Рішення
від 15.06.2016 по справі 149/3651/15-ц
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/3651/15-ц

Провадження №2/149/123/16

Номер рядка звіту 22

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15.06.2016 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Клімик К. О.,

при секретарі Гавлович Л. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" до Фермерського господарства "Поділля Н", ОСОБА_1 про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним з зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке", треті особи: ОСОБА_2 господарство "Поділля Н", Реєстраційна служба Калинівського районного управління юстиції Вінницької області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним , -

В С Т А Н О В И В:

ТОВ "Хмільницьке" звернулося в Хмільницький міськрайонний суд з позовом до ФГ "Поділля Н", ОСОБА_1 про визнання договору оренди земельної ділянки № б/н від 5 листопада 2015 року, укладеного між ОСОБА_1 та ФГ "Поділля "Н", кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132 недійсним, та про скасування зареєстрованого за ФГ "Поділля Н" іншого речового права (права оренди) відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 26086436 від 12.11.2015 року.

В послідуючому ТОВ "Хмільницьке" уточнило позовні вимоги та просило суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № б/н від 5 листопада 2015 року, укладений між ОСОБА_1 та ФГ "Поділля "Н", кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132. Ухвалою суду позовні вимоги в частині скасування зареєстрованого за ФГ "Поділля Н" іншого речового права (права оренди) відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 26086436 від 12.11.2015 року, залишено без розгляду

Як вбачається з позовно заяви та заяви про уточнення позовних вимог, позов мотивовано тим, що 14 листопада 2005 року між ОСОБА_3 та ТОВ "ім. Б. Хмельницького" було укладено терміном на 10 років з строком дії до 14 листопада 2015 року договір оренди земельної ділянки № 135 площею 4,8071 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132, яка знаходиться на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Даний договір було зареєстровано у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії "Центру ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12 березня 2007 року за № 040783500083.

ТОВ "Хмільницьке" є правонаступником усіх прав та обов’язків реорганізованого шляхом приєднання ТОВ "ім. Богдана Хмельницького". Таким чином ТОВ "Хмільницьке" стало орендарем земельної ділянки належної ОСОБА_3 ТОВ "Хмільницьке" належним чином виконувало договірні зобов’язання і будь-якого спору щодо укладення, реєстрації та виконання договору оренди земельної ділянки між сторонами не існує. ТОВ "Хмільницьке" належним чином виплачувало орендну плату, а ОСОБА_3 отримувала орендну плату і будь-яких претензій товариству на протязі дії договору оренди не заявляла.

3 травня 2011 року ОСОБА_3 померла. Належну ОСОБА_3 земельну ділянку успадкувала її донька ОСОБА_1, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 14 листопада 2012 року державним нотаріусом Бердичівської державної нотаріальної контори Житомирської області ОСОБА_4 Таким чином ОСОБА_1 як спадкоємець стала власником земельної ділянки і відповідно орендодавцем. ТОВ "Хмільницьке" продовжувало належним чином виконувати умови договору земельної ділянки № 135 від 14 листопада 2005 року, а ОСОБА_1 отримувала орендну плату і будь-яких претензій товариству на протязі дії договору оренди не заявляла.

В зв’язку із тим, що договір оренди земельної ділянки № 135 від 14 листопада 2005 року діяв до 14 листопада 2015 року, ТОВ "Хмільницьке" скористалося своїм переважним правом на поновлення строку оренди земельної ділянки. 1 квітня 2015 року між ТОВ "Хмільницьке" та ОСОБА_1 було укладено новий договір оренди земельної ділянки. Факт належного виконання орендарем умов договору оренди, дотримання ним строків та процедури повідомлення про намір реалізувати своє переважне право на поновлення договору оренди на новий строк, ненадіслання орендодавцем у встановлений законом строк відмови у поновленні договору на новий строк, укладення орендодавцем договору оренди з іншим орендодавцем на таких самих умовах, які запропоновані попереднім орендарем, продовження використання ним земельної ділянки після закінчення строку дії договору, свідчить про наявність у позивача переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк та порушення цього права з боку ОСОБА_1 та ФГ "Поділля Н". ТОВ "Хмільницьке" за декілька місяців до закінчення строку дії договору звернулося до ОСОБА_1 із пропозицією поновлення договору шляхом укладання нового договору, на що ОСОБА_1 погодилася та підписала 1 квітня 2015 року новий договір оренди строком дії на 5 років, в якому було суттєво збільшено розмір орендної плати - з 1,5% до 5%. Орендодавець жодним чином не повідомив орендаря про намір припинити орендні відносини та не бажання поновити строк оренди земельної ділянки на новий термін. Таким чином ТОВ "Хмільницьке" скористалося своїм переважним правом та уклало новий договір оренди земельної ділянки на новий строк. В грудні 2015 року, товариству стало відомо, що ОСОБА_1 5 листопада 2015 року уклала договір оренди земельної ділянки з ФГ "Поділля Н". Дата державної реєстрації 16.11.2015 року.

26.01.2016 року до суду надійшла зустрічна позовна заява ОСОБА_1 до ТОВ "Хмільницьке", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні зустрічного позивача - ФГ "Поділля Н", РС Калинівського РУЮ Вінницької області, про визнання недійсним договору № 121 від 01 квітня 2015 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке". Зустрічна позовна заява мотивована тим, що 20.02.2015 року між ОСОБА_1 та ФГ "Поділля Н" укладено договір оренди землі з орендною платою 6%. В подальшому 5 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ФГ "Поділля Н", укладено договір оренди землі з орендною платою 7%, який в подальшому було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав. При цьому, ОСОБА_1 зазначила, що наміру продовжувати орендні відносини з ТОВ "Хмільницьке" вона не мала, оскільки орендна плата є занадто низькою. Також, ОСОБА_1 зазначила, що договір оренди № 121 від 01.04.2015 року вона не підписувала, а лише ставила свій підпис при отриманні орендної плати за попереднім договором, який в подальшому шляхом наслідування виконаний іншою особою. З цих підстав ОСОБА_1 просить визнати недійсним договір оренди землі № 121 від 01.04.2015 року між ТОВ "Хмільницьке" та ОСОБА_1

Ухвалою суду прийнято до провадження та об'єднано в одне провадження цивільний позов ТОВ "Хмільницьке" до ФГ "Поділля Н", ОСОБА_1 та зустрічний позов ОСОБА_1 до ТОВ "Хмільницьке", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні зустрічного позивача - ФГ "Поділля Н", РС Калинівського РУЮ Вінницької області.

В судовому засіданні представник ТОВ "Хмільницьке" ОСОБА_5 підтримав первісний позов з наведених в ньому підстав та просив визнати недійсним договір оренди земельної ділянки б/н від 5 листопада 2015 року укладений між ОСОБА_1 та ФГ "Поділля Н", як такий, що порушує переважне право ТОВ "Хмільницьке" на поновлення договору оренди земельної ділянки визначене статтею 33 Закону України "Про оренду землі". Також представником ТОВ "Хмільницьке" надані письмові заперечення проти зустрічного позову ОСОБА_1, в яких просить відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви, оскільки договір № 121 від 01.04.2015 року ОСОБА_1 підписувала власноручно, даний договір відповідає вимогам ст.ст. 4-6, 11, 15, 17, 19 Закону України "Про оренду землі" та ст. 203 ЦК України. ОСОБА_5 також пояснив, що ОСОБА_1 не повідомляла ТОВ "Хмільницьке" про намір передати належну їй земельну ділянку ФГ "Поділля Н" та про укладення між нею та та ФГ "Поділля Н" договору оренди тієї ж земельної ділянки, яку орендує ТОВ "Хмільницьке". ТОВ "Хмільницьке" отримало поштовий конверт, в якому серед інших листів був лист-повідомлення ОСОБА_1 про те, що вона просить припинити використання належної їй земельної ділянки та звільнити належну їй земельну ділянку.

Представник ФГ "Поділля Н" ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечив проти задоволення первісного позову та підтримав надані ним письмові заперечення на позов ТОВ "Хмільницьке". В судовому засіданні пояснив, що реалізація переважного права попереднього орендаря, в даному випадку ТОВ "Хмільницьке", на поновлення договору оренди можлива лише за умови дотримання орендарем встановленої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" певної процедури і у визначені законом строки. Вказаної процедури ТОВ "Хмільницьке" не дотрималось, зокрема не направляло ОСОБА_1 лист - повідомлення про поновлення договору оренди з доданою до нього додатковою угодою до попереднього договору оренди земельної ділянки. ОСОБА_1 у визначений вказаним законом строк повідомила ТОВ "Хмільницьке" про не бажання продовжуавти орендні відносини з ТОВ "Хмільницьке" та вимагала припинити використання належної їй земельної ділянки та протягом семи днів звільнити належну їй земельну ділянку. Переважне право у ТОВ "Хмільницьке" не виникло також і з тих підстав, що умови визначені ТОВ "Хмільницьке" в договорі від 01.04.2015 року щодо орендної плати становили 5% від нормативної грошової оцінки землі, в той час як згідно договору від 5 листопада 2015 року укладеного ОСОБА_1 з ФГ "Поділля Н", там орендна плата сторонами договору визначена в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки, більшою є також натуральна форма оплати.

Представник РС Калинівського РУЮ Вінницької області у судове засідання не з'явився, причини неявки не відомі. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлено завчасно та належним чином.

ОСОБА_1 в судове засіданні не з"явилася, хоча про день, час та місце судового засідання повідомлялася належним чином. В зустрічній позовній заяві просила розгляд справи проводити за її відсутності. Представник ОСОБА_1 за довіренністю ОСОБА_7 проти задоволення позовних вимог ТОВ "Хмільницьке" заперечив на підставах викладених у зустрічній позовній заяві ОСОБА_1, та повністю підтримав зустрічні позовні вимоги ОСОБА_1

Ухвалою суду від 7 квітня 2016 року, явку ОСОБА_1 для надання особистих пояснень в судовому засіданні, зокрема про обставини підписання чи не підписання нею спірних договорів, визнано обов'язковою. Разом з тим, ОСОБА_1, будучи неодноразово повідомленою про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та встановивши обставини, факти та відповідні правовідносини, які мають значення для вирішення даної справи, дійшов висновку, що як первісний так і зустрічний позов задоволенню не підлягають, враховуючи наступне.

14.11.2005 року між ОСОБА_3 (орендодавець) та ТОВ "ім. Б.Хмельницького" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 135, зареєстрований у Хмільницькому РВ Вінницької РФ "Центр ДЗК" 12.03.2007 року за № 040783500083, відповідно до якого орендодавець надала, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 4,8071 га, кадастровий номер 0524883500:03:001:0132, що знаходиться на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району, яка належить орендодавцю відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 068958 від 10.03.2005 року. Відповідно до умов вказаного договору, він укладений на 10 років, строк дії договору до 14.11.2015 року. Орендна плата встановлюється в грошовій формі та в розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки або в натуральній формі с/г продукцією. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. На виконання вказаного договору його сторонами було складено акт приймання-передачі земельної ділянки що орендується від 15.03.2007 року (а.с.11).

ТОВ "Хмільницьке" є правонаступником ТОВ "ім. Б.Хмельницького", що підтверджується витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та протоколом № 2 загальних зборів учасників ТОВ "ім. Б.Хмельницького" від 25.12.2008 року (а.с.20-23).

Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 14 листопада 2012 року доведено, що після смерті матері ОСОБА_3 власником спірної земельної ділянки стала ОСОБА_1 (а.с.13).

Як вбачається з договору оренди землі № 121 від 01.04.2015 року, копія якого додана ТОВ "Хмільницьке" до позовної заяви, сторонами цього договору вказані ОСОБА_1 (орендодавець) та ТОВ "Хмільницьке" (орендар). Під договором стоять підписи сторін договору. За умовами вказаного договору, орендодавець надала, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8071 га, кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132. Термін дії договору 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 8006,67 гривень на рік або у натуральній формі (а.с.14-15).

Як вбачається з договору оренди землі від 20.02.2015 року, копія якого додана ОСОБА_1 до зустрічної позовної заяви, сторонами цього договору вказані ОСОБА_1 (орендодавець) та ФГ "Поділля Н" (орендар). Під договором стоять підписи сторін договору. За умовами вказаного договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8071 га, яка розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району, кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132. Договір укладено на 7 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендна плата вноситься орендарем один раз на рік у натуральній або грошовій формі за вибором орендодавця у розмірі 6 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки. У разі внесення орендної плати у натуральній формі її розмір становить 3500 кг зернових та 100 кг цукру. Відповідно до п. 43, вказаний договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації, однак державна реєстрація вказаного договору не здійснювалася (а.с.60-62).

Як вбачається з договору оренди землі від 5 листопада 2015 року, копія якого надана до суду представником ФГ "Поділля Н", сторонами цього договору вказані ОСОБА_1 (орендодавець) та ФГ "Поділля Н" (орендар). Під договором стоять підписи сторін договору. За умовами вказаного договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,8071 га, яка розташована на території Кустовецької сільської ради Хмільницького району, кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132. Договір укладено на 7 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендна плата вноситься орендарем один раз на рік у натуральній або грошовій формі за вибором орендодавця у розмірі 7 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки. У разі внесення орендної плати у натуральній формі її розмір становить 3500 кг зернових та 100 кг цукру (а.с.91-93).

Як вбачається з листа-повідомлення від 15.11.2015 року, ОСОБА_1 повідомила ТОВ "Хмільницьке" про своє не бажання продовжувати договірні відносини із ТОВ "Хмільницьке" щодо оренди належної їй земельної ділянки. Згідно фіскального чека, а також опису вкладення в цінний лист, адресований ТОВ "Хмільницьке" лист-повідомлення від 15.11.2015 року, був надісланий ТОВ "Хмільницьке" 14.12.2015 року.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 47681098 від 16.11.2015 року, за ФГ "Поділля Н" зареєстроване речове право, яке виникло із договору оренди землі № б/н від 05.11.2015 року між ФГ "Поділля Н" та ОСОБА_1 (а.с. 18-19).

Відповідно до ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору найму, регулюються актами земельного законодавства - Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 6, ч. 1 ст. 627 ЦК України).

У первісній позовній заяві, а також запереченнях проти зустрічного позову від 25.02.2016 року, представник первісного позивача посилається на те, що ТОВ "Хмільницьке" скористалось своїм переважним правом на поновлення строку договору оренди земельної ділянки шляхом укладення нового договору оренди № 121 від 01.04.2015 року. Разом з тим, вказані доводи представника позивача не узгоджуються з вимогами чинного законодавства.

Так, статтею 33 Закону України "Про оренду землі" визначено процедуру поновлення договору оренди землі.

Частинами 1-5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Таким чином, реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ч.1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", можлива лише за умови дотримання встановленої процедури та наявності волевиявлення сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати чи інших істотних умов договору, передбачених ст. 15 Закону України "Про оренду землі", переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити наступні юридичні факти: орендар належно виконує свої обов’язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Також, частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені ч.6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов’язки за договором, відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди, сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Отже, аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту відповідно до статті 3 ЦК України, матиме місце при укладенні договору оренди:

- із новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право;

- у випадку недосягнення згоди щодо плати за новим договором та інших умов договору з іншим наймачем на більш сприятливих умовах та укладення з ним договору, на тих самих умовах, які запропоновані попереднім наймачем при реалізації переважного права;

- укладення договору з новим орендарем за умови, що підставою відмови попередньому орендарю у поновленні договору оренди було повідомлення орендодавця про необхідність використовувати об’єкт оренди для власних потреб.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України при розгляді справи № 6-219 цс14.

Так, обставини належного виконання обов'язків ТОВ "Хмільницьке" як орендаря за договором від 14.11.2005 року сторонами не заперечувались. Разом з тим, ТОВ "Хмільницьке" не скористалось своїм переважним правом визначеним в договорі від 14.11.2005 року, так як не виконало вимог та умов та не дотрималось процедури встановлених частинами 1-5, 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", які б давали право орендарю на поновлення договору оренди земельної ділянки.

Натомість ТОВ "Хмільницьке" уклало з ОСОБА_1 новий договір оренди № 121 від 01.04.2015 року. При цьому представник ТОВ "Хмільницьке" в судовому засіданні пояснив, що ні лист-повідомлення, ні додаткова угода на адресу ОСОБА_1 не надсилалася.

Окрім того, договір від 5 листопада 2015 року, укладений між ФГ "Поділля Н" та ОСОБА_1, містить більший розмір орендної плати ніж договір від 01.04.2015 року між ТОВ "Хмільницьке" та ОСОБА_1

Тому доводи ТОВ "Хмільницьке" про те, що його переважне право на поновлення строку договору оренди земельної ділянки порушено, не знайшли свого підтвердження.

При цьому суд також враховує, що по закінченню строку дії договору оренди земельної ділянки від 14.11.2005 року, ОСОБА_1 листом-повідомленням від 15.11.2015 року повідомила ТОВ "Хмільницьке" про своє не бажання продовжувати договірні відносини із ТОВ "Хмільницьке" щодо оренди належної їй земельної ділянки. Згідно фіскального чека, а також опису вкладення в цінний лист, адресованого ТОВ "Хмільницьке", вказаний лист-повідомлення ОСОБА_1 від 15.11.2015 року був направлений до ТОВ "Хмільницьке" 14.12.2015 року, тобто протягом строку, визначеного ч.1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Отримання вказаного листа-повідомлення ТОВ "Хмільницьке" підтвердив у судовому засіданні його представник.

Зазначене спростовує доводи ТОВ "Хмільницьке" про те, що ОСОБА_1 жодним чином не повідомила орендаря про намір припинити орендні відносини та не бажання поновити з ТОВ "Хмільницьке" строк оренди земельної ділянки на новий термін.

Також суд враховує те, що ТОВ "Хмільницьке" не спростовано доводи відповідача ОСОБА_1 викладені у зустрічній позовній заяві про те, що вона не підписувала договору оренди землі № 121 від 01.04.2015 року, а лише ставила свій підпис при отриманні орендної плати за попереднім договором, який в подальшому шляхом наслідування виконаний іншою особою. Також ТОВ "Хмільницьке" на підтвердження свої вимог не надало суду належні та допустимі докази того, що один примірник вказаного договору оренди землі № 121 від 01.04.2015 року було вручено ОСОБА_1, а відповідно ТОВ "Хмільницьке" не довело, що ОСОБА_1 взагалі знала про існування вказаного договору, а з врахування того, що ТОВ "Хмільницьке" ні лист-повідомлення, ні додаткову угоду на адресу ОСОБА_1 не надсилало, не довело перед судом, що та мала можливість та зобов"язана була повідомити ТОВ "Хмільницьке" про умови на яких вона мала намір укласти новий договір оренди землі.

Таким чином, доводи ТОВ "Хмільницьке" про те, що договором оренди земельної ділянки від 5 листопада 2015 року укладеним між ФГ "Поділля Н" та ОСОБА_1 порушено переважне право ТОВ "Хмільницьке" на оренду земельної ділянки належної ОСОБА_1, не знайшли свого підтвердження.

Враховуючи вищевикладене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що первісний позов не підлягає задоволенню.

Зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 мотивує тим, що вона не мала наміру продовжувати орендні відносини з ТОВ "Хмільницьке", оскільки розмір орендної плати є занадто низьким, що вона не підписувала договору оренди землі № 121 від 01.04.2015 року, а лише ставила свій підпис при отриманні орендної плати за попереднім договором, який в подальшому шляхом наслідування виконаний іншою особою, що вона 20 лютого 2015 року уклала договір оренди належної їй земельної ділянки з ФГ "Поділля Н" із орендною платою у 6%, а в подальшому 5 листопада 2015 року - договір із орендною платою у 7% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав.

Відповідно до вимог ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Згідно з положеннями ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження, та доведення перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ухвалою суду від 7 квітня 2016 року, явку ОСОБА_1 для надання особистих пояснень в судовому засіданні, зокрема про обставини підписання чи не підписання нею спірних договорів, визнано обов'язковою. Разом з тим, ОСОБА_1 будучи неодноразово повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила.

Отже, пославшись на те, що договір оренди землі № 121 від 01.04.2015 року з ТОВ "Хмільницьке" вона не підписувала, ОСОБА_1, як позивач за зустрічним позовом, відповідно до статей 10,11, 60 ЦПК України, зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимимог, зокрема те, що підпис під договором оренди землі № 121 від 01.04.2015 року, виконаний не нею і їй не належить.

При цьому в ч. 2 ст. 218 ЦК України визначено, що заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису та іншими доказами. Рішення суду у таких справах не може ґрунтуватися на свідченнях свідків.

Зазначене положення закону роз'яснено судам також і в п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними".

При цьому судом, сторонам у справі, які з"явилися в судове засідання, було роз"яснено ч. 3 ст. 27 ЦПК України, відповідно до якої особи, які беруть участь у справі, зобов"язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов"язки. Також у відповідності до ст. 10, 11, 143 ЦПК України, сторонам було роз’яснено право заявляти клопотання та просити суд призначити експертизу для встановлення належності підпису у договорі оренди землі № 121 від 01.04.2015 року, роз’яснено наслідки не вчинення таких процесуальних дій, однак клопотань про призначення експертизи не надійшло, а проведення експертизи за ініціативою суду відповідно до статей 10,11, 143 ЦПК України неможливе.

Відповідно до статей 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статетю 61 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що обставини, на які посилається ОСОБА_1 у зустрічній позовній заяві є недоведеними, а тому зустрічна позовна заява задоволенню не підлягає.

Відповідно до положень статі 88 ЦПК України, судові витрати залишити за сторонами.

Керуючись статтями 3, 203, 215, 626, 627, 792 ЦК України, ст. 124 ЗК України, ст. ст. 13,33 Закону України "Про оренду землі", ст. 3, 10, 11, 15, 60, 88, 143, 209, 213, 215, 223, 294 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні первісного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" до Фермерського господарства "Поділля Н", ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № б/н від 5 листопада 2015 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 господарством "Поділля Н", кадастровий номер земельної ділянки 0524883500:03:001:0132 відмовити.

В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке", треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні зустрічного позивача ОСОБА_2 господарство "Поділля Н", Реєстраційна служба Калинівського районного управління юстиції Вінницької області, про визнання недійсним договору оренди землі № 121 від 01 квітня 2015 року укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" та ОСОБА_1 відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд на протязі 10-ти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий: Клімик К. О.

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.06.2016
Оприлюднено23.06.2016
Номер документу58423892
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —149/3651/15-ц

Ухвала від 21.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сопрун В. В.

Ухвала від 21.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сопрун В. В.

Ухвала від 11.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сопрун В. В.

Ухвала від 11.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Сопрун В. В.

Рішення від 15.06.2016

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Клімик К. О.

Ухвала від 07.04.2016

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Клімик К. О.

Рішення від 15.06.2016

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Клімик К. О.

Ухвала від 04.02.2015

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Клімик К. О.

Ухвала від 15.02.2016

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Клімик К. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні