Справа № 507/110/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" серпня 2016 р. Любашівський районний суд Одеської області
у складі : головуючого судді Гнатюка В.О.
при секретарі Гончар В.В.,
за участю представника позивачки
адвоката ОСОБА_1 Л С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Любашівка в залі суду справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним , повернення земельної ділянки , не перешкоджання у володінні та користуванні,
встановив :
26.01.2016 року позивачка звернулась до суду з зазначеним позовом , обгрунтовуючи свої вимоги тим , що їй на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,81 га , розташована на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області , яка перейшла їй у власність після смерті її батька ОСОБА_3»ян ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 20.11.2010 р.
В середині 2015 р. вона дізналася про договір оренди вказаної земельної ділянки , датований 01.03.2012 року , укладений між нею та відповідачем, підписаний від її імені, який особисто вона не підписувала і про існування якого не знала. Договір був зареєстрований у відділі Держкомзему у Любашівському районі , про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 12.11.2012 року № 512330004001886
Посилаючись на викладене, просила суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 01.03.2012 року ,укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» , зареєстрований у відділі Держкомзему у Любашівському районі 12.11.2012 року за № 512330004001886. Зобов»язати Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» в особі директора ТОВ ВНФ «Зеленогірське» ОСОБА_5 повернути їй земельну ділянку площею 2,81 га , розташовану на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області , кадастровий номер 5123381400:01:005:0071, та не чинити перешкод у володінні та користуванні нею. Стягнути з відповідача на її користь судові витрати по справі.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та пояснила , що спірна земельна ділянка належала її батьку ОСОБА_3»ян ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності не земельну ділянку . За життя батько уклав договір оренди зазначеної земельної ділянки з відповідачем . У 2007 р. батько помер. Орендну плату продовжувала отримувати друга дружина батька , з якою у неї виник спір щодо права власності на вказану земельну ділянку. У 2010 р. вона отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом , відповідно до якого успадкувала земельну ділянку площею 2,81 га , розташовану на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області , яка перейшла їй у власність після смерті її батька ОСОБА_3»яна ОСОБА_4.
Їй було відомо , що земельна ділянка знаходиться у користуванні відповідача. Вона точно не знала , до якого часу був укладений договір оренди спірної земельної ділянки між її батьком та відповідачем. Її чоловік ОСОБА_6 , з яким вона з 2013 р. спільно не
проживає, отримував орендну плату від відповідача за користування вказаною земельною ділянкою
Її син виявив бажання використовувати зазначену земельну ділянку разом з батьком , у зв»язку з чим вона звернулась у 2015 р. до відповідача з питанням повернення їй земельної ділянки . Однак була повідомлена про те , що між нею та відповідачем укладений договір оренди вказаної земельної ділянки на 11 років , датований 01.03.2012 року , підписаний від її імені, який особисто вона не підписувала і про існування якого не знала.
Позивачка також пояснила , що не уповноважувала ні свого чоловіка , ні інших осіб підписати за неї даний договір.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив , що спірний договір , укладений між позивачкою та відповідачем , був зареєстрований в установленому порядку . Тому він є дійсним. Хто саме підписував даний договір від імені позивачки йому невідомо , але , оскільки позивачка отримувала орендну плату за даним договором через свого чоловіка , то вона не могла не знати про існування даного договору. Отримання нею орендної плати за спірним договором свідчить про те , що вона визнала даний договір , з чого можна зробити висновок, що договір був підписаний або нею або за дорученням позивачки іншою особою. Для реєстрації договору безпосередньо позивачкою були надані копії паспорту, ідентифікаційного коду , що також підтверджує її згоду на укладення спірного договору.
Крім того , представник відповідача з посиланням на те , що позивачці було відомо про укладення спірного договору з 2012 р. просив суд застосувати позовну давність при вирішенні даного позову.
Вислухавши сторони , допитавши свідків , дослідивши матеріали справи , суд вважає , що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав .
Судом установлено , що позивачці ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20.11.2010 р. належить земельна ділянка площею 2,81 га , розташована на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області ( а.с.- 9 )
Договір оренди земельної ділянки від 01.03.2012 року , укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» , зареєстрований у відділі Держкомзему у Любашівському районі 12.11.2012 року за № 512330004001886.
Позивачка , допитана в судовому засіданні в якості свідка , пояснила , що спірна земельна ділянка належала її батьку ОСОБА_3»ян ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності не земельну ділянку . За життя батько уклав договір оренди зазначеної земельної ділянки з відповідачем . У 2007 р. батько помер. Орендну плату продовжувала отримувати друга дружина батька , з якою у неї виник спір щодо права власності на вказану земельну ділянку. У 2010 р. вона отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом , відповідно до якого успадкувала земельну ділянку площею 2,81 га , розташовану на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області , яка перейшла їй у власність після смерті її батька ОСОБА_3»яна ОСОБА_4.
Їй було відомо , що земельна ділянка знаходиться у користуванні відповідача. Вона точно не знала , до якого часу був укладений договір оренди спірної земельної ділянки між її батьком та відповідачем. Її чоловік ОСОБА_6 , з яким вона з 2013 р. спільно не проживає, отримував орендну плату від відповідача за користування вказаною земельною ділянкою. Її син виявив бажання використовувати зазначену земельну ділянку разом з батьком , у зв»язку з чим вона звернулась у 2015 р. до відповідача з питанням повернення їй земельної ділянки . Однак була повідомлена про те , що між нею та відповідачем укладений договір оренди вказаної земельної ділянки на 11 років , датований 01.03.2012 року , підписаний від її імені, який особисто вона не підписувала і про існування якого не знала. Вона не уповноважувала ні свого чоловіка , ні інших осіб підписати за неї даний договір.
Пояснення позивачки узгоджується з поясненням свідка ОСОБА_6, який в судовому засіданні пояснив , що знаходиться з позивачкою у зареєстрованому шлюбі . Проте з 2013 р. спільно з позивачкою не проживає . Ним особисто був укладений договір оренди , належної йому на праві власності земельної ділянки , з відповідачем. Що стосується земельної ділянки , яка належить його дружині , то він в порядок користування даною земельною ділянкою не вмішувався , оскільки дану земельну ділянку його дружина успадкувала після смерті батька . Між його дружиною та другою дружиною померлого батька з приводу права власності на дану земельну ділянку виник спір.
Коли він отримував щорічно орендну плату у відповідача , його повідомляли , що в списках на отримання орендної плати є його дружина , за яку він отримав орендну плату за 2012 , 2013 ,2014 та 2015 роки. Чи був укладений договір між його дружиною - позивачкою у справі, та відповідачем йому невідомо. .
Свідок ОСОБА_7 - працівник відповідача , в судовому засіданні пояснила , що вона видає орендну плату за користування земельними ділянками протягом семи років . Оскільки позивачка була в списках на отримання орендної плати , то належну їй орендну плату отримував чоловік позивачки , починаючи з 2012 р. Чи укладався договір оренди між позивачкою та відповідачем їй особисто невідомо. Проте їй відомо , що договора оренди земельних ділянок відповідач укладав у 2010 р.
Виходячи з того , що позивачка отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом 20.11.2010 р. , то за наявності у неї волевиявлення укласти договір з відповідачем договір оренди земельної дідянки міг бути укладений у 2010 р.
В матеріалах справи знаходиться копія спірного договору оренди землі , який отримала адвокат в реєструючому органі ( а.с.- 15 ) З даного договору видно , що він був зареєстрований у відділі Держземагенства у Любашівському районі 12.11.2012 р. Однак підпис орендаря у ньому відсутній , що свідчить про формальний підхід відповідача до укладення договорів оренди.
В ході розгляду справи суд оглядав підпис , який значиться у графі «Орендодавець» спірного договору як підпис позивачки. Візуально даний підпис зовсім не схожий на інші підписи позивачки , які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідно до статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень , крім випадків , встановлених статтею 61 цього Кодексу.
В ході розгляду зазначеної справи за клопотанням позивачки була проведена судова почеркознавча експертиза від 23.05.2016 р. , за висновком якої підпис у договорі оренди землі від 01.03.2012 р. в графі «ОСОБА_2Г.» вірогідніше за все виконаний не ОСОБА_2
Підпис в акті приймання - передачі об»єкта оренди від 01.03.2012 р. в графі «ОСОБА_2Г.» вірогідніше за все виконаний не ОСОБА_2.
У мотивувальній частині даного висновку зазначено , що встановлені загальні та окремі розрізнюючі ознаки стійкі , суттєві , але за своїм обсягом та значущістю достатні лише для ймовірного висновку.
Проаналізувавши досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності і взаємозв»язку ,
суд дійшов висновку , що позивачка довела в судовому засіданні , що вона не підписувала зазначений договір.
Судом було роз»яснено представнику відповідача , що він вправі заявити клопотання про проведення почеркознавчої експертизи іншим експертом . Однак представник відповідача відмовився заявляти таке клопотання.
Тому суд вважає , що вказаний висновок експерта підтверджує твердження позивачки , що не вона підписувала даний договір.
Представник відповідача , заперечуючи проти задоволення позову , заявив , що спірний договір , укладений між позивачкою та відповідачем , був зареєстрований в установленому порядку . Тому він є дійсним. Хто саме підписував даний договір від імені позивачки йому невідомо , але , оскільки позивачка отримувала орендну плату за даним договором , то вона не могла не знати про існування даного договору. Отримання орендної плати за спірним договором її чоловіком свідчить про те , що вона визнала даний договір , з чого можна зробити висновок, що договір був підписаний за дорученням позивачки іншою особою. Для реєстрації договору безпосередньо позивачкою були надані копії паспорту, ідентифікаційного коду , що також підтверджує її згоду на укладення спірного договору.
Крім того , представник відповідача просив суд застосувати позовну давність , оскільки позивачка у 2012 р. знала про існування даного договору.
Проте погодитись з такою позицією представника відповідача неможливо, виходячи зі слідуючого.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально
Згідно з ч. 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким , що вчинений у письмовій формі , якщо він підписаний його стороною ( сторонами)
Згідно з ст.. 203 ЦК України особа , яка вчиняє правочин , повинна мати обсяг необхідної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі . Правочин має вчинятись у формі , встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків , що обумовлені ним.
Відповідно до статті 215 ЦПК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною ( сторонами ) вимог , які встановлені частинами першою- третьою, п»ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Судом установлено , що позивачка не підписувала спірний договір , що свідчить про те , що у неї було відсутнє волевиявлення на укладення даного договору.
Представник відповідача в судовому засіданні не надав жодного доказу на підтвердження того , що даний договір був підписаний позивачкою , або іншою особою за згодою позивачки , а позивачка при реєстрації даного договору безпосередньо надала копії паспорту та ідентифікаційного коду. Тому суд дійшов висновку, що позивачка не здійснювала вільно своє волевиявлення як учасник правочину. З врахуванням чого позов в частині вимоги про визнання недійсним спірного договору підлягає задоволенню.
В силу ч. 1 статті 216 ЦК України , у разі недійсності правочину , кожна із сторін зобов»язана повернути другій стороні у натурі все , що вона одержала на виконання цього правочину. Тому вимогу позивачки про зобов»язання відповідача повернути їй спірну земельну ділянку також належить задовольнити.
Суд не погоджується з аргументом представника відповідача, що отримання позивачкою орендної плати свідчить про те , що остання визнала даний договір , виходячи зі слідуючого
Як пояснила в судовому засіданні позивачка , їй було відомо , що існував договір оренди землі, укладений між її батьком і відповідачем . Вона не знала до якого часу укладений даний договір. Орендна плата , яка належала їй як спадкоємцю , отримувалась її чоловіком. Про укладення спірного договору від її імені та умови договору вона дізналась тільки у 2015р.
Дане пояснення узгоджується з поясненням свідка ОСОБА_7 , яка пояснила , що позивачка жодного разу не отримувала орендну плату . Орендна плата видавалась її чоловіку , оскільки позивачка була зазначена в списках на її отримання.
Суд вважає , що за встановлених судом обставин отримання позивачкою орендної плати може свідчити лише про здійснення оплати за фактичне користування землею.
Вирішуючи питання про застосування позовної давності , суд виходить з того , що позовна давність на вимоги позивачки не поширюється , оскільки відносини між сторонами є триваючими , а обов»язки , встановлені договором оренди, підлягають виконанню сторонами протягом всього строку дії договору. Отже власник земельної ділянки , який фактично не укладав договору оренди , може пред»явити свої вимоги в будь-який час дії договору , незалежно від того , коли почалося порушення його прав.
Вимога позивачки про не перешкоджання у володінні та користуванні земельною ділянкою не підлягає задоволенню , оскільки така вимога відноситься до негаторного позову , тобто позову про захист права власності від порушень , не пов»язаних із позбавленням володіння. Крім того , одна з умов застосування негаторного позову - відсутність між позивачем і відповідачем договірних відносин.
Відповідно до статті 88 ЦПК України з відповідача належить стягнути на користь позивачки судовий збір у розмірі 551 гривня 20 коп. , сплачений позивачкою на користь держави при подачі позову та витрати , понесені за проведення почеркознавчої експертизи, в сумі 915 грн. 48 коп , які підтверджуються відповідними квитанціями.
Витрати на правову допомогу у розмірі 1500 гривень не підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки , оскільки розрахунок таких витрат не відповідає вимогам Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах » Крім того , позивачка не надала суду фінансові документи , які б свідчили про те , що вона дійсно сплатила представнику зазначену грошову суму.
На підставі викладеного , керуючись ст. 10 , 60 ,88, 212 , 213 , 215 , ЦПК України , ст..ст. 203, 207,215, 216 ЦК України , Законом України «Про оренду землі» , суд
вирішив :
Позов ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним , повернення земельної ділянки , не перешкоджання у володінні та користуванні задовольнити частково
Визнати договір оренди земельної ділянки від 01.03.2012 р. , укладений між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» , зареєстрований у відділі Держкомзему у Любашівському районі 12.11.2012 року за № 12330004001886, недійсним.
Зобов»язати Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» в особі директора ТОВ ВНФ «Зеленогірське» ОСОБА_5 повернути ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,81 га , розташовану на території Гвоздавської сільської ради Любашівського району Одеської області , кадастровий номер 5123381400:01:005:0071.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - наукова фірма «Зеленогірське» на користь ОСОБА_2 судові витрати у справі , а саме судовий збір у розмірі 551 гривня 20 коп. та витрати за проведення експертизи у розмірі 915 гривень 48 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Любашівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення . Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
суддя В.О. Гнатюк
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2016 |
Оприлюднено | 12.08.2016 |
Номер документу | 59551529 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Гнатюк В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні