Рішення
від 15.06.2016 по справі 732/791/16-ц
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/791/16-ц

Провадження № 2/732/333/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.2016 року м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої судді - Карпинської Н.М., при секретарі - Шевеленко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області (треті особи: ОСОБА_2, відділ Держгеокадастру у Городнянському районі Чернігівської області, Городнянська районна державна нотаріальна контора Чернігівської області) про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом і просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку, площею 0,2500 га, цільове призначення для обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 7421488400:01:000:0333, розташовану на території Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 024905, виданого Тупичівською сільською радою Городнянського району Чернігівської області на підставі рішення 9 сесії 24 скликання від 30 жовтня 2003 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 82, після її смерті 05 червня 2010 року, а також визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку, площею 0,0875 га, цільове призначення для ведення селянського господарства, кадастровий номер 7421488400:01:000:0334, розташовану на території Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 024905, виданого Тупичівською сільською радою Городнянського району Чернігівської області на підставі рішення 9 сесії 24 скликання від 30 жовтня 2003 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 82, після її смерті 05 червня 2010 року.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи останній повідомлявся належним чином, надав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача, заявлені в інтересах позивача позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити ( а.с. 52 ).

Згідно положень ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідач по справі - Тупичівська сільська рада Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник відповідача в судове засідання не з'явився. Сільський голова надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради, позовні вимоги визнають і проти їх задоволення не заперечують.

Згідно ст. 174 ЦПК України у разі визнання позову, суд, якщо це не суперечить закону постановляє рішення про задоволення позову.

Представник третьої особи - відділу Держгеокадастру у Городнянському районі, Чернігівської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності (а.с. 41).

Третя особа - Городнянська районна державна нотаріальна контора участі в судовому засіданні свого представника не забезпечила.

Третя особа - ОСОБА_2, належним чином повідомлена про час та місце судового засідання (а.с.49) вираженої згоди приймати участь в судовому засіданні не надала. Згідно її заяви, приєднаної до матеріалів цивільної справи на а.с.15 проти задоволення позову не заперечує, просить розглянути справу без її участі.

У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Позов обгрунтовується тим, що 05 червня 2010 року померла матір позивача ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина за заповітом, яким вона заповіла все своє майно, в тому числі і земельні ділянки, розташовані на території Тупичівської сільської ради, Городнянського району, Чернігівської області. 28 вересня 2010 року нею була подана заява до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області про прийняття спадщини. Спадкоємцем, який має право на обов'язкову частку у спадщині - ОСОБА_2 (третя особа у справі), до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звернулась і вважається такою, що спадщину не прийняла. До складу спадщини увійшли земельні ділянки, передані спадкодавцю у приватну власність на підставі рішення 9 сесії 24 скликання Тупичівської сільської ради від 30 жовтня 2003 року для обслуговування житлового будинку та для ведення селянського господарства. На кожну земельну ділянку мав бути виданий окремий державний акт, крім того містяться суперечності між розміром земельних ділянок, вказаних в акті та в кадастровому плані. Так, розмір, вказаний у державному акті щодо земельної ділянки, наданої для ведення селянського господарства значиться як 0,12 га, а фактично за кадастровим планом розмір такої земельної ділянки становить 0,0875 га, тому державний акт не визнається як належний правовстановлюючий документ і на його підставі нотаріус не вправі видати свідоцтво про право на спадщину. Єдиним способ захисту прав позивача - є судовий захист та визнання права власності.

Дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд прийшов до наступного.

Відповідно до дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про смерть серії 1-ЕЛ № 146212 (а.с.8) встановлено, що 05 червня 2010 року у віці 82 роки померла ОСОБА_3, про що в Книзі реєстрації смертей 08 червня 2010 року у виконкомі Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області зроблено відповідний актовий запис № 28.

Після її смерті відкрилась спадщина за заповітом на все належне їй майно.

З дослідженого в судовому засіданні заповіту, посвідченого 28 листопада 1995 року секретарем Дроздовицької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, встановлено, що ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не знаходилось і в чому воно б не заключалось і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті і на що вона по закону матиме право заповіла ОСОБА_1 (а.с.9).

З наданої Городнянською районною державною нотаріальною конторою спадкової справи № 187/2010 (а.с.51-56) встановлено, що 28 вересня 2010 року до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_3 за заповітом звернулась ОСОБА_1. Відомості про спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, відсутні. Таким чином, тільки позивач вважається такою, що прийняла спадщину ОСОБА_3

Згідно державного акту на право приватної власності на землю 111-ЧН № 024905 (а.с.16) ОСОБА_3 на підставі рішення 9 сесії 24 скликання Тупичівської сільської ради від 30 жовтня 2003 року передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,37 га в межах згідно з планом, розташована на території Тупичівської сільської ради, землю подано для обслуговування житлового будинку - 0,25 га, для ведення селянського господарства - 0,12 га.

Згідно технічної документації (а.с. 59-63) мається акт погодження меж з вказаними розмірами.

Крім того, судом досліджено рішення від 30 жовтня 2003 року 9 сесії 24 скликання Тупичівської сільської ради (а.с.61) .

З`ясовано , що розмір земельної ділянки у процесі відведення її в натурі на місцевості змінився в бік зменшення.

Так, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ -7402687292016, сформованого 22.02.2016 року встановлено, що фактична площа земельної ділянки з кадастровим номером 7421488400:01:000:0334 з місцем розташування: Чернігівська область, Городнянський район, с. Тупичів, вулиця Комсомольська, 57, цільове призначення - для ведення селянського господарства, форма власності - приватна, складає 0,0875 га (а.с. 22-24).

Розмір іншої земельної ділянки з цільовим призначенням - для обслуговування житлового будинку, відповідає розміру вказаному в Державному акті 111-ЧН № 024905 (а.с.16), що узгоджується з Витягом з Державного земельного кадастру на земельну ділянку НВ-7402687092016 від 22.02.2016 (а.с.19-21).

Судом встановлено, що перешкодою в отриманні позивачем в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину на згадані у позові земельні ділянки, що належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку стало те, що на кожну земельну ділянку мав бути виданий окремий державний акт, крім того містяться суперечності між розміром земельних ділянок, вказаних в акті та в кадастровому плані. Так, розмір, вказаний у державному акті щодо земельної ділянки, наданої для ведення селянського господарства значиться як 0,12 га, а фактично за кадастровим планом розмір такої земельної ділянки становить 0,0875 га,

Зіставивши усі дані, що випливають із документів наданих сторонами, з'ясувавши правовідносини, визначившись з правовою нормою, що підлягає застосуванню, суд приходить до висновку, що обидві земельні ділянки, про які клопоче позивач є об'єктом спадкування, а розмір земельної ділянки, наданої для ведення селянського господарства узгоджується із кадастровим планом, є меншим , ніж переданий за актом, а тому не порушує будь-чиїх прав і позивач з таким розміром погоджується.

Суд враховує положення ст.ст.81,131 ЗК України, згідно яких громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі договорів купівлі-продажу, міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.

Як вбачається із положень ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві і не припинились внаслідок його смерті.

Враховуючи, що позивач позбавлений можливості в нотаріальному порядку отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, його права підлягають судовому захисту.

Згідно з положеннями ст.1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Таким чином, досліджені документи не спростовують правомірність набуття за життя спадкодавцем вказаних ділянок у власність.

Згідно із ч.4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність спадкодавця припинилась у момент його смерті, оформити нові документи на його ім'я не можливо. Суд приходить до висновку, що права спадкодавця слід перевести на його спадкоємця шляхом визнання права власності за судовим рішенням. При цьому суд враховує положення статті 1225 ЦК України, у відповідності з яким право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Керуючись ст.ст 15, 328, 1216, 1218, 1225, 1233,1234,1268 ЦК України, ст.126 Земельного кодексу, та на підставі ст.ст.10, 11, 61, 88, 209, 212-216, 294 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, цільове призначення для обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 7421488400:01:000:0333, розташовану на території Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 024905, виданого Тупичівською сільською радою Городнянського району Чернігівської області на підставі рішення 9 сесії 24 скликання від 30 жовтня 2003 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 82, після її смерті 05 червня 2010 року.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 0,0875 га, цільове призначення для ведення селянського господарства, кадастровий номер 7421488400:01:000:0334, розташовану на території Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, яка за життя належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЧН № 024905, виданого Тупичівською сільською радою Городнянського району Чернігівської області на підставі рішення 9 сесії 24 скликання від 30 жовтня 2003 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 82, після її смерті 05 червня 2010 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернігівської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи ,які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Карпинська Н.М.

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.06.2016
Оприлюднено24.06.2016
Номер документу58458447
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/791/16-ц

Ухвала від 12.07.2016

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Рішення від 15.06.2016

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 08.06.2016

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 31.05.2016

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні