською Міжрегіональною товарної біржею, а саме щодо спрямування коштів у сумі 43 256,95 грн. на задоволення витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та роботою ліквідаційної комісії, відмовлено. Відмовлено в зобов'язанні ліквідатора ТОВ "Аветра" арбітражного керуючого Григор'єва В.В. повернути незаконно розподілені кошти, отримані від реалізації майна ТОВ "Аветра" на другому повторному аукціоні, що проводився 17.08.2015 та спрямувати кошти у сумі 43 256,95 грн. на погашення вимог публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (далі - ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", Банк) за рахунок реалізованого майна банкрута, переданого в іпотеку банку.

Не погоджуючись із цією ухвалою суду, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило ухвалу господарського суду Волинської області від 26.01.2016 скасувати та прийняти нову ухвалу, якою скаргу ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" на дії ліквідатора ТОВ "Аветра" - Григор'єва В.В. задовольнити.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 17.02.2016 (суддя - Гарбар І.О.) в задоволенні заяви Банку від 10.09.2015 №140-5-1-00/8-3711 про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра" відмовлено.

Не погодившись із цією ухвалою суду, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" звернулося до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило ухвалу господарського суду Волинської області від 17.02.2016 скасувати та прийняти нову ухвалу, якою заяву ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" від 10.09.2015 №140-5-1-00/8-3711 про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра" задовольнити.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 (головуючий суддя - Коломис В.В., судді: Тимошенко О.М., Огороднік К.М.) апеляційні скарги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" залишено без задоволення, ухвалу господарського суду Волинської області від 26.01.2016 та ухвалу господарського суду Волинської області від 17.02.2016 - залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів попередніх інстанцій, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу господарського суду Волинської області від 26.01.2016, ухвалу господарського суду Волинської області від 17.02.2016 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 скасувати та прийняти нове рішення, яким скаргу ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" на дії ліквідатора ТОВ "Аветра" - Григор'єва В.В. задовольнити, а також прийняти нове рішення, яким заяву ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" від 10.09.2015 №140-5-1-00/8-3711 про визнання недійсним результатів аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра" задовольнити, справу повернути до суду першої інстанції для подальшого розгляду на стадію ліквідаційної процедури.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 30.05.2016 ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" відмовлено в прийнятті касаційної скарги на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 в частині перегляду в апеляційному порядку ухвали господарського суду Волинської області від 26.01.2016 та прийнято до провадження касаційну скаргу на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 в частині перегляду в апеляційному порядку ухвали господарського суду Волинської області від 17.02.2016..

Касаційна скарга Банку в частині, що стосується визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна, мотивована порушенням судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши в режимі відеоконференції пояснення представників ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" і ТОВ "Волинська нафтогазова компанія", обговоривши доводи касаційної скарги в зазначеній частині, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні заяви Банку про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра", суд першої інстанції виходив з того, що ні ліквідатором Боржника - арбітражним керуючим Григор'євим В.В., ні торгуючою організацією не було порушено вимог Закону про банкрутство при продажі майна банкрута ТОВ "Аветра" у вигляді цілісного майнового комплексу, а продаж майна було здійснено з дотриманням процедури, визначеної нормами Закону про банкрутство.

З вказаними висновками місцевого господарського суду повністю погодився суд апеляційної інстанції.

Заперечуючи висновки попередніх судових інстанцій, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в касаційній скарзі зазначає, зокрема, про те, що судами належним чином не було досліджено договір про проведення аукціону від 31.03.2015 на предмет відповідності його змісту вимогам закону. До того ж, заявник вказує на те, що Банк не надавав згоди на продаж заставного майна на повторному і другому повторному аукціонах, а ліквідатор неправомірно приступив до подальшої реалізації на повторному і другому повторному аукціоні без погодження із заставним кредитором початкової вартості майна. При цьому, Банк посилається на те, що реалізацію майна як цілісного майнового комплексу на другому повторному аукціоні проведено незаконно, оскільки застосування положень ч. 5 ст. 44 Закону про банкрутство можливо виключно за відсутності у складі майна банкрута (цілісного майнового комплексу) майна, яке є предметом забезпечення.

Однак, суд касаційної інстанції не погоджується із наведеними запереченнями, оскільки вони суперечать вимогам діючого законодавства та викладені без врахування встановлених судами обставин справи.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, 14.09.2015 ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" звернулося до господарського суду Волинської області з заявою про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра", що проводився 17.08.2015 Першою українською міжрегіональною товарною біржою, з посиланням на те, що організація та проведення аукціонів із продажу майна Боржника відбулася з порушенням норм чинного законодавства України, зокрема, порушення прав заставного кредитора, передбачених Законом про банкрутство.

Відповідно до ч.3 ст.55 Закону про банкрутство результати аукціону, проведеного з порушенням вимог закону, можуть бути визнані в судовому порядку недійсними. Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним укладеного з переможцем договору купівлі-продажу.

Як встановлено судами обох інстанцій, відповідно до ч.1 ст.44 Закону про банкрутство ліквідатором майна Боржника - арбітражним керуючим Григор'євим В.В. 02.02.2015 проведено інвентаризацію майна ТОВ "Аветра", а з метою пошуку торгуючої організації для реалізації майна банкрута ліквідатором було подано оголошення в газету "Україна" № 74 від 11.11.2014. До того ж, на виконання вимог ст.49 Закону про банкрутство арбітражним керуючим Григор'євим В.В. 19.02.2015 в загальнодержавному довідковому рекламно-інформаційному виданні "Україна, факти та події тижня" №82 розміщено оголошення про проведення відбору (конкурсу) торгуючих організацій для реалізації майна банкрута ТОВ "Аветра", за результатами якого ліквідатором обрано для подальшої реалізації майна Боржника Першу Українську міжрегіональну товарну біржу з огляду на стаж роботи на біржовому ринку, а також те, що її винагорода за проведення аукціону становить 10%, що значно менше ніж у інших торгуючих організацій.

Судами було встановлено та підтверджується матеріалами справи, що комітетом кредиторів ТОВ "Аветра" було вирішено включити дебіторську заборгованість до ліквідаційної маси та продати її на відкритих торгах цілісним майновим комплексом разом із іншим майном банкрута, в тому числі і заставним (протокол від 23.02.2015).

Ухвалою господарського суду Волинської області від 31.03.2015 організатора аукціону - Першу українську міжрегіональну товарну біржу залучено до участі у даній справі про банкрутство.

31.03.2015 між ТОВ "Аветра" в особі ліквідатора - арбітражного керуючого Григор’єва В.В. та Західно-українським регіональним підрозділом Першої української міжрегіональної товарної біржи був укладений договір про проведення аукціону.

Статтею 42 Закону про банкрутство встановлено, що майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 02.04.2015 надано дозвіл на продаж заставного майна (за переліком) та надано згоду на продаж майна банкрута - ТОВ "Аветра", в тому числі, заставного майна та дебіторської заборгованості банкрута цілісним майновим комплексом за початковою вартістю, яка становитиме сукупність вимог всіх кредиторів. При цьому, даною ухвалою суду зобов'язано ліквідатора Григор’єва В. В. продаж майна банкрута здійснювати у відповідності до вимог Закону про банкрутство та надано оцінку позиції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", про те, що останній надав згоду на реалізацію заставного майна виключно на першому аукціоні з визначенням його початкової вартості, яка становить сукупну кількість вимог кредиторів боржника. Обставин оскарження зазначеної ухвали суду від 02.04.2015 в ході даного судового розгляду попередніми судовими інстанціями встановлено не було.

Поряд з цим, місцевий та апеляційний суди дійшли висновку, що згідно вимог Закону про банкрутство надання згоди кредитором, вимоги якого забезпечені майном боржника, на реалізацію такого майна повинно здійснюватись одноразово перед початком процедури продажу та не передбачає права кредитора обмежувати можливість зниження початкової вартості, якщо це передбачено Законом, а також не передбачає обов'язку ліквідатора погоджувати порядок реалізації заставного майна на повторному і другому повторному аукціоні, оскільки цей порядок також передбачений Законом.

Відповідно до ст.ст. 43, 44 Закону про банкрутство, ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами. Майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами обох інстанцій, аукціон з продажу майна ТОВ "Аветра", призначений на 25.06.2015, та повторний аукціон, призначений на 13.07.2015, були визнані такими, що не відбулися у зв'язку із відсутністю заявок на участь в аукціоні, що підтверджується інформаційним повідомленням біржі.

Згідно норм ст.65 Закону про банкрутство якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон.

З матеріалів справи вбачається, що 17.07.2015 на сайті Міністерства юстиції України та на веб-сайті Вищого господарського суду України було розміщено оголошення про проведення 17.08.2015 другого повторного аукціону з продажу майна ТОВ "Аветра" та 13.08.2015 ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" надіслано лист з повідомленням про дату проведення другого повторного аукціону з продажу майна банкрута.

Як встановлено попередніми судовими інстанціями та підтверджується матеріалами справи, 17.08.2015 Першою українською товарною міжрегіональною біржею було проведено аукціон з продажу майна ТОВ "Аветра", за наслідками якого майно банкрута, в тому числі майно, яке перебувало у заставі ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", було реалізовано у вигляді цілісного майнового комплексу переможцю торгів - товариству з обмеженою відповідальністю "ІнвестПріорітіКомпані" (далі - ТОВ "Інвест Пріоріті Компані") за ціною 620 123,14 грн., про що 17.08.2015 укладено договір купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні та 20.08.2015 підписано акт приймання-передачі об'єкту аукціону. На банківський рахунок ТОВ "Аветра" надійшли грошові кошти від продажу майна в сумі 558 110,83 грн. за мінусом 10 % винагороди торгуючої організації.

В ході розгляду справи судами встановлено та не заперечується Банком, що всі кошти, отримані від реалізації майна Боржника в ліквідаційній процедурі, а також кошти, які були наявні на рахунках банкрута були перераховані в якості часткового погашення кредиторської заборгованості забезпеченому кредитору - ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (479 880,83 грн.), за мінусом коштів, які були витрачені за проведення фінансового аналізу (30 000,00 грн.), грошової винагороди арбітражного керуючого Григор'єва В.В. за виконання ним обов'язків ліквідатора (51 320,40 грн.), та коштів за послуги банку по перерахуванню коштів (265,00 грн.).

Встановивши зазначені обставини та зважаючи на те, що договором про проведення аукціону від 31.03.2015 не передбачено іншого, ніж визначено Законом про банкрутство, порядку його проведення, місцевий та апеляційний суди дійшли висновку, що ні ліквідатором - арбітражним керуючим Григор'євим В.В., ні торгуючою організацією не було порушено вимог Закону про банкрутство при продажі майна ТОВ "Аветра" у вигляді цілісного майнового комплексу, а продаж майна банкрута було здійснено з дотриманням процедури, яка визначена нормами Закону про банкрутство.

Таким чином, виходячи з аналізу названих норм та встановлених судами першої та апеляційної інстанцій обставин справи, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає правомірними висновки цих судів про відсутність правових підстав для задоволення заяви ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна Боржника, а доводи касаційної скарги Банку такими, що не спростовують висновків оскаржуваних судових рішень.

Місцевим та апеляційним судами повно та всебічно досліджено матеріали справи та з'ясовано фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги Банку. Оцінка доводів учасників даної справи про банкрутство та наявних доказів була здійснена попередніми судовими інстанціями з дотриманням приписів ст.ст. 4 7 , 43 ГПК України.

Суд касаційної інстанції вважає також законним і обґрунтованим висновок апеляційного суду про відсутність правових підстав для задоволення вимог апеляційної скарги Банку в частині направлення повідомлення органам прокуратури на підставі ст.90 ГПК України.

Доводи касаційної скарги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" щодо неправомірного укладення ліквідатором договору про проведення аукціону із Західно-українським регіональним підрозділом Першої української міжрегіональної товарної біржі, були предметом дослідження суду апеляційної інстанцій та обґрунтовано відхилені як безпідставні з посиланням на ч. 4 ст.64 ГК України та ч.ч. 1-3 ст.95 ЦК України.

Вмотивовано відхилено як місцевим, так і апеляційним судами також посилання Банку, викладені також і в касаційній скарзі, на неправомірне укладання ліквідатором договору про проведення аукціону до отримання згоди на продаж майна банкрута та неможливість продажу майна ТОВ "Аветра", в тому числі заставного, у вигляді цілісного майнового комплексу на повторному та другому повторному аукціонах, про що зазначено в оскаржуваних судових рішеннях.

Доводи ж ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" стосовно незаконних, на його думку, дій арбітражного керуючого Григор'єва В.В. щодо проведеного розподілу коштів, отриманих від реалізації майна ТОВ "Аветра" на другому повторному аукціоні від 17.08.2015, були предметом дослідження в межах даної справи при розгляді судами першої та апеляційної інстанцій скарги на дії ліквідатора та були відхилені.

Обґрунтовано спростовано судами як безпідставні посилання Банку на завищену суму гарантійних внесків, а також твердження заявника про те, що ліквідатором в порушення вимог ч.1 ст.59 Закону про банкрутство в оголошенні про проведення другого повторного аукціону було вказано неправдиву інформацію про земельні ділянки, зокрема, щодо переходу до потенційного переможця права користування ними.

Решта доводів касаційної скарги ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" зводяться до переоцінки доказів та необхідності додаткового встановлення обставин справи, тому не можуть бути прийняті колегією суддів до уваги з огляду на встановлені ст. 111 7 ГПК України межі перегляду справи в касаційній інстанції.

Враховуючи викладене, оскаржувані ухвала та постанова судів першої та апеляційної інстанцій підлягають залишенню без змін, як такі, що відповідають нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись нормами ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 в частині перегляду в апеляційному порядку ухвали господарського суду Волинської області від 17.02.2016 у справі № 903/744/14 залишити без змін.

2. Ухвалу господарського суду Волинської області від 17.02.2016 (щодо визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна) та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 в цій частині у справі № 903/744/14 залишити без змін.

Головуючий В.М. Коваленко

Судді О.Є. Короткевич

В.Я. Погребняк

Постанова виготовлена та підписана 17.06.2016

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення15.06.2016
Оприлюднено21.06.2016
Номер документу58406551
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/744/14

Ухвала від 17.03.2016

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 26.12.2016

Господарське

Верховний Суд України

Жайворонок Т.Є.

Ухвала від 28.11.2016

Господарське

Верховний Суд України

Жайворонок Т.Є.

Ухвала від 30.09.2016

Господарське

Верховний Суд України

Ємець А.А.

Ухвала від 30.09.2016

Господарське

Верховний Суд України

Ємець А.А.

Ухвала від 21.09.2016

Господарське

Верховний Суд України

Ємець А.А.

Постанова від 15.06.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Постанова від 15.06.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Постанова від 15.06.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

Ухвала від 30.05.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні