Рішення
від 23.08.2016 по справі 908/1916/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 11/86/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.08.2016 Справа № 908/1916/16

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі:

головуючий - суддя Гончаренко С.А.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Комунальне підприємство «Водоканал» (вул. Артема, буд. 61, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69002; код ЄДРПОУ 03327121),

до відповідача: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1),

у присутності представників сторін:

від позивача: Лавринец І.П. - дов.№25 від 11.01.2016;

від відповідача: не з'явився;

про: стягнення 20233,46грн., -

В С Т А Н О В И В :

До господарського суду надійшла позовна заява комунального підприємства «Водоканал» про стягнення з фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 20233,46грн., як вказано в позові суми боргу за безоблікове водокористування.

20.07.2016 порушено провадження у справи та призначено судове засідання.

Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, при цьому підставою виникнення спору зазначає неналежне виконання відповідачем умов Договору №7468 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 01.02.2006, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та «Правил користування системи центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах», затверджених наказам Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008 №190 (надалі - «Правил користування…»), що призвело до нарахування заборгованості у розмірі 20233,46грн. за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з 12.07.2013 по 13.09.2013, за розрахунками витрат води як безоблікового водопостачання, за пропускною спроможністю труби вводу. Таке нарахування відбулося внаслідок несвоєчасного проведення відповідачем повірки засобу обліку води.

Відповідач вимоги суду не виконав, відзив на позовну заяву та витребувані докази не надав, акт звіряння взаємних розрахунків, направлений на його адресу позивачем, не підписав. В судове засідання повноважного представника не направив. Заяв про розгляд справи без повноважного представника відповідача на адресу суду не надходило.

У відповідності до п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Згідно до даних, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (minjust.gov.ua), юридичною адресою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є - АДРЕСА_1.

Ухвала господарського суду направлялась за вказаною адресою.

За таких обставин справа розглядається в порядку передбаченому ст.75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в матеріалах справи документами та за відсутністю повноважного представника відповідача.

Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представника позивача, встановив наступні обставини:

Статтею 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зобов'язанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Як вбачається із матеріалів справи, 01.02.2006 між комунальним підприємством «Водоканал» (надалі - Водоканал) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (надалі - Абонент) укладено договір №7468 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, відповідно до умов якого позивач забезпечує подачу питної води відповідачу на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: АДРЕСА_2. При цьому сторони керуються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 №2918-111, діючими «Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України», затверджених наказом Держжиткомгоспа України від 01.07.1994 №65, за текстом договору «Правила користування…», Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 №37, за текстом договору «Правила приймання …», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованого Міністерством Юстиції України 26.04.2002 №402/6690, за текстом договору «Інструкція…», «Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради №167 від 29.05.2003, за текстом договору «Правила приймання…м. Запоріжжя», «Правила експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993, за текстом договору «Правила експлуатації…», ДСнаПіН 2.2.4-171.-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» - стосовно послуг з подачі питної води, ДБН 360-92, Сніп 2.04.02-84, «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України» КДП 204-12 Укр.242-95.

Розділом 2 договору сторони обумовили, що договір укладається з 01.02.2006 по 31.12.2010 та вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

За умовами п. 3.2.1 договору абонент зобов'язаний своєчасно сплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку та у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1 цього договору.

Пунктом 3.2.3 договору встановлено, що при відсутності або не встановленому обліковому приладі у встановлений Водоканалом термін або розміщенні Абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням «Правил користування...», «Правил експлуатації ...» водопостачання Абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єм стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 «Правил користування ...», починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.

Відповідно до п. 3.2.5 договору при виявлені представником Водоканалу, в процесі контрольних перевірок, порушень «Правил користування...» за виключенням вказаних у п. 3.2.4а цього договору, Абонент протягом 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення, зафіксовані у відповідному акті, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад, про що повідомити Водоканал у письмовому вигляді (рекомендованим листом з повідомленням чи посильним) не пізніше однієї доби після усунення зауважень або установки водолічильника.

При виявленні представником Водоканалу, в процесі повторної перевірки невиконаних зауважень за попереднім актом, витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9,6 та 21,5 «Правил користування ...», з дня складання акту, в якому зафіксовані порушення. При відмові відповідальної за водопостачання особи підписати акт, він підписується представником Водоканалу з зазначенням прізвища та посади представника Абонента, який відмовився підписувати акт.

Згідно з п. 5.1 Договору основним документом на оплату є акт. Акт за питну воду та послуги стічних вод виписуються основному Абоненту з позначенням споживачів представником Водоканалу при наявності особистого посвідчення Акт виписується 11-13 числа кожного місяця. Абонент зобов'язаний на протязі трьох банківських днів з дня виписки акта перерахувати кошти на розрахунковий рахунок Водоканалу у сумі, вказаній в акті. Якщо Абонент відмовляється підписати акт та акт-рахунок, вони підписуються представником Водоканалу, а в акті робиться відповідний запис про таку відмову. Такий акт пересидається Абоненту поштою. Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за питне водопостачання та приймання стічних вод.

24.10.2013 представником комунального підприємства «Водоканал» складено акти №134 та №135 технічного обстеження водопроводу Абонента.

В акті №134 зазначено, що водоспоживання Абонента забезпечується від мережі жилого дому по двом вводам 15мм. (1 ввід - ХВП, другий ввід - ГВП) На вводі ХВП раніше встановлений прилад обліку IS-1,5, №8135115, держповірка здійснена у ІІ кварталі 2009 року, показання 00179куб.м. Водомір припламбовано трубопроводу свинцевою пломбою «нарцис», пломба збережена. Строк держповірки засобу обліку сплинув. На вводі ГВП раніше встановлено прилад обліку IS-1,5 №8023829, держповірка здійснена у ІІ кварталі 2011 року, показання 00050куб.м. Водомір припламбовано до трубопроводу роторною пломбою, пломба збережена.

Зобов'язано Абонента терміново встановити на ввід ХВП держповірений, резервний, технічно справний прибор обліку Крім того, відповідача зобов'язано у термін п'яти календарних днів надати проектно-технічну документацію для узгодження.

Акт №135 містить розрахунок об'єму води та стоків, проведений розрахунковим згідно з п. 3.3, 3.4, 3.14 «Правил користування…», за період з 12.07.2013 по 13.09.2013, витрати води - 30,528 м куб на добу, період - 64 діб; об'єм води - 30,528 м.куб. х 64 діб = 1953,792 м куб, відповідності об'єм води дорівнює об'єму стоків.

Відповідач підписав акт №134, але відмовився від підписання акту №135.

На підставі вказаних актів технічного обстеження водопроводу складено акти-рахунки від 7468/1 від 24.10.2013 на суму 20233,46грн.

Разом із листом від 11.11.2013 №18332 на адресу відповідача позивачем надіслано акт технічного обстеження водопроводу №135 від 24.10.2013 та акт-рахунок №7468/1 від 20233,46, який відповідачем оплачений не був.

Предметом даного судового розгляду є вимоги виконавця до споживача про стягнення заборгованості, нарахованої за безоблікове водокористування у зв'язку з експлуатацією засобу обліку після закінчення строку держповірки.

Частиною 2 статті 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що засоби вимірювальної техніки, які перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно (з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів) подавати засоби вимірювальної техніки на повірку.

Пунктом 5.1 Правил № 190 передбачено, що облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Пунктом 5.4 Правил № 190 встановлено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.

Пунктом 5.14 Правил № 190 встановлено, що усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку.

Пунктами 3.3, 3.4 Правил № 190 визначено, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 години за добу.

Розрахунковий період при безобліковому водокристуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.

У відповідності з п.3.2 Правил №190 водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.

За п.5.18 Правил № 190 споживач відповідає за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів Держспоживстандарту та виробником в місцях з'єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування.

Знімати засоби обліку, здійснювати будь-які заміни їх частин або зміни положення на водомірному вузлі, де їх встановлено, знімати пломби, накладені органами Держспоживстандарту або виробником, має право лише виробник або споживач за дозволом виробника.

У разі самовільних дій споживач сплачує витрату води згідно з пунктами 3.3, 3.4 цих Правил.

Відповідно до п. 10.1 Правил №190 у разі виявлення витоку води через зіпсування санітарно-технічних приладів та арматури, пошкодження внутрішньої (у тому числі внутрішньобудинкової) мережі водопостачання, нераціонального використання води, у випадку, коли засіб обліку на вводі відсутній або не працює з вини споживача, останній здійснює розрахунок за воду з виробником згідно з п. 3.3 цих Правил.

Як вказано раніше, представниками Водоканалу виявлено, що строк держповірки приладу обліку збіг, у зв'язку з чим відповідачу здійснено нарахування вартості за безоблікове водокористування на підставі п.п. 3.3, 5.14 Правил № 190.

Разом з цим, всебічно дослідивши обставини справи, суд не встановив підстав, визначених договором та чинним законодавством для застосування до відповідача відповідальності у вигляді стягнення плати як за безоблікове водокористування.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, застосування позивачем положень п.п. 3.3, 5.14 Правил №190 та нарахування відповідачу заборгованості за безоблікове водокористування за недоведеності самого факту безоблікового водокористування безпідставне.

В обґрунтування позову позивач, зокрема, посилається також на п.3.2.3. договору, згідно якому «при відсутності або не встановленні облікового приладу у встановлений Водоканалом термін, або розміщенні Абонентом водолічильних вузлів чи їх експлуатації з порушенням «Правил користування…», «Правил експлуатації…» водопостачання Абонента вважається без обліковим, а витрати води і об'єм стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6 та 21.5 «Правил користування…», починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла».

Між тим, в п.9.6 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах (затверджено наказом від 27.06.2008 №190 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, зареєстровано в Мін'юсті України 07.10.2008 за №936/15627) мова йде про влаштування тимчасових відгалужень для гасіння пожеж, а пункт 21.5 взагалі відсутній.

Судові витрати віднести на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, -

В И Р І Ш И В :

В позові відмовити.

В засіданні 23.08.2016 оголошена вступна і резолютивна частини рішення. Рішення в повному обсязі складено і підписане 29.08.2016.

Суддя С.А. Гончаренко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.08.2016
Оприлюднено05.09.2016
Номер документу60144307
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1916/16

Постанова від 22.02.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Бондар C.B.

Ухвала від 27.01.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Бондар C.B.

Ухвала від 25.11.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Бондар C.B.

Постанова від 11.10.2016

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Попков Д.О

Ухвала від 13.09.2016

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Попков Д.О

Рішення від 23.08.2016

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гончаренко С.А.

Ухвала від 20.07.2016

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гончаренко С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні