ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2016 р.Справа № 922/2058/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання П'ятак А.С.
розглянувши справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут", м.Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 акціонерне товариство "Харківгаз", м.Харків, до Приватного підприємства фірма "Константін", смт.Пісочин Харківського району Харківської області, про стягнення 18863,28 грн. за участю представників:
позивача - ОСОБА_2 (довіреність № 238 від 08.02.2016р.);
відповідача - не з'явився;
третьої особи - ОСОБА_3 (довіреність № 620 від 01.02.2016р.);
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" звернулось до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Приватного підприємства фірма "Константін" заборгованості за спожитий природний газ згідно Договору на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2015/ТП-632 416 від 01.07.2015р. в розмірі 18863,28 грн., у тому числі: 14152,49 грн. основного боргу; 310,44 грн. - 3% річних; 3169,80 грн. пені; 1230,55 грн. інфляційних втрат. Судовий збір в сумі 1378,00 грн. позивач також просить стягнути з відповідача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.06.2016р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, було залучено на стороні позивача ОСОБА_1 акціонерне товариство "Харківгаз", м.Харків.
У судовому засіданні представники позивача та третьої особи на стороні позивача підтримали заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні позивача надала на вимогу суду письмові пояснення щодо заявленого позову, які були долучені судом до матеріалів справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився; витребуваних судом документів не надав; доказів отримання відповідачем копії ухвали про відкладення розгляду справи на час даного судового засідання до суду не надійшли. Копія ухвали про порушення провадження у справі, надіслана на адресу відповідача: 62416, Харківська область, Харківський район, смт.Пісочин, вул.Полтавське шосе, 277-А (згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), повернута до господарського суду за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання (за місцезнаходженням згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), проте не скористався наданими йому статтею 22 Господарського процесуального кодексу України правами на участь у судовому засіданні, а також не надав суду жодного доказу в обґрунтування заперечень проти позову або на підтвердження належного виконання договірних зобов'язань, суд визнав за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
01.07.2015р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (позивач), ОСОБА_1 акціонерним товариством "Харківгаз" (третя особа) та Приватним підприємством фірмою "Константін" (відповідач) було укладено Договір на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2015/ТП-632 416, згідно п. 1.1. якого позивач (постачальник) зобов'язався постачати природний газ відповідачу (споживачеві) в обсягах і порядку, передбачених Договором для забезпечення потреб відповідача, а відповідач зобов'язався оплачувати позивачу вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором.
Відповідно до п. 4.6. Договору, оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється споживачем на умовах щомісячної 100% попередньої оплати договірного обсягу постачання газу, визначеного в додатку 3 до Договору, не пізніше ніж за три робочих дні до початку розрахункового періоду .
Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати споживач розраховує суму платежу за ціною, що діяла у попередньому місяці.
У випадку недоплати вартості послуг з постачання природного газу за розрахунковий період споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Як вбачається з пояснень третьої особи на стороні позивача, передача газу за Договором здійснюється на межах балансової належності об'єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі - пункти призначення). Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживаючого обладнання визначається сторонами в додатку 1 до Договору.
Газорозподільне підприємство, через газові мережі якого постачальник постачає газ споживачеві, забезпечує розподіл газу до пунктів призначення з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величини його тиску. Взаємовідносини між постачальником та газорозподільним підприємством у частині розподілу газу до пунктів призначення регулюються окремим договором на розподіл природного газу укладеним між постачальником та газорозподільним підприємством.
Відповідно до п. 2.2 Договору, облік обсягів газу, що постачається на умовах Договору, здійснюється згідно з Правилами користування та Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (далі - Правила), затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. № 618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.01.2006р. за № 67/11941, а також згідно з Технічною угодою та іншими діючими нормативно-правовими актами, що регулюють порядок обліку природного газу під час його розподілу.
У відповідності до п. 2.3. Договору, обсяг спожитого (протранспортованого) газу за розрахунковий період, що підлягає оплаті споживачем, визначається за підсумками розрахункового періоду на межі балансової належності об'єктів споживача за даними комерційних вузлів обліку, визначених у додатку 1 до Договору.
Згідно п. 2.5. Договору, за підсумками розрахункового періоду споживач протягом двох робочих днів погоджує з газорозподільним підприємством акт про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу за розрахунковий період (технічний акт приймання-передачі природного газу), який є підставою для оформлення актів приймання-передачі газу між відповідними суб'єктами ринку природного газу. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу спожитого (протранспортованого) газу вони підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення цього питання обсяг спожитого (протранспортованого) газу встановлюється відповідно до даних газорозподільного підприємства.
Пунктом 3.6. Договору визначено, що послуги з постачання газу підтверджуються підписаним постачальником та споживачем актом приймання-передачі газу, що оформлюється на підставі акта про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу (технічного акту приймання- передачі природного газу) за розрахунковий період, складеного споживачем та газорозподільним підприємством відповідно до пункту 2.5. розділу II Договору.
Згідно п. 3.8. Договору, споживач протягом двох днів з дня одержання акта приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до Договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг з постачання газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.
відповідно до п. 3.9 Договору, акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків споживача з постачальником.
Пунктом 5.3.7. Договору встановлено, що споживач зобов'язаний здійснювати повірку засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), що знаходяться на балансі споживача, у строки, установлені державними стандартами та іншими нормативними документами.
Як встановлено судом, засіб вимірювальної техніки - лічильник газу GALLUS-2000 типорозміру G-4, заводський № 00658054, що належить відповідачу, проходив повірку 30.07.2010р., періодичність повірки становить 5 років. Таким чином, строк повірки даного лічильника закінчився 31.07.2015р.
Відповідно до п. 3.12.2. Правил користування природним газом для юридичних осіб, затверджених постановою НКРЕ № 1181 від 13.09.2012р., перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу проводяться у випадках:
- тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну чи позачергову повірку, ремонт, експертизу);
- непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами експертизи, повірки та/або технічної перевірки вузла обліку;
- наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів, інші несправності ЗВТ, що впливають на облік газу;
- пропущення строків повірки ЗВТ.
Після закінчення строку дії повірки ЗВТ вважаються непридатними до застосування і перерахунок обсягу спожитого газу проводиться відповідно до вимог нормативних документів, починаючи з дня, наступного після дати закінчення строку повірки.
Відповідно до п. 3.12.4. Правил користування природним газом для юридичних осіб, якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки обсягу споживання/розподілу/транспортування природного газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються газорозподільним/газотранспортним підприємством за показами дублюючого вузла обліку, а у разі відсутності дублюючого вузла обліку - за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання (до якого здійснюється газопостачання) з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Відповідно п. 5.13.2. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005р. № 618 (далі - Правила обліку природного газу), якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Згідно з додатком 1 до Договору, у Споживача встановлено 2 газові плити (ПГ-4) номінальною потужністю 1,2 м3/год., режим роботи газового обладнання 24 год.
Відповідно до Акту відключення газоспоживаючого об'єкту від газопостачання від 27.08.2015р., споживача відключено від газопостачання.
Керуючись Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання та Правилами користування природним газом для юридичних осіб, газорозподільним підприємством проведено перерахунок обсягу спожитого газу, починаючи з дня, наступного після дати закінчення строку повірки.
Таким чином, проведено технічний розрахунок обсягу спожитого природного газу відповідачу за період з 01.08.2015р. по 27.08.2015р. за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача (2*1,2*653 = 1567,2 м3).
Обсяг спожитого відповідачем газу згідно з технічними актами приймання-передачі природного газу № 110 від 31.07.2015р. та № 245 від 31.08.2015р. становить: 0,010 тис. куб.м у липні 2015 року (згідно даних лічильника) та 1,567 тис. куб.м у серпні (згідно проведеного технічного розрахунку).
Відповідно до п. 3.7. Договору, постачальник до п'ятого числа місяця, наступного за звітним місяцем, надсилає споживачу два примірники акта приймання-передачі газу за звітний місяць, підписані уповноваженим представником постачальника.
На підставі даних про обсяг спожитого газу постачальник склав та направив споживачеві акти приймання-передачі природного газу за липень та серпень 2015 року. Тобто, на даний час відповідно до умов договору, постачальник здійснив постачання природного газу споживачу, актами приймання-передачі природного газу від 31.07.2015р., 31.08.2015р. підписаними та скріпленими печаткою з боку позивача, встановлено обсяг та вартість поставленого у липні-серпні 2015 року природного газу відповідачу.
У відповідності до п. 3.8. Договору, споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі газу. У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до Договopy або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг з постачання газу встановлюється відповідно до даних постачальника.
Акти приймання-передачі природного газу за липень, серпень 2015 року були повернуті відповідачем без підпису та без надання мотивованої письмової відмови від їх підписання.
Таким чином, відповідачем було спожито природного газу за Договором на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2015/ТП-632416 від 01.07.2015р. в липні 2015 року - 0,010 тис. куб. м на суму 89,74 грн. та в серпні 2015 року - 1,567 тис. куб. м на суму 14062,75 грн.
Протягом дії Договору позивач належним чином виконував прийняті на себе зобов'язання, надаючи послуги з постачання природного газу відповідачу.
Проте, відповідач, в порушення умов Договору, розрахунки за надані йому послуги не здійснював, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед позивачем, розмір якої станом на даний час складає 14152,49 грн.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 7 цієї статті передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином, не допускаються.
У відповідності до ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Частиною 1 ст. 624 ЦК України встановлено: якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.
Згідно п. 6.2.2. Договору, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом IV Договору, із споживача стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Згідно частини другої вищевказаної статті, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши здійснені позивачем розрахунки, суд визнав вимоги про стягнення з відповідача 3169,80 грн. пені, 310,44 грн. - 3% річних та 1230,55 грн. інфляційних втрат за період з 11.08.2015р. по 03.06.2016р. законними та обґрунтованими.
Таким чином, загальний розмір заборгованості відповідача перед позивачем склав 18863,28 грн., у тому числі: 14152,49 грн. основного боргу, 310,44 грн. - 3% річних, 3169,80 грн. пені та 1230,55 грн. інфляційних втрат.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі викладеного, враховуючи, що відповідач не надав суду доказів сплати заборгованості або обґрунтованих заперечень проти позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 610, 611, 612, 624, 625 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства фірми "Константін" (62416, Харківська область, Харківський район, смт.Пісочин, вул.Полтавське шосе, буд. 277-А; код ЄДРПОУ: 22636804) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут" (61004, м.Харків, вул.Москалівська, 57/59; п/р 26008010058 в АБ "Кліринговий дім", м.Київ, МФО 300647; код ЄДРПОУ: 39590621) - заборгованість за спожитий природний газ у розмірі 18863,28 грн. (у тому числі: 14152,49 грн. основного боргу, 310,44 грн. - 3% річних, 3169,80 грн. пені та 1230,55 грн. інфляційних втрат), а також витрати з оплати судового збору в розмірі 1378,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 16.08.2016 р.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2016 |
Оприлюднено | 22.08.2016 |
Номер документу | 59725563 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Кухар Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні