Постанова
від 11.07.2016 по справі 910/30632/15
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" липня 2016 р. Справа№ 910/30632/15

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Алданової С.О.

суддів: Коршун Н.М.

Дикунської С.Я.

при секретарі Шмиговській А.М.

за участю представників:

від позивача - Качуровський В.В. (довіреність №538 від 31.12.2015 р.)

від відповідача - не з'явився

розглянувши матеріали апеляційної скарги Фонду державного майна України

на рішення господарського суду міста Києва від 18.02.2016 р.

у справі №910/30632/15 (суддя Стасюк С.В.)

за позовом Фонду державного майна України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКОРТ-ВІНН'С»

про стягнення суми

ВСТАНОВИВ:

Фонд державного майна України звернувся до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКОРТ-ВІНН'С» про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в розмірі 114992,40 грн., 14430,17 грн. пені та 22945,28 грн. штрафу.

Рішенням господарського суду міста Києва від 18.02.2016 р. позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 114992,40 грн. основного боргу, 4608,53 грн. пені, 14499,24 грн. штрафу та 2011,50 грн. судового збору. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог та в цій частині прийняти нове рішення, яким стягнути з відповідача частину заборгованості з пені у розмірі 9821,64 грн. та 8445,99 грн. штрафу.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що приймаючи рішення суд першої інстанції здійснив помилковий перерахунок пені та штрафу, який не відповідає умовам договору та безпідставно відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, просив скаргу задовольнити, скасувати вказане рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог та в цій частині прийняти нове рішення, яким стягнути з відповідача частину заборгованості з пені у розмірі 9821,64 грн. та 8445,99 грн. штрафу.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи те, що в матеріалах справи містяться докази належного повідомлення всіх учасників судового процесу про час та місце проведення судового засідання по розгляду апеляційної скарги, а строки розгляду апеляційної скарги обмежені ст. 102 ГПК України, колегія суддів, вважає можливим здійснити перевірку рішення суду першої інстанції у даній справі в апеляційному порядку без участі представника відповідача.

Колегія суддів зазначає, що ухвалою від 23.06.2016 р. явка сторін у судове засідання обов'язковою не визнавалась.

Зважаючи на те, що неявка представника відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, апеляційний господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

31.03.2015 р. між Фондом державного майна України (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСКОРТ-ВІНН'С» (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 125, що належить до державної власності.

Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлове приміщення загальною площею 992,7 кв. м, (реєстровий номер 00032945.3.АААДКЕ203), розташоване за адресою: м. Київ, вул. Остапа Вишні, 5-А (далі - майно), що обліковується на балансі Фонду державного майна України, код ЄДРПОУ 00032945 (далі - Балансоутримувач) та належить до сфери управління Фонду державного майна України. Вартість майна визначена згідно з висновком про вартість станом на 30.09.2014 року становить за незалежною оцінкою 3063700,00 грн. без ПДВ. Майно передається в оренду з метою розміщення станції технічного обслуговування.

Пунктами 3.1. - 3.7. договору визначено, що орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди - лютий 2015 року - 59579,03 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - березень 2015 року встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць оренди - лютий 2015 року на індекс інфляції за березень 2015 року з врахуванням фактичної кількості діб оренди у березні 2015 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Фонду державного майна України. У разі користування майном протягом неповного календарного місяця (першого та/або останнього місяців оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50 % до 50 % щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Методикою розрахунку та Бюджетним кодексом України, чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідач свої зобов'язання за договором щодо сплати орендних платежів належним чином та у встановлені строки не виконав, у зв'язку з чим допустив заборгованість перед позивачем за період з 11.09.2015 р. по 17.11.2015 р. у розмірі 114992,40 грн.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Зобов'язанням, згідно ст. 509 ЦК України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Приписами ст. 526 ЦК України, які кореспондуються з приписами ст. 193 ГК України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 1 ст. 67 ГК України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ч. 1 ст. 763 ЦК України, договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

31.03.2015 р. року орендар передав, а орендодавець прийняв орендоване приміщення за Актом приймання-передавання нерухомого майна, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Остапа Вишні 5-А.

Позивач свої зобов'язання за договором щодо сплати орендних платежів належним чином та у встановлені строки не виконав, у зв'язку з чим допустив заборгованість перед позивачем за період 11.09.2015 р. по 17.11.2015 р. у розмірі 114992,40 грн., яка станом на час розгляду даної справи залишається несплаченою.

В матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надано належних та допустими доказів сплати позивачу належної за спірним договором оренди плати.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 114992,40 грн. основного боргу є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 14430,17 грн. пені та 22945,28 грн. штрафу.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Частиною 1 ст. 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ч. 4 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

У відповідності до ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пунктом 3.7. договору сторони погодили, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до державного бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

Пунктом 3.8 договору передбачено, що у разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.

Колегія суддів, здійснивши перерахунок суми пені за допомогою Інформаційно-правової системи «Ліга Закон Еліт», за період з 11.09.2015 р. по 17.11.2015 р. на суму боргу у розмірі 114992,40 грн. не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача суми пені підлягає частковому задоволенню у розмірі 9867,29 грн.

Здійснивши перерахунок суми штрафу з урахуванням приписів п. 3.8 договору від суми заборгованості у розмірі 114992,40 грн., колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача суми штрафу підлягає частковому задоволенню у розмірі 11499,24 грн.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доводи позивача, викладені ним в апеляційній скарзі, заслуговують на увагу, а тому остання підлягає частковому задоволенню.

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про зміну рішення господарського суду міста Києва від 18.02.2016 р. в частині сум штрафу та пені. В іншій частині рішення підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 102, п. 4 ч. 1 ст. 103, п. 3 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фонду державного майна України задовольнити частково.

Рішення господарського суду міста Києва від 18.02.2016 р. у справі №910/30632/15 змінити, виклавши резолютивну частину рішення в наступній редакції.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКОРТ-ВІНН'С» (04205, м. Київ, вул. М. Тимошенка, 21, н/п №3, код ЄДРПОУ 30218927) на користь Фонду держаного майна України (01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) 114992 (сто чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. основного боргу, 9867 (дев'ять тисяч вісімсот шістдесят сім) грн. 29 коп. пені, 11499 (одинадцять тисяч чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 24 коп. штрафу та 2045 (дві тисячі сорок п'ять) грн. 39 коп. судового збору за подання позовної заяви та 264 (двісті шістдесят чотири) грн. 14 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Справу №910/30632/15 повернути до господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання судовим рішенням апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий суддя С.О. Алданова

Судді Н.М. Коршун

С.Я. Дикунська

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення11.07.2016
Оприлюднено18.07.2016
Номер документу58951896
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/30632/15

Ухвала від 06.06.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Ухвала від 25.05.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Постанова від 04.10.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Ухвала від 23.09.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Постанова від 11.07.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Ухвала від 23.06.2016

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Алданова С.О.

Ухвала від 24.12.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Ухвала від 07.12.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні