Рішення
від 29.06.2016 по справі 916/1027/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" червня 2016 р.Справа № 916/1027/16

за позовом : Ізмаїльської міської ради (пр-т Суворова, 62, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600)

до відповідача : Фірми "Triton Petrol Limited S.A." (вул. Нахімова, 296-а, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600)

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Бездоля Д.О.

Представники:

від позивача: не з'явився.

від відповідача: ОСОБА_1 - довіреність від 22.04.2016.

СУТЬ СПОРУ: позивач звернувся до господарського суду з позовом до відповідача про внесення змін до договору оренди землі від 05.05.2008, зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП „Центр державного земельного кадаструВ» , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.07.2008 за № 040850700019, а саме:

- викласти пункт 2.2 договору в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 81948977,71 грн.В» ;

- викласти пункт 4.5 договору в наступній редакції: „Всі розрахунки за договором оренди земельної ділянки здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування „ОрендаремВ» суми орендної плати на розрахунковий рахунок бюджету м. ІзмаїлВ» .

Підставою даного позову позивач визначив обставину прийняття Ізмаїльською міською радою рішення від 06.06.2012 № 2141-УІ „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. ІзмаїлВ» , яким була затверджена базова вартість одного квадратного метру земель міста Ізмаїл у розмірі 124,80 грн. У зв'язку з цим, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, встановлена сторонами у спірному договорі, не відповідає діючій нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, що є підставою для внесення спірних змін до договору.

Відповідач проти задоволення позову позивача заперечив, мотивуючи наступним:

- орендна плата розраховується не від нормативної грошової оцінки землі, зазначеної у п. 2.2. спірного договору, а відповідно до ст. 289 ПК України - з застосуванням коефіцієнту індексації кумулятивно і зі збільшенням відсотку від нормативної грошової оцінки землі, що на даний час становить 4,2%;

- п. 16.4. спірного договору передбачено письмове сповіщення сторонами одна одну про зміну реквізитів для подальших розрахунків, а тому внесення змін до п. 4.5. договору є необґрунтованим;

- спірним договором та нормами чинного законодавства України не передбачено, що умови цього договору можуть бути змінені без згоди сторін у разі збільшення нормативної грошової оцінки землі.

Ухвалою суду від 20.04.2016 провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи призначений на 13.05.2016 о 10 год. 10 хв.

Ухвалою суду від 13.05.2016 розгляд справи був відкладений на 30.05.2016 об 15 год. 30 хв. за клопотанням позивача.

У судовому засіданні 30.05.2016 судом була оголошена перерва в засіданні суду до 10.06.2016 об 11 год.30 хв.

Ухвалою суду від 10.06.2016 строк розгляду спору був продовжений на п'ятнадцять днів. У судовому засіданні 10.06.2016 судом була оголошена перерва в засіданні суду до 29.06.2016 об 14 год.15 хв.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення присутніх представників учасників судового процесу, суд -

ВСТАНОВИВ:

05.05.2008 між Ізмаїльською міською радою (Орендодавець, позивач) та Фірмою "Triton Petrol Limited S.A." (Орендар, відповідач) був укладений терміном на 49 років з дати його державної реєстрації договір оренди землі, зареєстрований в Одеській регіональній філії ДП „Центр державного земельного кадаструВ» , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.07.2008 за № 040850700019 (далі - договір), за яким позивач зобов'язався передати, а відповідач прийняти у строкове, платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 9,8971 га, яка знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 296-а.

Відповідно до п. 2.2. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання цього договору складає 11907905,00 грн.

Відповідно до п. 4.2. договору за користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату у наступному розмірі - 3,8% від нормативної грошової оцінки у рік із щорічним збільшенням на 0,05%.

Згідно п. 4.5. договору усі розрахунки за договором здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування Орендарем суми орендної плати на наступний рахунок за нижчевказаними реквізитами: п\р 33215812700014, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23214695, банк УДК в Одеській області, отримувач ВДК в Ізмаїльському районі.

Відповідно до п. 4.6. договору зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендодавець в якомога коротший строк зобов'язаний повідомити Орендаря про зміну банківських реквізитів отримувача. У разі письмового неповідомлення Орендодавцем Орендаря про зміну банківських реквізитів отримувача, Орендар вважається таким, що виконав свої обов'язки належним чином у разі перерахування коштів за реквізитами, вказаними у п. 4.5. цього договору.

Згідно з п. 4.8 договору орендар сплачує орендну плату, зазначену у цьому договорі, з моменту набрання договором чинності згідно з п. 16.2. договору. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін шляхом внесення змін у договір у вигляді додаткової угоди (договору про внесення змін), яка після підписання стає невід'ємною частиною цього договору, в наступних випадках: зміни умов господарювання для Орендаря; зміни розмірів земельного податку, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря; в інших випадках, прямо передбачених законом.

Відповідно до п. 16.4. договору сторони зобов'язані у 3-х денний термін письмово повідомляти одна одну про зміну платіжних, поштових та інших реквізитів.

06.06.2012 Ізмаїльською міською радою було прийнято рішення № 2141-VІ „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. ІзмаїлВ» , яким була затверджена нормативна грошова оцінка земель міста Ізмаїл Одеської області, введена у дію з 01.01.2013, базова вартість одного квадратного метру земель міста Ізмаїл затверджена у розмірі 124,80 грн.

Дане рішення позивача є чинним, що визнається сторонами та підтверджується рішеннями судів в адміністративній справі № 500/6465/13-а.

Розрахована на підставі цього рішення позивача нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом договору, становить 81948977,71 грн., що підтверджується витягом від 18.01.2016 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Сторони не досягли згоди щодо внесення спірних змін до договору, а тому спір вирішується у судовому порядку.

Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, господарський суд вважає, що позов позивача підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду земліВ» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ( 2755-17 ). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з ст. 23 Закону України „Про оренду земліВ» орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про оцінку земельВ» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України „Про оцінку земельВ» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України „Про оцінку земельВ» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з ст. 18 Закону України „Про оцінку земельВ» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду земліВ» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатись чи змінюватись та припинятись сторонами договору за власним волевиявленням. Даний висновок суду ґрунтується на постановах ВСУ від 11.05.2016 у справі № 6-284цс16, від 07.10.2015 у справі № 3-481гс15, від 03.12.2013 у справі № 3-34гс13, від 20.08.2013 у справі № 3-21гс13, від 27.12.2010 у справі № 3-47гс10.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про оцінку земельВ» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як встановлено судом розрахована на підставі чинного рішення позивача від 06.06.2012 № 2141-VІ „Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. ІзмаїлВ» нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка є об'єктом договору, становить 81948977,71 грн., що підтверджується витягом від 18.01.2016 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Як встановлено судом у спірному пункті 2.2. договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання цього договору складає 11907905,00 грн., що не збігається з чинною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, яка має бути основою для визначення розміру орендної плати.

За цих обставин, господарський суд вважає, що позов позивача в частині внесення змін до п. 2.2. договору є таким, що ґрунтується на фактичних обставинах справи та чинному законодавстві України, а тому підлягає задоволенню господарським судом.

Як встановлено судом у п.п. 4.6., 16.3. договору сторони визначили, що зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендодавець в якомога коротший строк зобов'язаний повідомити Орендаря про зміну банківських реквізитів отримувача. У разі письмового неповідомлення Орендодавцем Орендаря про зміну банківських реквізитів отримувача, Орендар вважається таким, що виконав свої обов'язки належним чином у разі перерахування коштів за реквізитами, вказаними у п. 4.5. цього договору. Сторони зобов'язані у 3-х денний термін письмово повідомляти одна одну про зміну платіжних, поштових та інших реквізитів.

За цих обставин, господарський суд вважає, що позивачем не доведено підставність та обґрунтованість внесення змін до п.4.5. договору в судовому порядку, оскільки згідно з умовами договору зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору.

Господарський суд не приймає до уваги заперечення відповідача проти задоволення позову позивача в частині внесення змін до п. 2.2. договору, оскільки суд вважає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатись чи змінюватись та припинятись сторонами договору за власним волевиявленням.

Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають покладенню на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 4-3, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 05.05.2008, укладеного між Ізмаїльською міською радою та Фірмою "Triton Petrol Limited S.A.", зареєстрованого в Одеській регіональній філії ДП „Центр державного земельного кадаструВ» , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.07.2008 за № 040850700019, а саме викласти пункт 2.2 цього договору в наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 81948977,71 грн.В» .

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути з Фірми "Triton Petrol Limited S.A." (Республіка Панама, місто Панама, ОСОБА_2 ОСОБА_3, Сенчурі Тауер Білдінг, офіс 905, № 460437-655806; вул. Нахімова, 296-а, м. Ізмаїл, Одеська область, 68603) на користь Ізмаїльської міської ради (пр-т Суворова, 62, м. Ізмаїл, Одеська область, 68600, код 26569223) 689 (шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 04.07.2016.

Суддя Д.О. Бездоля

Повне рішення складено 04 липня 2016 р.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення29.06.2016
Оприлюднено08.07.2016
Номер документу58762084
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1027/16

Постанова від 04.08.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 18.07.2016

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Рішення від 29.06.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 10.06.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні