Рішення
від 22.06.2016 по справі 388/625/16-ц
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 388/625/16

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

22.06.2016 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого - судді Баранського Д.М. ,

за участю секретаря Поліщук Т.І. ,

представника ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до селянського (фермерського) господарства «Павел» про стягнення невиплаченої орендної плати та розірвання договору оренди землі , -

ВСТАНОВИВ:

У травні 20 16 року ОСОБА_2 звернулась до суду з цим позовом, посилаючись на те, що є власником земельної ділянки площею 9,2453 га, кадастровий номер 3521987500:02:000:0142, що знаходиться на території Пишненської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.

15 вересня 2008 року позивачка ОСОБА_2 уклала з відповідачем селянським (фермерським) господарством «Павел» договір оренди вищезазначеної земельної ділянки, що зареєстрований 16 березня 2009 року за № 040937000019 (далі - Договір).

Відповідно до п. 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на момент здійснення платежу.

Пунктом 11 Договору передбачено, що орендна плата вноситься один раз на рік до 31 грудня поточного року оренди.

У порушення умов договору селянське (фермерське) господарство «Павел» не сплачувало орендну плату за весь час користування землею.

Починаючи з 2010 по 2015 роки розмір заборгованості з орендної плати становить 33891,96 грн, що підлягає стягненню з селянського (фермерського) господарства «Павел» на користь позивачки.

У судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 за довіреністю ОСОБА_1 позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити.

Представник відповідача селянського (фермерського) господарства «Павел» у судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду письмові заперечення проти позову, а також заяву про застосування до спірних правовідносин позовної давності. Про причини неявки не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надіслав.

Оскільки представник відповідача, який належним чином повідомлений у судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надіслав, відповідно суд уважає ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, представник позивача не заперечує проти винесення заочного рішення.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову частково з таких підстав.

Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом установлено, що ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки площею 9,2453 гектарів, кадастровий номер 3521987500:02:000:0142, що знаходиться на території Пишненської сільської ради Долинського району Кіровоградської області й належить їй відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку серії КР № 070713, виданого 14 серпня 2008 року Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (а. с. 5).

15 вересня 2008 року між ОСОБА_2 та селянським (фермерським) господарством «Павел» було укладено договір оренди вищезазначеної земельної ділянки площею 9,2453 гектарів, що знаходиться на території Пишненської сільської ради Долинського району Кіровоградської області. 16 березня 2009 року цей Договір зареєстровано шляхом внесення запису до Державного реєстру земель за № 040937000019 (а. с. 6, 7).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час підписання сторонами договору оренди землі) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час підписання сторонами договору оренди землі) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно ч. ч. 1, 2, 4 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час підписання сторонами договору оренди землі) орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Відповідно до ст. 545 ЦК України прийнявши виконання зобов'язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання частково або в повному обсязі. Якщо боржник видав кредиторові борговий документ, кредитор, приймаючи виконання зобов'язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливості повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов'язку. У разі відмови кредитора повернути борговий документ або видати розписку боржник має право затримати виконання зобов'язання. У цьому разі настає прострочення кредитора.

Відповідно до вказаного, документом, що підтверджує виконання зобов'язання є, зокрема розписка про одержання виконання, наявність у боржника боргового документа, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Згідно п. 8 спірного Договору від 15 вересня 2008 року, його укладено на сорок сім років.

За змістом п. п. 9, 11 Договору, орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на момент здійснення плати. Орендна плата вноситься до 31 грудня поточного року.

Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» (в редакції на час підписання сторонами договору оренди землі) передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема своєчасного внесення орендної плати .

Згідно вищевикладеного, оскільки відповідач селянське (фермерське) господарство «Павел» не виконувало зобов'язання за Договором оренди землі від 15 вересня 2008 року у частині сплати орендної плати за 2010-2015 роки, відповідно виникла заборгованість з орендної плати: за 2010 рік - 3582,15 грн, 2011 рік - 3582,15 грн, 2012 рік - 6290,25 грн, 2013 рік - 6290,25 грн, 2014 рік - 6290,25 грн, 2015 рік - 7856,91 грн, а всього 33891,96 грн. Орендну плату нараховано з розрахунку 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки на момент здійснення плати (а. с. 8) (п. 9 Договору).

Згідно ст. ст. 256, 257 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ст. 260, ч. 1 ст. 261 ЦК України позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими статтями 253 - 255 цього Кодексу. Порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін.

За змістом ч. ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

У цій справі представником відповідача селянського (фермерського) господарства «Павел» подано до суду заяву про застосування до спірних правовідносин позовної давності.

З урахуванням вищезазначених правил, враховуючи загальний трирічний строк позовної давності до вимог про стягнення орендної плати, а також момент виникнення обов'язку зі сплати орендної плати, відповідно з відповідача підлягає стягненню орендна плата за 2013 рік - 6290,25 грн, 2014 рік - 6290,25 грн, 2015 рік - 7856,91 грн, а всього 20437,41 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

З огляду на вищезазначене, оскільки у цій справі суд установив несплату селянським (фермерським) господарством «Павел» орендної плати за 2010-2015 роки, відповідно можливо стверджувати про систематичність таких дій, а відтак наявність підстав для розірвання спірного Договору.

Згідно ч. 1, п. 2 ч. 3 ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать витрати на правову допомогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачка ОСОБА_2 у цій справі понесла документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1102,40 грн, а також 2291,20 грн на правову допомогу, що підлягають стягнення із селянського (фермерського) господарства «Павел» на її користь пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в розмірі 2265,21 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 18, 21, 22, 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 ЗК України, ст. 545 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 15, 57-62, 64, 79, 88, 212-215, 218, 224-228, 294 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_2 до селянського (фермерського) господарства «Павел» про стягнення невиплаченої орендної плати та розірвання договору оренди землі.

Розірвати договір оренди землі укладений 15 вересня 2008 року між ОСОБА_2 та селянським (фермерським) господарством «Павел», зареєстрований 16 березня 2009 року у Державному реєстрі земель за № 040937000019.

Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Павел» (ідентифікаційний код 31217730) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість з орендної плати за 2013-2015 роки в розмірі 20437,41 грн (двадцять тисяч чотириста тридцять сім гривень 41 копійку), згідно договору оренди землі від 15 вересня 2008 року, зареєстрованого 16 березня 2009 року у Державному реєстрі земель за № 040937000019, а також 2265,21 грн (дві тисячі двісті шістдесят п'ять гривень 21 копійку) понесених та документально підтверджених судових витрат пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлений 27 червня 2016 року.

Суддя Долинського районного суду ОСОБА_3

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.06.2016
Оприлюднено01.07.2016
Номер документу58562950
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —388/625/16-ц

Ухвала від 27.12.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 27.10.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 19.08.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Ухвала від 16.08.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Рішення від 22.06.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

Рішення від 22.06.2016

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Баранський Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні