УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №296/5245/16-ц Головуючий у 1-й інст. Сингаївський О. П.
Категорія 27 Доповідач Заполовський В. Й.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого судді Заполовського В.Й.,
суддів: Павицької Т.М., Шевчук А.М.,
за участю секретаря судового засідання Гарбузюк Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за матеріалами заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_2 Аваль», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега ОСОБА_3» про захист порушення права споживача фінансових послуг та визнання недійсним кредитного договору, за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_2 Аваль» на ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 16 червня 2016 року,
в с т а н о в и л а :
У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про забезпечення позову у справі за її позовом до ПАТ «ОСОБА_2 Аваль» (надалі - ОСОБА_2), за участі третьої особи ТОВ «Мега ОСОБА_3» про захист порушення права споживача фінансових послуг та визнання недійсним Кредитного договору № 010/42-0-1/117 від 29.08.2011, укладеного між нею і Банком та забезпеченого іпотечним договором від 29.08.2011, укладеним між Банком та ТОВ «Мега ОСОБА_3».
У поданій заяві позивач просила вжити заходів по забезпеченню позову шляхом зобов'язання Державного підприємства «СЕТАМ» зупинити процедуру реалізації іпотечного майна ТОВ «Мега ОСОБА_3» через систему електронних торгів, призначених на 15-17 червня 2016 року.
Заяву обґрунтовувала тим, що невжиття заходів забезпечення позову може стати на заваді чи унеможливити виконання рішення суду у цивільній справі.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 16 червня 2016 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено.
Зобов'язано Державне підприємство «СЕТАМ» зупинити процедуру реалізації іпотечного майна, що належить ТОВ «Мега ОСОБА_3» через систему електронних торгів призначених на 15-17 червня 2016 року, а саме: лота № 147028 - Дистриб'юторського центру з продажу та обслуговування автомобілів площею 1028,30 кв.м, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 168-А/1.
Не погодившись з ухвалою, ПАТ «ОСОБА_2 Аваль» у поданій апеляційній скарзі просить скасувати ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 16.06.2016 року.
Вважає, що суд першої інстанції задовольняючи заяву в повній мірі не врахував положень ч.3 ст.151 та ч.3 ст.152 ЦПК України, а також роз'яснень, що викладені в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 „Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позовуВ» .
Також судом не враховано, що реалізація предмету іпотеки відбувається в рамках зведеного виконавчого провадження, в яке об'єднано стягнення на підставі декількох виконавчих документів про стягнення заборгованості з ТОВ «Мега ОСОБА_3» за іншими кредитними договорами.
Розглянувши справу в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що в провадженні суду першої інстанції перебуває справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ПАТ «ОСОБА_2 Аваль», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега ОСОБА_3» про захист порушення права споживача фінансових послуг та визнання недійсним кредитного договору.
Тобто, між позивачем та відповідачем виник спір немайнового характеру.
З поданням позову ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про забезпечення позову шляхом зобов'язання Державного підприємства «СЕТАМ» зупинити процедуру реалізації іпотечного майна ТОВ «Мега ОСОБА_3» через систему електронних торгів, призначених на 15-17 червня 2016 року. При цьому посилалася на те, що невжиття заходів забезпечення вказаного позову може стати на заваді чи унеможливити виконання рішення суду у цивільній справі.
Розглядаючи справу суд визнав наявними підстави для задоволення заяви про забезпечення позову у спосіб, який просить заявник, та задовольнив її.
Проте з таким висновком погодитися не можливо, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.151 ЦПК України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити заходи забезпечення позову.
Частиною 1 статті 153 ЦПК передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа, в день її надходження без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 "Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" роз'яснено, що за змістом ч. 1 ст. 151 Цивільного процесуального кодексу України єдиною підставою для забезпечення позову є відповідне клопотання у формі мотивованої заяви будь-якої з осіб, котрі беруть участь у справі.
Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи після відкриття провадження у ній (за винятком випадку, передбаченого ч. 4 ст. 151 ЦПК), якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
Згідно до ч.1 ст.152 ЦПК України позов забезпечується:
1) накладенням арешту на майно або грошові кошти, що належать відповідачеві і знаходяться у нього або в інших осіб;
2) забороною вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам здійснювати платежі або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов'язання;
5) зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту;
6) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку;
7) передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам.
Матеріалами справи також встановлено, що реалізація Державним підприємством «СЕТАМ» через систему електронних торгів іпотечного майна, що належить ТОВ «Мега ОСОБА_3», а саме: лота № 147028 - Дистриб'юторського центру з продажу та обслуговування автомобілів площею 1028,30 кв.м, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Ватутіна, 168-А/1, яку просить зупинити заявник, відбувається в рамках зведеного виконавчого провадження, в яке об'єднано стягнення на підставі декількох виконавчих документів про стягнення заборгованості з ТОВ «Мега ОСОБА_3» за іншими кредитними договорами.
Проте, за змістом пункту 5 ч.1 ст.152 ЦПК України позов може забезпечуватися зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
В даному випадку, як свідчать матеріали справи, позов про визнання права власності на арештоване майно і про зняття з нього арешту заявником не заявлений.
Разом з тим, в пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №19 "Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" роз'яснено, що недопустимо забезпечувати позов шляхом зупинення виконання судових рішень, що набрали законної сили.
В свою чергу, пунктом 4 цієї ж постанови Пленуму Верховного Суду України передбачено, що при вирішенні питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв'язку із застосуванням відповідних заходів.
Розглядаючи справу та задовольняючи заяву про забезпечення позову шляхом зупинення процедури реалізації іпотечного майна ТОВ «Мега ОСОБА_3», судом вище наведених норм права, роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 "Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову" та всіх обставин справи в повній мірі враховано не було, що призвело до неправильного вирішення даної заяви.
З огляду на викладене колегія суддів доводи апеляційної скарги ПАТ «ОСОБА_2 Аваль» визнає обгрунтованими, а оскаржувану ухвалу постановленою з порушенням норм процесуального права, що відповідно до п.2 ч.1 ст.312 ЦПК України є підставою для скасування ухвали та постановлення нової ухвали про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 209, 303, 304, 307, 312 - 315 ЦПК України, колегія суддів апеляційного суду,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_2 Аваль» задовольнити.
Ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 16 червня 2016 року скасувати та постановити нову ухвалу.
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОСОБА_2 Аваль», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Мега ОСОБА_3» про захист порушення права споживача фінансових послуг та визнання недійсним кредитного договору.
Ухвала в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2016 |
Оприлюднено | 20.07.2016 |
Номер документу | 58967490 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Заполовський В. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні