18/57пн
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
24.04.2007 р. справа №18/57пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
за участю представників сторін:
від позивача:не з'явився,
від відповідача:Леушин А.В. - провідний спеціалист, довір. № 01-07/08-574 від 12.03.2007р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області
на рішення господарського суду
Донецької області
від15.03.2007 року
по справі№ 18/57пн (суддя О.В.Овсяннікова)
за позовомУправління пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області
доВідділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області
прозобов'язання відповідача підписати акт звірки та прийняти до заліку для відшкодування на централізованому рівні виплат по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві на суму 3 747,72 грн.
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Донецької області від 15.03.2007р. по справі № 18/57пн задоволено позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України у м. Торезі (далі - позивач) до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Торезі (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії з підписання Актів щомісячної звірки та прийняти до заліку для відшкодування на централізованому рівні виплат пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві на суму 3747,72 грн.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, відповідач по справі, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України у м. Торезі звернувся з апеляційною скаргою до Донецького апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду.
В обгрунтування своїх вимог посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права: Конституції України, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Закон України „Про пенсійне забезпечення”, Угоду "Про гарантії прав громадян держав Співдружності у галузі пенсійного забезпечення” від 13.03.1992р
Відповідно до положень ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснювалась фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів.
Позивач, Управління Пенсійного фонду в м. Торезі Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про зобов'язання вчинити дії з підписання Актів щомісячної звірки та прийняти до заліку для відшкодування на централізованому рівні виплат пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, каліцтво яким було заподіяно на підприємствах, розташованих на території країн СНД на суму 3747,72 грн.
До матеріалів справи додано документи, що підтверджують право громадян, зазначених в акті до підписання, на державне пенсійне забезпечення по інвалідності: акти про нещасний випадок на виробництв, протоколи, розпорядження.
Відповідачем було відмовлено позивачу в підписанні актів щомісячної звірки на відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій.
Законом України «Про пенсійне забезпечення»(далі Закон) передбачено право громадян України на державне пенсійне забезпечення по інвалідності (ст.1).
Відповідно до ст. 10 вказаного Закону пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», зокрема ст.1 передбачено відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
При цьому , в ст. 2 вказаного закону зазначено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності»органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, починаючи з 1 квітня 2001 р. відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Механізм погодження та відшкодування таких витрат визначено у спільній постанові правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-4/4, якою затверджено «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання»(далі-Порядок).
Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків (пункт 2 Порядку).
Відповідно до цього Порядку, органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі Списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та Списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності та до 15 числа місяця наступного за звітним подають його відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України в АРК, областях, міста Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в АРК, областях, міста Києві та Севастополі.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного Фонду України та управління Виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фондом Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд на підставі вищевказаної Довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному Фонду України.
Стаття 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»передбачає, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесення витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат, тобто Пенсійний фонд має право звернутися до Фонду соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат з виплати пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку.
Виходячи з викладеного, місцевий господарський суд обґрунтовано дійшов висновку про задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м. Торезі, вчинити дії з підписання Актів щомісячної звірки та прийняти до заліку для відшкодування на централізованому рівні виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві на суму 3747,72 грн.
Посилання заявника скарги на те, що відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок нещасного випадку на виробництві здійснюється роботодавцем тієї держави, де стався страховий випадок на підставі міжнародних угод є безпідставним.
Згідно ст.1 Угоди "Про гарантії прав громадян держав Співдружності у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави на території якої вони проживають.
Відповідно до ст..3 положення Угоди про гарантії прав громадян держав - учасників Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. всі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою несе держава, що надає це пенсійне забезпечення.
Стаття 5 вказаного документу передбачає, що Угоди про гарантії прав громадян держав - учасників Співдружності Незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992р. поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені законодавством держав - учасників.
Крім того, п.5 ст. 25 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», яким керується відповідач у своїй діяльності, покладає обов'язок на заявника скарги відшкодовувати витрати позивачу, в тому числі і передбачені в ст. 2 вказаного закону.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі на рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2007р. по справі № 18/57пн - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2007р. по справі № 18/57пн за позовом Управління пенсійного фонду України в м. Торезі до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі про зобов'язання відповідача підписати акт звірки та прийняти до заліку для відшкодування на централізованому рівні виплат по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві на суму 3 747,72 грн. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошенні в судовому засіданні.
Головуючий
Судді:
Надруковано: 4 прим.
1- позивачу
1- відповідачу
1-у справу
1-ДАГС
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2007 |
Оприлюднено | 29.08.2007 |
Номер документу | 605611 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні