Рішення
від 12.08.2016 по справі 317/3196/16-ц
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/3196/16-ц

№/п 2/317/1174/2016

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2016 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Гончаренко П.П.

при секретарі - Ігнатченко Ю.О.

розглянувши в попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, третя особа без самостійних вимог: Приватний нотаріус ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Територіальної громади в особі Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, обґрунтовуючи позов тим, що 29.09.2014 року помер її чоловік - ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина на цілісний майновий комплекс селянського (фермерського господарства) «Парус» та права постійного користування земельною ділянкою для ведення селянського (фермерського) господарства. Позивачка являється єдиною спадкоємицею за законом першої черги, прийняла спадщину, відкриту після смерті чоловіка, звернувшись з відповідною заявою до приватного нотаріуса ОСОБА_2, однак, на спадкове майно, що складається з права на цілісний майновий комплекс Селянського (Фермерського) Господарства «Парус», ідентифікаційний код юридичної особи 25480372, місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, с. Привільне вул. Привільна, 44 (нова адреса) (стара адреса: с. Радянське вул. Радянська, 44) позивачка не може отримати, тому що у неї відсутні правовстановлюючі документи на це спадкове майно, тому приватним нотаріусом ОСОБА_2 була видана Постанова про відмову в вчинені нотаріальної дії, у зв'язку з отриманням якої позивачка повинна була звернутися до суду за захистом своїх прав. Позивачка просить суд визнати за нею право власності на цілісний майновий комплекс Селянського (Фермерського) Господарства «ПАРУС», місцезнаходження: с. Привільне вул. Привільна, 44 (нова адреса) (стара адреса: с. Радянське вул. Радянська, 44) Запорізького району Запорізької області в порядку спадкування за законом. Визнати за нею право на постійне користування земельною ділянкою для створення селянського (фермерського) господарства «ПАРУС» площею 12,0 га., яка розташована на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, що належало ОСОБА_3, померлому 29.09.2014 року на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ЗП 07-501378.

Визнати за нею право засновника Селянського (Фермерського) Господарства «ПАРУС», місцезнаходження: с. Привільне вул. Привільна, 44 (нова адреса) (стара адреса: с. Радянське вул. Радянська, 44) Запорізького району Запорізької області.

В судове засідання позивач не з'явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач - Територіальна громада Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області в судове засідання не з'явились, надали суду заяву, в якій зазначили, що з позовною заявою ОСОБА_1 згодні в повному обсязі, заперечень не мають, просять розглянути справу в відсутність їх представника.

Приватний нотаріус ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про відсутність заперечень та просить розглянути справу в його відсутність.

Тому суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з частиною 4 ст. 169 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

У зв'язку з чим, на підставі ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні правовідносини.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до вимог ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги є дружина (чоловік), діти та батьки спадкодавця.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно зі ст. 68 Закону України «Про нотаріат» нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва та склад спадкового майна.

Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

За змістом п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

За ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер 29.09.2014 року, що підтверджується наданим суду повторним свідоцтвом про смерть.

Факт родинних відносин позивачки та спадкодавця підтверджений наданим суду свідоцтвом про їх шлюб.

Відповідно до наданої приватним нотаріусом ОСОБА_2 спадкової справи вбачається, що позивачка прийняла спадщину, відкриту після смерті чоловіка - ОСОБА_3, померлого 29.09.2014 року.

Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої приватним нотаріусом ОСОБА_2 вбачається, що позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на цілісний майновий комплекс селянського (фермерського господарства) «Парус» та права постійного користування земельною ділянкою для ведення селянського (фермерського) господарства в зв'язку з відсутністю у неї правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Судом встановлено, що Селянське (фермерське) господарство «Парус», ідентифікаційний код юридично особи 25480372, місцезнаходження: Запорізька область Запорізький район с. Радянське, 44 зареєстроване в єдиному державному реєстрі юридичних осіб 31.12.1997 року №10851200000001087, керівник - ОСОБА_3, що підтверджене наданою суду Випискою із Єдиного державного реєстру юридичних осіб серія АА №907181.

Відповідно до наданого суду Статуту Селянського (фермерського) господарства «Парус» п. 1.3. вбачається, що засновником та керівником цієї юридичної особи є ОСОБА_3.

Судом встановлено, що для організації фермерського господарства ОСОБА_3 рішенням Запорізької районної ради народних депутатів Запорізького району Запорізької області від 29.06.1995 року була надана в постійне користування земельна ділянка площею 12,0 га. на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серія ЗП 07-501378.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 141 ЗК України встановлені підстави припинення права користування земельною ділянкою. Серед яких смерть особи - користувача земельної ділянки не є підставою припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно роз'яснень, які містяться в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «про судову практику у справах про спадкування» відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (із збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Згідно ч. 2 ст. 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.

Аналогічні норми містяться в ч. 2 ст. 102-1 ЗК України - право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) та право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) можуть відчужуватися або передаватися в порядку спадкування.

Відповідно до ч.1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа (фізична, юридична) має конституційне право на судовий засіб захисту.

Статтею 16 ЦК України передбачено, що звертаючись до суду позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

З огляду на те, що позов визнаний відповідачем та таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права інших осіб, суд не вбачає підстав для відмови у задоволенні позову.

На підставі вищевикладеного, суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки задоволення її позовних вимог не порушує невизнанні або оспорюванні права, свободи чи інтереси будь-яких осіб та вважає за можливе визнати за нею право власності на спадкове майно.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1261, 1268, 1270 ЦК України, Законом України «Про фермерське господарство», суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, третя особа без самостійних вимог: Приватний нотаріус ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на цілісний майновий комплекс Селянського (Фермерського) Господарства «ПАРУС», місцезнаходження: с. Привільне вул. Привільна, 44 (нова адреса) (стара адреса: с. Радянське вул. Радянська, 44) Запорізького району Запорізької області в порядку спадкування за законом.

Визнати за ОСОБА_1 право на постійне користування земельною ділянкою для створення селянського (фермерського) господарства «ПАРУС» площею 12,0 га., яка розташована на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, що належало ОСОБА_3, померлому 29.09.2014 року на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ЗП 07-501378.

Визнати за ОСОБА_1 право засновника Селянського (Фермерського) Господарства «ПАРУС», місцезнаходження: с. Привільне вул. Привільна, 44 (нова адреса) (стара адреса: с. Радянське вул. Радянська, 44) Запорізького району Запорізької області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через суд першої інстанції в 10 денний строк з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: П.П. Гончаренко

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.08.2016
Оприлюднено22.08.2016
Номер документу59713856
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —317/3196/16-ц

Ухвала від 13.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Ухвала від 07.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Рішення від 05.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Рішення від 05.12.2001

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Ухвала від 10.05.2017

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Ухвала від 01.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Ухвала від 28.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Ухвала від 29.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Кухар С. В.

Рішення від 12.08.2016

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Гончаренко П. П.

Ухвала від 01.08.2016

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Гончаренко П. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні