ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"20" жовтня 2010 р. Справа № 21/91-09-3494
За заявою: Державного підприємства (надалі - ДП) „Державний резервний насіннєвий фонд УкраїниВ» , м. Київ;
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ) „Агрофірма „БалтаВ» (66163, Одеська область, Балтський район, с. Пасицели. Ідентифікаційний код 33521110);
про визнання боржника банкрутом.
Господарський суд Одеської області у складі:
судді - ЗЕЛЕНОВА Г.М.,
секретаря судового засідання - СУСЛОВА М.В.;
за участю представників сторін:
від Кредиторів: ОСОБА_1 -представник ПАТ „Акціонерний Комерційний промислово -інвестиційний банкВ» -згідно довіреності від 22.07.2010 р. № 744;
від боржника: не з'явився, не зважаючи на те, що був повідомлений належним чином;
керуючий санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражний керуючий ОСОБА_2, ліцензія серії АВ № 158525 від 09.01.2007 р. не з'явився, не зважаючи на те, що був повідомлений належним чином;
арбітражний керуючий ОСОБА_3, ліцензія серії АБ № 271773 від 04.04.2006 р.;
арбітражний керуючий ОСОБА_4, ліцензія серії АВ № 499026 від 25.11.2009 р.
СУТЬ СПОРУ : 14.07.2009 р., ДП „Державний резервний насіннєвий фонд УкраїниВ» звернувся до господарського суду Одеської області із завою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , оскільки останній неспроможний виконати свої зобов'язання по сплаті заборгованості у сумі 2 838 220 грн. 73 коп. згідно рішень та наказів господарського суду Одеської області, протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх стягнення.
Ухвалою господарського суду від 15.07.2009р. порушено провадження у справі № 21/91-09-3494 про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном боржника.
Ухвалою господарського суду від 24.07.2009 р. призначено розпорядником майна ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_5, ліцензія серії АВ № 307220 від 19.01.2007 р.
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду від 02.09.2009р. зобов'язано ініціюючого кредитора ДП „Державний резервний насіннєвий фонд УкраїниВ» у десятиденний строк за його рахунок подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про порушення справи про банкрутство з метою виявлення всіх кредиторів та можливих санаторів.
На виконання ухвали підготовчого засідання господарського суду від 02.09.2009р . кредитором ДП „Державний резервний насіннєвий фонд УкраїниВ» подане до офіційного друкованого органу оголошення про порушення провадження у справі про визнання банкрутом ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , яке було опубліковано в газеті В«Урядовий кур'єрВ» від 25.09.2009р. за № 176.
В тридцятиденний термін із дня публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , до господарського суду надійшла заява про визнання кредитором до боржника від Публічного акціонерного товариства (надалі - ПАТ) "Акціонерний Комерційний промислово -інвестиційний банк" в особі філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Одеса" із грошовими вимогами у сумі 10 321 632 грн. 46 коп.
В тридцятиденний термін із дня публікації оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» заяв від інших кредиторів та можливих санаторів до господарського суду не надходило.
Ухвалою попереднього засідання господарського суду від 15.01.2010 р. затверджений поданий розпорядником майна боржника реєстр визнаних судом грошових вимог до ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» на загальну суму 13 160 574 грн. 19 коп.
Ухвалою господарського суду від 11.05.2010 р. припинено процедуру розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна -арбітражного керуючого ОСОБА_5, введена процедура санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» та призначено керуючим санацією ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_2
16.08.2010 р. до господарського суду надійшло клопотання голови комітету кредиторів боржника про припинення процедури санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , визнання ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» банкрутом, відкриття відносно нього ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_2
15.09.2010 р. до господарського суду надійшло клопотання голови комітету кредиторів боржника про призначення ліквідатором ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_4, оскільки арбітражний керуючий ОСОБА_2 надав комітету кредиторів заяву про відмову від виконання повноважень ліквідатора (протокол зборів комітету кредиторів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» від 06.09.2010 р. № 4, заява арбітражного керуючого ОСОБА_2 про відмову від призначення ліквідатором від 02.09.2010 р.).
21.09.2010 р. до господарського суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3Ю про участь у справі про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» .
12.10.2010 р. до господарського суду надійшло клопотання представника ПАТ „Акціонерний Комерційний промислово -інвестиційний банкВ» про припинення процедури санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , визнання його банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_4
20.10.2010 р. до господарського суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 про залишення без розгляду заяви про участь у справі про банкрутство ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» від 21.09.2010 р. у зв'язку з сімейними обставинами.
У судовому засіданні, 20.10.2010 р., голова комітету кредиторів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» надав клопотання від 20.10.2010 р. про продовження терміну санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» на два місяця та про призначення керуючим санацією ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_4, ліцензія серії АВ № 499026 від 25.11.2009 р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора, арбітражних керуючих, господарський суд встановив, що рішення комітету кредиторів про визнання ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури прийнято передчасно, а тому не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до абз. 4 ст. 1 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» ( надалі Закон № 2343-ХІІ) суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
При винесені постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд в обов'язковому порядку повинен з'ясувати актив і пасив боржника.
Якщо встановлення пасиву боржника відбувається на попередньому засіданні суду, то остаточна правова оцінка активу і пасиву боржника та можливість відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом надається у підсумковому засіданні суду з огляду на знаходження справи у процедурі санації боржника.
Таким чином, завдання підсумкового засідання суду полягає в з'ясуванні ознак банкрутства для визначення наступної судової процедури, виходячи з клопотання комітету кредиторів, однак остаточна їх оцінка надається судом.
Прийняття рішення стосовно доцільності визнання боржника банкрутом, незважаючи на клопотання комітету кредиторів, є прерогативою господарського суду, як того вимагає ст. 1 Закону (№ 2343-ХІІ).
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Вищого господарського суду України від 04.11.2009 р. по справі № Б24/40/15/176/02
Відповідно до Звіту керуючого санацією, останній зосередив зусилля тільки на пошуках інвесторів, які б взяли участь у процесі санації боржника. У зв'язку з відсутністю інвесторів та неможливістю сплатити кредиторську заборгованість у процесі санації за рахунок власної господарської діяльності боржника, керуючим санації зроблений висновок щодо припинення санації та визнані боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
На підставі аналізу керуючого санацією фінансово майнового стану, активів і пасивів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» за перше півріччя 2010р. збиток товариства становить 61,5 тис. грн.
За період процедури санації, товариство сплачувало податки і збори (обов'язкові платежі), виплачувало заробітну плату, проводило розрахунки по поточним господарським договорам за придбані товари надані послуги. Товариство має поточну заборгованість по заробітній платі у сумі 14 тис. грн. та за корма у сумі 107 тис. грн.
За результатами проведеної інвентаризації балансова вартість майна товариства складає 20 098481 грн. 98коп. в той час, як кредиторська заборгованість складає загальну суму 13 160 574 грн. 19 коп.
В порушення вимог ст.ст. 17, 18 Закону (№ 2343-ХІІ) керуючим санацією не розглядались заходи щодо відновлення платоспроможності боржника в тому числі: забезпечити визначення початкової вартості майна шляхом проведення незалежної оцінки у разі відчуження частини майна у процедурі санації; реструктуризація товариства; перепрофілювання виробництва; відстрочка (або) розстрочка платежів; не виявлялась дебіторська заборгованість.
Крім того, керуючим санацією не належним чином проведена інвентаризація майна боржника, в акті інвентаризації відсутні основні показники відображення яких передбачено „Порядком бухгалтерського облікуВ» та Інструкції про порядок проведення інвентаризації „згідно облікуВ» і „фактичноВ» . Керуючим санацією не відкритий спеціальний рахунок для проведення санації та розрахунків з кредиторами.
Надані до справи Звіти ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» „Баланс підприємстваВ» та „Звіт про фінансові результати підприємстваВ» не мають відмітки органів статистики про їх отримання.
Відповідно до статутних документів, довідки статуправління про види діяльності ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» є сільськогосподарським товариством по вирощуванню зернових та племінних свиней. Керуючим санації вказані обставини не враховувались та не застосовувалась ст. 44 Закону (№ 2343-ХІІ) -„Особливості банкрутства сільськогосподарських товариствВ» , згідно якої при введені процедури розпорядження майном боржника аналіз фінансового становища сільськогосподарського товариства повинно здійснюватись з урахуванням сезонності сільськогосподарського виробництва та його залежності від природно - кліматичних умов, а також можливості задоволення вимог кредиторів від природно - кліматичних умов, а також можливості задоволення вимог кредиторів за рахунок доходів, які можуть бути одержані сільськогосподарським підприємством після закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт. Рішення про звернення з клопотанням до господарського суду про санацію сільськогосподарських підприємств приймається комітетом кредиторів за участю представника органу місцевого самоврядування відповідної територіальної громади. Санація сільськогосподарського підприємства вводиться на строк до закінчення відповідного періоду сільськогосподарських робіт з урахуванням часу, необхідного для реалізації вирощеної (виробленої, виробленої та переробленої) сільськогосподарської продукції. Зазначений строк не може перевищувати п'ятнадцяти місяців. У разі якщо протягом строку санації погіршилося фінансове становище сільськогосподарського підприємства у зв'язку із стихійним лихом, з епізоотіями та іншими несприятливими умовами, строк санації, встановлений частиною шостою цієї статті, може бути продовжений на один рік.
Кредитором, ПАТ „Акціонерний Комерційний промислово -інвестиційний банкВ» надана Довідка від 12.10.2010р. за результатами аналізу показників фінансової звітності ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» на предмет виявлення дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства (надалі Довідка), яка виконана на підставі договору від 07.10.2010р. між ПАТ „Акціонерний Комерційний промислово -інвестиційний банк та Державним підприємством „Південний регіональний інформаційно -навчальний центр з питань банкрутстваВ» . Відповідно до Довідки, аналіз показників фінансово -господарської діяльності товариства виконано на підставі документів наданих кредитором.
Таким чином, в порушення вимог Закону (№ 2343-ХІІ) документи бухгалтерської та фінансової звітності для проведення аналізу надані заінтересованою особою стосовно боржника -кредитором, в той час, як вказаним Законом обов'язки по проведенню аналізу фінансово-господарської діяльності боржника та інвестиційну діяльність боржника, його становище на ринках, покладені на арбітражного керуючого, який вправі залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їх діяльності за рахунок боржника.
За Довідкою встановлена відсутність ознак доведення до банкрутства, але за змістом довідки коефіцієнт забезпечення зобов'язань боржника всіма його активами зменшився з 1,79 млн. грн. (2007р.) до 1,55 млн. грн. (2009р.) на 0,24 це зменшення дорівнює сумі загальних кредиторських зобов'язань 3,8 млн. грн.
Борги зросли необґрунтовано та без відповідного росту матеріальних активів на 3,8 млн. грн., а коефіцієнт забезпечення оборотними активами зменшився з 0,16 до 0,04 на 0,12 що становить 1,9 млн. грн. Відповідно довідки оборотні активи товариства за 2009р. зменшились на 5,7 млн. грн. , що залишилось без уваги розпорядника майна.
Відповідно до статутних документів, довідки статуправління про види діяльності ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» є сільськогосподарським товариством та має право сплачувати фіксований сільськогосподарський податок, в той час керівництво ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» не використовуючи таке право на пільгове оподаткування продовжує нараховувати в 2007р. податок на прибуток 660,1 тис. грн. при збитках 3,940 млн. грн., в 2008р. нарахований податок на додану вартість 797 тис. грн. при обсязі реалізації продукції 1,781 млн. грн., чим безпідставно збільшене податкове навантаження на товариство на 500,17 тис. грн. Податок на додану вартість в 2007-2009р.р. обліковується керівництвом ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» до сплати, без застосування фіксованого сільськогосподарського податку. При застосуванні же пільгового оподаткування цей податок обліковувався би, як кредиторська заборгованість перед бюджетом та підлягав би списанню. Таким чином за три роки прибутковість товариства зменшена на 1,320 млн. грн. Крім того, в Довідці відсутні відомості про дотацію з бюджету сільськогосподарському товариству при вирощування племінних свиней.
Згідно з довідки у 2009р. зникла дебіторська заборгованість з бюджетом у сумі 1,171 млн. грн. (таблиця 1 рядок 170) і це не відображено у пасиві товариства. В 2009р. має місце збільшення вартості незавершеного будівництва без документального підтвердження та відповідного пояснення його доцільності на 1,853 млн. грн. , керуючий санації не звернув уваги на вказані обставини.
В період розпорядження майном боржника згідно балансу за 2009р. невірно відображено зростання непокритих збитків в сумі 6,027 млн. грн. (таблиця 1 рядок 359) в той час розрахована сума повинна складати 4,882 млн. грн. (таблиця 2 рядок 220, 225). Таким чином, балансові показники не відповідають фінансовим результатам на 1,145 млн. грн. Згідно цього можна стверджувати, що при складані звітності має місце описка чи навмисне внесення недостовірних даних для формування балансових показників.
20.10.2010 р. на зборах комітету кредиторів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» було прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» на два місяці та призначення керуючого санацією ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» -арбітражного керуючого ОСОБА_4, ліцензія серії АВ № 499026 від 25.11.2009 р. Рішення комітету кредиторів щодо продовження строку санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» ґрунтується на висновках про неотримання від попереднього керуючого санацією ОСОБА_2 повної інформації відносно господарської діяльності товариства та не проведення ним в достатній мірі аналізу фінансово -господарської діяльності боржника.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає за необхідне задовольнити клопотання голови комітету кредиторів щодо прийняття рішення на зборах комітету кредиторів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» від 20.10.2010 р. про продовження строку процедури санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» та призначення керуючим санації -арбітражного керуючого ОСОБА_4, ліцензія серії АВ № 499026 від 25.11.2009 р.
Керуючись ст.ст. 1, 3-1 4, 16, 17-18 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» , ст. 86 ГПК України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
1. Відмовити керуючому санацією та комітету кредиторів ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» у визнанні боржника банкрутом та відкритті ліквідаційної процедури.
2. Продовжити строк процедури санації ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» (66163, Одеська область, Балтський район, с. Пасицели. Ідентифікаційний код 33521110) на два місяця до 20.12.2010 р.
3. Припинити повноваження керуючого санацією Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „БалтаВ» - арбітражного керуючого ОСОБА_2, ліцензія серії АВ № 158525 від 09.01.2007 р.
4. Вважати таким, що втратив чинність пункт 3 ухвали господарського суду Одеської області від 11.05.2010 р. наступного змісту „Призначити керуючим санацією боржника -арбітражного керуючого ОСОБА_2, ліцензія серії АВ № 158525 від 09.01.2007 р.В» .
5. Призначити керуючим санацією боржника - арбітражного керуючого ОСОБА_4, ліцензія серії АВ № 499026 від 25.11.2009 р.
6. Зобов'язати арбітражного керуючого ОСОБА_2 передати керуючому санацією -арбітражному керуючому ОСОБА_4 фінансову, бухгалтерську та іншу документацію ТОВ „Агрофірма „БалтаВ» , печатки, штампи, матеріальні та інші цінності протягом трьох днів.
7. Керуючому санацією продовжити здійснення заходів, проведення яких передбачено ст. 17 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» .
8. Керуючому санацією до 20.12.2010р. у відповідності до ст. 18 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» розробити та надати комітету кредиторів план санації боржника на затвердження.
9. План санації повинен містити заходи та строк щодо відновлення платоспроможності боржника, передбачених ст. 18 Закону України В«Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» .
11. Керуючому санації ОСОБА_4 виконати всі вказівки господарського суду викладені в описовій частині ухвали суду.
12. Керуючому санації ОСОБА_4 розглянути заяви інвесторів, довести їх до відома суду, комітету кредиторів та боржника незалежно від часу їх надходження.
13. Керуючому санації ОСОБА_4 надати господарському суду на затвердження схвалений комітетом кредиторів план санації боржника до 20.12.2010р.
14. Керуючому санації ОСОБА_4 щомісячно надавати до господарського суду та комітету кредиторів письмовий звіт щодо проведення процедури санації боржника..
15. Якщо протягом шести місяців з дня винесення ухвали про санацію в господарський суд не буде подано плану санації боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутомВ» .
16. У разі дострокового припинення процедури санації у зв'язку з укладенням мирової угоди або погашенням вимог кредиторів керуючий санацією продовжує виконувати повноваження керівника (органів управління) боржника до призначення в установленому порядку керівника (органів управління) боржника.
17. Припинити розгляд заяви арбітражного керуючого ОСОБА_3
18. Копію ухвали надіслати: кредиторам, боржнику, арбітражному керуючому ОСОБА_2, керуючому санацією -ОСОБА_4, відділу з питань банкрутства в Одеській області, Державному реєстратору Балтської районної державної адміністрації Одеської області.
Повний текст ухвали складено 25.10.2010р.
Суддя Зеленов Г.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2010 |
Оприлюднено | 12.08.2016 |
Номер документу | 59560455 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зеленов Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні