Справа № 604/639/16-ц
Провадження № 2/604/303/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2016 року Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючої судді Сидорак Г.Б.,
за участю секретаря судового засідання Ілик Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Підволочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новосільської сільської ради Підволочиського району, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно та органу опіки та піклування Підволочиської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору до Новосільської сільської ради Підволочиського району, ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 та орган опіки та піклування Підволочиської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору звернулися до суду із позовною заявою до Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, про визнання права власності на спадкове майно, - земельну ділянку площею 3,60 га, яка складається з двох земельних ділянок, а саме: кадастровий номер НОМЕР_1 площею 0,4858 га (сінокіс) та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 3,1071 га (рілля), розташовані на території Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 (по 1/2 кожна).
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги покликалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_10 помер її чоловік ОСОБА_4. Після його смерті залишилося спадкове майно яке складається із вказаної земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, котра належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на земельню НОМЕР_3, виданого 07 жовтня 1988 року Новосільською сільською радою; витяги із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, видані відділом Держгеокадастру у Підволочиському районі 29 червня 2016 року. Позивач та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору зазначають, що прийняли спадщину, оскільки на день смерті ОСОБА_4 та шість місяців по тому проживали разом з ним в житловому будинку АДРЕСА_1, також були зареєстровані: ОСОБА_2 - дочка та ОСОБА_6 - онука. Однак приватним нотаріусом Підволочиського районного нотаріального округу ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - в зв'язку звідсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, які б підтвердили право власності спадкодавця на земельну ділянку, а саме державного акта про право власності на земельну ділянку (який був втрачений), а тому, станом на сьогоднішній день вона не оформила право власності на спадщину, а тому змушена звернутися з даним позовом в суд.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_7 позов підтримав з мотивів висловлених у ньому, просить задовольнити, визнати за останньою право власності на 1/2 частину вказаної земельної ділянки.
Представник відповідача - Новосільської сільської ради Підволочиського району, будучи належним чином повідомленим про дату і час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, подали заяву з проханням справу слухати у їх відсутності, проти позову не заперечили.
Представник органу опіки та піклування Підволочиської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, як третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору ОСОБА_8 позовні вимоги підтримала, просить визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/2 частину вказаної земельної ділянки в порядку спадкування після батька.
Співвідповідач ОСОБА_2, будучи належним чином повідомленою про дату і час розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, подала заяву з проханням справу слухати у її відсутності, проти позовів не заперечила, просить визнати за ОСОБА_3 та ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину земельної ділянки за кожною в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_10, оскільки бажання спадкувати не має.
Вислухавши пояснення сторін, враховуючи заяву представника відповідача, який просить справу вирішувати у їх відсутності, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого 13 серпня 2012 року Новосільською сільською радою Підволочиського району Тернопільської області, ІНФОРМАЦІЯ_10 помер ОСОБА_4.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебувала у зареєстрованому шлюбі із померлим ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_5, видане 05 жовтня 1991 року Новосільською сільською радою Підволочиського району Тернопільської області).
Третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, є донькою ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10, що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_6, виданого повторно 15.05.2016р. Підволочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.
Співвідповідач ОСОБА_2 після реєстрації шлюбу згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7, виданого 26 травня 2016 року Тернопільським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області присвоєно прізвище «ОСОБА_2»), є донькою ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10, що вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_8, виданого 03.08.1992р. Новосільською сільською Радою Підволочиського району.
Таким чином позивач ОСОБА_1 та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3 є спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_9
Згідно з довідкою виконавчого комітету Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області № 1241 від 10.06. 2016 року, на день смерті гр. ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_12 та шість місяців по тому разом з ним в житловому будинку АДРЕСА_1 були зареєстровані: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 - дружина; ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 - дочка; ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 - дочка; ОСОБА_10 - ІНФОРМАЦІЯ_6 - дочка; ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_7 - онука.
Таким чином позивач ОСОБА_1 та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - ОСОБА_3 спадщину прийняли у відповідності до чч. 3, 4 ст. 1268 ЦК України, співвідповідач ОСОБА_2 від спадкування відмовилася, що стверджується її власноручною заявою, зареєстрованою канцелярією суду 27 липня 2016 року.
Згідно постанови приватного нотаріуса Підволочиського районного нотаріального округу від 15 червня 2016 року №227/02-31, гр. ОСОБА_1, що проживає в АДРЕСА_1, у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Новосільської сільської ради після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа про належність майна спадкодавцеві.
Архівною копією Державного акта на право приватної власності на землю Серії НОМЕР_3 підтверджується право власності ОСОБА_4, жителя с. Гнилички на земельну ділянку для сільськогосподарського використання площею 3,60 га у межах згідно з планом, розташовану на території Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області. Державний акт видано на підставі рішення Новосільської сільської ради народних депутатів від 07 жовтня 1998 року та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за НОМЕР_9.
Однією із підстав припинення права власності є смерть власника (п.11 ч.1 ст.346 ЦК України).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог п. 4.7., п.п. 3 п. 4.8. Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Держкомзему від 22.06.2009 року №325, при втраті (пошкодженні) державного акта землевласнику (землекористувачу) видається новий державний акт. При втраті державного акта землевласник (землекористувач) розміщує відповідне повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації.
Так, у друкованому засобі масової інформації «Гомін волі» №23(7825) від 10 червня 2016 року опубліковано відповідне оголошення про втрату державного акта на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_3, виданого Новосільською сільською радою 07 жовтня 1998 року на ім'я ОСОБА_4
З огляду на вказане, враховуючи відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10, позивач та третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, які успадкували дане майно не можуть оформити свої спадкові права, що свідчить про порушення їх прав, які підлягають судовому захисту.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 та ст. 392 ЦК України - кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його невизнання або оспорювання, а власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це майно оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 8, 10, 15, 30, 212-215, 221 ЦПК України, ст.ст. 328, 346, 392, 1218, 1268, 1236 ЦК України, ст.ст. 78, 81, 116, 118 - 120 ЗК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позови задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_3 по 1/2 частині за кожною земельної ділянки площею 3,60 га, яка складається з двох земельних ділянок, а саме: кадастровий номер НОМЕР_1 площею 0,4858 га (сінокіс) та кадастровий номер НОМЕР_2 площею 3,1071 га (рілля), розташовані на території Новосільської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_11.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Апеляційну скаргу може бути подано до апеляційного суду Тернопільської області через Підволочиський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Г.Б. Сидорак
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2016 |
Оприлюднено | 12.08.2016 |
Номер документу | 59513988 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сидорак Г. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні