ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 25/62 19.05.09
За позовом Відкритого акціонерного т овариства «Компанія страхув ання життя «Універсальна»
до Відкритого акціонерного т овариства «Комерційний банк «Надра»
про стягнення заборгованост і
Суддя Морозов С.М.
Секретар судового засідан ня Денисенко А.В.
Представники:
від позивача : Сути рін В.В. (довіреність № 06 від 19 .05.2009)
від відповідача : К оваленко О.Д. (довіреність в ід 12.02.2009)
В судовому засіданні 19 тр авня 2009 року за згоди представ ників сторін було оголошено вступну та резолютивну части ну рішення.
Обставини справи:
Відкрите акціонерне то вариство „Компанія страхува ння життя „Універсальна” (на далі - позивач) звернулося д о суду з позовом до Відкритог о акціонерного товариства „К омерційний банк „Надра” (над алі - відповідач, Банк) про ст ягнення боргу з повернення д епозиту в сумі 100 000,00 грн. та проц ентів за користування коштам и в розмірі 782,47 грн.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що відповідачем не вик онане зобов' язання щодо пов ернення коштів з депозитного рахунку згідно з умовами дог овору банківського вкладу.
Відповідач надав відзив н а позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що постано вою правління Національного банку України (надалі - НБУ) ві д 09.02.2009 № 59 було призначено морат орій на задоволення вимог кр едиторів, а тому Банк повинен виконувати кредиторські вим оги по своїх зобов' язаннях лише після припинення дії мо раторію.
Відповідно до відзиву на по зов відповідач просить суд п рипинити провадження у справ і у зв' язку відсутністю пре дмету спору. Судом було відхи лено вказане клопотання відп овідача через його необґрунт ованість та ненадання доказі в на підтвердження відсутнос ті предмету спору у даній спр аві.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставників сторін, господарс ький суд, -
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2006 року між позив ачем (Вкладник) і відповідаче м (Банк) було укладено Договір строкового банківського вкл аду (депозиту) № 1 (надалі - Догов ір), за умовами якого вкладник перераховує на вкладний рах унок № 26522000824001 в філії відповідач а Львівське РУ грошові кошти в сумі 100 000,00 грн.
Пунктом 1.3 Договору визначе ний розмір процентної ставки за користування вкладом в ро змірі 13,6 % річних.
На виконання умов Договору позивачем було перераховано на депозитний рахунок, відкр итий відповідачем, 100000,00 грн., що підтверджується банківсько ю випискою від 29.12.2006 та не запер ечується відповідачем.
Пунктом 1.2 Договору в редакц ії Додаткової угоди №1 від 09.01.2008 строк повернення вкладу виз начений датою - 21.01.2009р.
Згідно із п. 2.2 Договору після закінчення строку вкладу, Ба нк повертає вкладнику суму в кладу на його поточний рахун ок.
У відповідності до п. 3.4.5 Дого вору при закінчення дії цьог о договору, а також у випадку д острокового його розірвання , Банк зобов' язаний сплатит и проценти і повернути вклад шляхом перерахування на пот очний рахунок позивача.
Відповідно до п.3.1.2 Договору вкладник має право на отрима ння суми вкладу та нарахован их процентів, відповідно до у мов цього договору.
Як стверджує позивач та не з аперечується відповідачем 21 .01.2009 відповідач не повернув по зивачу вказану суму вкладу в розмірі 100 000,00 грн. та не сплатив проценти за користування ко штами.
27.01.2009 року позивач направив в ідповідачу лист № 148, в якому пр осив повернути суму вкладу т а сплатити нараховані процен ти. Як зазначив позивач, відпо віді на лист Банк не надав, сум у вкладу не повернув.
Враховуючи закінчення тер міну виконання зобов' язанн я по поверненню суми вкладу 21. 01.2009, а також той факт, що у строк и та в порядку, визначеними п.п . 2.2, 3.4.5 Договору, сума вкладу поз ивача в розмірі 100 000,00 грн. не бул а повернута позивачу, а саме н е зарахована на його поточни й рахунок, у відповідача вини кла заборгованість перед поз ивачем в розмірі суми вкладу , а саме в сумі 100 000,00 грн.
Згідно із ст. 1058 ЦК України за договором банківського вкла ду (депозиту) одна сторона (бан к), що прийняла від другої стор они (вкладника) або для неї гро шову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та про центи на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
У відповідності до ст. 1061 ЦК У країни банк виплачує вкладни кові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому дог овором банківського вкладу. Проценти на банківський вкла д нараховуються від дня, наст упного за днем надходження в кладу у банк, до дня, який пере дує його поверненню вкладник ові або списанню з рахунка вк ладника з інших підстав. У раз і повернення вкладу виплачую ться усі нараховані до цього моменту проценти.
Згідно з п.2.4 глави 2 Постанов и Правління Національного ба нку України «Про затвердженн я Положення про порядок здій снення банками України вклад них (депозитних) операцій з юр идичними і фізичними особами »№ 516 від 03.12.2003 року, за договором банківського вкладу (депози ту) одна сторона (банк), що прий няла від іншої сторони (вклад ника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язу ється виплачувати вкладнико ві цю суму та проценти на неї а бо дохід в іншій формі на умов ах та в порядку, установлених договором.
Частиною 1 статті 1060 ЦК Украї ни передбачено, що договір ба нківського вкладу укладаєть ся на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу ) або на умовах повернення вкл аду зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Згідно з п.3.3 глави 3 Постанов и Правління Національного ба нку України «Про затвердженн я Положення про порядок здій снення банками України вклад них (депозитних) операцій з юр идичними і фізичними особами »№ 516 від 03.12.2003 року банки поверта ють вклади (депозити) та сплач ують нараховані проценти у с троки, що визначені умовами д оговору банківського вкладу (депозиту) між вкладником і ба нком.
Відповідно до частини перш ої ст. 55 Закону України «Про ба нки і банківську діяльність» відносини банку з клієнтом р егулюються законодавством У країни, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договора ми) між клієнтом та банком.
У відповідності до ст. 75 Зако ну України «Про банки і банкі вську діяльність»(надалі - З акон про банки) у разі істотно ї загрози платоспроможності банку Національний банк Укр аїни призначає тимчасову адм іністрацію.
Згідно із ст. 85 цього закону з метою створення сприятливих умов для відновлення фінанс ового стану банку, який відпо відав би встановленим цим За коном та нормативно-правовим и актами Національного банку України вимогам, Національн ий банк України має право вве дення мораторію на задоволен ня вимог кредиторів під час з дійснення тимчасової адміні страції, але на строк не більш е шести місяців.
Постановою Правління НБУ № 59 від 10.02.2009 року «Про призначенн я тимчасової адміністрації у відкритому акціонерному тов аристві комерційний банк «На дра»у Відкритому акціонерно му товаристві комерційний ба нк «Надра»призначено тимчас ову адміністрацію строком на 1 рік - з 10.02.2009 до 10.02.2010 та з метою ств орення сприятливих умов для фінансового стану банку введ ено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 6 місяців з 10.02.2009 року до 10.08.2009 року .
У відповідності до ст. 2 Зако ну про банки мораторій - це з упинення виконання банком ма йнових зобов' язань і зобов' язань щодо сплати податків і зборів (обов' язкових плате жів), строк виконання яких нас тав до дня введення мораторі ю, та зупинення заходів, спрям ованих на забезпечення викон ання цих зобов' язань та зоб ов' язань щодо сплати податк ів і зборів (обов' язкових пл атежів), застосованих до прий няття рішення про введення м ораторію.
Згідно з ч.2 статті 58 Закону У країни «Про банки і банківсь ку діяльність»банк не відпов ідає за невиконання або несв оєчасне виконання зобов'язан ь у разі оголошення мораторі ю на задоволення вимог креди торів, зупинення операцій по рахунках, арешту власних кош тів банку на його рахунках уп овноваженими органами держа вної влади.
Частиною другою ст. 85 Закону про банки визначено, що морат орій на задоволення вимог кр едиторів поширюється на зобо в' язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації.
Відповідач визнає, що грошо ві кошти в сумі 100 000,00 грн. (вклад) та нараховані проценти він п овинен був перерахувати до в ведення мораторію, тобто до 10. 02.2009, але порушив договірне зоб ов' язання, а після введення мораторію перерахування ста ло неможливим, оскільки мора торій поширюється на зобов' язання, строки виконання яки х настали до призначення тим часового адміністратора. Так им чином, зобов' язання за до говором було порушене відпов ідачем до введення мораторію .
Однак дана обставина не впл иває негативно на права пози вача щодо судового захисту с воїх прав. Так, згідно із части ною третьою ст. 85 Закону Украї ни про банки протягом дії мор аторію: 1) забороняється стягн ення на підставі виконавчих документів та інших документ ів, за якими здійснюється стя гнення відповідно до законод авства України; 2) не нараховує ться неустойка (штраф, пеня), і нші фінансові санкції за нев иконання чи неналежне викона ння грошових зобов' язань і зобов' язань щодо сплати под атків і зборів (обов' язкови х платежів).
Отже, мораторій не впливає н а право кредитора (позивача) з вернутися до суду із позовни ми вимогами та на право суду р озглянути та задовольнити їх , оскільки стадія судового ро згляду не є стягненням за вик онавчими документами, позовн і вимоги не стосуються стягн ення неустойки чи фінансових санкцій.
Відповідно до статті 526 Циві льного кодексу України (нада лі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним ч ином відповідно до умов дого вору та вимог цього Кодексу, і нших актів цивільного законо давства.
Відповідно до статті 193 Госп одарського кодексу України, суб' єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов' язання відповідно до закону, інших п равових актів, договору, а за в ідсутності конкретних вимог щодо виконання зобов' язанн я - відповідно до вимог, що у п евних умовах звичайно ставля ться.
Згідно зі статтею 525 ЦК Украї ни та ч.7 статті 193 ГК України од ностороння відмова від зобов ' язання не допускається, кр ім випадку коли право такої в ідмови встановлено договоро м або законом.
Стаття 629 ЦК України передба чає, що договір є обов' язков им для виконання сторонами.
У відповідності до частини третьої ст. 1066 ЦК України банк не має права визначати та кон тролювати напрями використа ння грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не пер едбачені договором або закон ом, обмеження його права розп оряджатися грошовими коштам и на власний розсуд.
Крім того, статтею 1074 ЦК Укра їни встановлені обмеження пр ава розпоряджатись рахунком , за якою обмеження прав клієн та щодо розпоряджання грошов ими коштами, що знаходяться н а його рахунку, не допускаєть ся, крім випадків обмеження п рава розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, в становлених законом.
Таким чином, враховуючи все вищезазначене та беручи до у ваги те, що термін дії договор у строкового банківського вк ладу (депозиту) № 1 від 28.12.2006 року закінчився, тобто строк пове рнення вкладу настав, а банко м сума депозитного вкладу не повернута, нараховані проце нти на суму вкладу не сплачен і, чим порушено вимоги догово ру та чинного законодавства, тому позовні вимоги позивач а щодо стягнення з відповіда ча суми вкладу в розмірі 100000,00 гр н. та суми процентів за корист ування вкладом в розмірі 782,47 гр н. (розраховані станом на 21.01.2009) є обґрунтованою та такою, що пі длягає задоволенню.
З урахуванням викладеного , позовні вимоги є обґрунтова ними та підлягають задоволен ню в повному обсязі.
Судові витрати позивача у с умі 1126,00 грн. (1008,00 грн. державного м ита та 118,00 грн. витрат на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу) відповід но до положень статті 49 ГПК Ук раїни покладаються на відпов ідача.
Керуючись ст.ст. 33,49, 82-85 ГПК Укр аїни, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити пов ністю.
Стягнути з Відкритого акці онерного товариства «Комерц ійний банк «Надра»(ідентифік аційний код: 20025456, адреса: 04053, м. Ки їв, вул. Артема 15) на користь Від критого акціонерного товари ства «Компанія страхування ж иття „Універсальна»(ідентиф ікаційний код 25343681, адреса: 02660, м. К иїв, вул. М. Раскової 11, р/р №26504310 в « Райффайзен банк «Аваль»у м К иєві, МФО 300335) 100 782,47 грн. (сто тисяч сімсот вісімдесят дві гривні 47 копійок). Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акці онерного товариства «Комерц ійний банк «Надра»(ідентифік аційний код: 20025456, адреса: 04053, м. Ки їв, вул. Артема15) на користь Від критого акціонерного товари ства «Компанія страхування ж иття «Універсальна»(ідентиф ікаційний код 25343681, адреса: 02660, м. К иїв, вул. М. Раскової 11, р/р №26504310 в « Райффайзен банк «Аваль»у м К иєві, МФО 300335) судові витрати в р озмірі 1126,00 (одна тисяча сто два дцять шість гривень) грн. Ви дати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення деся тиденного строку з дня його прийняття.
Суддя С.М. Морозов
Дата підписання п овного тексту рішення 27.05.2009р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2009 |
Оприлюднено | 29.11.2010 |
Номер документу | 6039101 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні