ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16 тел. 235-95-51
У Х В А Л А
"31" серпня 2016 р. Справа № 911/4062/15
про банкрутство
Суддя Наріжний С.Ю.
без участі учасників у справі
ВСТАНОВИВ:
у провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа № 911/4062/15 за заявою ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про банкрутство ТОВ «Тех-Капітал» в порядку ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі також «Закон про банкрутство»).
Постановою господарського суду Київської області від 24.11.2015 визнано банкрутом ТОВ «Тех-Капітал» та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3; зобов’язано ліквідатора до завершення ліквідаційної процедури забезпечити виконання дій та заходів, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в тому числі ст. 41-49, та за результатами роботи по ліквідації підприємства-банкрута надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, ліквідаційний баланс ОСОБА_2 та пояснювальну записку до нього.
29.08.2016 через відділ діловодства суду надійшли клопотання ліквідатора ОСОБА_2 арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 29.08.2016 № 02-11/465, в якому ліквідатор просить суд: зобов’язати ПАТ «УкрСиббанк» зняти всі арешти, накладені на рахунок ОСОБА_2; зобов’язати ПАТ «УкрСиббанк» закрити визначені рахунки ОСОБА_2, а залишок грошових коштів у сумі 1196,55 грн. перерахувати арбітражному керуючому ОСОБА_3 в якості часткової компенсації витрат по справі № 911/4062/15; затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ОСОБА_2 ; ліквідувати юридичну особу ОСОБА_2 та припинити провадження у справі; клопотання від 29.08.2016 № 02-11/467, в якому ліквідатор просить суд: встановити арбітражному керуючому ОСОБА_3 основну грошову винагороду у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень ліквідатора ОСОБА_2; затвердити звіт арбітражного керуючого ОСОБА_3 про нарахування та виплату грошової винагороди в розмірі 53457,99 грн.; стягнути з ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на користь арбітражного керуючого ОСОБА_3 грошову винагороду та відшкодування витрат, понесених у даній справі у сумі 52261,44 грн.
Вказані вище клопотання ліквідатора ОСОБА_2 не відповідають вимогам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з огляду на таке.
Статтею 41 Закону про банкрутство визначено, що ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.
Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов'язаний використовувати тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника.
Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунка здійснюються виплати кредиторам у порядку черговості, визначеному цим Законом.
З основного рахунка банкрута проводяться виплати кредиторам, виплати поточних платежів та витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Таким чином закриття банківських рахунків банкрута, як і розподіл залишку коштів на них відноситься саме до компетенції ліквідатора, а не суду.
При цьому суд звертає увагу ліквідатора ОСОБА_2 на те, що арешти, накладені на майно ОСОБА_2 скасовані відповідно до постанови господарського суду Київської області від 24.11.2015 у цій справі (п. 9 резолютивної частини) та ліквідатор не позбавлений права звернутися до банківської установи з належним чином посвідченою копією постанови для проведення процедури зняття арешту з вказаного банківського рахунку, здійснення розподілу коштів та закриття рахунку.
Згідно статті 46 Закону про банкрутство, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків).
Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Як вбачається з поданого звіту ліквідатора, звіт не затверджено комітетом кредиторів в установленому законом порядку, отже у суду відсутні підстави для прийняття такого звіту до розгляду.
Крім цього відповідно до статті 115 Закону про банкрутство, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Витрати арбітражного керуючого, пов'язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов'язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов'язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат доводиться кредиторам до відома та повинен бути схвалений або погоджений комітетом кредиторів.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації подається арбітражним керуючим до господарського суду за п'ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, поданий ліквідатором ОСОБА_2 звіт про нарахування та виплату грошової винагороди і відшкодування витрат не затверджений в установленому законом порядку комітетом кредиторів, а вимога про встановлення основної грошової винагороди в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат не обґрунтована належним чином, внаслідок чого у суду відсутні підстави для прийняття до розгляду відповідного клопотання ліквідатора ОСОБА_2.
Враховуючи наведене суд дійшов висновку про повернення зазначених клопотань від 29.08.2016 № 02-11/465 та від 29.08.2016 № 02-11/467 ліквідатору, без розгляду.
Поряд з цим суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Вказаними вище приписами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що звіти ліквідатора, як про нарахування та виплату грошової винагороди, так і остаточний звіт за наслідками ліквідаційної процедури затверджуються комітетом кредиторів в установленому порядку.
Частинами 6, 8 статті 26 Закону про банкрутство визначено, що на час дії процедур банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше ніж сім осіб.
Під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Закону.
До компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: обрання голови комітету; скликання зборів кредиторів; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у випадках, передбачених цим Законом; звернення до господарського суду з вимогою про визнання правочинів (договорів) боржника недійсними на будь-якій стадії процедури банкрутства; звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора), припинення повноважень арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення іншого арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора); підготовку та укладення мирової угоди; схвалення плану санації боржника, змін та доповнень до нього у випадках, передбачених цим Законом; визначення складу майна в разі продажу частини майна у процедурі санації боржника або ліквідації банкрута; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; інші питання, передбачені цим Законом.
Як вбачається з поданих ліквідатором ОСОБА_2 матеріалів, кредитором ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, який є єдиним учасником комітету кредиторів ОСОБА_2 ігноруються запрошення ліквідатора на засідання комітету кредиторів (які скликалися ліквідатором ОСОБА_2 на 15.07.2016, 22.07.2016 та 15.08.2016) для затвердження підготовлених ліквідатором звітів.
Вказана бездіяльність кредитора ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області порушує передбачені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» обов’язки кредитора - члена комітету кредиторів і спричиняє затягування розгляду справи та порушення процесуальних строків.
У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку про доцільність попередити кредитора ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо необхідності суворого дотримання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також про те, що у разі невиконання вимог суду та встановлення фактів порушення кредитором вимог законодавства судом будуть вжиті заходи реагування, передбачені ст. 90 ГПК України, а також заходи щодо притягнення кредитора до відповідальності згідно ч. 5 ст. 83 ГПК України.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 41, 46, 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ліквідатора ТОВ «Тех-Капітал» арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 29.08.2016 № 02-11/465 та від 29.08.2016 № 02-11/467 з доданими документами повернути ліквідатору без розгляду.
2. Попередити кредитора ОСОБА_1 ОДПІ ГУ ДФС у Київській області щодо необхідності суворого дотримання вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також про те, що у разі невиконання вимог суду та встановлення фактів порушення кредитором вимог законодавства судом будуть вжиті заходи реагування, передбачені ст. 90 ГПК України, а також заходи щодо притягнення кредитора до відповідальності згідно ч. 5 ст. 83 ГПК України.
3. Копію ухвали надіслати учасникам у справі про банкрутство.
Суддя С.Ю. Наріжний
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2016 |
Оприлюднено | 09.09.2016 |
Номер документу | 60890619 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Наріжний С.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні