ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.10.11 р. Справа № 24/143
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.,
При секретарі судового засідання Смірновій Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовною заявою: Публічного акціонерного товариства «Донецькобленерго», м. Горлівка
до відповідача: Територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області, м. Донецьк
про: стягнення 1 559,95 грн.
за участю представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 - за довір. №59-11В»ДВ» від 26.04.2011р.
від відповідача: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області про стягнення заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії за січень, березень та квітень 2011 року у загальній сумі 1 559,95 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач надав суду копію договору про постачання електричної енергії №11/514 від 17.11.2003р. з додатками та додатковими угодами, копію акту розмежування граничної належності електричних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін, копію договірних величин споживання електричної енергії на 2011 рік, розрахунок за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, копії повідомлень та рахунків за перевищення договірних величин електроспоживання за січень, березень та квітень 2011 року.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що заборгованість виникла у зв'язку з недостатнім фінансування з боку державного бюджету. Усі рахунки сплачуються при наявності достатнього фінансування. Зазвичай коштів, що надходять на оплату енергоносіїв у першому півріччі, не вистачає для стовідсоткової оплати спожитих послуг, але протягом року усі рахунки сплачуються. Відповідач також зазначив, що спожиті послуги будуть сплачені при надходженні достатнього фінансування з боку державного бюджету..
В судовому засіданні, що відбулось 10.10.2011р., позивач доводи позовної заяви підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До канцелярії суду надав лист від 20.09.2011р. №07-6496-11, в якому просив розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи позивача, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі з огляду на наступне.
Публічне акціонерне товариство «Донецькобленерго» до приведення своєї організаційно-правової форми відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» мало найменування Відкрите акціонерне товариство «Донецькобленерго». Факт зміни найменування позивача підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію
Як вбачається з матеріалів справи, 17.11.2003р. між позивачем (постачальником) та відповідачем (споживачем) укладено договір про постачання електричної енергії №11/514, за умовами якого постачальник зобов'язався постачати електроенергію споживачу, а споживач - оплачувати її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, зокрема, дотримуватися режиму споживання електричної енергії (п.2.2 договору) та оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку № 5 В»Порядок розрахунків за електроенергію„ та №6 В»Графік зняття показів засобів обліку електричної енергіїВ» (п.2.3 договору).
Пунктом 4.2.2 договору сторони встановили, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику електричної енергії п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величини. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВА і більше.
Для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік споживач не пізніше 30 листопада поточного року надає постачальнику електричної енергії відомості про розмір очікуваного споживання електроенергії (додаток №13 „Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачуВ» ). У разі не надання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін розмір очікуваного споживання електричної енергії (потужності) на наступний рік установлюється постачальником електричної енергії на рівні відповідних періодів поточного року (п.5.1 договору).
Згідно п.3 додатку №5 „Порядок розрахунків за електроенергіюВ» до договору, оплата отриманого споживачем рахунку повинна виконуватись протягом не більше 5 календарних днів.
Сторонами встановлено, що договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.04р. Договір вважається продовженим щорічно на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір разом з додатками та додатковими угодами підписано сторонами без зауважень.
З матеріалів справи вбачається, що позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, постачав відповідачеві електричну енергію, що підтверджується наявними у матеріалах справи документами, зокрема, актами прийому-передачі за січень 2011р., березень 2011р., квітень 2011р. та виставляв відповідні рахунки на оплату спожитої електроенергії. Отримання цих документів відповідачем підтверджується наявними на них відповідними підписами представника відповідача, скріпленими печаткою підприємства.
Матеріали справи також свідчать про перевищення відповідачем договірної величини споживання електричної енергії за договором на поставку №11/514 від 17.11.2003р., про що позивач повідомив відповідача листом № 502 від 29.04.2011р.
Згідно частини 5 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживачі (крім населення, професійно-технічних учбових закладів та вищих учбових закладів 1 - 4 рівня акредитації державної та комунальної власності) у разі споживання електричної енергії понад договірної величини за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною споживання електроенергії.
Отже, у випадку перевищення за розрахунковий період договірних величин споживання електричної енергії споживачі сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини електроенергії, про що також визначено сторонами у договорі на постачання електроенергії.
Як вбачається, у січні 2011р. споживач отримав 1957 кВт активної електроенергії, договірна величина споживання на цей період була встановлена споживачу на рівні 1609 кВтч. Фактично споживач використав понад договірної величини 348 кВтч. Позивачем виставлявся відповідачу відповідний рахунок №11/514.095210 від 24.01.2011р. за перевищення договірних величин на суму 250,66 грн.
У березні 2011р. відповідач спожив 2448 кВт активної електроенергії, договірна величина споживання на цей період була встановлена споживачу на рівні 1351 кВтч. Фактично споживач використав понад договірної величини 1097 кВтч. Позивачем виставлявся відповідачу відповідний рахунок №11/514.144426 від 16.03.2011р. за перевищення договірних величин на суму 849,52 грн.
У квітні 2011р. відповідач спожив 1683 кВт активної електроенергії, договірна величина споживання на цей період була встановлена споживачу на рівні 1103 кВтч. Фактично споживач використав понад договірної величини 580 кВтч. Позивачем виставлявся відповідачу відповідний рахунок №11/514.142633 від 18.04.2011р. за перевищення договірних величин на суму 459,77 грн.
Матеріали справи не містять доказів оплати цих рахунків з боку відповідача.
За приписами статей 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відтак, оскільки сторони визначили умовами договору обсяг споживання електричної енергії та, розмір її оплати за цей період, то відповідно до наведених приписів норм права зобов'язання у відповідача щодо оплати отриманої за актами приймання-передачі енергії виникає на підставі договору.
Враховуючи, що обсяг споживання відповідачем електроенергії понад договірну величину за розрахунковий період - січень, березень, квітень 2011р. - підтверджено матеріалами справи, розмір цього боргу обрахований позивачем виходячи з різниці від фактично спожитої та договірної величини споживання електроенергії у подвійному розмірі і є арифметично вірним, тому господарський суд вважає, що позовні вимоги про стягнення 1 559,95 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 38, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Донецькобленерго», м. Горлівка, до Територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області, м. Донецьк, про стягнення заборгованості за перевищення договірних величин споживання електроенергії у сумі 1 559,95 грн. - задовольнити.
Стягнути з Територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області (83086, м.Донецьк, вул..Лагутенка, 14, код ЄДРПОУ 26288796) на користь Публічного акціонерного товариства «Донецькобленерго» (84601, м.Горлівка, пр-т Леніна,11 ЄДРПОУ 00131096, р/р 260373011294 в ОПЕРО ДОУ Ощадбанк, МФО 335106) - 1 559,95 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії.
Стягнути з Територіального управління державної судової адміністрації у Донецькій області (83086, м.Донецьк, вул..Лагутенка, 14, код ЄДРПОУ 26288796) на користь Публічного акціонерного товариства «Донецькобленерго» (84601, м.Горлівка, пр-т Леніна,11 ЄДРПОУ 00131268, р/р 26001307550283 у філії Центрально-Міського відділення АК Промінвестбанку м. Горлівка, МФО 334464) - витрати на сплату державного мита у сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили через десять днів з дня його прийняття (підписання) та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом XII Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Величко Н.В.
< Список > < Довідник >
< Список > < Довідник >
Повний текст рішення підписано 14.10.2011р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2011 |
Оприлюднено | 03.08.2016 |
Номер документу | 59281432 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Величко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні