Рішення
від 28.07.2016 по справі 136/665/16-ц
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/665/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2016 року м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Стадника С.І.

секретаря судового засідання Квашук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Липовець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Лайн" про відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров'я працівника , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, який мотивував тим, що з 17.02.2015 року по даний час він працює в ТОВ "Укр-Лайн" на посаді головного технолога. 27.08.2015 року під час виконання трудових обов'язків з ним стався нещасний випадок, внаслідок якого його здоров'ю було завдано шкоду, зокрема неповний травматичний відрив н/з лівого передпліччя з розчавленням шкіри та м'яких тканин з дефектом сухожилків та м'язів, рвані рани лівої кисті. По вказаному факту роботодавцем було проведено розслідування, яким встановлено, що нещасний випадок пов'язаний з виробництвом.

Внаслідок нещасного випадку позивач втратив 80 % професійної працездатності, у зв'язку з чим рішенням МСЕК йому встановлена ІІ група інвалідності на строк до 01.06.2017 року. По даний час позивач лікується. Оскільки заподіяна здоров'ю шкода знаходиться в причинно-наслідковому зв'язку з неправомірними діями роботодавця, які, як встановила комісія, є причиною настання нещасного випадку, позивач просить стягнути з ТОВ "Укр-Лайн" моральну шкоду, яку він оцінює в 100 000 гривень.

Обґрунтовуючи розмір моральної шкоди позивач зазначив, що внаслідок нещасного випадку він втратив 80 % професійної працездатності, у зв'язку з чим він потребує сторонньої допомоги. Позивач відчуває себе пригніченим і знервованим, йому важко усвідомити, що є тягарем для сім`ї. Крім цього, позивач не в змозі вести активний спосіб життя, у зв'язку з чим втратив соціальні зв'язки з оточуючими людьми, відновлення яких потребує від нього значних зусиль.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлені вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник ТОВ "Укр-Лайн" в судовому засіданні позов визнав частково, а саме в сумі 20 000 гривень, в решті позов вважає необґрунтованим.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2 суду показала, що перебуває з ОСОБА_1 в зареєстрованому шлюбі. З дня настання нещасного випадку її чоловік впродовж чотирьох місяців перебував на стаціонарному лікуванні. За вказаний період його було прооперовано двадцять п'ять разів. По даний час чоловік потребує лікування і стороннього догляду, оскільки не в змозі самостійно обслуговувати себе. Чоловік вважає себе тягарем для сім`ї, оскільки не може працювати та утримувати сім`ю, у зв'язку з чим він постійно пригнічений і знервований. Вночі чоловік не спить, з оточуючими людьми не спілкується.

Свідок ОСОБА_3 суду показала, що її батько, ОСОБА_1, після нещасного випадку не працює, не може себе обходити, у зв'язку з цим потребує сторонньої допомоги, а тому комплексує. До нещасного випадку батько був активним сім'янином та опорою для сім`ї, забезпечував їх, виконував роботу по домогосподарству. Вночі батько не спить, з оточуючими людьми не спілкується.

Свідок ОСОБА_4 суду показала, що працює медичною сестрою, а також проживає по сусідству з ОСОБА_1 Щоденно свідок міняє позивачу пов'язку на руку. Рана на руці не заживає і гноїться, у зв'язку з цим ОСОБА_1 постійно знервований на ґрунті чого в нього піднімається артеріальний тиск. До нещасного випадку позивач був веселим, працьовитим. Після отриманої травми ОСОБА_1 замкнувся в собі, п'є заспокійливі, з оточуючими не спілкується, комплексує через зовнішній вигляд руки.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що з 17.02.2015 року по даний час ОСОБА_1 працює в ТОВ "Укр-Лайн" на посаді головного технолога, що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с. 18-19).

27.08.2015 року перебуваючи у виробничому цеху ТОВ "Укр-Лайн" позивач отримав доручення на виготовлення брикетів з тирси. Виконавши частину дорученої роботи, позивач вирішив очистити гідравлічний прес від тирси, що він здійснював рукою, у зв'язку з відсутністю спеціального інструменту для виконання даної роботи. Під час очистки, обладнання самовільно увімкнулося і ліва рука позивача потрапила під матрицю, внаслідок чого його здоров'ю було завдано шкоду у вигляді неповного травматичного відриву н/з лівого передпліччя з розчавленням шкіри та м'яких тканин з дефектом сухожилків та м'язів, рвані рани лівої кисті.

За результатами розслідування нещасного випадку комісія склала Акт за формою Н-1 (а.с. 10-12, далі - Акт Н-1), а також Акт за формою Н-5 (а.с. 6-9, далі - Акт Н-5), яким встановила, що нещасний випадок який стався із ОСОБА_1 є таким, що пов'язаний з виробництвом. Причинами настання нещасного випадку є: незадовільний технічний стан засобів виробництва (основна), допуск до роботи без навчання та перевірки знань з питань охорони праці (супутня), неякісне розроблення інструкцій з охорони праці (супутня).

Зі змісту Акту Н-5 слідує, що до настання нещасного випадку призвела бездіяльність керівника ТОВ "Укр-Лайн" ОСОБА_5, яка в порушення вимог пункту 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затверджено наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 року за № 15 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 року за № 231/10511), допустила до виконання роботи, що зазначена в Переліку робіт з підвищеною небезпекою, працівника без навчання та перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, а також виконуючого обов'язки спеціаліста з питань охорони праці ОСОБА_6, який в порушення вимог пункту 2.7 Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затверджено Наказом Держнаглядохоронпраці 29.01.1998 року за № 9 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.04.1998 року за № 226/2666), не забезпечив належного розроблення інструкції з охорони праці "Для пресувальника на гідравлічних пресах" з повним описом вимог безпеки під час експлуатації даного обладнання.

Судом також встановлено, що з 27.08.2015 року по 29.09.2015 року позивач знаходився на стаціонарному лікуванні, під час якого йому було виконано оперативне втручання, що підтверджується випискою № 9326 Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Вінниця від 29.09.2015 року (а.с. 14).

Внаслідок нещасного випадку позивач втратив 80 % професійної працездатності, у зв'язку з чим рішенням МСЕК (а.с. 120-121) йому встановлена ІІ група інвалідності на строк до 01.06.2017 року.

Відповідно до статті 173 КЗпП України шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.

Згідно частини восьмої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), відшкодування моральної (немайнової) шкоди потерпілим від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань і членам їхніх сімей не є страховою виплатою та здійснюється незалежно від часу настання страхового випадку відповідно до положень Цивільного кодексу України та Кодексу законів про працю України.

Відшкодування власником моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до маральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237 1 КЗпП України).

Відповідно до статті 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, коли шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки та в інших випадках, встановлених законом.

Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утримання механізмів та обладнання, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб (ч.1 ст. 1187 ЦК України).

Оскільки ушкодження здоров'я позивача є наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, діяльність з використання і утримання якого здійснює ТОВ "Укр-Лайн", а також бездіяльності посадових осіб ТОВ "Укр-Лайн", приймаючи до уваги, що факт ушкодження здоров'я під час виконання трудових обов'язків підтверджується висновком МСЕК і знаходиться в причинно-наслідковому зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача, суд дійшов висновку про наявність підстав для відшкодування моральної шкоди.

При вирішенні спору про відшкодування моральних збитків суду необхідно встановити характер завданої моральної шкоди, глибину і тривалість моральних та фізичних страждань потерпілого, настання негативних змін у його житті, можливість відновлення стану, який мав потерпілий до нещасного випадку.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості (пункт 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди") .

Визначаючи розмір суми, що підлягає стягненню на відшкодування моральної шкоди, суд враховує характер та обсяг страждань, яких зазнав позивач у зв'язку з ушкодженням здоров'я при настанні нещасного випадку, зокрема: періоду впродовж якого він знаходився на лікуванні; кількості проведених оперативних втручань (операцій); втрату працездатності на 80 %, що унеможливлює виконання роботи визначеного обсягу, професії без шкоди для здоров'я; встановлення ІІ групи інвалідності, що свідчить про стійкий розлад функцій організму та обмеження життєдіяльності, у зв'язку з чим він потребує соціального захисту і допомоги.

З урахуванням зазначеного, суд, виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, дійшов висновку, що на відшкодування моральної шкоди, завданої позивачу слід стягнути 80 000 гривень, в решті позову слід відмовити з огляду на необґрунтованість.

У відповідності до статті 88 ЦПК України, судові витрати підлягають стягненню з відповідача в дохід держави пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, тобто в сумі 1 200 грн. (1 500 грн. * 80 000 грн. / 100 000 грн.).

Суд, керуючись ст. 217 ЦПК України вважає, що з метою забезпечення повного та реального виконання ухваленого рішення суду необхідно вжити заходів для забезпечення його виконання наклавши арешт на грошові кошти в сумі 80 000 (вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. , що належать ТОВ "Укр-Лайн" та обліковуються на рахунках в банківських або в інших кредитно-фінансових установах .

На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 57-61, 88, 215 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Лайн" про відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров'я працівника , - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Лайн" (код ЄДРПОУ 39497712) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) моральну шкоду в сумі 80 000 (вісімдесят тисяч) грн. 00 коп.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Лайн" (код ЄДРПОУ 39497712) в дохід держави судовий збір в сумі 1 200 (одна тисяча двісті) грн. 00 коп.

З метою забезпечення повного та реального виконання ухваленого рішення суду накласти арешт на грошові кошти в сумі 80 000 (вісімдесят тисяч) грн. 00 коп. , що належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Укр-Лайн" (місцезнаходження: 21037, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 39497712) та обліковуються на рахунках в банківських або в інших кредитно-фінансових установах.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Вінницької області через Липовецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя С.І. Стадник

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення28.07.2016
Оприлюднено01.08.2016
Номер документу59253484
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/665/16-ц

Ухвала від 05.02.2018

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Стадник С. І.

Ухвала від 10.01.2018

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Вохмінова О. С.

Ухвала від 28.09.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Ухвала від 28.09.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Ухвала від 02.09.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Ухвала від 31.08.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Ухвала від 17.08.2016

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Кучевський П. В.

Рішення від 28.07.2016

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Стадник С. І.

Рішення від 28.07.2016

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Стадник С. І.

Ухвала від 15.07.2016

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Стадник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні