Рішення
від 21.06.2016 по справі 913/619/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 червня 2016 року Справа № 913/619/16

Провадження №15/913/619/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» , м.Луганськ

до Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» , м.Рубіжне Луганської області

про стягнення 74263 грн 69 коп.

Суддя Смола С.В.

Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.

У засіданні брали участь:

від позивача - ОСОБА_1 - юрисконсульт 1 категорії групи правового забезпечення Сєвєродонецького району електричних мереж, довіреність №25 від 04.01.2016;

від відповідача - представник не прибув.

С У Т Ь С П О Р У:

Товариство з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» звернулося до господарського суду Луганської області з позовом до Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії №155 від 22.07.2011 за активну електроенергію в сумі 19125 грн 77 коп., за перетікання реактивної електроенергії в сумі 6810 грн 93 коп., інфляційних втрат у сумі 15148 грн 10 коп., 3% річних у сум 8189 грн 98 коп., пені в сумі 24988 грн 91 коп.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 16.05.2016 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 26.05.2016.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 26.05.2016 розгляд справи відкладений на 07.06.2016, а потім відповідною ухвалою - на 21.06.2016.

Відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного та компетентного представника у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, не забезпечив явку представника у судове засідання, не надання відзиву на позовну заяву та не прибуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.

Згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 21.06.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» (постачальник, позивач) та Приватним малим підприємством В«ПрометейВ» (споживач, відповідач) 22.07.2011 був укладений договір №155 про постачання електричної енергії, за умовами якого постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електричних установок споживача загальною дозволеною потужністю 400 кВт, величини якої по кожному об'єкту зазначені у додатку до договору «³домості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживачаВ» , а споживач оплачує постачальнику кількість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід'ємною частиною. Загальна приєднана потужність у точці (точках) підключення становить 846,59 КВт (у т.ч. приєднана потужність субспоживачів). Величини приєднаної потужності по кожному об'єкту визначені на підставі номінальної потужності приєднаних до електричної мережі струмоприймачів та трансформаторів споживача. Величини приєднаної потужності по кожному об'єкту зазначені у Додатку «³домості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживачаВ» (розділ 1 договору).

Згідно з пп.2.3.3 п.2.2 договору споживач зобов'язався для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 1 числа згідно з додатком В«Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергіїВ» : знімати покази розрахункових засобів обліку, встановлених у споживача та інших суб'єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до його технологічних електричних мереж (субспоживачів, електропередавальної організації); підтверджувати покази розрахункових засобів обліку споживача, встановлених на об'єктах постачальника; оформляти результати відповідно до додатку В«Форма В«Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергіїВ» та направляти уповноваженого представника до відділу збуту Рубіжанської КД Сєвєродонецьких МЕМ за адресою: м.Рубіжне, вул.Крупської, 1А, для подання акту про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України (п.4.1 договору).

Відповідно до пп.4.4.1 п.4.4 договору у разі порушення споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за необліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожен день прострочення. На суму нарахованої пені, 3% річних та інфляційних нарахувань споживачу надаються окремі рахунки.

У п.1 додатку В«Порядок розрахунківВ» сторони передбачили, що споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом. Розрахунковим вважається період, який починається з 01 числа поточного місяця та триває до 30, 31 (28, 29 у лютому) числа (включно) поточного місяця. Назва розрахункового періоду вказана у додатку В«Обсяги постачання електричної енергії споживачуВ» і визначається назвою календарного місяця, у якому закінчився розрахунковий період. На період з 22.07.2011 по 31.12.2011 застосовується роздрібний тариф.

Відповідно до п.9 додатку В«Порядок розрахунківВ» (в редакції протоколу узгодження розбіжностей) остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.

На виконання вказаних умов договору та додатків до нього позивачем були надані відповідачеві в період з грудня 2015 року по березень 2016 року послуги з постачання електричної енергії, які відповідач оплачував частково, внаслідок чого за ним виникла заборгованість по оплаті за спожиту активну електроенергію в сумі 19125 грн 77 коп., за перетікання реактивної електроенергії в сумі 6810 грн 93 коп., за стягненням якої позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно із ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.

Згідно з ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За своєю правовою природою укладений між сторонами по справі договір №155 від 22.07.2011 є договором енергопостачання, до якого слід застосовувати відповідні положення Господарського та Цивільного кодексів України.

Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України В«Про засади функціонування ринку електричної енергії УкраїниВ» та В«Про електроенергетикуВ» .

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України В«Про електроенергетикуВ» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно із ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ч.1 ст.222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду.

Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В п.9 додатку В«Порядок розрахунківВ» до договору сторони передбачили, що остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.

Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто - неналежне виконання.

Факт поставки відповідачеві електроенергії за договором №155 від 22.07.2011 про постачання електричної енергії підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії (а.с.45, 49, 53), актами прийняття-передавання товарної продукції (а.с.43, 44, 47, 48, 51, 52, 55, 56) та виставленими рахунками за період з грудня 2015 року по березень 2016 року (а.с.42, 46, 50, 54).

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договором про постачання електричної енергії №155 від 22.07.2011 за спожиту активну електроенергію за період з грудня 2015 року по березень 2016 року в сумі 19125 грн 77 коп., за перетікання реактивної електроенергії за період з грудня 2015 року по березень 2016 року в сумі 6810 грн 93 коп. та про їх задоволення.

Розглядаючи вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, 3% річних, інфляційних втрат, господарський суд зазначає наступне.

Рішенням господарського суду Луганської області від 27.10.2015 у справі №913/762/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» до Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» про стягнення заборгованості за спожиту активну електроенергію в сумі 344078 грн 75 коп., заборгованість по компенсації послуг з перетікань реактивної електроенергії в сумі 29314 грн 77 коп., інфляційних у розмірі 116948 грн 78 коп., 3% річних у сумі 6803 грн 64 коп., пені в сумі 72505 грн 03 коп. позовні вимоги були задоволені повністю.

Вказане рішення набрало законної сили 08.11.2015.

Зазначеним рішенням з відповідача на користь позивача була стягнута пеня в сумі 72505 грн 03 коп. по 01.08.2015 включно, 3% річних у сумі 6803 грн 64 коп. за період по 01.08.2015, інфляційні втрати в сумі 116948 грн 78 коп. за вказаний період. Стягнення відбувалось, зокрема, за рахунками №155-рб/1/1 від 30.01.2015, №155-рб/2/1 від 02.03.2015, №155-рб/2/3 від 02.03.2015, №155-рб/3/1 від 30.03.2015, №155-рб/3/3 від 30.01.2015, №155-рб/5/1 від 29.05.2015, №155-рб/5/3 від 29.05.2015, №155-рб/6/1 від 01.07.2015, №155-рб/6/3 від 01.07.2015.

Відносно вимоги позивача про стягнення з відповідача пені за період з 02.08.2015 по 27.04.2016 в сумі 24988 грн 91 коп. суд зазначає наступне.

Стаття 216 Господарського кодексу України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.

Згідно п.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Частиною 1 ст.549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Частиною 3 вказаної статті визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

В пп.4.4.1 п.4.4 договору сторони передбачили, що у разі порушення споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за необліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожен день прострочення.

Згідно з ч.1 ст.223 Господарського кодексу України при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, якщо інші строки не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ст.257 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Частиною 6 ст.232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Згідно з ч.5 ст.261 Цивільного кодексу України за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Частиною 5 ст.254 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Підпунктом 1.9 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 В«Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» передбачено, що день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу , за який здійснюється стягнення інфляційних нарахувань та пені. Якщо у договорі виконання грошового зобов'язання визначається до настання певного терміну, наприклад, до 1 серпня 2014 року (частина друга статті 252 ЦК України), то останнім днем виконання такого зобов'язання вважається день, що передує цьому терміну (в даному прикладі - 31 липня 2014 року). Водночас коли у тексті договору виконання грошового зобов'язання визначено В«по 1 серпня 2014 рокуВ» або В«включно до 1 серпня 2014 рокуВ» , то останнім днем виконання такого зобов'язання буде 1 серпня 2014 року.

Судом було перевірено розрахунок пені, наданий позивачем (а.с.13-15) та встановлено, що він є арифметично неправильним, що при розрахунку пені позивачем не було враховано проплати відповідача і день фактичної сплати суми заборгованості включений в період часу, за який здійснюється їх нарахування, також за деякими рахунками позивачем невірно визначено початок та закінчення періоду прострочення. Так, за рахунками №155-РБ/10/1 від 27.10.2015 та №155-РБ/10/3 від 27.10.2015 строк оплати був до 04.11.2015, а 04.11.2015 відповідач повністю його оплатив, тому нараховування позивачем пені є необґрунтованим, враховуючи положення пп.19. п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 В«Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» . Також за рахунками №155-РБ/12/3 від 29.12.2015 та №155-РБ/12/1 від 29.12.2015 позивачем невірно визначено початок періоду прострочення, оскільки 1, 2, 3 і 4 січня 2016 року були вихідними днями і банківські операції в зазначені дні не проводились, тому початком періоду прострочення є 11.01.2016; за рахунками №155-РБ/1/1 від 28.01.2016 та №155-РБ/1/3 від 28.01.2016 початком періоду простроченні відповідно до умов п.9 додатку до договору В«Порядок розрахунківВ» є 05.02.2016; за рахунками №155-РБ/2/1 від 29.02.2016 та №155-РБ/2/3 від 29.02.2016 - 10.03.2016, оскільки 5, 6, 7 і 8 березня 2016 року були вихідними днями.

Водночас, господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок пені, зроблений за допомогою програми В«ЗаконодавствоВ» в межах заявленого позивачем періоду:

№ і дата рахунку-фактуриСтрок оплатиСума заборгованості в грн.Період нарахування пеніОблікова ставка НБУКількість днів простроченняСума пені, грн 155-РБ/1/1 від 30.01.2015До 07.02.2015 54169,91 02.08.2015-06.08.2015 30 5 445,23 155-РМ/2/1 від 02.03.2015До 11.03.2015 57039,82 02.08.2015-27.08.2015 30 26 2437,87 28.08.2015-09.09.2015 27 13 1097,04 155-РБ/2/3 від 02.03.2015До 11.03.2015 3741,81 02.08.2015-27.08.2015 30 26 159,92 28.08.2015-09.09.2015 27 13 71,97 155-РБ/3/1 від 30.03.2015До 07.04.2015 40941,82 02.08.2015-27.08.2015 30 26 1749,84 28.08.2015-24.09.2015 27 28 1696,00 25.09.2015-06.10.2015 22 12 592,25 №155-РБ/3/3 від 30.03.2015До 07.04.2015 2606,12 02.08.2015-27.08.2015 30 26 111,38 28.08.2015-24.09.2015 27 28 107,96 25.09.2015-06.10.2015 22 12 37,70 155-РБ/5/1 від 29.05.2015До 09.06.2015 17432,72 02.08.2015-27.08.2015 30 26 745,07 28.08.2015-24.09.2015 27 28 722,14 25.09.2015-08.12.2015 22 75 1576,11 155-РБ/5/3 від 29.05.2015До 09.06.2015 3862,44 02.08.2015-27.08.2015 30 26 165,08 28.08.2015-24.09.2015 27 28 160 25.09.2015-08.12.2015 22 75 349,21 155-РБ/6/1 від 01.07.2015До 09.07.2015 19158,97 02.08.2015-27.08.2015 30 26 818,85 28.08.2015-24.09.2015 27 28 793,65 25.09.2015-08.01.2016 22 106 2447,64 155-РБ/6/3 від 01.07.2015До 09.07.2015 4044,88 02.08.2015-27.08.2015 30 26 172,88 28.08.2015-24.09.2015 27 28 167,56 25.09.2015-08.01.2016 22 106 516,75 155-РБ/7/1 від 05.08.2015До 13.08.2015 11502,91 13.08.2015-27.08.2015 30 15 283,63 28.08.2015-24.09.2015 27 28 476,50 25.09.2015-03.11.2015 22 40 554,66 155-РБ/12/3 від 29.12.2015До 11.01.2016 6182,97 11.01.2016-21.04.2016 22 102 758,17 22.04.2016-27.04.2016 19 6 38,52 155-РБ/12/1 від 29.12.2015До 11.01.2016 3160,04 11.01.2016-21.04.2016 22 102 387,49 22.04.2016-27.04.2016 19 6 19,68 155-РБ/1/1 від 28.01.2016До 05.02.2016 6234,90 05.02.2016-21.04.2016 22 77 577,15 22.04.2016-27.04.2016 19 6 38,84 155-РБ/1/3 від 28.01.2016До 05.02.2016 2435,69 05.02.2016-21.04.2016 22 77 225,47 22.04.2016-27.04.2016 19 6 15,17 155-РБ/2/1 від 29.02.2016До 10.03.2016 5620,75 10.03.2016-21.04.2016 22 43 290,56 22.04.2016-27.04.2016 19 6 35,01 155-РБ/2/3 від 29.02.2016До 10.03.2016 1019,53 10.03.2016-21.04.2016 22 43 52,70 22.04.2016-27.04.2016 19 6 6,35 155-РБ/3/1 від 04.04.2016До 12.04.2016 1087,15 12.04.2016-21.04.2016 22 10 13,07 22.04.2016-27.04.2016 19 6 6,77 155-РБ/3/3 від 04.04.2016До 12.04.2016 195,67 12.04.2016-21.04.2016 22 10 2,35 22.04.2016-27.04.2016 19 6 1,22 Разом: 20919,07

З огляду на викладене, обґрунтованою є пеня за період з 02.08.2015 по 27.04.2016 в сумі 20919 грн 07 коп.

Відносно вимог позивача про стягнення з відповідача 3% річних за період з 02.08.2015 по 27.04.2016 в сумі 8189 грн 98 коп. та інфляційних втрат за період з серпня 2015 року по березень 2016 року в сумі 15148 грн 10 коп. суд зазначає наступне.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов'язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Судом було перевірено розрахунок 3% річних, наданий позивачем (а.с.16-17) та встановлено, що він є арифметично неправильним, що при розрахунку 3% річних позивачем не було враховано проплати відповідача і день фактичної сплати суми заборгованості включений в період часу, за який здійснюється їх нарахування, також за деякими рахунками позивачем невірно визначено початок періоду прострочення. Так, за рахунками №155-РБ/10/1 від 27.10.2015 та №155-РБ/10/3 від 27.10.2015 строк оплати був до 04.11.2015, а 04.11.2015 відповідач повністю його оплатив, тому нараховування позивачем 3% річних є необґрунтованим, враховуючи положення пп.19. п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 В«Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» . Також за рахунками №155-РБ/12/3 від 29.12.2015 та №155-РБ/12/1 від 29.12.2015 позивачем невірно визначено початок періоду прострочення, оскільки 1, 2, 3 і 4 січня 2016 року були вихідними днями і банківські операції в зазначені дні не проводились, тому початком періоду прострочення є 11.01.2016; за рахунками №155-РБ/1/1 від 28.01.2016 та №155-РБ/1/3 від 28.01.2016 початком періоду простроченні відповідно до умов п.9 додатку до договору В«Порядок розрахунківВ» є 05.02.2016; за рахунками №155-РБ/2/1 від 29.02.2016 та №155-РБ/2/3 від 29.02.2016 - 10.03.2016, оскільки 5, 6, 7 і 8 березня 2016 року були вихідними днями.

Водночас, господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок 3% річних, зроблений за допомогою програми В«ЗаконодавствоВ» :

№ і дата рахунку-фактуриСтрок оплатиСума заборгованості, в грн.Період нарахування Кількість днів простроченняРозмір відсотків, %Сума відсотків, грн 155-РБ/8/1 від 01.09.2014До 09.09.2014 43556,44 02.08.2015-27.04.2016 270 3 965,44 155-РБ/8/3 від 01.09.2014До 09.09.2014 5230,76 02.08.2015-27.04.2016 270 3 115,94 155-РБ/9/1 від 29.09.2014До 07.10.2014 53796,38 02.08.2015-27.04.2016 270 3 1192,41 155-РБ/9/3 від 29.09.2014До 07.10.2014 6993,19 02.08.2015-27.04.2016 270 3 155 155-РБ/10/1 від 28.10.2014До 05.11.2014 45000 02.08.2015-27.04.2016 270 3 997,44 155-РБ/1/1 від 30.01.2015До 07.02.2015 54169,91 02.08.2015-27.04.2016 270 3 1200,69 155-РМ/2/1 від 02.03.2015До 11.03.2015 57039,82 02.08.2015-27.04.2016 270 3 1264,30 155-РБ/2/3 від 02.03.2015До 11.03.2015 3741,81 02.08.2015-27.04.2016 270 3 82,94 155-РБ/3/1 від 30.03.2015До 07.04.2015 40941,82 02.08.2015-27.04.2016 270 3 907,49 №155-РБ/3/3 від 30.03.2015До 07.04.2015 2606,12 02.08.2015-27.04.2016 270 3 57,76 155-РБ/5/1 від 29.05.2015До 09.06.2015 17432,72 02.08.2015-27.04.2016 270 3 386,40 155-РБ/5/3 від 29.05.2015До 09.06.2015 3862,44 02.08.2015-27.04.2016 270 3 85,61 155-РБ/6/1 від 01.07.2015До 09.07.2015 19158,97 02.08.2015-27.04.2016 270 3 424,66 155-РБ/6/3 від 01.07.2015До 09.07.2015 4044,88 02.08.2015-27.04.2016 270 3 89,66 155-РБ/7/1 від 05.08.2015До 13.08.2015 11502,91 13.08.2015-03.11.2015 83 3 78,47 155-РБ/12/3 від 29.12.2015До 11.01.2016 6182,97 11.01.2016-27.04.2016 108 3 54,73 155-РБ/12/1 від 29.12.2015До 11.01.2016 3160,04 11.01.2016-27.04.2016 108 3 27,97 155-РБ/1/1 від 28.01.2016До 05.02.2016 6234,90 05.02.2016-27.04.2016 83 3 42,42 155-РБ/1/3 від 28.01.2016До 05.02.2016 2435,69 05.02.2016-27.04.2016 83 3 16,57 155-РБ/2/1 від 29.02.2016До 10.03.2016 5620,75 10.03.2016-27.04.2016 49 3 22,57 155-РБ/2/3 від 29.02.2016До 10.03.2016 1019,53 10.03.2016-27.04.2016 49 3 4,09 155-РБ/3/1 від 04.04.2016До 12.04.2016 1087,15 12.04.2016-27.04.2016 16 3 1,43 155-РБ/3/3 від 04.04.2016До 12.04.2016 195,67 12.04.2016-27.04.2016 16 3 0,26 Разом: 8174,25

Враховуючи викладене, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню є 3% річних за період з 02.08.2015 по 27.04.2016 в сумі 8174 грн 25 коп.

Підпунктом 3.2 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 В«Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» передбачено, що згідно з Законом України В«Про індексацію грошових доходів населенняВ» індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті В«Урядовий кур'єрВ» . Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно з статтями 17, 18 Закону України В«Про інформаціюВ» є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу. Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат (а.с.18-21), господарський суд прийшов до висновку про те, що позивачем невірно здійснено нарахування інфляційних втрат, оскільки ці нарахування повинні здійснюватись не помісячно, а за весь період прострочення, з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж та не враховано розмір заборгованості, що складався на кінець місяця . Крім того, позивачем неправомірно в порушення пп.3.2 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 В«Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язаньВ» здійснено нарахування інфляційних втрат по рахунках №780/12/1 та №780/12/3 від 13.01.2016.

Водночас, господарський суд вважає за необхідне зазначити, що розрахунок позивача є невірним та навести власний розрахунок інфляційних втрат, зроблений за допомогою програми В«ЗаконодавствоВ» :

№ і дата рахунку-фактуриСтрок оплатиСума заборгованості, в грн.Період нарахування Індекс інфляції за весь період простроченняСума інфляції, грн 155-РБ/8/1 від 01.09.2014До 09.09.2014 43556,44Серпень 2015-жовтень 2015 100,1623392 70,71 32460,38 (оплата 06.11.2015 в сумі 11096,06)Листопад 2015 102 649,21 20460,38 (оплата 04.12.2015 в сумі 12000Грудень 2015-березень 2016 102,21187355 452,56 155-РБ/8/3 від 01.09.2014До 09.09.2014 5230,76Серпень 2015-жовтень 2015 100,1623392 8,49 3465,48 (оплата 06.11.2015 в сумі 1765,28)Листопад 2015 102 69,31 1700,20 (оплата 04.12.2015 в сумі 1765,28)Грудень 2015-березень 2016 102,21187355 37,61 155-РБ/9/1 від 29.09.2014До 07.10.2014 53796,38Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 2380,68 155-РБ/9/3 від 29.09.2014 До 07.10.2014 6993,19Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 309,47 155-РБ/10/1 від 28.10.2014До 05.11.2014 45000Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 1991,41 155-РБ/1/1 від 30.01.2015До 07.02.2015 54169,91Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 2397,21 155-РМ/2/1 від 02.03.2015До 11.03.2015 57039,82Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 2524,22 155-РБ/2/3 від 02.03.2015До 11.03.2015 3741,81Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 165,59 155-РБ/3/1 від 30.03.2015До 07.04.2015 40941,82 Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 1811,82 №155-РБ/3/3 від 30.03.2015До 07.04.2015 2606,12Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 115,33 155-РБ/5/1 від 29.05.2015До 09.06.2015 17432,72Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 771,46 155-РБ/5/3 від 29.05.2015До 09.06.2015 3862,44Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 170,93 155-РБ/6/1 від 01.07.2015До 09.07.2015 19158,97Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 847,85 155-РБ/6/3 від 01.07.2015До 09.07.2015 4044,88Серпень 2015-березень 2016 104,42535956 179 155-РБ/7/1 від 05.08.2015До 13.08.2015 11502,91Вересень 2015-жовтень 2015 100,9701 111,59 155-РБ/12/3 від 29.12.2015До 11.01.2016 6182,97Лютий 2016-березень 2016 100,596 36,85 155-РБ/12/1 від 29.12.2015До 11.01.2016 3160,04Лютий 2016-березень 2016 100,596 18,83 155-РБ/1/1 від 28.01.2016До 05.02.2016 6234,90Березень 2016 101 62,35 155-РБ/1/3 від 28.01.2016До 05.02.2016 2435,69Березень 2016 101 24,36 Разом: 15206,84

Таким чином, враховуючи принцип диспозитивності судового процесу, розмір заявлених позивачем до стягнення інфляційних втрат, стягненню з відповідача підлягають інфляційні втрати за період з вересня 2015 року по березень 2016 року в сумі 15148 грн 10 коп.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково.

Судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» до Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» , вул.Коцюбинського, б.122, м.Рубіжне Луганської області, ідентифікаційний код 24205899, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» , кв.Гайового, б.35А, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31443937, фактична адреса: вул.Горького, б.123, м.Старобільськ Луганської області, на п/р зі спеціальним режимом використання №260313279060 філія ЛОУ АТ В«Державний Ощадний банк УкраїниВ» у м.Сєвєродонецьк, МФО 304665, код ЄДРПОУ 31443937 заборгованість за активну електроенергію в сумі 19125 грн 77 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Приватного малого підприємства В«ПрометейВ» , вул.Коцюбинського, б.122, м.Рубіжне Луганської області, ідентифікаційний код 24205899, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю В«Луганське енергетичне об'єднанняВ» , кв.Гайового, б.35А, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31443937, фактична адреса: вул.Горького, б.123, м.Старобільськ Луганської області, на п/р №26006304703374 у ФЛОУ АТ В«ОщадбанкВ» у м.Сєвєродонецьк, МФО 304665, код ЄДРПОУ 31443937, заборгованість за перетікання реактивної електроенергії в сумі 6810 грн 93 коп., інфляційні втрати в сумі 15148 грн 10 коп., 3% річних у сумі 8174 грн 25 коп., пеню в сумі 20919 грн 07 коп., судовий збір у сумі 1302 грн 19 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. В решті позову відмовити.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24.06.2016.

Суддя С.В. Смола

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення21.06.2016
Оприлюднено01.07.2016
Номер документу58498388
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/619/16

Рішення від 21.06.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 07.06.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

Ухвала від 26.05.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Смола С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні