Рішення
від 19.07.2016 по справі 923/499/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2016 р. Справа № 923/499/16

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Просоєдовій Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мій дім- Будьонного, 12", м. Херсон

до Виконавчого комітету Херсонської міської ради, м. Херсон

про визнання недійсними рішень

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, представник, дов. від 01.10.2015 р.;

від відповідача - ОСОБА_2, представник, дов. № 9-573-9/21 від 18.05.2016 р.

Сутність спору: Позивач (ОСББ "Мій дім - Будьонного, 12", м.Херсон, код ЄДРПОУ 36329339) звернувся з позовом, в якому просить господарський суд визнати недійсними прийняті відповідачем (Херсонської міської ради) рішення № 158 від 21.03.2006р. в частині видачі свідоцтва про право власності Херсонській міській раді на нежилі приміщення загальною площею 6,8м 2 по вул. Будьонного, 12 у м.Херсоні та №414 від 17.08.2010р. в частині оформлення права власності та видачі територіальній громаді м.Херсона в особі Херсонської міської ради свідоцтва про право власності на нежилі приміщення першого поверху, загальною вартістю 20,7 м 2 по вул. Будьонного, 12 у м.Херсоні.

Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що оспорювані рішення стосуються передачі в комунальну власність нежилих приміщень, які мають статус допоміжних і повинні передаватися безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир багатоповерхових будинків.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на недоведеність належними доказами того факту, що передані згідно оспорюваних рішень у власність територіальної громади приміщення є допоміжними.

Допоміжні приміщення призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, поза квартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).

Нежилі приміщення - це приміщення, які належать до житлового комплексу, але не відносяться до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.

Згідно витягів про реєстрацію прав власності на нерухоме майно приміщення площею 6,8 м 2 та 20,7 м 2 по вул. Будьонного, буд.12 є нежилими приміщеннями, які не мають статусу допоміжних і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин. Крім того, відповідачем подано письмову заяву про застосування строку позовної давності, тривалістю у три роки, який застосовується до захисту спірних правовідносин.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив:

21 березня 2006р. виконавчим комітетом Херсонської міської ради винесено рішення № 158 від 21.03.2006р. про видачу свідоцтв про право власності, підпунктом 1.24 пункту 1, якого управлінню комунальної власності доручено видати Херсонській міській раді свідоцтво про право власності на нежилі приміщення площею 6,8 м 2 по вул. Будьонного, 12 у м.Херсоні; рішенням виконавчого комітету № 414 від 17.08.2010р. "Про оформлення права власності та видачу свідоцтв про право власності" управлінню комунальної власності доручено видати територіальній громаді м.Херсона в особі Херсонської міської ради свідоцтво про право власності на нежилі приміщення першого поверху, загальною площею 20,7 м 2 , розташовані по вул. Будьонного, 12.

На підставі зазначених рішень Херсонській міській раді були видані свідоцтва від 27.03.2006р. про право власності на нерухоме майно - нежилі приміщення загальною площею 6,8 м 2 по вул. Будьонного, 12 у м.Херсоні та від 31.08.2010р. про право власності на нерухоме майно - нежилі приміщення першого поверху загальною площею 20,7 м 2 , розташовані по вул. Будьонного, 12.

Рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Будьонного, 12 у м.Херсоні, оформленим протоколом № 1 від 12.12.2008р., для управління, обслуговування та утримання житлового будинку його співвласниками, відповідно до ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" було створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) "Мій дім - Будьонного, 12".

Розпорядженням голови Суворовської районної у Херсоні ради від 06.01.2009р. №1-р (реєстраційний № 82 від 06.01.2008р.) зареєстрований Статут юридичної особи - ОСББ Мій дім - Будьонного, 12".

Позивач вважає, що зазначені в оспорюваних рішеннях нежилі приміщення площею відповідно 6,8м 2 та 20,78м 2 є спільною сумісною власністю членів ОСББ, оскільки мають статус допоміжних, передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005р. № 76, допоміжні приміщення житлового будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку.

Підсобними приміщеннями багатоквартирного житлового будинку є приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, поза квартирні коридори, колясочні, комори, сміттєзбірні камери, горища, підвали, шахти, тощо) Відповідно ДБН 2.2-25-2005 "Житлові будинки. Основні положення".

Відповідно до ст.1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" (в редакції від 17.02.2006р.) приватизація державного житлового фонду - це, відчуження квартир (будинків), кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два або більше наймачів та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв) державного житлового фонду на корить громадян України.

Об'єктами приватизації відповідно до ст.2 цього Закону є квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, кімнати у квартирах та однокімнатних будинках, де мешкають два і більше наймачів і використовуються громадянами на умовах найму.

У відповідності до ч.2 ст.10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" власники багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою, зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.

Частина 2 та 3 ст.355 Цивільного кодексу України встановлює, що майно, яке є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом.

Відповідно до ст.382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Власникам квартири у дво - або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередені квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначенні для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.

Відповідно до ст.ст.1, 19 Закону України № 2866-ІІІ "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції чинній на дату прийняття оспорюваних рішень) допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, поза квартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення). Спільне майно власників квартир складається з неподільного та загального майна. Неподільне майно перебуває у їх спільній сумісній власності і не підлягає відчуженню, загальне майно - у спільній частковій власності. Співвласники допоміжних приміщень мають право розпоряджатися ними в межах встановлених зазначеним Законом та цивільним законодаством.

Вирішуючи питання про офіційне тлумачення положень ст.ст.1, 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" , Конституційний суд України в своєму рішенні від 02.03.2004р. № 4-рп/2004 по справі № 1-2/2004 (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків) в аспекті конституційного звернення і конституційного подання вирішив, що положення вищеназваних правових норм треба розуміти так, що допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т.ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно, з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.

Згідно положень ст.ст.32, 33 34, 36 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З наданої в матеріали справи, завіреної належним чином відповідно до вимог п.5.27 ДСТУ 4163-2003 копії плану поверхів та об'ємно-планувальних показників (паспорт дому) вбачається, що спірні приміщення першого поверху секція № 6 Т,П, № 94-05210-КП загальною площею, відповідно, 6,8 м 2 та 20,7 м 2 є колясочною і проходом, тобто відповідають статусу допоміжних, призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку, відтак, мали бути передані у спільну власність власників (квартиронаймачів) квартир багатоквартирного будинку безоплатно без проведення їх окремої приватизації.

З врахуванням викладеного, господарський суд визнав позовні вимоги ОСББ "Мій дім - Будьонного, 12" обґрунтованими.

Поряд з цим, ст.257 ЦК України встановлює для захисту цивільного права щодо оспорюваних правовідносин строк тривалістю у три роки.

Відповідно до ст.260 ЦК України, позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановленими ст.ст. 253-255 цього Кодексу. Порядок обчислення позовної давності не може бути змінений за домовленістю сторін.

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку (ст.253 та ч.1 ст.254 ЦК України).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Оспорювані рішення прийняті 21.03.2006р. (№158) та 17.08.2010р. (№414).

Статут юридичної особи - ОСББ "Мій дім - Будьонного, 12" зареєстрований розпорядженням голови Суворовської районної у Херсоні ради 06.01.2009р.

Юридичну особу - позивача зареєстровано 06.01.2009р. , реєстр № 1499 120 0000 010529, що підтверджується наданою випискою з ЄДРПОУ.

Згідно розділу 2 Статуту ОСББ "Мій дім - Будьонного, 12" метою створення, завданням та предметом діяльності об'єднання, поряд з іншими, є забезпечення захисту прав його членів; забезпечення реалізації прав власників приміщень будинку на володіння та користування спільним майном членів об'єднання.

Спірні приміщення, маючи статус комунального майна, використовувались відповідно до укладених договорів оренди з 2010р. для розташування станції кабельного телебачення (копії договору № 1465 від 02.06.2010р. та від 27.04.2016р., укладеного між управлінням комунальної власності та ТОВ МП "Незалежна компанія "Норма-4" надані в матеріали справи).

Вказана обставина виключає можливість про необізнаності позивача щодо використання іншими суб'єктами належних йому допоміжних приміщень.

Відтак, навіть якщо вважати початком перебігу позовної давності не дату реєстрації юридичної особи ОСББ, а дату передачі приміщень в користування орендарю згідно складеного між ним та орендодавцем акту прийняття - передачі об'єкта комунальної власності від 19.04.2010р., строк позовної давності сплив 20.04.2013р.

З позовом позивач звернувся 16 травня 2016р., тобто за межами встановленого ст.257 ЦК України загального строку позовної давності.

Відповідачем подано письмову заяву про застосування позовної давності.

Відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у справі, є підставою для відмови у позові.

З огляду на сплив позовної давності, про застосування якої зазначено відповідачем у письмовій заяві, зробленій до винесення судом рішення, у позові відмовляється.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. У позові відмовити.

Повне рішення складено 25.07.2016р.

Суддя Н.О. Задорожна

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення19.07.2016
Оприлюднено28.07.2016
Номер документу59169552
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/499/16

Рішення від 19.07.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

Ухвала від 01.07.2016

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Задорожна Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні